Справа № 161/4812/19
Провадження № 2-а/161/174/19
22 березня 2019 року
м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі
головуючого судді Івасюти Л.В.,
за участю секретаря судового засідання - Маковецької Т.М.
представників позивача- Коваленко М.В.
відповідача - громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 про затримання та примусове видворення громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , -
Управління Державної міграційної служби України звернувся до суду із вищевказаним позовом, мотивуючи позов тим, що 15.08.2018р. уповноваженими працівниками УДМС України у Волинській області по вулиці Шевченка 17 у місті Луцьку Волинської області виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя міста Луцьк, який проживає на території України з порушенням правил перебування іноземних громадян, про що складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП. 15.08.2018 завідувачем сектору організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС України у Волинській області прийнято рішення про примусове повернення громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане рішення доведено до відома іноземця під розпис. Відповідач зобов'язався покинути територію України до 13.09.2018р.
15.08.2018р. уповноваженою особою УДМС України у Волинській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, якою за вчинення вищезазначеного правопорушення на відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1700 грн. Вказаний штраф іноземець сплатив. Так, особа громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на дату подання даного позову встановлена та підтверджується паспортом Республіки Азербайджан серії НОМЕР_1 , виданий 23.07.2015р. дійсний до 22.07.2025р.
Вищезазначений іноземець прибув в Україну у квітні 2018 року у приватних справах. Після закінчення дозволеного строку перебування не виїхав за межі України через відсутність коштів. Підстав для продовження терміну перебування в Україні останнього не має. Про прийняте рішення щодо примусового повернення з України вищевказаного іноземця письмово повідомлено Голову ДМС та Прокуратуру Волинської області. Іноземець рішення про примусове повернення з України від 15 серпня 2018 року не виконав, чим порушив норми міграційного законодавства.
За інформацією головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби відомостей про перетинання державного кордону громадянином Республіки Азербайджан ОСОБА_1 не виявлено.
12.12.2018 спеціалістом СОЗНМРВ УДМС у Волинській області було здійснено перевірку адреси проживання громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , проте останнього за вказаною адресою не виявлено. Зі слів сусідів, даний громадянин за вказаною адресою не проживає.
21.03.2019 о 12год.15 хв., у зв'язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області іноземець доставлений у службове приміщення, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка 17. Рішенням начальника УДМС України Волинській області від 21.03.2019р. було поміщено вказаного іноземця до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, про що повідомлено Прокурора Волинської області. Уповноваженими працівниками встановлено, що відповідач перебуває на території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також знаходиться на території України без коштів для проживання та без відповідних документів на право перебування.
Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Волинській області та інших областей України щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України не звертався. Із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався. На сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні в останнього не має. Він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
Посилаючись на наведене, позивач просить суд затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на термін до 6-ти місяців для забезпечення примусового видворення за межі території України; видворити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України. В порядку п.3 ч.2 ст. 371 КАС України рішення суду звернути до негайного виконання
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав, від послуг перекладача та адвоката відмовився.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи та додані позивачем докази в обґрунтування своїх вимог, установив таке.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Судом встановлено, що 15.08.2018р. уповноваженими працівниками УДМС України у Волинській області по вулиці Шевченка 17 у місті Луцьку Волинської області виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя міста Луцьк, який проживає на території України з порушенням правил перебування іноземних громадян, про що складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Як випливає з матеріалів справи, 15.08.2018р. завідувачем сектору організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС України у Волинській області прийнято рішення про примусове повернення громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане рішення доведено до відома відповідача під розпис. Останній зобов'язався покинути територію України до 13.09.2018р.
15.08.2018р. уповноваженою особою УДМС України у Волинській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, якою за вчинення вищезазначеного правопорушення на відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1700 грн. , який останній сплатив.
Судом встановлено, що відповідач прибув в Україну у квітні 2018 року у приватних справах. Після закінчення дозволеного строку перебування не виїхав за межі України через відсутність коштів. Підстав для продовження терміну перебування в Україні відповідача не має.
Про прийняте рішення щодо примусового повернення з України вищевказаного іноземця письмово повідомлено Голову ДМС та Прокуратуру Волинської області.
Судом встановлено, що відповідач рішення про примусове повернення з України від 15 серпня 2018 року не виконав, чим порушив норми міграційного законодавства.
За інформацією головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби відомостей про перетинання державного кордону громадянином Республіки Азербайджан ОСОБА_1 не виявлено.
Судом встановлено, що 21.03.2019р. о 12год.15 хв., у зв'язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП для припинення правопорушення, відповідач був доставлений у службове приміщення, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул . Шевченка , 17 . Рішенням начальника УДМС України Волинській області від 21.03.2019р. його було поміщено до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Про прийняте рішення повідомлено Прокурора Волинської області.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також знаходиться на території України без коштів для проживання та без відповідних документів на право перебування. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Волинській області та інших областей України щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України не звертався.
Із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався.
На сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні в останнього не має.
Відповідно до п. 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі -Закон № 3773-VI), іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Ст. 288 КАС України передбачено, що позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Згідно з ч. 1, ч. 3 та 4 ст. 30 Закону № 3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до частин 1, 2, 11, 14, 15 ст. 289 КАС України за наявності обгрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворенню чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що за забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу. Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 243-246, 289, 370, 371 КАС України, ст.ст. 9, 16, 23, 26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд-
Позов задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном до 6 (шість) місяців.
Видворити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачем у справі є: Управління Державної міграційної служби України (м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586).
Відповідачем у справі є: громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце його тимчасового перебування: Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, адреса: АДРЕСА_1 .
Документ, що посвідчує особу -паспорт Республіки Азербайджан серії НОМЕР_1 виданий 23.07.2015р. дійсний до 22.07.2025.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Л.В.Івасюта