Ухвала від 03.09.2019 по справі 902/318/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"03" вересня 2019 р. Cправа № 902/318/16

Господарський суд Вінницької області в складі: головуючий суддя Тісецький С.С., секретар судового засідання Поцалюк Н.В., розглянувши в приміщенні суду в режимі відеоконференції матеріали у справі

за заявою: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ 20077720, вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01601)

до: Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 05538980, 23000, м. Бар, Майдан М. Грушевського, буд. 3, Барський район, Вінницька область)

про банкрутство

за участю :

від Барської міської ради : Чубар О.В., за довіреністю

арбітражний керуючий (ліквідатор) Белінська Н.О.

від АТ НАК "Нафтогаз України": Дузь-Крятченко Ю.О.

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа № 902/318/16 за заявою ПАТ НАК "Нафтогаз України" до Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" про визнання банкрутом.

Постановою суду від 22.02.2017 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Белінську Н.О..

В подальшому, ухвалою суду від 20.08.2019 року продовжено строк ліквідаційної процедури Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" та повноважень арбітражного керуючого (ліквідатора) Белінської Н.О. у справі № 902/318/16 до 20.11.2019 року.

Також, ухвалою суду від 11.06.2019 року було призначено до розгляду в судовому засіданні заяву арбітражного керуючого Белінської Н.О. № 02-13/49 від 04.02.2019 року про покладення субсидіарної відповідальності у справі № 902/318/16 на 03.09.2019 року о 14:30 год. та залучено до участі в якості учасника провадження у справі № 902/318/16 про банкрутство Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" - Комунальне підприємство "Баркомунтепло" Барської міської ради.

При цьому, ухвалою суду від 28.08.2019 року ухвалено судове засідання 03.09.2019 року о 14:30 год. у справі № 902/318/16 провести в режимі відеоконференції через Київський апеляційний суд за участю представника кредитора - Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

На визначену дату 03.09.2019 року в судове засідання, яке проведено в режимі відеоконференції, з'явилися арбітражний керуючий (ліквідатор) Белінська Н.О., представники Барської міської ради та АТ НАК "Нафтогаз України".

Окрім того, судом встановлено, що 28.08.2019 року від АТ НАК "Нафтогаз України" до суду надійшло пояснення № 14/7-2475В від 23.08.2019 року по справі № 902/318/16.

30.08.2019 року від Барської міської ради до суду надійшли пояснення № 2066 від 29.08.2019 року на виконання ухвали суду від 11.06.2019 року по справі № 902/318/16.

Судом подані пояснення були долучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні, представником Барської міської ради було заявлено клопотання про відкладення слухання з метою надання додаткових доказів, а саме рішення міської ради 22 сесії 6 скликаня від 30.05.2012 року.

Арбітражний керуючий та представник АТ НАК "Нафтогаз України" поклалися на розсуд суду щодо вирішення заявленого клопотання.

Суд заслухавши представників учасників справ, дійшов висновку відмовити у задоволенні клопотання про відкладення слухання, оскільки судом наразі не розглядається питання законності прийняття рішення народних депутатів міської ради 22 сесії 6 скликання від 30.05.2012 року та суд не надає оцінку законності відповідного рішення, а тому необхідності у його витребовуванні та долучення до матеріалів справи немає.

В ході розгляду справи, ліквідатор боржника підтримала заяву № 02-13/49 від 04.02.2019 року про покладення субсидіарної відповідальності у повному обсязі.

Представник АТ НАК "Нафтогаз України" підтримав позицію арбітражного керуючого.

Представник Барської міської ради щодо даної заяви заперечила.

Суд, заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши заяву про покладення субсидіарної відповідальності та матеріали справи, встановив наступне.

За змістом заяви № 02-13/49 від 04.02.2019 року, ухвалою попереднього засідання Господарського суду Вінницької області від 17.08.2016 року затверджено реєстр вимог кредиторів Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" у справі № 902/318/16, визнавши вимоги:

- Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в сумі 6 628 483,89 грн., (четверта черга задоволення), в сумі 133 673,59 грн. - пені (шоста черга задоволення) та в сумі 2 756,00 грн. - судового збору за подання заяви про визнання кредитором (перша черга задоволення).

- Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Вінницькій області в сумі 39 555,57 грн., з яких: 3 029,04 грн. - основного платежу (третя черга задоволення); 36 526,53 грн. - пені (шоста черга задоволення) та в сумі 2 756,00 грн. - судового збору за подання заяви про визнання кредитором (перша черга задоволення).

Також, ухвалою суду від 05.04.2017 року визнано грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Барському районі Вінницької області до Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" у справі № 902/318/16 в розмірі 761 467,73 грн. - друга черга задоволення.

Ухвалою суду від 14.11.2016 року визнано грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області (ухвалою господарського суду Вінницької області від 22.05.2017 р. замінено кредитора на правонаступника Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області) до Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" у справі № 902/318/16 в розмірі 46 758,75 грн., (шоста черга задоволення) та 2 756,00 грн. - судового збору за подання заяви про визнання кредитором (перша черга задоволення).

Загальна сума майнових вимог кредиторів до Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" становить - 7 618 207 грн. 53 коп..

30.07.2012 року Барською міською радою Барського району Вінницької області на 26 сесії 6 скликання прийнято рішення "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради", яким вирішено:

1) Затвердити перелік майнових цінностей БКПТМ "Бартеплокомуненерго" від 23.07.2012 р., що підлягає передачі на баланс КП "Баркомунтепло" Барської міської ради;

2) Припинити право господарського відання Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" на майно зазначене у п. 1 цього рішення та яке належить до комунальної власності територіальної громади міста Бар, також вилучити дане майно у підприємства;

3) Створеній рішенням 22 сесії 6 скликання від 30.05.2012 року комісії передати майно, зазначене у п. 1 цього рішення у володіння та користування комунального підприємства "Баркомунтепло" Барської міської ради та закріпити це майно за КП "Баркомунтепло" Барської міської ради на праві господарського відання.

Згідно додатку № 1 до рішення 26 сесії Барської міської ради 6 скликання від 30.07.2012 року "Перелік майнових цінностей Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго", на підставі зазначеного рішення було вилучено все майно БКПТМ "Бартеплокомуненерго", яке перебувало в господарському віданні та використовувалось для здійснення підприємством його статутної діяльності. Вказані обставини, на думку ліквідатора боржника, фактично позбавили банкрута майна, за рахунок якого мала здійснюватись статутна господарська діяльність, що унеможливило її здійснення, стало причиною зростання заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами і призвело до банкрутства БКПТМ "Бартеплокомуненерго" з вини його засновника - Барської міської ради Вінницької області.

Згідно зі статутом БКПТМ "Бартеплокомуненерго", Підприємство входить до сфери управління Барської міської ради, яка є представником власника - територіальної громади міста Бар і виконує його функції у межах, визначених ГК України та іншими законодавчими актами України. Відповідно до пунктів 1.2., 1.3., 2.2., 2.3. майно підприємства є власністю територіальної громади міста Бар. Органом управління майном підприємства є Барська міська рада (далі - орган управління майном). У своїй діяльності Підприємство керується Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями Барської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями Барського міського голови та цим Статутом. Підприємство підпорядковане Барській міській раді з питань, визначених чинним законодавством та цим Статутом. Підприємство планує свою діяльність та визначає перспективу розвитку, виходячи з завдань Органу управління майном і попиту на виконання робіт, послуг, а також продукцію, яку виготовляє Підприємство.

Відповідно до п. 2.1. Статуту Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, поточний та інші рахунки в установах банків, казначейства, печатку з власним найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи, затверджені в установленому порядку, бланки з власними реквізитами, може мати фірмовий знак чи знак обслуговування, та інші атрибути. У п. 5.2. зазначено наступне: "Майно підприємства належить до комунальної власності територіальної громади міста Бар і закріплене за ним власником (Органом управління майном) на праві господарського відання (без права розпорядження). На зазначене майно не може бути звернене стягнення на вимогу кредиторів підприємства. Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє й користується майном, закріпленим за ним власником, за погодженням з Органом управління майном у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до Довідки АБ № 394829 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005056906 станом на 26.02.2019 року БКПТМ "Бартеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 05538980), зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності Барською районною державною адміністрацією Вінницької області 06.02.2002 року, є комунальним підприємством. Засновник - Барська міська рада, розмір до статутного фонду - 2 015 065,00 грн.

Підприємство створене з метою задоволення потреб територіальної громади громади міста Бар та Барського району в роботах і послугах, отримання прибутків, реалізації на підставі одержаного прибутку економічних інтересів власника та поповнення міського бюджету.

Відповідно до рішення Барської міської ради "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради, вирішивши питання про вилучення з господарського відання та передання усього майна від боржника до іншої юридичної особи, власником не вирішено питання про правонаступництво особи, яка отримала майнові активи боржника. Отже, на переконання ліквідатора боржника, БКПТМ ''Бартеплокомуненерго" залишилося без майна, за допомогою якого Боржник отримував прибуток, яким міг погасити кредиторські вимоги, що призвело до банкрутства підприємства. При цьому, Барська міська рада не передала борги підприємства правонаступнику, що призвело до неможливості погашення кредиторських вимог. Даний факт є порушення прав кредиторів та нанесення шкоди державі.

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта за БКПТМ "Бартеплокомуненерго" рахуються на праві господарського відання майно територіальної громади міста Бар в особі Барської міської ради, а саме:

- будівля за адресою: Вінницька область, Барський район, місто Бар, вулиця Машинобудівників, будинок 1, загальною площею 52,3 кв.м.;

- будівля за адресою: Вінницька область, Барський район, місто Бар, вулиця Заводська, будинок 3, загальною площею 64 кв.м.;

- будівля за адресою: Вінницька область. Барський район, місто Бар, вулиця Островського, будинок 7/2.

Вищезазначені будівлі також передані Барською міською радою відповідно до рішення "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради".

З огляду на вказане, ліквідатор боржника зазначає, що Барська міська рада, як власник та засновник боржника, прийняло рішення, що мало на меті передати майнові активи боржника іншій юридичній особі для того, аби після порушення справи про банкрутство на такі майнові активи не було би звернуто стягнення для задоволення вимог кредиторів. Засновник боржника та орган уповноважений управляти майном своїми рішеннями та діями створили умови, за яких боржник став неплатоспроможним та визнаний банкрутом.

Різниця між сумою вимог кредиторів банкрута, яка затверджена Господарським судом та ліквідаційною масою (яка є 0,00 грн.) становить 7 618 207 грн. 53 коп.

Враховуючи викладене, ліквідатор боржника просить суд : задоволити заяву про покладення на його власника субсидіарної відповідальності; стягнути з Барської міської ради на користь БКПТМ "Бартеплокомуненерго" грошові кошти в розмірі 7 618 207 грн. 53 коп..

Водночас, згідно відзиву Барської міської ради (надійшов до суду 11.04.2019 року) на заяву арбітражного керуючого (ліквідатора) Белінської Н.О., надано такі пояснення.

Відповідно до звіту від 12.09.2016 року (незалежного аудитора), ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства даного підприємства не виявлено.

Крім того, ліквідатором подано до Господарського суду Вінницької області протокол зборів комітету кредиторів № 3 від 26.01.2017 року, на якому заслуховувався звіт про виконану роботу розпорядника майна Белінської Н.О., у якому також було встановлено факт відсутності фіктивного банкрутства підприємства та запропоновано перейти до наступної процедури у справі про банкрутство даного підприємства. Присутніми кредиторами, а саме представником ПАТ НАК "Нафтогаз України" та представником Жмеринського ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області - проголосовано "за" та підписано даний протокол, тим самим ними визнано - факт відсутності фіктивного банкрутства підприємства та можливість перейти до наступної стадії банкрутства.

В подальшому, постановою Господарського суду Вінницької області від 22.02.2017 року визнано банкрутом Барське комунальне підприємство теплових мереж "Бартеплокомуненерго", відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатора. Дана постанова не оскаржувалась позивачем, що на думку Барської міської ради, підтверджує визнання позивачем факту відсутності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства підприємства.

Також, у відзиві вказується, що банкрутство боржника з вини його засновника в судовому процесі встановлено не було, а навпаки у справі містяться письмові докази про відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства засновником, які подані самим ліквідатором (арбітражним керуючим).

Поряд з цим, вищевказане рішення та рішення 27 сесії Барської міської ради 6 скликання від 09.08.2012 року "Про затвердження акту передачі майнових цінностей з БКПТМ "Бартеплокомуенерго" в КП "Баркомунтепло; рішення 59 сесії Барської міської ради 6 скликання від 317.03.2015 року "Про надання дозволу на передачу майна з балансу КП "Баркомунтепло" на баланс КП "Бар-благоустрій", КП "Барське будинкоуправління", оскаржувались ПАТ НАК "Нафтогаз України" у адміністративній справі № 125/386/17 р.

Постановою Барського районного суду Вінницької області від 10.05.2017 року та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017 року у адміністративній справі № 125/386/17 р. у адміністративній справі за позовом ПАТ "НАК "Нафтогаз" до Барської міської ради, третя особа на стороні позивача: Арбітражний керуючий Белінська Н.О., треті особи на стороні відповідача: БКПТМ "Бартеплокомуненерго", КП "Баркомунтепло", КП "Бар-благоустрій", КП "Барське будинкоуправління" про визнання протиправними та скасування: рішення 26 сесії Барської міської ради 6 скликання від 30.07.2012 р. "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуенерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло"; рішення 27 сесії Барської міської ради 6 скликання від 09.08.2012 р. "Про затвердження акту передачі майнових цінностей з БКПТМ "Бартеплокомуенерго" в КП "Баркомунтепло; рішення 59 сесії Барської міської ради 6 скликання від 317.03.2015 р. "Про надання дозволу на передачу майна з балансу КП "Баркомунтепло" на баланс КП "Бар-благоустрій", КП "Барське будинкоуправління" було відмовлено у повному обсязі.

Судом першої та апеляційної інстанцій було встановлено, що Барська міська рада приймала вищезазначені рішення відповідно до покладених на нею повноважень Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та повноважень зазначених у Статуті територіальної громади міста Бар Барського району Вінницької області.

Разом з тим, на теперішній час, ПАТ НАК "Нафтогаз України" подано касаційну скаргу на постанову Барського районного суду Вінницької області від 10.05.2017 р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017 р., по якій відкрито касаційне провадження, але по суті ще не розглянуто.

Також, Барська міська рада не погоджується із застосуванням ліквідатором норм ст.ст. 77, 78 ГК України та з посиланням на Постанову Великої Палати Верховного суду України від 04.09.2018 р. по справі № 5023/4388/12 з наступних підстав.

Статтею 77 ГК України передбачено особливості господарської діяльності казенних підприємств. А згідно ч. 7 ст. 77 ГК казенне підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями казенного підприємства.

Зазначену норму у постанові ВП ВСУ застосували до комунального підприємства, оскільки відповідно до частини 10 статті 78 ГК особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.

Зміст цієї норми свідчить про те, що до комунальних підприємств застосовуються положення законодавства, яке врегульовує діяльність комерційних або казенних підприємств при визначенні особливостей здійснення господарської діяльності.

Проте, ця норма ГК прямо не встановлює повну субсидіарну відповідальність територіальної громади за зобов'язаннями створеного нею комунального підприємства, оскільки нею врегульовані питання особливостей здійснення господарської діяльності, а не питання підстав та меж відповідальності комунального підприємства.

На теперішній час чинним законодавством прямо не передбачено субсидіарної відповідальності держави чи територіальних громад за зобов'язаннями комунальних підприємств. Така відповідальність передбачена лише щодо зобов'язань казенних підприємств.

Крім того у постанові Великої Палати Верховного суду України від 04.09.2018 р. по справі № 5023/4388/12, роз'яснена позиція стосовно комунального не прибуткового підприємства із майном на праві оперативного управління (найбільш обмеженим правовим титулом, похідним від права власності, який обмежується не тільки законом та статутом, але й власником майна).

БКПТМ "Бартеплокомуенерго", відповідно до п. 1.1 статуту - являється комунальним підприємством Барської міської ради. Все його майно належить територіальній громаді м. Бар в особі Барської міської ради (орган управління майном), яким підприємство користувалося на праві господарського відання.

За наведених вище обставин, Барська міська рада просить суд відмовити у задоволенні заяви арбітражного керуючого (ліквідатора) Белінської Н.О. про покладення субсидіарної відповідальності по справі № 902/318/16 у повному обсязі.

Також, 28.05.2019 року від АТ НАК "Нафтогаз України" до суду надійшло пояснення №14/7-1557В від 23.05.2019 року, наступного змісту.

05.04.2016 року Компанія звернулась до Господарського суду Вінницької області (далі - суд) із заявою про порушення провадження у справі № 902/318/16 про банкрутство Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" Барської міської ради (ЄДРПОУ 05538980) (далі - Боржник) у зв'язку із тим, що останнє має перед Компанією значну кредиторську заборгованість, яка не погашається.

Так, у 2011-2012 роках між Компанією та Боржником були укладені договори купівлі-продажу природного газу, а саме:

- Договір № 14/2401/11 від 30.09.2011: відповідно до умов договору Компанією у IV кварталі 2011 року та у 2012 році передано у власність Боржника природний газ на загальну суму 150 258,20 грн., за який Боржник сплатив лише 23 675,57 грн.;

- Договір № 14/2461/11 від 30.09.2011 : відповідно до умов договору Компанією у IV кварталі 2011 року та у 2012 році передано у власність Боржника природний газ на загальну суму 879 689,35 грн., за який Боржник сплатив лише 223 181,71 грн.;

- Договір № 13/2258-БО-1 від 19.12.2012: відповідно до умов договору Компанією у 2013 році передано у власність Боржника природний газ на загальну суму 1 027 344,09 грн., за який Боржник сплатив лише 100 000,00 грн.;

- Договір № 13/2257-ТЕ-1 від 19.12.2012: відповідно до умов договору Компанією у 2013 році передано у власність Боржника природний газ на загальну суму 200 497,45 грн. Вказана заборгованість Боржником не сплачувалась зовсім;

- Договір № 13/2259-ВТЕ-1 від 19.12.2012: відповідно до умов договору Компанією передано у власність Боржника у 2013 році природний газ на загальну суму 112 287,23 грн. Вказана заборгованість Боржником не сплачувалась зовсім.

Таким чином, Боржник перестав сплачувати заборгованість перед Компанією за договорами купівлі-продажу природного газу одночасно з прийняттям 30.07.2012 року Барською міською радою Барського району Вінницької області на 26 сесії 6 скликання рішення "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради".

09.08.2012 року Барською міською радою Барського району Вінницької області на 27 сесії 6 скликання прийнято рішення "Про затвердження акту передачі майнових цінностей з БКПТМ "Бартеплокомуненерго" в новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради".

За результатами аналізу Переліку майнових цінностей Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго", який є Додатком № 1 до рішення Барської міської ради 6 скликання від 30.07.2012 року та Акту передачі майнових цінностей з БКПТМ "Бартеплокомуненерго" в новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради від 31.07.2012 року з'ясовано, що у Боржника було вилучено все наявне майно, яке було закріплене за ним на праві господарського відання.

При цьому, в рішенні Барської міської ради Барського району Вінницької області 26 сесії 6 скликання від 30.07.2012 року "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради не був визначений правовий статус Боржника після реалізації рішення міської ради, не були внесені зміни до статуту Боржника в частині порядку формування майна підприємства, визначення його правового режиму.

Відповідно до вищезазначених договорів купівлі-продажу природного газу, Боржник використовував куплений природний газ для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями, населенням, релігійними організаціями тощо.

Таким чином, на момент, коли між Боржником та Компанією були укладені договори купівлі-продажу природного газу у Боржника вилучається усе майно, за рахунок якого Боржник має проводити свою господарську діяльність та забезпечувати виробництво теплової енергії.

Більше того, в кінці 2012 року між Боржником та Компанією укладаються договори купівлі-продажу природного газу на 2013 рік, при тому, що у Боржника відсутнє майно, за рахунок якого можна здійснювати відповідну господарську діяльність, оскільки таке майно було передано КП "Баркомунтепло" Барської міської ради.

Про зазначені факти Компанії стало відомо лише після порушення провадження у справі про банкрутство Боржника.

Крім того, на момент вилучення майна у Боржника вже була наявна заборгованість перед Компанією у розмірі 226 857,28 грн. (сальдо наявне в матеріалах справи), в подальшому розмір заборгованості тільки зростав.

Зокрема за договорами № 13/2257-ТЕ-1 від 19.12.2012, № 13/2259-ВТЕ-1 від 19.12.2012, № 13/2258-БО-1 від 19.12.2012, по яким поставка газу Компанією здійснювалась у 2013 році, було здійснено лише один платіж, а тому на кінець 2013 року заборгованість перед Компанією склала вже 3 524 748,04 грн.

Факт неналежного виконання Боржником своїх зобов'язань за вищевказаними договорами купівлі-продажу природного газу встановлений також судовими рішеннями у справах № 902/1047/14, № 902/1041/15, № 902/1153/14, № 902/1447/15, № 902/1043/14.

Також, Барською міською радою не розглядалось питання щодо подальшої можливості проведення Боржником розрахунків з кредиторами, надання компенсацій, матеріальної допомоги, тощо.

Крім того, відповідно до відомостей розміщених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Боржник та КП "Баркомунтепло" розміщені за однією адресою: 23000, Вінницька обл., м. Бар, майдан М.Грушевського, 3, маються однакові види діяльності: Код КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (основний).

Водночас, за поставлений у 2013 році газ кінцевими споживачами, а саме населенням, релігійними організаціями та національними творчими спілками і їх регіональними осередками, мали здійснюватися розрахунки, однак жодних коштів за погашення заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" до Компанії не надходило.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 04.09.2018 у справі № 5023/4388/12, умовою покладення субсидіарної відповідальності на орган місцевого самоврядування за змістом частини сьомої статті 77 ГК України та частини десятої статті 78 цього Кодексу є недостатність коштів, які є у розпорядженні комунального підприємства, що в цій справі підтверджується матеріалами справи.

З огляду на наведене, а також те, що нормами ГК України визначено регулювання діяльності комунальних унітарних підприємств аналогічно до діяльності державних казенних підприємств, без наділення вказаних суб'єктів повною самостійною відповідальністю у відносинах з третіми особами, враховуючи, що внаслідок саме рішень Барської міської ради, якими у боржника було вилучено усе майно, за рахунок якого останній мав проводити свою господарську діяльність, Боржник перестав розраховуватись з кредиторами за своїми зобов'язаннями, зокрема Компанією, та став неплатоспроможним, а тому наявні підстави для субсидіарної відповідальності Барської міської ради за зобов'язаннями Боржника на суму, що складає різницю між сумою вимог кредиторів у справі про банкрутство № 902/318/16, яка затверджена господарським судом, і ліквідаційною масою.

Згідно пояснення ліквідатора боржника № 02-13/248 від 10.06.2019 року, повідомлено, що арбітражним керуючим Белінською Н.О. було отримано від Головного управління статистики у Вінницькій області № 07-33/4255 від 09.06.2016 року копії наступних документів: баланс на 31.12.2012 року (Ф. № 1); звіт про фінансові результати за 2012 рік (Ф №2); фінансовий звіт СМП станом на 31.12.2013 року (Ф № 1-м); фінансовий звіт СМП станом на 31.12.2014 року.

Відповідно до балансу станом на 31.12.2012 рік вбачається:

- кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги (Глава IV) на початок звітного періоду становить 1 459, але на кінець звітного періоду заборгованість збільшилась та становить 2 637;

- поточні зобов'язання з оплати праці на початок звітного періоду становить 25, на кінець звітного періоду заборгованість збільшилась та становить 42;

- інші поточні зобов'язання на початок звітного періоду становить 264 на кінець звітного періоду 357;

- усього за розділом IV "Поточні зобов'язання" на початок звітного періоду - 1 801 на кінець звітного періоду 3 037.

Згідно фінансового звіту СМП станом на 31.12.2013 рік вбачається:

- на початок звітного періоду грошові кошти в національній валюті становлять 565,8 (так само як і в 2012 році), але на кінець звітного періоду грошові кошти становлять 237,2;

- "Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)" (І Власний капітал) на початок звітного періоду становить (1 565,0) на кінець звітного періоду він збільшився до (3 648,1);

- усього за розділом І "Власний капітал" на початок звітного року становить 606,2 на кінець звітного періоду становить "-1 476,9";

- кредиторська заборгованість за товари, робот, послуги на початок звітного року 2 637,0 на кінець звітного періоду 3 427,7;

- дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за аналогічний період попереднього року 4 359,0 за звітний період зменшився до 1 809,8;

- чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за аналогічний період попереднього року 3 633,0 за звітний період зменшився до 1 512,5;

- інші операційні доходи за аналогічний період попереднього року 1 218,0 за звітний період зменшився до 235,4;

- разом чисті доходи за аналогічний період попереднього року 4 851,0 за звітний період зменшився до 1 778,6;

- собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) за аналогічний період попереднього року 4 093,0 за звітний період зменшився до 1 766,1;

- чистий прибуток (збиток) за аналогічний період попереднього року 9,0 (було прибутку) за звітний період (2 083,1) - збиток.

Згідно фінансового звіту СМП станом на 31.12.2014 року вбачається:

- на початок звітного року грошові кошти в національній валюті становлять 237,2, але на кінець звітного періоду грошові кошти становлять 5,3:

- "Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)" (І Власний капітал) на початок звітного року становить "-3 924,7" на кінець звітного періоду він становить 3521,6;

- поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом на початок звітного року 0,4 на кінець звітного періоду 116,9;

- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за аналогічний період попереднього року 1 512,5 за звітний період зменшився до 43,0;

- інші операційні доходи за аналогічний період попереднього року 235,4 за звітний період зменшився до 7,1;

- інші доходи за аналогічний період попереднього року 30,7 за звітний період зменшився до 0;

- разом доходи за аналогічний період попереднього року 1 778,6 за звітний період зменшився до 50,1;

- собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) за аналогічний період попереднього року 1 766,1 за звітний період зменшився до 0,1.

З вищезазначеного вбачається, що прибуток БКПТМ "Бартеплокомуненерго" з кінця 2012 року почав зменшуватись, а збитки, кредиторські вимоги збільшуватись.

01.02.2013 року БКПТМ "Бартеплокомуненерго" видав наказ № 6 "Про зміни в організації виробництва і праці та скорочення штату працівників". Відповідно до зазначеного наказу було скорочено штат на 14 працівників. Одна з підстав вивільнення працівників є низька платоспроможність підприємства.

Вивчивши заяву кредитора АК "НАК "Нафтогаз України" про визнання кредиторських виїйог від 29.06.2016 р. № 14/2-1147В з додатками вбачається, що після прийняття рішення 26 сесією 6 скликання Барською міською радою Барського району Вінницької області від 30.07.2012 року "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради" у БКПТМ "Бартеплокомуненерго" виникла кредиторська заборгованість перед АК "НАК "Нафтогаз України".

Відповідно до пояснення АК "НАК "Нафтогаз України" № 14/7-2475В від 23.08.2019 року, повідомленні наступні обставини.

У 2011 році Компанією було здійснено поставку КП "Бартеплокомуненерго" (далі - Боржник) природного газу: у жовні 2011 року по договору № 14/2461/11 на суму 223 181,71 грн.; у жовтні 2011 року по договору № 14/2401/11 на суму 23 675,57 грн.

У 2011 році Боржником було сплачено лише 20 000,00 грн. із загальної суми боргу 223181,71 грн. по договору № 14/2461/11.

Таким чином, на кінець 2011 року у Боржника була наявна заборгованість перед Компанією на суму 226 857,28 грн.

Відповідно до довідки сальдо по КП "Бартеплокомуненерго" заборгованість Боржника перед Компанією становила 226 857,28 грн.

05.03.2013 було погашено залишок основного боргу по договору № 14/2461/11 у сумі 203181,71 грн. шляхом примусового виконання наказу Господарського суду Вінницької області від 08.10.2012 по справі № 7/36/2012/5003.

21.12.2012 року було погашено заборгованість по договору № 14/2401/11 у сумі 23675,57 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2012 р. № 517 "Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування".

Заборгованість за природний газ 2012 року (основний борг), після 30.07.2012 р. виглядає наступним чином :

- поставка газу за жовтень 2012 по договору № 14/2461/11, заборгованість 68 149,92 грн. (не сплачено);

- поставка газу за жовтень 2012 по договору № 14/2401/11, заборгованість 13 521,42 грн. (не сплачено);

- поставка газу за листопад 2012 по договору № 14/2461/11, заборгованість 222 131,73 грн. (не сплачено);

- поставка газу за листопад 2012 по договору № 14/2401/11, заборгованість 41 589,36 грн. (не сплачено);

- поставка газу за грудень 2012 по договору № 14/2401/11, заборгованість 71 471,85 грн. (не сплачено);

- поставка газу за грудень 2012 по договору № 14/2461/11, заборгованість 366 225,99 грн. (не сплачено).

Також, у поясненні повідомляється про погашення основного боргу по договору відступлення права вимоги № 14/6886/12 від 07.11.2012 року, укладеного між Компанією та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз".

Відповідно до умов зазначеного договору, Компанія прийняла на себе право вимоги до Боржника за договором постачання природного газу, який був укладений між Боржником та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз", за яким поставка газу здійснювалась у 2011 році.

Основний борг по договору № 14/6886/12 від 07.11.2012 складав 630 347,19 грн., з яких Боржником було погашено 580 172,85 гри., а саме:

21.12.2012 р. погашено частину заборгованості на суму 432 328,18 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2012 р. № 517 "Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування".

Тобто, борг у розмірі 432 328,18 грн. був сплачений за рахунок субвенцій з державного бюджету, а не за рахунок власних коштів боржника.

29.05.2014 р. від ВДВС Барського РУЮ зараховано 43 819,94 грн. в порядку примусового виконання наказу Господарського суду Вінницької області від 18.06.2013 року по справі № 902/505/13.

30.05.2014 р. від ВДВС Барського РУЮ зараховано 104 024,75 грн. в порядку примусового виконання наказу Господарського суду Вінницької області від 18.06.2013 р. по справі № 902/505/13.

Крім цього, між Компанією та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" було укладено договір відступлення права вимоги № 14/6889/12 від 07.11.2012 року. Відповідно до умов зазначеного договору, Компанія прийняла на себе право вимоги до Боржника за договором постачання природного газу, який був укладений між Боржником та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз", за яким поставка газу здійснювалась у 2011 році.

Основна заборгованість у сумі 1 231 667,92 грн. по вказаному договору Боржником не сплачувалась.

Заборгованість за природний газ 2013 року (основний борг) наступна:

- поставка газу за січень 2013 по договору 13/2257-ТЕ-1, заборгованість 69 347,02 грн. (не сплачено);

- поставка газу за січень 2013 по договору 13/2258-БО-1, заборгованість 355 331,51 грн. з яких було сплачено 100 000,00 грн., залишок боргу - 255 331,51 грн.;

- поставка газу за лютий 2013 по договору 13/2258-БО-1, заборгованість 296 602,96 грн. (не сплачено);

- поставка газу за лютий 2013 по договору 13/2257-ТЕ-1, заборгованість 57 884,98 грн. - (не сплачено);

- поставка газу за березень 2013 по договору 13/2259-ВТЕ-1, заборгованість 85 062,70 грн. (не сплачено);

- поставка газу за березень 2013 по договору 13/2257-ТЕ-1, заборгованість 55 500,91 грн. (не сплачено);

- поставка газу за березень 2013 по договору 13/2258-БО-1, заборгованість 284 389,22 грн. (не сплачено);

- поставка газу за квітень 2013 по договору 13/2257-ТЕ-1, заборгованість 17 764,54 грн. (не сплачено);

- поставка газу за квітень 2013 по договору 13/2259-ВТЕ-1, заборгованість 27 224,53 грн. (не сплачено);

- поставка газу за квітень 2013 по договору 13/2258-БО-1, заборгованість 91 020,40 грн. (не сплачено).

Разом з тим, відбувалось погашення 3% річних, інфляційних, пені, штрафу стягнутих за судовими рішеннями.

Так, 05.03.2013 р. погашено 3% річних, інфляційні, пеню, штраф та судовий збір на загальну суму 33 782,05 грн. по договору № 14/2461/11 в порядку примусового виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 20.07.2012 р. у справі 7/36/2012/5003.

29.05.2014 р. погашено заборгованість на суму 71 842,07 грн. по договору № 14/6886/12 шляхом зарахування від ВДВС Барського РУЮ в порядку примусового виконання наказу Господарського суду Вінницької області від 04.06.2013 р. по справі № 902/504/13.

29.05.2014 р. від ВДВС Барського РУЮ зараховано 43 819,94 грн. в порядку примусового виконання наказу Господарського суду Вінницької області від 18.06.2013 р. по справі № 902/505/13.

30.05.2014 р. від ВДВС Барського РУЮ зараховано 104 024,75 грн. в порядку примусового виконання наказу Господарського суду Вінницької області від 18.06.2013 р. по справі № 902/505/13.

Отже, станом на кінець 2011 року заборгованість Боржника перед Компанією становила 226 857,28 грн.

Станом на 30.07.2012 р. на момент вилучення у Боржника усього наявного майна, заборгованість перед Компанією залишилась незмінною та становила 226 857,28 грн.

Заборгованість 2011 року у сумі 226 857,28 грн. сплачено Боржником: 21.12.2012 у сумі 23 675,57 грн. за рахунок субвенцій з державного бюджету; 05.03.2013 у сумі 203 181,71 грн. від виконавчої служби.

Із загальної суми основної заборгованості 2012 року - 2 645 105,38 грн., після 30.07.2012, Боржником сплачено 580 172,85 грн. (22% від суми боргу), з яких: 432 328,18 грн. - субвенції з державного бюджету; 147 844,69 грн. - кошти, які надійшли від виконавчої служби.

У 2013 році із загальної суми основної заборгованості - 1 340 128,77 грн., Боржником сплачено 100 000,00 грн. (7% від суми боргу) власними коштами.

05.03.2013, 29.05.2014, 29.05.2014, 30.05.2014 надходили кошти від виконавчої служби на загальну суму 253 468,81 грн. в рахунок погашення 3% річних, інфляційних, пені, штрафу та судового збору, стягнутих судовими рішеннями. При цьому, загальна сума стягнутих судовими рішеннями 3% річних, інфляційних, пені, штрафу та судового збору становить 3727100,99 грн.

Після вилучення 30.07.2012 р. у Боржника усього наявного майна, Компанія як гарантований постачальник природного газу, поставила Боржнику у період з жовтня 2012 року по квітень 2013 року природного газу на загальну суму 2 123 219,04 грн., з яких Боржником власними коштами було сплачено лише 100 000,00 грн.

Як вбачається із пояснення Барської міської ради № 2066 від 29.08.2019 року, останньою повідомляється, що рішення 26 сесії Барської міської ради 6 скликання від 30.07.2012 року "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради, було прийнято в межах повноважень міської ради, покладених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Водночас, підставою для прийняття даного рішення було те, що БКПТМ "Бартеплокомуненерго" обслуговувало котельні централізованого теплопостачання жителів міста Бар, а КП "Баркомунтепло" було створене для будівництва та обслуговування автономних котелень міста Бар. В даний період часу у місті здійснювались заходи по відключенню централізованого теплопостачання та переведення на автономне або індивідуальне опалення будинків, споруд, квартир та інших об'єктів.

Даним рішенням міська рада здійснила передачу майна, яке являлось комунальною інфраструктурою, та матеріально-технічних цінностей, які необхідні були для обслуговування комунальної інфраструктури.

При прийнятті даного рішення міська рада керувалась Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Статутом територіальної громади міста Бара Барського району Вінницької області та Статутами даних підприємств.

Так, на 22 сесії Барської міської ради 6 скликання від 30.05.2012 року було прийнято рішення "Про оптимізацію роботи Барського КПТМ "Бартеплокомуненерго", згідно якого було затверджено склад комісії та Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від системи централізованого теплопостачання, в тому числі надання допомоги через залучення системи КО "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву" для встановлення систем індивідуального теплопостачання житлових будинків (квартир), а також матеріальної допомоги малозабезпеченим та незахищеним верствам населення.

Необхідністю прийняти дане рішення було те, що більш як 87 % квартир по місту уже були переведенні на індивідуальне опалення та відключені від централізованого теплопостачання. А також були враховані висновки тимчасової депутатської комісії Барської міської ради від 15 травня 2012 р. про економічну недоцільність експлуатації котельні по вул. Островського, 7/2 в м. Бар, високу заборгованість Барського КПТМ "Бартеплокомуненерго" за спожитий природній газ та за іншими зобов'язаннями, що тягне за собою загрозу фінансово-економічної та технічної неможливості подальшого виробництва, транспортування та постачання тепла Барським КПТМ "Бартеплокомуненерго" в опалювальний період 2012- 2013 р.р.

Окрім того, Комунальне підприємство "Баркомунтепло" було створене для будівництва та обслуговування автономних котелень міста Бар. Дане підприємство не отримало спеціалізованого дозволу (ліцензії) для здійснення обслуговування автономних котелень міста, тому не мало змоги здійснювати свою діяльність згідно Статуту. У зв'язку з чим, жодних договорів на газопостачання з липня 2012 по теперішній час КП "Баркомунтепло" не заключало.

Також, для забезпечення надання послуг з постачання теплової енергії протягом опалювального періоду 2012-2013 р.р. споживачам, які не мали автономного теплопостачання КП "Баркомунтепло" передало в оренду БКПТМ "Бартеплокомуненерго" приміщення котельні по вул. Островського 7/2 з її інженерним забезпеченням, згідно рішення 31 (позачергової) сесії Барської міської ради 6 скликання від 25.10.2012 р. "Про заходи із забезпечення опалювального сезону 2012-2013 р.р.".

Після будівництва автономних котелень міста були заключні договори на їх обслуговування з іншими підприємствами, які мали спеціальні дозволи - ПАТ "Барський машинобудівний завод", КП "Вінницяоблтеплоенерго", згідно рішень 43 (позачергової) сесії Барської міської ради 6 скликання від 12.09.2013 р. "Про передачу на обслуговування ПАТ "Барський машинобудівний завод" котелень комунальної власності" та 46 ( позачергової) сесії Барської міської ради 6 скликання від 08.11.2013 р. "Про передачу на обслуговування котелень комунальної власності".

Залучити КП "Баркомунтепло" як учасника по даній справі, міська рада не має змоги, так як на 57 сесії Барської міської ради 6 скликання 29.12.2014 р. було прийнято рішення "Про ліквідацію КП "Баркомунтепло". На теперішній час здійснюються заходи по ліквідації даного підприємства. Головою ліквідаційної комісії був призначений Терлецький А.П., як голова постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства, який уже не являється депутатом міської ради і не має жодного відношення до ліквідаційної процедури. Крім того, до складу ліквідаційної комісії входили посадові особи даного підприємства та міської ради, які також уже не працюють на підприємстві та у міській раді, що унеможливило завершити ліквідаційну процедуру.

При цьому, у поясненнях вказується, що іншими судовими рішеннями не встановлено незаконність/протиправність рішення Барської міської ради 22 сесії 6 скликання від 30.05.2012 року.

Також, ліквідатором не доведено, що вищезазначене рішення Барської міської ради було протиправним, направленим на доведення до банкрутства БКП ТМ "Бартеплокомуненерго", причинного зв'язку між рішенням і банкрутством та вини Засновника.

З врахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В силу ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 79 ГПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За змістом ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

Як встановлено судом, заява ліквідатора боржника № 02-13/49 від 04.02.2019 року про покладення субсидіарної відповідальності, мотивована тим, що внаслідок прийняття Барською міською радою Барського району Вінницької області на 26 сесії 6 скликання прийнято рішення від 30.07.2012 року "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради", фактично було позбавлено банкрута майна, за рахунок якого мала здійснюватись статутна господарська діяльність, що унеможливило її здійснення, стало причиною зростання заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами і призвело до банкрутства БКПТМ "Бартеплокомуненерго" з вини його засновника - Барської міської ради Вінницької області.

Відповідні обставини, на переконання ліквідатора боржника, є підставою для покладення субсидіарної відповідальності на власника боржника у даній справі.

Відповідно до пунктів 1.2., 2.5, 5.2 статуту Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго", майно підприємства є власністю територіальної громади міста Бар. Органом управління майном підприємства є Барська міська рада; Підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно з законодавством України; підприємство не несе відповідальність за зобов'язаннями власника (Органу управління майном); власник (Орган управління майном) не несе відповідальності за зобов'язаннями підприємства. Майно підприємства належить до комунальної власності територіальної громади міста Бар і закріплене за ним власником (Органом управління майном) на праві господарського відання (без права розпорядження). На зазначене майно не може бути звернене стягнення на вимогу кредиторів підприємства. Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє й користується майном, закріпленим за ним власником, за погодженням з Органом управління майном у випадках, передбачених чинним законодавством.

Отже, власником боржника - Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" є Барська міська рада.

Згідно ст. 1.3.3 статуту територіальної громади міста Бар Барського району Вінницької області, у відношені до підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, відповідні органи і посадові особи місцевого самоврядування здійснюють наступні функції, зокрема, приймають рішення в межах, визначених законодавством про відчуження об'єктів комунальної власності.

Судом встановлено, що згідно вищевказаного рішення Барської міської ради" було вирішено :

1) Затвердити перелік майнових цінностей БКПТМ "Бартеплокомуненерго" від 23.07.2012 р., що підлягає передачі на баланс КП "Баркомунтепло" Барської міської ради;

2) Припинити право господарського відання Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" на майно зазначене у п. 1 цього рішення та яке належить до комунальної власності територіальної громади міста Бар, також вилучити дане майно у підприємства;

3) Створеній рішенням 22 сесії 6 скликання від 30.05.2012 року комісії передати майно, зазначене у п. 1 цього рішення у володіння та користування комунального підприємства "Баркомунтепло" Барської міської ради та закріпити це майно за КП "Баркомунтепло" Барської міської ради на праві господарського відання.

Додатком № 1 до рішення 26 сесії Барської міської ради 6 скликання від 30.07.2012 року, визначено Перелік майнових цінностей Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго".

Відповідно до рішення Барської міської ради 27 сесії 6 скликання від 09.08.2012 року було затверджено акт передачі майнових цінностей з Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" в КП "Баркомунтепло" Барської міської ради від 31.07.2012 року.

В силу ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно ст. 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За змістом ч. 1 ст. 619 Цивільного кодексу України, договором або законом може бути передбачена поряд із відповідальністю боржника додаткова (субсидіарна) відповідальність іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Господарського кодексу України, у випадках, передбачених законом, суб'єкт підприємництва - боржник, його засновники (учасники), власник майна, а також інші особи несуть юридичну відповідальність за порушення вимог законодавства про банкрутство, зокрема фіктивне банкрутство, приховування банкрутства або умисне доведення до банкрутства.

Суд звертає увагу на те, що законом, який в розумінні частини 1 статті 619 ЦК України передбачає поряд з основною відповідальністю боржника додаткову (субсидіарну) відповідальність третіх осіб, є Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Так, частина 5 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлює, що під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.

У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями.

Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані тільки для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Законом.

Отже, згідно наведених вище норм Закону, умовою покладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника у справах про банкрутство є наявність вини останнього, яка спричинила банкрутство підприємства.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно наданого арбітражним керуючим Белінською Н.О. звіту (незалежного аудитора) Боднара А.І. за період з 01.04.2013 року по 12.09.2016 року, зроблено висновок про те, що ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства БКПТМ "Бартеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 05538980) під час аналізу не виявлено.

У вказаному вище звіті незалежного аудитора, наявне посилання на рішення Барської міської ради 26 сесії 6 скликання від 30.07.2012 року "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради".

На засіданні зборів комітету кредиторів боржника (протокол № 3 від 26.01.2017 року), розпорядник майна Белінська Н.О. прозвітувала про виконану роботу та повідомила, зокрема, про наведений вище висновок аудитора.

На даному засіданні зборів комітету кредиторів було вирішено : прийняти до відома звіт про виконану роботу розпорядника майна за період виконання повноважень у справі №902/318/16 про банкрутство БКПТМ "Бартеплокомуненерго" та визнати роботу розпорядника майна достатньою такою, що не суперечить діючому законодавству, інтересам кредиторів та банкрута.

Отже, в ході проведення процедури розпорядження майном БКПТМ "Бартеплокомуненерго", арбітражним керуючим Белінською Н.О. не було встановлено обставин щодо доведення до банкрутства боржника та незаконних дій щодо боржника, в т.ч. за наслідками прийняття зазначеного вище рішення від 30.07.2012 року.

Окрім того, ліквідатором боржника не надано суду доказів на підтвердження вини власника боржника - Барської міської ради, яка доведена у встановленому законодавством порядку, внаслідок прийняття на 26 сесії 6 скликання рішення від 30.07.2012 року "Про передачу активів БКПТМ "Бартеплокомуненерго" на новостворене підприємство КП "Баркомунтепло" Барської міської ради".

Також, суд звертає увагу на те, що заборгованість БКПТМ "Бартеплокомуненерго" перед АК "НАК "Нафтогаз України", виникла на підставі постачання газу за укладеними договорами у період з жовтня 2012 року по квітень 2013 року, а не внаслідок передачі активів боржника на новостворене підприємство за результатами прийняття вищевказаного рішення.

Враховуючи викладене та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви арбітражного керуючого (ліквідатора) Белінської Н.О. № 02-13/49 від 04.02.2019 року про покладення субсидіарної відповідальності у даній справі в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 8, 9, ч. 5 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 2, 3, 12 (ч. 6), 13, 18, 73, 74, 76-79, 86, 232, 234, 235 ГПК України суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити в задоволенні заяви арбітражного керуючого (ліквідатора) Белінської Н.О. № 02-13/49 від 04.02.2019 року про покладення субсидіарної відповідальності на власника (Барську міську раду) боржника (Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго") та стягненні з Барської міської ради на користь БКПТМ "Бартеплокомуненерго" грошових коштів у справі № 902/318/16 повністю.

2. Копію ухвали направити згідно переліку рекомендованим листом.

Згідно ч. 1 ст. 235 ГПК України, ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені ст.ст. 254-256, пп. 17.5 п. 17 ч. 1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Тісецький С.С.

Віддрук. 9 прим.:

1 - до справи;

2 - АТ НАК "Нафтогаз України" (вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01601);

3 - БКП ТП "Бартеплокомуненерго" (Майдан М. Грушевського, буд. 3, м. Бар, Вінницька область, 23000);

4 - Арбітражному керуючому Белінській Н.О. (АДРЕСА_1);

5 - Головному управлінню ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100);

6 - Головному управлінню ПФУ у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7 м. Вінниця, 21100);

7 - Барській міській раді (вул. Героїв Майдану, 7, м. Бар, Вінницька область, 23001);

8 - Відділенню виконавчої дирекції ФСС НВ та ПЗ України в Барському районі Вінницької області (вул.Героїв Майдану, 3, м. Бар, Вінницька область, 23000);

9 - КП "Баркомунтепло" (Майдан М. Грушевського, буд. 3, м. Бар, Вінницька область, 23000).