Рішення від 05.09.2019 по справі 9901/486/19

РІШЕННЯ

Іменем України

05 вересня 2019 року

Київ

справа №9901/486/19

адміністративне провадження №П/9901/486/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Жука А.В.,

суддів - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Грінкевич А.І.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представників відповідача - Краснощока А.І.,

третьої особи - ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_6 - ОСОБА_17

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 9901/486/19

за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого Політичною партією «СЛУГА НАРОДУ» ОСОБА_4

до Центральної виборчої комісії,

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_2 ,

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_6

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог та предмет спору

03 вересня 2019 року о 22:47 год до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду як суду першої інстанції звернулася кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунута Політичною партією «СЛУГА НАРОДУ» ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4 , позивач) з позовом до Центральної виборчої комісії (надалі - ЦВК) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198;

- визнати недійсними позачергові вибори народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення про проведення повторних виборів з позачергових виборів народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 в строки визначені ч. 3 ст. 104 Закону України «Про вибори народних депутатів України», обчислюючи їх з дня набрання рішенням у цій справі законної сили.

ІІ. Стислий виклад позицій позивача, відповідача І третІХ осіб

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оцінюючи порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» в їх сукупності, позивач прийшов до висновку про наявність підстав для визнання виборів в межах одномандатного виборчого округу №198 (далі - ОВО №198) недійсними та як наслідок призначення повторних виборів в межах цього округу. Крім того, станом на 03.09.2019 ЦВК не здійснено жодних дій, як для встановлення результатів виборів в межах ОВО №198, так і на виконання рішень судів у справах №№580/2437/19, 580/2433/19, 9901/441/19, 9901/467/19, а тому позивач вважає, що належним способом захисту порушеного права в даному контексті є визнання протиправною бездіяльності ЦВК щодо невстановлення результатів виборів в межах ОВО №198 та невиконання відповідних судових рішень. Зокрема позивач зазначає, що Центральною виборчою комісією не виконано рішення судів у справах №№580/2437/19, 580/2433/19, 9901/441/19, 9901/467/19, 9901/468/19.

До того ж, станом на 17.08.2019 - день прийняття постанови Великої Палати Верховного суду у справі №9901/441/19, якою залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду від 12.08.2019 в частині скасування протоколу ЦВК від 05.08.2019 «Про встановлення результатів голосування в ОВО № 198», повноваження окружної виборчої комісії №198 (далі - ОВК №198) не припинились, що свідчить про реальну можливість виконати наведене судове рішення.

Одночасно, Центральною виборчою комісією замість вчинення реальних дій на виконання судових рішень вчинено лише одну дію - прийнято постанову №1888 від 21.08.2019 та на її підставі складено протокол від 21.08.2019 «Про встановлення результатів голосування в межах одномандатного виборчого округу №198».

Як постанова №1888, так і протокол від 21.08.2019 скасовані судовими рішеннями у справах №9901/467/19, 9901/468/19, та №855/379/19. Судами констатовано, що ЦВК ухилилась від виконання судових рішень.

Разом з тим, після набрання законної сили судовими рішеннями у справах №9901/467/19 та №855/379/19 відсутня реальна можливість усунути системні порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки цим Законом не передбачено правових норм, які дають можливість реально поновити права позивачки після припинення повноважень та ліквідації ОВК ОВО №198 як юридичної особи та припинення повноважень дільничних виборчих комісій.

На думку позивача, наведені обставини вказують на систематичні порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» з боку ЦВК та дають підстави стверджувати про наявність в її діях ознак протиправної бездіяльності, оскільки за об'єктивного підходу у здійсненні своїх повноважень результати виборів могли бути встановлені належним чином.

Враховуючи наведене позивач вважає, що станом на день звернення з позовом до суду у ЦВК відсутня можливість взяти на себе повноваження ОВК ОВО № 198 через їх припинення у встановленому законом порядку. Разом з тим, постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справах №580/2433/19 та №580/2437/19 можуть бути виконані виключно шляхом реалізації повноважень ОВК №198 чи самою комісією чи ЦВК, що на даний час є неможливим. Крім того, 10.08.2019 Шостим апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №580/2437/19, якою визнано протиправними дії ОВК №198 від 29.07.2019 щодо складання протоколу про підсумки голосування на ДВК №№710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 та визнано протиправним протокол про підсумки голосування в ОВО №198 від 29.07.2019 на ДВК №№710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262.

Позивач вказує, що результати виборів народних депутатів оприлюднено ЦВК 07.08.2019, тобто повноваження дільничних виборчих комісій ОВО №198 припинились 12.08.2019. Таким чином, виконати вимоги постанов суду у справах №580/2437/19, 580/2433/19 фактично неможливо, оскільки повноваження дільничних виборчих комісій припинились.

Одночасно, позивач вказує, що у відповідності до акту приймання передачі виборчої документації ОВК ОВО №198 від 12.08.2019 в архівну установу вбачається, що така передача відбулась 12.08.2019. Також, згідно з листом ОВК ОВО №198 за №611 від 13.08.2019 станом на вказану дату документи в архів не передані, а такі документи передано в архів лише 21.08.2019. Крім того, Смілянським відділом ГУ НП в Черкаській області розслідується кримінальне провадження за фактом проникнення до архіву Смілянської міської ради членів ОВК ОВО №198 перед та після припинення повноважень ОВК.

Відтак, у позивача наявні обґрунтовані сумніви щодо змісту та цілісності пакетів з виборчою документацією ДВК, що унеможливлює їх використання при повторному підрахунку голосів виборців.

У письмовому відзиві на позов зазначено, що ЦВК вживає заходи для виконання судових рішень та встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому округу №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. ЦВК у відзиві наголошує, що оскільки «розуміння рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24.08.2019 у справі №9901/467/19 у них викликає труднощі», ЦВК 04 вересня 2019 року відповідно до статті 254 КАС України звернулась до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з заявою про роз'яснення цього судового рішення.

Представник третьої особи ОСОБА_6 подав письмові пояснення, в яких просить відмовити у задоволенні позовної заяви кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України ОСОБА_4 від 03.09.2019 року в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, викладені в позові ОСОБА_4 , вказав, що ЦВК повинна була реагувати на порушення виборчого законодавства з боку ОВК №198 ще на стадії приймання протоколу ОВК №198 про підсумки голосування від 29.07.2019, а в подальшому належним чином виконувати судові рішення Шостого апеляційного адміністративного суду, Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Великої Палати Верховного Суду у справах №№580/2437/19, 580/2433/19, 9901/441/19, 9901/467/19, проте ЦВК ухилилась від виконання судових рішень, що свідчить про протиправну діяльність ЦВК. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, додатково пояснив, що 04.09.2019 ЦВК прийняла постанову №1901 «Про окремі питання забезпечення виконання судових рішень», долучивши до матеріалів справи копію вказаної постанови, що також свідчить про вчинення відповідачем дій спрямованих на встановлення результатів виборів по ОВО №198, просив відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні представник третьої особи ОСОБА_6 проти задоволення позовних вимог заперечив, вказав, що, на його думку, ЦВК вживає всіх необхідних заходів щодо встановлення результатів виборів на ОВО №198, про що свідчить звернення до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з заявою про роз'яснення судового рішення від 24.08.2019 у справі №9901/467/19 та прийняття відповідачем постанови «Про окремі питання забезпечення виконання судових рішень» №1901 від 04.09.2019, просив відмовити в задоволенні позову, підтримавши позицію ЦВК.

IV. Клопотання учасників справи та процесуальні дії у справі

Ухвалою Верховного Суду від 23.08.2019 відкрито провадження у справі, залучено до участі у розгляді даної справи як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору кандидата в народні депутати України в одномандатному окрузі № 198 ОСОБА_2 та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 ОСОБА_6 .

Справу призначено до розгляду на 05.09.2019 на 11 год 00 хв.

V. Встановлені у справі обставини та зміст спірних правовідносин

Указом Президента України від 21 травня 2019 року № 303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» достроково припинено повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.

Постановою ЦВК від 25 червня 2019 року № 1288 ОСОБА_4 зареєстрована кандидатом в народні депутати України, висунутим Політичною партією «Слуга народу», в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

21 липня 2019 року відбулися позачергові вибори народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198.

29 липня 2019 року ОВК № 198 склала протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 та здійснила транспортування виборчої документації до ЦВК.

Цієї ж дати Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі №580/2351/19, якою:

- визнав протиправною бездіяльність ОВК № 198 щодо неприйняття рішень у відповідності з положеннями статті 94 Закону № 4061-VІ та пунктів 4.4, 4.5 Порядку використання окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори», затвердженого постановою ЦВК від 06 червня 2019 року № 954, при прийнятті протоколів дільничних виборчих комісій № 710239, 710243, 710249, 710511, 710520, 710523, 710529, 710532, 710534, 710537, 710539, 710737, 710902, 710915, 710916;

- визнав протиправними дії ОВК № 198 у частині прийняття виборчої документації та протоколів дільничних виборчих комісій № 710239, 710243, 710249, 710511, 710520, 710523, 710529, 710532, 710534, 710537, 710539, 710737, 710902, 710915, 710916 про підрахунок голосів виборців;

- зобов'язав ОВК № 198 прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на дільничних виборчих комісіях № 710239, 710243, 710249, 710511, 710520, 710523, 710529, 710532, 710534, 710537, 710539, 710737, 710902, 710915, 710916.

30 липня 2019 року ЦВК направила до ОВК №198 рішення про зобов'язання ОВК №198 скласти протокол з поміткою «Уточнений» і транспортувати його до ЦВК до 16 год 00 хв 01 серпня 2019 року.

У цьому листі, зокрема в переліку помилок та неточностей, виявлених ЦВК під час опрацювання протоколу ОВК № 198, зазначено такі неточності:

1) у протоколах дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України виборчих дільниць № 710520, 710730, 710737, 710934 кількість виборців, внесених до витягу зі списків виборців (пункт 3), щодо голосування у загальнодержавному та одномандатному округах є різною;

2) у протоколі дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 710523 кількість виборців, внесених до витягу зі списку виборців (пункт 4), щодо голосування у загальнодержавному та одномандатному округах є різною;

3) під час завіряння відомостей, внесених до протоколів дільничних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі виявлено такі розбіжності на дільничній виборчій комісії № 710530 щодо пунктів 14, 16 протоколу у рядках ОСОБА_13 та ОСОБА_14 розбіжність становить 6 і 6 у 14 та 16 пунктах відповідно.

У період з 30 липня до 02 серпня 2019 року ОВК № 198 здійснювала повторний підрахунок голосів згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі № 580/2351/19 на дільничних виборчих комісіях № 710239, 710243, 710249, 710511, 710520, 710523, 710529, 710532, 710534, 710537, 710539, 710737, 710902, 710915, 710916 та згідно з постановою ОВК № 198 від 29 липня 2019 року № 41 - на дільничній виборчій комісії № 710261, а також виправляла неточності на виконання згаданого вище листа ЦВК.

02 серпня 2019 року ОВК № 198 на підставі протоколів дільничних виборчих комісій, складених відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 94 Закону № 4061-VІ, в тому числі з поміткою «Уточнений», та протоколів ОВК № 198 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у одномандатному виборчому окрузі № 198, складених на виконання судового рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі № 580/2351/19 та згаданого вище рішення ЦВК від 30 липня 2019 року, склала протокол ОВК № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений».

02 серпня 2019 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_4 подала до суду позов про визнання протиправною бездіяльності ОВК № 198 щодо нерозгляду заяв про порушення виборчого законодавства від 27 липня 2019 року № 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543, та зобов'язання ОВК № 198 розглянути ці заяви. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року (справа № 580/2433/19) в задоволенні позову відмовлено.

02 серпня 2019 року кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 ОСОБА_2 оскаржив до суду дії ОВК № 198, вчинені 29 липня 2019 року, щодо складення протоколу про підсумки голосування на одномандатному виборчому окрузі № 198. У позові також просив суд визнати протокол про підсумки голосування на одномандатному виборчому окрузі № 198 від 29 липня 2019 року протиправними та провести повторний повний перерахунок голосів на цьому одномандатному виборчому окрузі. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року (справа № 580/2437/19) в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням ЦВК від 03 серпня 2019 року було прийнято і враховано відомості протоколу ОВК № 198 від 02 серпня 2019 року з поміткою «Уточнений» про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198.

Протоколом ЦВК про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 05 серпня 2019 року відповідно до статті 99 Закону № 4061-VI на підставі протоколу ОВК № 198 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений» від 02 серпня 2019 року ЦВК визнано обраним народним депутатом України ОСОБА_6

07 серпня 2019 року у офіційному виданні «Голос України» опубліковано інформацію щодо обрання народним депутатом на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198 ОСОБА_6

06 серпня 2019 року Шостим апеляційним адміністративним судом у справі № 580/2433/19 відкрито апеляційне провадження з перегляду рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року, яке станом на 05 серпня 2019 року не набрало законної сили, а постановою від 07 серпня 2019 року зазначене рішення скасовано та ухвалено нове, яким визнано протиправною бездіяльність ОВК № 198 щодо нездійснення розгляду заяв від 27 липня 2019 року № 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 про порушення виборчого законодавства, поданих ОСОБА_16 як довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого Політичною партією «Слуга народу», ОСОБА_4 , та зобов'язано ОВК № 198 розглянути ці заяви.

06 серпня 2019 року Шостим апеляційним адміністративним судом у справі № 580/2437/19 відкрито апеляційне провадження з перегляду рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року, а 10 серпня 2019 року прийнято постанову про його скасування та ухвалення нового, яким:

- визнано протиправними дії ОВК № 198 від 29 липня 2019 року щодо складання протоколу про підсумки голосування на дільничних виборчих комісіях № 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262;

- визнано протиправним протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 29 липня 2019 року на дільничних виборчих комісіях № 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду рішенням від 12 серпня 2019 року у справі № 9901/441/19 позов кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 до ЦВК задовольнив частково:

- визнав протиправним і скасував протокол ЦВК про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 05 серпня 2019 року;

- визнав протиправними дії ЦВК щодо встановлення 05 серпня 2019 року результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198;

- зобов'язав ЦВК продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 з урахуванням постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року у справі № 580/2437/19.

У задоволенні решти позовних вимог кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 суд відмовив.

Приймаючи рішення про задоволення позову у вказаній частині, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду виходив з того, що судовими рішеннями встановлені порушення, допущені ОВК № 198 під час підрахунку голосів в одномандатному виборчому окрузі № 198, які мали бути, але не були враховані ЦВК під час встановлення результатів виборів народних депутатів України в цьому виборчому окрузі, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про необґрунтованість оспорюваного рішення ЦВК як такого, що прийняте без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Цього ж дня, 12 серпня 2019 року, ЦВК прийняла постанову № 1863 «Про реєстрацію народних депутатів України, обраних на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатних виборчих округах» та згідно з додатком 15 до цієї постанови зареєструвала ОСОБА_6 народним депутатом, обраним на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198.

Велика Палата Верховного Суду постановою від 17 серпня 2019 року рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року у справі № 9901/441/19 в частині визнання протиправними дій ЦВК щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 05 серпня 2019 року скасувала з ухваленням нового рішення, яким у задоволенні цієї позовної вимоги кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 відмовила. В іншій частині рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року Велика Палата Верховного Суду залишила без змін.

На виконання рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року у справі № 9901/441/19 у частині, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 17 серпня 2019 року, ЦВК прийняла постанову від 21 серпня 2019 року № 1888 «Про виконання судових рішень», відповідно до якої, продовжуючи дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 з урахуванням постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року в справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року в справі № 580/2437/19, вважала за необхідне встановити результати позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198 на підставі протоколу ОВК № 198 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений» від 02 серпня 2019 року, про що вирішила скласти відповідний протокол.

За змістом цієї постанови, досліджуючи можливість впливу викладених у постановах Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року у справі № 580/2437/19 висновків на результати позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198, ЦВК зазначила, що вчинення дій на виконання вказаних судових рішень не вплине на результати виборів в одномандатному виборчому окрузі № 198.

Позаяк, на момент подання довіреною особою позивача - ОСОБА_16 заяв установлений законом час для розгляду ОВК № 198 на підставі цих заяв питання щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 198 минув, а відповідно до змісту судових рішень предметом дослідження у справі № 580/2437/19 був протокол ОВК № 198 від 29 липня 2019 року, натомість єдиною правовою підставою для встановлення ЦВК результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198 був протокол ОВК № 198 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений» від 02 серпня 2019 року, складений за наслідками повторного підрахунку голосів на окремих дільницях на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року в справі № 580/2351/19 та постанови ОВК № 198 від 29 липня 2019 року № 41, який судами не визнавався протиправним.

21 серпня 2019 року ЦВК склала протокол про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 відповідно до статті 99 Закону № 4061-VІ на підставі протоколу ОВК № 198 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений» від 02 серпня 2019 року, яким визнала обраним народним депутатом України ОСОБА_6

23 серпня 2019 ЦВК внесено зміни до постанови ЦВК від 12 серпня 2019 року № 1863 «Про реєстрацію народних депутатів України, обраних на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатних виборчих округах», виключивши з додатка 15 до неї позицію стосовно зареєстрованого народного депутата України, обраного на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_6 . Водночас, на підставі поданих ОСОБА_6 7 серпня 2019 року документів для реєстрації його народним депутатом України і протоколу ЦВК про результати позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в ОВО № 198, складеного 21 серпня 2019 року, ЦВК зареєструвала зазначеного народного депутата України, обраного на позачергових виборах народних депутатів України в ОВО № 198.

24 серпня 2019 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду прийняв рішення у справі №9901/467/19, яким позовні вимоги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого Політичною партією «Слуга народу», ОСОБА_4 задоволено частково, а саме:

- визнано протиправним та скасовано протокол ЦВК про результати виборів народних депутатів України в ОВО №198 від 21.08.2019;

- зобов'язано ЦВК продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в ОВО №198, за наслідками виконання постав Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19, від 10.08.2019 у справі №580/2437/19 та рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.08.2019 у справі №9901/441/19.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 28.08.2019 у справі №9901/467/19 рішення КАС у складі ВС від 24.08.2019 у справі №9901/467/19 залишено без змін.

24 серпня 2019 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду прийняв рішення у справі №9901/468/19, яким позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено повністю, а саме:

- визнано протиправним та скасовано протокол ЦВК «Про результати виборів народних депутатів України в ОВО №198 від 21.08.2019».

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 28.08.2019 у справі №9901/468/19 рішення КАС у складі ВС від 24.08.2019 у справі №9901/468/19 залишено без змін.

24 серпня 2019 Шостим апеляційним адміністративним судом прийнято рішення у справі № 855/375/19, яким:

- визнано протиправною та скасовано постанову ЦВК №1888 від 21.08.2019 «Про виконання судових рішень» в частині врахування постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19 під час продовження дій щодо встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в ОВО №198.

Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 28.08.2019 у справі №855/375/19 рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.08.2019 у справі № 855/375/19 в частині відмови в задоволенні позовних вимог скасовано, та прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задоволено повністю, а саме: «визнано протиправною та скасовано постанову ЦВК №1888 від 21.08.2019 «Про виконання судових рішень» в частині врахування постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2437/19 під час продовження дій щодо встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі №198. В іншій частині рішення ШААС від 24.08.2019 у справі № 855/375/19 залишено без змін.

28 серпня 2019 Шостий апеляційний адміністративний суд у справі №855/379/19 прийняв рішення, яким позовні вимоги задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо реєстрації ОСОБА_6 народним депутатом, обраним на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 в одномандатному виборчому окрузі №198;

- визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 23.08.2019 № 1894 «Про питання реєстрації народного депутата України ОСОБА_6 , обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198» в частині п.2 резолютивної частини, а саме: «Зареєструвати народного депутата України, обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198: ОСОБА_6 , 1970 року народження, проживає в місті Корсунь-Шевченківський Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, безпартійний, самовисуванець»;

- зобов'язано Центральну виборчу комісію опублікувати у офіційних друкованих виданнях «Голос України» та «Урядовий кур'єр» спростування інформації щодо обрання народним депутатом на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_6 ;

- зупинено дію постанови ЦВК від 23.08.2019 №1894 «Про питання реєстрації народного депутата України ОСОБА_6 , обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198» в частині п.2 резолютивної частини, а саме в частині реєстрації народного депутата України, обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198: ОСОБА_6 , 1970 року народження, проживає в місті Корсунь-Шевченківський Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, безпартійний, самовисуванець.

01 вересня 2019 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду постановою у справі №855/379/19 рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2019 у справі №855/379/19 в частині зупинення дії постанови ЦВК від 23.08.2019 №1894 «Про питання реєстрації народного депутата України ОСОБА_6 , обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198» в частині п.2 резолютивної частини, а саме в частині реєстрації народного депутата України, обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 198: ОСОБА_6 , 1970 року народження, проживає в місті Корсунь-Шевченківський Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, безпартійний, самовисуванець - скасовано, у решті рішення від 28.08.2019 у справі №855/379/19 - залишено без змін.

04 вересня 2019 року відповідно до статті 254 КАС України ЦВК звернулась до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із заявою про роз'яснення судового рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24.08.2019 у справі №9901/467/19.

04 вересня 2019 року постановою ЦВК «Про окремі питання забезпечення виконання судових рішень» №1901 з метою забезпечення виконання судових рішень визначено за необхідне отримати від Архівного відділу виконкому Смілянської міської ради Черкаської області:

- заяви ОСОБА_16 , довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого політичною партією «СЛУГА НАРОДУ», ОСОБА_4 , від 27 липня 2019 року № 501 - 510, 513, 515, 517 - 525, 527 - 531, 533 - 543 про порушення виборчого законодавства та інші документи окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198, що стосуються розгляду вказаних заяв;

- пакети з виборчими документами дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України виборчих дільниць № 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 одномандатного виборчого округу № 198, зокрема з виборчими бюлетенями з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також за наявності окремими думками членів дільничних виборчих комісій указаних виборчих дільниць, викладеними в письмовій формі, та іншу необхідну документацію.

VI. Релевантні джерела права й акти їх застосування

Відповідно до статті 77 Конституції України позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Згідно зі статтею 3 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) Високі Договірні Сторони зобов'язуються проводити вільні вибори з розумною періодичністю шляхом таємного голосування в умовах, які забезпечують вільне вираження думки народу у виборі законодавчого органу.

Відповідно до статті 1 Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV «Про Центральну виборчу комісію» ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

ЦВК очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. ЦВК здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

Частиною третьою статті 77, пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначаються виключно законами України.

Організація та порядок проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року визначається Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VІ (далі Закон - № 4061-VІ).

Вибори депутатів є прямими. Громадяни України обирають депутатів безпосередньо шляхом голосування за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, та за кандидатів у депутати в одномандатних округах (стаття 4 Закону № 4061-VI).

Відповідно до статті 62 Закону № 4061-VI у разі коли в одномандатному окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не зареєстровано жодного кандидата у депутати, або якщо у виборах брав участь один кандидат і за нього віддали голоси менше половини виборців, що взяли участь у голосуванні, вибори у цьому окрузі вважаються такими, що не відбулися.

Згідно частини першої статті 92 Закону № 4061-VI визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

За частиною першою статті 96 Закону № 4061-VI окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, у тому числі з поміткою «Уточнений», на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, <…>, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі встановлює підсумки голосування в одномандатному окрузі.

За змістом частини першої статті 97 цього Закону № 4061-VI ЦВК на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні ЦВК оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії. Час прийняття ЦВК протоколу окружної виборчої комісії і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання ЦВК.

За частиною другою статті 97 Закону № 4061-VI у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування <…> в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей ЦВК своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання ЦВК <…>.

Відповідно до частини четвертої статті 97 згаданого Закону протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування <…>, в одномандатному окрузі з поміткою «Уточнений» приймається ЦВК у порядку, встановленому частиною першою цієї статті.

Згідно частини п'ятої статті 97 Закону № 4061-VI у разі ненадходження до Центральної виборчої комісії протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі у строки, визначені цим Законом, Центральна виборча комісія здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі.

У частині першій статті 99 Закону № 4061-VI передбачено, що ЦВК на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою «Уточнений», не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи.

Згідно частини першої статті 104 Закону № 4061-VI повторні вибори проводяться в одномандатному окрузі у випадку, коли вибори у відповідному одномандатному окрузі визнані такими, що не відбулися, або якщо особа після її обрання не набула депутатського мандата у порядку, встановленому цим Законом.

Рішення про проведення повторних виборів приймає Центральна виборча комісія (частина друга статті 104 Закону № 4061-VI).

VII. Оцінка доводів учасників справи та висновки Верховного Суду

Предметом цього спору є протиправна бездіяльність ЦВК щодо не встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

Статтею 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначені основні принципи діяльності Комісії, згідно яких Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

ЦВК є єдиним суб'єктом який в силу своїх повноважень встановлює результати виборів. ЦВК встановлює результати виборів на підставі протоколів окружної виборчої комісії про підсумки голосування в окрузі.

Одночасно колегія суддів звертає увагу, що функцію встановлення результатів виборів ЦВК здійснює не механічно і формально, вона також забезпечує наглядові функції як орган, який очолює систему виборчих комісій та уповноважений видавати акти обов'язкові до виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу. Тож ЦВК не тільки приймає протоколи виборчих комісій, вона повинна вивчати їх зміст, обставини їх складення, розглядати скарги щодо них та здійснювати інші повноваження для забезпечення дійсних (неспотворених) результатів виборів. Підсумковий контроль дійсності виборів здійснюється судом.

Верховний Суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

Пунктом 2 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що ЦВК очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів народних депутатів України, спрямовує та контролює їх діяльність.

Пунктом 1 частини другої статті 30 Закону України «Про вибори народних депутатів України» поміж іншим встановлено, що ЦВК здійснює контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, окружними і дільничними виборчими комісіями та їх членами.

Частиною першою статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку.

Протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) органу, посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень можна в разі, якщо такий суб'єкт повинен був вчинити відповідні дії (або прийняти певне рішення) згідно із законодавством, і не вчинення таких дій (неприйняття рішення) порушує права позивача.

Враховуючи наведене, доцільно вказати, що ЦВК встановлює результати виборів на підставі протоколів ОВК. До протоколу ЦВК про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі заносяться відомості, передбачені частиною першої статті 99 Закону №4061-VI.

Встановлення результатів виборів - це процес прийняття, перевірки та фіксації результатів голосування, що містяться у протоколі ОВК, про підсумки голосування в межах одномандатного округу, в ході якого до протоколу ОВК можуть вноситися у встановленому порядку виправлення, зміни, а також складатися новий протокол про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» .

Верховний Суд звертає увагу на те, що Центральною виборчою комісією не виконано рішення судів у справах №№ 580/2437/19, 580/2433/19, 9901/441/19, 9901/467/19, 9901/468/19.

У рішенні Касаційного адміністративному суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року у справі № 9901/441/19, в частині залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 17 серпня 2019 року, вказано ЦВК, що недостовірність підсумкового протоколу ОВК № 198 в частині дільниць №№ 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 була встановлена за результатами судового розгляду у справі № 580/2437/19 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2019 року, тобто вже після встановлення ЦВК 05 серпня 2019 року результатів виборів по ОВО № 198. Однак, це не звільняє ЦВК від обов'язку врахувати висновки, викладені у вказаних судових рішеннях, під час встановлення результатів виборів незалежно від складення нею протоколу про результати голосування.

Проте, Центральною виборчою комісією замість вчинення дій на виконання вищенаведених судових рішень виконано лише одну дію, а саме прийнято постанову №1888 від 21.08.2019 та на її підставі складено протокол від 21.08.2019 «Про результати виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі №198».

До того ж, як постанова №1888, так і протокол від 21.08.2019 скасовані судовими рішеннями у справах №9901/467/19, 9901/468/19, та №855/379/19, в яких судами констатовано, що ЦВК від виконання судових рішень ухилилась.

Одночасно, Верховний Суд у рішенні від 24 серпня 2019 року у справі №9901/467/19 вказав, що ЦВК вдалася до оцінки судових рішень, що набрали законної сили, розтлумачила їх на власний розсуд, та дійшла передчасного висновку, що вчинення дій на виконання постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року в справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року в справі № 580/2437/19 не вплинуло б на результати виборів в одномандатному виборчому окрузі № 198.

За таких обставин Верховний Суд у рішенні від 24 серпня 2019 року у справі №9901/467/19 дійшов висновку, що ЦВК ухилилася від реального виконання рішення Касаційного адміністративному суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року у справі № 9901/441/19, що вимагало реалізації її повноважень в частині організації повторного підрахунку голосів на дільницях, визначених постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2019 року в справі № 580/2437/19, та вирішення ситуації з нерозглянутими скаргами, визначеними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року в справі № 580/2433/19.

Наведене призвело до повторного складення Комісією необґрунтованого протоколу про встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 21 серпня 2019 року.

За визначенням ЄСПЛ, право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін, що могло б призводити до ситуацій, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Шмалько проти України» (Shmalko v. Ukraine) від 20 лип. 2004 р. (заява № 60750/00) п. 43).

В контексті захисту виборчих прав слід звернути увагу на рішення ЄСПЛ від 25.11.2010 у справі «Давидов та інші проти Росії», скарга №16621/05, відповідно до якої держави повинні забезпечити, щоб небезпідставні скарги осіб на порушення під час виборів були ефективно розглянуті. Неможливість забезпечити ефективний розгляд таких спірних скарг буде вважатись порушенням статті 3 Протоколу №1.

Набрання законної сили судовими рішеннями про встановлення порушень голосування до складення ЦВК протоколу про результати виборів, вид, зміст та характер порушень голосування, обов'язковість судових рішень для встановлення результатів голосування є тими обставинами, які підлягають врахуванню під час встановлення ЦВК результатів виборів незалежно від складення нею протоколу про результати голосування у строк, встановлений статтею 99 Закону № 4061-VI.

Відповідно до вимог Закону №4061-VI ЦВК перед встановленням результатів виборів повинна з'ясувати, чи для прийняття такого рішення немає застережень, скарг, документальних підтверджень про порушення при призначенні, підготовці та проведенні виборів депутатів і чи існують обставини, які можуть вплинути на результати виборів.

Наведені вище судові рішення, які не виконані відповідачем, в розумінні виборчого законодавства є істотними, винятковими і такими, що можуть вплинути на встановлення результатів виборів.

Верховним Судом, за результатами судового розгляду з'ясовано, Центральною виборчою комісією, як станом на момент складення протоколу від 21.08.2019 «Про результати виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі №198», так і станом на момент звернення позивача з цим адміністративним позовом не вжито жодних заходів (не вчинено дій) щодо належного виконання судових рішень у справах №№580/2437/19, 580/2433/19, 9901/441/19, 9901/467/19, 9901/468/19, що необхідно для об'єктивного встановлення результатів виборів у одномандатному виборчому окрузі №198 з врахуванням прийнятих судових рішень задля усунення виявлених при цьому порушень.

Зокрема, Верховний Суд звертає увагу на те, що за результатами судових розглядів у справах №9901/441/19, 9901/467/19,9901/468/19 двічі скасовувались протоколи ЦВК про встановлення результатів голосування в межах ОВО №198.

Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, а саме щодо необхідності задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо не встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

Колегія суддів відхиляє аргументи відповідача щодо звернення 04.09.2019 в порядку ст. 254 КАС України до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду із заявою про роз'яснення судового рішення від 24.08.2019 у справі №9901/467/19. Також не спростовує висновків колегії суддів про протиправну бездіяльність ЦВК щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 і прийнята 04.09.2019 постанова ЦВК «Про окремі питання забезпечення виконання судових рішень» №1901, оскільки зазначені ці дії відповідача, не свідчать про належне виконання відповідачем судових рішень у справах №№580/2437/19, 580/2433/19, 9901/441/19, 9901/467/19, 9901/468/19 та встановлення у визначений законом спосіб результатів позачергових виборів народних депутатів 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

Відповідно до ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Так, частиною п'ятою статті 97 Закону № 4061-VI у разі ненадходження до Центральної виборчої комісії протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі у строки, визначені цим Законом, Центральна виборча комісія здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі.

Разом з тим, частинами сьомою, восьмою статті 113 Закону № 4061-VI визначено, що у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування, встановлення результатів виборів депутатів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було визнане протиправним, або виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, якщо рішення не було визнане недійсним з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним.

Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.

Частиною четвертою статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Колегія суддів звертає увагу, що залишаючи без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24 серпня 2019 року у справі № 9901/467/19, Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 28 серпня 2019 року погодилася з висновками Верховного Суду, а також зазначила, що «частиною п'ятою статті 97 Закону № 4061-VI визначено, що у разі ненадходження до ЦВК протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі у строки, визначені цим Законом, ЦВК здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі.

Таким чином, посилання ЦВК на те, що повноваження окружних виборчих комісій, що здійснювали організацію підготовки та проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, з 23 серпня 2019 року припинено, а повноваження дільничних виборчих комісій з таких виборів припинилися ще з 13 серпня 2019 року, і це є підставою неможливості продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 за наслідками виконання постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року у справі № 580/2433/19, від 10 серпня 2019 року у справі № 580/2437/19 та рішення Касаційного адміністративному суду у складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року у справі № 9901/441/19, є непереконливими й спростовуються вказаними вище положеннями частини п'ятої статті 97 Закону № 4061-VI».

Крім того, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у ході розгляду справи №9901/468/19 вказав, що "постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 12 серпня 2019 у справі 9901/441/19 було зобов'язано ЦВК продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 з урахуванням постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 у справі 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 у справі 580/2437/19.

Згідно ст.14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права".

Переглядаючи в апеляційному порядку рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24 серпня 2019 року у справі № 9901/468/19 та залишаючи відповідне рішення без змін, Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 28 серпня 2019 року дійшла висновку, що "Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 10 серпня 2019 року у справі 580/2437/19 визнав протиправними дії ОВК № 198 від 29 липня 2019 року щодо складання протоколу про підсумки голосування на низці ДВК за відомими номерами та визнав протиправним протокол про підсумки голосування в ОВО № 198 від 29 липня 2019 року на цих дільницях. У резолютивній частині цього рішення не зазначив способу його виконання у разі визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень (частина друга статті 245 КАС України).

Водночас із цієї постанови як цілісного єдиного судового акта випливає, що апеляційний суд розглядав вимоги позову про проведення повторного перерахунку голосів в ОВО № 198 і в мотивувальній частині вирішив, що вони підлягають частковому задоволенню.

Цей суд послався на частину другу статті 9 КАС України про право суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, частину другу статті 308 цього Кодексу - про те, що суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. Застосував їх і вирішив, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача потрібно визнати протиправною бездіяльність ОВК № 198 щодо неприйняття рішень за всіма спірними протоколами ДВК з дотриманням положень статті 94 Закону № 4061-VI і з огляду на положення частин тринадцятої, чотирнадцятої цієї статті зобов'язати відповідача прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на перелічених у його постанові виборчих дільницях".

Також Велика Палата Верховного Суду вказала, "як убачається зі змісту протоколу ОВК № 198 від 19-20 серпня 2019 року, рішення щодо повторного розгляду на поточному засіданні ОВК питання про проведення повторного підрахунку голосів на спірних виборчих дільницях з урахуванням рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2019 року у справі № 580/2437/19 прийнято не було <…>

<…> Зі змісту та значимості встановлених обставин справи та відповідних нормативних положень виборчого законодавства випливає, що ЦВК після скасування протоколу про встановлення результатів виборів в ОВО № 198 від 05 серпня 2019 року повинна була організувати, проконтролювати і реалізувати свої повноваження на повторне встановлення результатів виборів в цьому окрузі на підставі протоколу ОВК № 198 про підсумки голосування з поміткою "Уточнений", який мав би містити відомості про результати виконання рішення суду, зокрема постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2019 року у справі № 580/2351/19, про повторний підрахунок голосів на перелічених у цьому рішенні виборчих дільницях».

На підтвердження слушності висновків суду першої інстанції Велика Палата Верховного Суду у справі № 9901/468/19 також послалася на положення частини першої статті 13, частини першої статті 16, пунктів 1 - 4, 13 частини першої статті 17, пунктів 1, 2, 10, 11, 12, 17 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", частин першої - третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначила, що "наведені законодавчі положення у взаємозв'язку з преамбулою Закону № 1932-IV про правовий статус, основні засади організації діяльності Комісії, компетенцію із забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України, дають підстави вважати, що у випадку встановлення судовим рішенням порушень порядку голосування на виборчих дільницях і підрахунку голосів на них та покладення на Комісію та підконтрольні їй виборчі дільниці обов'язку провести повторний підрахунок голосів, Комісія повинна забезпечити здійснення дій, до яких зобов'язує рішення суду».

Колегія судів у цій адміністративній справі констатує, що ЦВК не вчинила відповідних дій і після набрання законної сили судовими рішеннями у справах № 9901/467/19 та № 9901/468/19, що ще раз свідчить про наявність протиправної бездіяльності ЦВК щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

За наведених обставин, зважаючи на виключність обставин, які склались із встановленням підсумків голосування та результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198, враховуючи положення ст. 245 КАС України, ст. ст. 97, 113 Закону України «Про вибори народних депутатів України» колегія суддів приходить до переконання, що задовольняючи позов в частині визнання протиправною бездіяльності ЦВК щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198, слід зобов'язати ЦВК здійснити всі передбачені законом дії для встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 шляхом:

- здійснення повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №198 стосовно виконання усіх нереалізованих окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №198 дій щодо розгляду заяв ОСОБА_16 , довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого Політичною партією «Слуга Народу», ОСОБА_4 , від 27 липня 2019 року №501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533 - 543 відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19;

- здійснення повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №198 стосовно проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 одномандатного виборчого округу №198 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2019 у справі №580/2437/19;

- здійснення повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №198 стосовно встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 та складення протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 з поміткою «Уточнений» з урахуванням проведеного повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 одномандатного виборчого округу №198;

- встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

Стосовно позовних вимог в частині визнання недійсними позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 та зобов'язання Центральної виборчої комісії прийняти рішення про проведення повторних виборів з позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 в строки, визначені ч. 3 ст. 104 Закону України «Про вибори народних депутатів України», обчислюючи їх з дня набрання рішенням у даній справі законної сили, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Виключний перелік підстав для визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог Закону № 4061-VI, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців закріплено частиною першою статті 92 Закону № 4061-VI, а саме у разі:

1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

Відповідно до частини дванадцятої статті 96 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визнання голосування недійсним в одномандатному окрузі не допускається.

За наведених обставин, суд констатує, що оскільки Законом України «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості визнання голосування недійсним в одномандатному окрузі, та враховуючи, що ЦВК не позбавлена можливості встановити результати позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198, в задоволенні позовних вимог в частині визнання недійсними позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 слід відмовити.

Питання призначення повторних виборів врегульовано статтею 104 Закону України «Про вибори народних депутатів України», якою, зокрема визначено, що повторні вибори проводяться в одномандатному окрузі у випадку, коли вибори у відповідному одномандатному окрузі визнані такими, що не відбулися, або якщо особа після її обрання не набула депутатського мандата у порядку, встановленому цим Законом.

Статтею 62 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що у разі коли в одномандатному окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не зареєстровано жодного кандидата у депутати, або якщо у виборах брав участь один кандидат і за нього віддали голоси менше половини виборців, що взяли участь у голосуванні, вибори у цьому окрузі вважаються такими, що не відбулися.

Враховуючи, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про наявність підстав вважати вибори в ОВО №198 такими, що не відбулись, або обставин, які дають підстави вважати, що особа, після її обрання у ОВО №198 не набуде депутатського мандату, слід також відмовити і в задоволенні позову в частині зобов'язання Центральної виборчої комісії прийняти рішення про проведення повторних виборів з позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

Не впливають на правильність цих висновків суду посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 3 грудня 2004 року з огляду на те, що правовий висновок суду у цій справі зроблений щодо застосування норм Закону України «Про вибори Президента України», а підставою для такого рішення стали численні грубі порушення ЦВК при встановленні результатів виборів Президента України. Тоді як доказів аналогічних обставин у справі, що розглядається у судовому процесі не встановлено.

VIII. СУДОВІ ВИТРАТИ

Позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачено.

Відповідно до частини 9 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Розмір ставок судового збору за подання адміністративного позову до адміністративного суду визначено пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Зокрема, за подання фізичною особою позову немайнового характеру сплачується судовий збір, що сягає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 768 грн 40 коп.

Позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, отже при подачі позову до суду він мав сплатити судовий збір у розмірі 768,40 гривень.

Враховуючи положення статті 139 КАС України та часткове задоволення позовних вимог, колегія суддів уважає за необхідне стягнути судовий збір за подання адміністративного позову пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме 384,20 гривень з позивача та 384,20 гривень з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 241, 242, 243, 272, 273, 278 КАС України, Верховний Суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року висунутого Політичною партією «Слуга Народу» ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_6 про визнання бездіяльності протиправноюта зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в межах одномандатного виборчого округу №198.

3. Зобов'язати Центральну виборчу комісію вчинити всі передбачені законом дії для встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198 шляхом:

- здійснення повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №198 стосовно виконання усіх нереалізованих окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №198 дій щодо розгляду заяв ОСОБА_16 , довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого Політичною партією «Слуга Народу», ОСОБА_4 , від 27 липня 2019 року №501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533 - 543 відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19;

- здійснення повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №198 стосовно проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 одномандатного виборчого округу №198 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2019 у справі №580/2437/19;

- здійснення повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №198 стосовно встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 та складення протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 з поміткою «Уточнений» з урахуванням проведеного повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710238, 710240, 710242, 710244, 710245, 710246, 710247, 710248, 710250, 710251, 710252, 710253, 710254, 710255, 710256, 710257, 710258, 710259, 710260, 710261, 710262 одномандатного виборчого округу №198;

- встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21.07.2019 в межах одномандатного виборчого округу №198.

4. В задоволенні іншої частини позовних вимог кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року висунутого Політичною партією «Слуга Народу» ОСОБА_4 - відмовити.

5. Стягнути з ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача 899998; рахунок отримувача 31211256026001; код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 384,20 гривні (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).

6. Стягнути з Центральної виборчої комісії (ЄДРПОУ 21661450, адреса: площа Лесі Українки, 1, м.Київ, 01196) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача 899998; рахунок отримувача 31211256026001; код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 384,20 гривні (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана у дводенний строк з дня його проголошення до Великої Палати Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис) А.В. Жук

судді (підпис) Н.М. Мартинюк

(підпис) Ж.М. Мельник-Томенко

З оригіналом згідно

помічник судді Ю.А.Дорохіна