23 серпня 2019 року м. Дніпросправа № 160/3465/19
Суддя Третього апеляційного адміністративного суду Божко Л.А. перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року в адміністративній справі №160/3465/19 за позовом ОСОБА_2 до Чечелівського відділу державної виконавчої служби міста Дніпро головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови державного виконавця
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Ознайомившись з апеляційною скаргою, перевіривши матеріали справи, вважаю, що вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Відповідно п.1 ч.5 ст.296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Разом з тим, ОСОБА_1 заявлено клопотання про зменшення судового збору, посилаючись на те, що сплата судового збору у сумі 1152 грн. 60 коп. для нього є надмірним, обтяжливим та «не розумним» для його матеріального становища.
Вирішуючи дане клопотання зазначаю наступне.
Статтею 296 КАС України встановлені вимоги до форми та змісту апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч.5 ст.296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Таким законом є Закон України “Про судовий збір” від 8 липня 2011 року № 3674-VI.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 9 Закону України “Про судовий збір” судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно пп.2 п.3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2019 року становить 1921 грн.
У відповідності до підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції станом на дату подання апеляційної скарги) ставки судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921*0,4=768,40 грн.).
Таким чином, у відповідності до п.п.2, п.3, ч.2, ст.4 Закону України "Про судовий збір" скаржнику слід сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1152,60 грн. (768,40 грн.*150%).
Згідно ст. 2 Закону України “Про судовий збір” платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Статтею 3 Закону України “Про судовий збір” визначені об'єкти справляння судового збору. Зокрема, судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.
Таким чином, сплата судового збору є однією з умов при зверненні до суду з позовною заявою, апеляційною чи касаційною скаргою на судові рішення й вимога щодо сплати судового збору не суперечить закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, вирішуючи питання про зменшення судового збору, суд враховує майновий стан сторони, надаючи оцінку доказам, що підтверджують його рівень.
При цьому, заявник відповідного клопотання повинен навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.
ОСОБА_1 на підтвердження скрутного майнового стану надано суду Довідку Дніпропетровського міського центру зайнятості №3711 від 12.07.2019 року про те, що він не перебував на обліку у період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року. Виплату допомоги по безробіттю не отримував. Надано відомості з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків, відповідно до яких за 2018 рік ним отримано дохід до сплати податків у розмірі 25106,28 грн. та Довідку Чечелівського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.07.2019 року про те, що станом на 01.07.2019 року ніяких соціальних допомог ОСОБА_1 не отримує.
Однак зазначені довідки не є достатнім доказом, у підтвердження майнового стану, за якого неможливо сплатити судовий збір, оскільки не містить відомостей про майновий стан заявника, який може мати інші джерела доходу (вклади, нерухоме та рухоме майно, тощо). Доказів, щодо тяжкого матеріального стану, заявником не надано.
Таким чином, враховуючи відсутність доказів, що засвідчують тяжкий майновий стан, який позбавляє можливості сплатити судовий збір, клопотання про зменшення судового збору є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
У зв'язку з викладеним, вважаю за необхідне апеляційну скаргу залишити без руху, встановивши заявнику строк для усунення недоліків, а саме: сплатити судовій збір у розмірі 1152,60 грн. за реквізитами:
Отримувач коштів: УК у Шевчен.р.м.Дніпра/Шев.р/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: 34317206081005
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;__(код платника); судовий збір, за апеляційною скаргою __(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Третій апеляційний адміністративний суд.
Керуючись ст.169, ч. 2 ст.298 КАС України, суд -
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зменшення судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року в адміністративній справі №160/3465/19 залишити без руху.
Копію ухвали направити заявнику апеляційної скарги для виконання.
Надати строк 10 днів з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків.
Попередити що в разі не усунення недоліків в названий строк, апеляційна скарга буде повернута.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А. Божко