справа № 361/6110/19
провадження № 2-о/361/197/19
03.09.2019
Іменем України
03 вересня 2019 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,
за участю секретаря Плиси В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київської області, про встановлення факту смерті, -
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вищевказаною заявою, в обґрунтування якої посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Луганської області померла її бабуся - ОСОБА_2 , а лікарське свідоцтво та свідоцтво про смерть видані нелегітимними установами. У зв'язку із тим, що м. Луганськ на даний час є тимчасово неконтрольованою територією України, а будь-який документ, виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових підстав, тому реєстрація смерті бабусі заявника на підставі вказаного свідоцтва є неможлива. При зверненні до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області заявнику відмовлено у реєстрації смерті бабусі.
З огляду на викладені обставини, заявник змушена звернутися із даною заявою. Встановлення такого факту заявнику необхідно для здійснення державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, а також оформлення спадкових прав після смерті бабусі.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання її представник - адвокат Щербак О.Г. подав заяву, в якій просив здійснювати розгляд справи за його відсутності та заяву про встановлення факту смерті підтримав у повному обсязі.
Представник Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області у судове засідання не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання направила листа, в якому просила здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва серії НОМЕР_1 про народження ОСОБА_3 (батько заявника), копією свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва серії НОМЕР_3 про укладення шлюбу заявника із ОСОБА_4 (а.с. 8-10).
Зі змісту копії лікарського свідоцтва про смерть № 194, яке видане 09 квітня 2019 року Державним закладом «Луганська міська поліклініка» ЛНР, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с. 11).
До матеріалів справи додано копію свідоцтва серії НОМЕР_4 про смерть 09 квітня 2019 року ОСОБА_2 , яке видане 11 квітня 2019 року Жовтневим відділом записів актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки (а.с. 12).
Листом Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області за № 1853/16.6 - 79 від 08 серпня 2019 року відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації смерті її бабусі ОСОБА_2 , оскільки заявником подано документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.13).
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2019 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Як встановлено у пункті 1 Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
Місто Луганськ Луганської області географічно знаходиться в межах території, визначеної Додатком до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
Так, у заяві ОСОБА_1 зазначає, що її бабуся - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ.
Згідно із Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07 лютого 2019 року місто Донецьк є тимчасово окупованою територією.
Законодавчим актом, який визначає поняття "тимчасово окупована територія" є Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 1 та 3 ст. 9 цього ж Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Так, із матеріалів справи встановлено, що єдиним документом який свідчить про смерть бабусі заявника є свідоцтво про смерть та лікарське свідоцтво, однак такі документи відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про
встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За змістом ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Як передбачено п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із абз. 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз'яснень, даних у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті її бабусі, отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадкових прав.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Згідно із абз. 2 ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, та керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 18, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки міста Луганськ, Україна, яка помела ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ, Луганської область, Україна, вік померлої - 81 рік
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Заявник - ОСОБА_1 , ІПН - НОМЕР_5 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Київській області, адреса місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Київська, буд. 155.
Суддя Н.М. Петришин