ЄУН № 336/5570/19
пр. № 3/336/1723/2019
Іменем України
05 вересня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк О.І., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, мешкає у АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
До Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали справи з протоколом про адміністративне правопорушення за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП, складеним щодо ОСОБА_1
Стаття 256 КУпАП вказує, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до ст. 276 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203--1, 204-1-1, 204-2 і 204--4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 01.09.2019 року приблизно о 09.00 годині в пункті пропуску «Запоріжжя» (м. Запоріжжя, вул. Блакитна, 4) прикордонним нарядом «Перевірка документів» виявлено ОСОБА_2 , який 14.01.2019 року протягом дня здійснив незаконний перетин державного кордону України, а саме здійснив в'їзд до Російської Федерації через пункт пропуску «станція Успенка», який відповідно до розпорядження КМУ №106-р від 18.02.2015 року закритий, тобто своїми діями порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України».
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не вказані відомості щодо розташування пункту пропуску «станція Успенка», що свідчить про відсутність зазначення місця вчинення адміністративного правопорушення, тому суд позбавлений можливості встановити фактичні обставини справи.
Суд звертає увагу на те, що такі відомості мають бути зазначені саме у протоколі про адміністративне правопорушення та саме особою, яка складає такий протокол, адже саме у такий спосіб вказаною посадовою особою формулюються обставини скоєння правопорушення та визначається склад адміністративного правопорушення, натомість як суд розглядає справу в межах обставин, які викладені саме у протоколі про адміністративне правопорушення та на підставі доказів, які наявні у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам КУпАП та підлягає поверненню для доопрацювання та приведення його відповідність до норм ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного, -
Адміністративну справу щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП повернути до відділу прикордонної служби «Запоріжжя» Бердянського прикордонного загону для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Дацюк