Справа № 206/4518/19
Провадження № 3/206/1561/19
05 вересня 2019 року Самарський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Поштаренко О.В.
за участю:
секретаря судового засідання Бубісь А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого ТОВ «Любитівський кор'єр» на посаді водія, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 124 КУпАП,
До Самарського районного суду м. Дніпропетровська з Департаменту патрульної поліції управління патрульної поліції в Дніпропетровській області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
29.07.2019 о 18 год. 20 хв. в м. Дніпрі на Південному мосту в районі заїзду водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем DAEWOO SENS, державний номерний знак НОМЕР_1 , своєчасно не вжив заходів щодо зменшення швидкості щодо зупинки, або безпечного об'їзду перешкоди та допустив наїзд на автомобіль CHERY державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, завдано матеріальних збитків, громадян ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 отримали тілесні ушкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.3 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
В судовому засідання правопорушник ОСОБА_1 обставини викладені в протоколі підтвердив всі обставини викладені в протоколі. Вину визнав повному обсязі, просив суворо не карати.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 01 серпня 2019 року серії ОБ № 213450 (а.п.3), схемою місця ДТП від 29 липня 2019 року (а.п.8), протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 29.07.2019 та фототаблицею до неї (а.п. 9-15) поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , відповідно до рапорту встановлено, що ОСОБА_1 пройшов медсовідування за допомогою технічного приладу Драгер, результат алкогольного сп'яніння - 2,75% проміле, на підставі чого відносно останнього складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідно до медичної довідки виданої «Обласна дитяча лікарня» у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено тілесні ушкодження у вигляді забиття м'яких тканин голови (а.п. 18), у г. ОСОБА_4 , встановлено тілесні ушкодження у вигляді ЗТГК, забиття грудної клітини (а.п. 19).
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом і правосвідомістю.
Як роз'яснено в п. 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушення Правил дорожнього руху.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, наявні дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у межах санкції ст. 124 КУпАП.
Крім того, суд приходить до висновку, що в даному випадку, враховуючи ту обставину, що внаслідок ДТП, малолітній дитині ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , нанесено тілесні ушкодження у вигляді забиття м'яких тканин голови (а.п. 18) та гр. ОСОБА_4 , нанесено тілесні ушкодження у вигляді ЗТГК, забиття грудної клітини (а.п. 19) тілесні ушкодження, застосування виду адміністративного стягнення у виді штрафу не буде достатньою та необхідною мірою відповідальності для виховання особи, з цих підстав, суд вважає за необхідне накласти стягнення у вигляді позбавлення права керування строком на шість місяців, саме таке стягнення в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Крім того ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому з ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір у розмірі 384,20 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст. 40-1, ст.ст.251-252, 283-284 Кодексу України про адміністративне правопорушення та ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобами на строк шість місяців.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 384,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.В. Поштаренко