ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
06 вересня 2019 року № 640/4421/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у якому просив суд:
- визнати протиправними дії Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відмови у наданні ОСОБА_1 містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва на вулиці Пирятинській, 12-14, про яку заявника повідомлено листом, затвердженим наказом №38 від 11 січня 2019 року;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати ОСОБА_1 містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на вулиці Пирятинській, 12-14 у Печерському районі міста Києва;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) при наданні Якушу Антону Івановичу містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на вулиці Пирятинській, 12-14 у Печерському районі міста Києва, у яких передбачити можливість реалізації наступних намірів забудови, викладених у містобудівному розрахунку щодо будівництва зблокованого житлового будинку на дві квартири по АДРЕСА_3 , складеному Товариством з обмеженою відповідальністю «Пан Проект», а саме: будівництво зблокованого житлового будинку на дві квартири з наступними загальними техніко-економічними показниками:
- Гранична висота будівлі - 12,307 м.;
- Умовна висота - 8,900 м.;
- Площа забудови складає - 1280,61 м2.;
- Кількість поверхів - 3 пов.;
- Загальна площа житлового будинку - 3478,59 м2.;
- Будівельний об'єм:
- вище позначки ±0,000 (надземна частина) - 9376,23 м2.;
- нижче позначки ±0,000 (підземна частина) - 3306,38 м2.;
- площа літніх приміщень (тераса) - 470,08 м2.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у наданні позивачу містобудівних умов та обмежень, оскільки позивачем було подано всі необхідні документи, визначені частиною 3 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», твердження відповідача щодо подання неповного пакету документів не відповідає дійсності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмового провадження).
Відповідач своїм правом на надання відзиву не скористався, хоча повідомлений належним чином 25 березня 2019 року, що вбачається із рекомендованого поштового повідомлення про вручення поштового відправлення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (надалі - Позивач) на праві приватної власності належать земельні ділянки:
- кадастровий номер 8000000000:82:102:0033 , площею 0,0542 га, за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується договором купівлі продажу земельної ділянки від 20.01.2017 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО Прокопенко Л.В., зареєстрованим в реєстрі за № 83 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права № 78551819 від 20.01.2017 року;
- кадастровий номер 8000000000:82:102:0156 , площею 0,100 га, за адресою: м. Київ, вул. Пирятинська, 14 , що підтверджується договором купівлі продажу земельної ділянки від 06.10.2015 року, посвідченим приватним нотаріусом КМНО Войтовським B.C., зареєстрованим в реєстрі за № 3636 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права № 45172142 від 06 жовтня 2015 року.
27 грудня 2018 року позивач, відповідно до статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», звернувся до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації (надалі - Департамент) із заявою на видачу містобудівних умов і обмежень для забудови земельних ділянок загальною площею 0,1542 га, які розташовані за адресами: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3
До вказаної заяви додано:
1) нотаріально посвідчену копію договору купівлі продажу земельної ділянки від 06 жовтня 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом КМНО Войтовським B.C., зареєстрованого в реєстрі за №3636;
2) нотаріально посвідчену копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права № 45172142 від 06 жовтня 2015 року;
3) нотаріально посвідчену копію договору купівлі- продажу земельної ділянки від 20 січня 2017 року, посвідченого приватним нотаріусом КМНО Прокопенко Л.В., зареєстрованого в реєстрі за № 83;
4) нотаріально посвідчену копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права № 78551819 від 20 січня 2017 року;
5) викопіювання з топографо-геодезичного плат М1:2000;
6) витяг з ДЗК щодо земельної ділянки за адресою: м АДРЕСА_2 , кадастровий номер 8000000000: 82:102 :0033 ;
7) витяг з ДЗК щодо земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Пирятинська, 14 , кадастровий номер 8000000000: 82:102 : 0156; 8 містобудівний розрахунок щодо будівництва зблокованого житлового будинку на дві квартири по АДРЕСА_2
Листом Департаменту б/н, затвердженого наказом Департаменту № 38 від 11 січня 2019 року, повідомлено позивача про відмову у наданні містобудівних умов те обмежень для проектування об'єкта будівництва на вул. Пирятинській, 12-14 у Печерському районі, у зв'язку з: відсутністю доступної інформації про основні параметри об'єкта будівництва у містобудівному розрахунку для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень.
Позивач подав на ім'я директора Департаменту ОСОБА_2 звернення, у якому просив надати роз'яснення щодо надання вичерпного переліку основних параметрів об'єкта будівництва, які не містились у наданому до заяви від 27 грудня 2018 року містобудівному розрахунку. Станом на момент подачі позову відповідь позивачем не отримано.
Суд зазначає, що на момент розгляду справи відповідь на звернення від 27 грудня 2018 року до матеріалів справи, ані позивачем, ані відповідачем не долучено.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), що спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Статтею 26 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
За змістом статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).
Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
ОСОБА_1 надано пакет документів, встановлених частиною третьою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що підтверджується описом документів, що надано до ЦНАП та змістом заяви позивача від 27 грудня 2018 року.
У складі документів позивачем надано:
- заява про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва (довільна форма) - 1 аркуш;
- копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою або копія договору суперфіцію - 7 аркушів;
- витяг з Державного земельного кадастру - 6 аркушів;
- містобудівний розрахунок - 1 аркуш.
До вказаної заяви від 27 грудня 2018 року позивачем додано містобудівний розрахунок на одному аркуші, в той же час, до суду позивачем надано пакет документів, в якому відсутній такий містобудівний розрахунок на 1 аркуші.
Разом з тим, позивач в підтвердження подання до ЦНАП містобудівного розрахунку, разом з пакетом документів від 27 грудня 2018 року, до суду надано Містобудівний розрахунок щодо будівництва зблокованого житлового будинку на дві квартири по АДРЕСА_2 , який складається з: Титульного аркушу, Змісту, Пояснювальної записки, Містобудівної Оцінки: вихідні дані; розміщення ділянки в системі міста, району, кварталу; аналіз існуючого стану забудови, ділянки; історична довідка; інженерно-будівельні умови, екологічний стан і умови території; існуюче транспортне, інженерне забезпечення; розрахунок параметрів забудови; вплив об'єкта на систему обслуговування; рішення генерального плану, благоустрій території, техніко-економічні показники об'єкта, що передбачається, висновки на 50 аркушах (т.1 ст. 38-88.).
У пункті 4 Техніко-економічні показники об'єкту, що передбачається детально наведено техніко-економічні показники, а саме:
- Гранична висота будівлі - 12,307 м.;
- Умовна висота - 8,900 м.;
- Площа забудови складає - 1280,61 м2.;
- Кількість поверхів - 3 пов.;
- Загальна площа житлового будинку - 3478,59 м2.;
- Будівельний об'єм:
- вище позначки ±0,000 (надземна частина) - 9376,23 м2.;
- нижче позначки ±0,000 (підземна частина) - 3306,38 м2.;
- площа літніх приміщень (тераса) - 470,08 м2.
В той же час, позивачем не надано доказів про подання Містобудівного розрахунку щодо будівництва зблокованого житлового будинку на дві квартири по АДРЕСА_2 на 50 аркушах до ЦНАП разом з заявою від 27 грудня 2018 року.
Отже у відповідача існували обґрунтовані підстави вважати, що наміри забудови не відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, що є підставою відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, визначених частиною четвертою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Частина четверта статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Містобудівні умови та обмеження містять:
1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта;
2) інформацію про замовника;
3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні;
4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах;
5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки;
6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону);
7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд;
8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони);
9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж. Перелік зазначених умов є вичерпним .
Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Отже, частиною четвертою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем правомірно відмовлено у наданні містобудівних умов та обмежень у зв'язку з відсутністю доступної інформації про основні параметри об'єкта будівництва у містобудівному розрахунку для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень.
Отже у суду відсутні підстави для зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати позивачу містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкту на вулиці Пирятинській, 12-14 у Печерському районі міста Києва.
Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно положень статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними щодо відмови видати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на вулиці Пирятинській, 12-14 у Печерському районі міста Києва та зобов'язання видати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на вулиці Пирятинській, 12-14 у Печерському районі міста Києва.
Керуючись статтями 2, 72-77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко