ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
06 вересня 2019 року № 826/17799/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до проУправління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач) про:
- визнання протиправним та скасування рішення відповідача №1111 від 05.06.2018р., №1112 від 05.06.2018р.;
- зобов'язання відповідача вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, а саме відновити дію довідки ВПО від 16.11.2015р. №3002016677 та дію довідки про взяття на облік ВПО від 16.11.2015р. №3002016676.
Ухвалою суду від 01.11.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно прийнято оскаржувані рішенні.
22 листопада 2018 року представником відповідача подано відзив на позов, відповідно до якого проти задоволення позову заперечує з тих підстав, що позивач на момент початку проведення АТО в Донецькій та Луганській областях (07.04.2014р.) мешкав у місті Києві, а тому відповідачем правомірно прийнято рішення №1111 від 05.06.2018р. «Про скасування дії довідки ОСОБА_2 ».
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
16 листопада 2015 року позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу та видано довідку від 16.11.2018р. №3002016677.
05 червня 2018 року позивач звернувся до відповідача щодо взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб та отримання відповідних довідок його синів - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
05 червня 2018 року відповідачем прийнято рішення №1111 про скасування дії довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщену особу від 16.11.2015р. №3002016677 та внести про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Підставою прийняття вказаного рішення було те, що згідно з задекларованими даними, позивач на момент початку проведення АТО в Донецькій та Луганській областях (07.04.2014) мешкав в м Києві з 15.07.2013р. Відповідно до Закону України «Про захист прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для взяття на облік ВПО є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на момент їх виникнення.
У той же час, позивач зазначає, що також рішенням від 05.06.2018р. №1112 було також скасовано дію довідки його дружини ОСОБА_5 від 16.11.2015р. №3002016676 з тих самих підстав, що й позивача.
Однак, суд не надає оцінки правомірності прийняття відповідачем рішення від 05.06.2018р. №1112 «Про скасування дії довідки ОСОБА_5 », оскільки вона не є позивачем у справі та ОСОБА_6 не надано документів на підтвердження повноважень її представництва.
Таким чином, не погоджуючись з вказаним рішенням №1111 від 05.06.2018р., позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014р. № 1706-VII (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
За приписами ч. 1 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 4 Закону).
Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (ч. 7 ст. 4 Закону).
Частиною першою статті 12 Закону визначено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 (далі за текстом - Порядок № 509) цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з п. 3 Порядку №509, заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника:
прізвище, ім'я та по батькові;
громадянство;
дата та місце народження;
стать;
відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності);
відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, та осіб, зазначених в абзаці п'ятому пункту 2 цього Порядку;
відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання;
адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону;
обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;
повідомлення особи про її непричетність до скоєння злочинів або співучасті у злочинах;
відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби;
відомості про наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації;
відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу);
відомості про працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки (п. 7-1 Порядку №509).
Як вбачається з наданої представником відповідача копії заяви ОСОБА_2 від 05.06.2018р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, останній в графі: «Проживаю на підконтрольній Україні території з» дату проживання зазначив - 15 липня 2013 року.
Тобто, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач на момент початку проведення АТО в Донецькій та Луганській областях (07.04.2014р.) мешкав у місті Києві, а тому відповідачем правомірно прийнято рішення №1111 від 05.06.2018р. «Про скасування дії довідки ОСОБА_2 ».
На підставі вищевикладеного в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача №1111 від 05.06.2018р. має бути відмовлено повністю.
У зв'язку з тим, що судом встановлено, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення №1111 від 05.06.2018р., позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, а саме відновити дію довідки ВПО від 16.11.2015р. №3002016677, задоволеними бути не можуть.
На підставі вищевикладеного, в задоволенні позову ОСОБА_1 має бути відмовлено повністю.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін