Ухвала від 05.09.2019 по справі 826/16347/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про призначення експертизи та зупинення провадження у справі

05 вересня 2019 року м. Київ № 826/16347/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

при секретарі судового засідання Гарбуз К.С.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судово-економічної експертизи в адміністративній справі

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»

до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників:

- від позивача - Кеда А.В.;

- від відповідача - Норець В.М..;

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, у якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «Ш») Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 23 червня 2018 року №0005594106.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Представник позивача подав клопотання про призначення судово-економічної експертизи у справі №826/16347/18.

Клопотання обґрунтовано тим, що є необхідність досліджувати великий обсяг документів, крім того, необхідно досліджувати взаємозв'язок цих документів з даними бухгалтерського та податкового обліку позивача, співставляти дані щодо обсягів, дат складання документів між собою, а тому, на думку позивача, для об'єктивного вирішення справи необхідно провести судово-економічну експертизу, оскільки розрахунок штрафної (фінансової) санкції до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не обґрунтовує в повній мірі розміру нарахованого штрафу.

При цьому, представник позивача звернув увагу суду, що Шостим апеляційним адміністративним судом у справі №826/13399/17 ухвалою від 11 грудня 2018 року за аналогічних обставин призначено судово-економічну експертизу (різниця лише у виду податку).

На вирішення судовим експертам позивач просив поставити наступні питання:

- чи підтверджуються документально (первинними документами податкового обліку) відсутність у ПАТ «Укрнафта» податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств (включаючи штрафні (фінансові) санкції та пеню) за податкові (звітні) періоди, що передували податковим (звітним) періодам: 2016 рік, І (перший) квартал 2017 року та по акту перевірки №63/28-10-41-20/00135390 від 29 січня 2016 року станом на дату проведення камеральної перевірки ПАТ «Укранафта» (код ЄДРПОУ - 00135390), за результатами якої складено акт №1521/28-10-41-06/00135390 від 29 травня 2018 року;

- чи підтверджують документально (первинними документами податкового обліку) погашення податкового боргу ПАТ «Укранафта» з податку на прибуток приватних підприємств за податкові (звітні) періоди: 2016 рік, І (перший) квартал 2017 року та який виник по акту перевірки №63/28-10-41-20/00135390 від 29 січня 2016 року, на підставі платежів згідно з платіжними документами, номер та дата яких зазначаються в додатку до акта перевірки №1521/28-10-41-06/00135390 від 29 травня 2018 року.

Проте в підготовчих судових засіданнях 24 квітня 2019 року та 16 травня 2019 року питання про призначення експертизи вирішено не було, судом прийнято рішення про відкладення розгляду справи, у зв'язку з поданням додаткових пояснень представниками сторін.

В підготовчому судовому засіданні 05 вересня 2019 року представник позивача підтримав клопотання про призначення судово-економічної експертизи.

Представник відповідача проти даного клопотання заперечував.

Відповідно до частини першої статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Враховуючи вищенаведене, суд погодився з думкою представника позивача, що для повного і всебічного з'ясування обставин, які мають суттєве значення для подальшого розгляду справи по суті, потрібно застосовувати спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, а тому є доцільним призначення судово-економічної експертизи, на вирішення судовим експертам якої поставити наступні питання:

- чи підтверджуються документально (первинними документами податкового обліку) відсутність у ПАТ «Укрнафта» податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств (включаючи штрафні (фінансові) санкції та пеню) за податкові (звітні) періоди, що передували податковим (звітним) періодам: 2016 рік, І (перший) квартал 2017 року та по акту перевірки №63/28-10-41-20/00135390 від 29 січня 2016 року станом на дату проведення камеральної перевірки ПАТ «Укранафта» (код ЄДРПОУ - 00135390), за результатами якої складено акт №1521/28-10-41-06/00135390 від 29 травня 2018 року;

- чи підтверджують документально (первинними документами податкового обліку) погашення податкового боргу ПАТ «Укранафта» з податку на прибуток приватних підприємств за податкові (звітні) періоди: 2016 рік, І (перший) квартал 2017 року та який виник по акту перевірки №63/28-10-41-20/00135390 від 29 січня 2016 року, на підставі платежів згідно з платіжними документами, номер та дата яких зазначаються в додатку до акта перевірки №1521/28-10-41-06/00135390 від 29 травня 2018 року.

Відповідно до частини третьої статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

Керуючись статтями 77, 79, 102-103, 236, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про призначення судово-економічної експертизи у справі №826/16347/18 задовольнити.

2. Призначити в адміністративній справі №826/16347/18 судово-економічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд.6).

3. На вирішення експертам поставити наступні питання:

- чи підтверджуються документально (первинними документами податкового обліку) відсутність у ПАТ «Укрнафта» податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств (включаючи штрафні (фінансові) санкції та пеню) за податкові (звітні) періоди, що передували податковим (звітним) періодам: 2016 рік, І (перший) квартал 2017 року та по акту перевірки №63/28-10-41-20/00135390 від 29 січня 2016 року станом на дату проведення камеральної перевірки ПАТ «Укранафта» (код ЄДРПОУ - 00135390), за результатами якої складено акт №1521/28-10-41-06/00135390 від 29 травня 2018 року;

- чи підтверджують документально (первинними документами податкового обліку) погашення податкового боргу ПАТ «Укранафта» з податку на прибуток приватних підприємств за податкові (звітні) періоди: 2016 рік, І (перший) квартал 2017 року та який виник по акту перевірки №63/28-10-41-20/00135390 від 29 січня 2016 року, на підставі платежів згідно з платіжними документами, номер та дата яких зазначаються в додатку до акта перевірки №1521/28-10-41-06/00135390 від 29 травня 2018 року.

4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

5. Витрати на проведення судово-економічної експертизи покласти на Публічне акціонерне товариство «Укрнафта».

6. Направити до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз матеріали справи №826/16347/18.

7. Зупинити провадження у справі №826/16347/18 до отримання висновку експертизи.

Ухвала в частині призначення експертизи оскарженню не підлягає.

Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку, встановленому статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко

Повний текст ухвали складено 06 вересня 2019 року.