ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
05 вересня 2019 року місто Київ №640/8393/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., здійснюючи підготовче засідання в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 ОСОБА_3 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5
до треті особи проКабінету Міністрів України Уповноважений Верховний Ради України з прав людини, Уповноважений Президента України з прав людини, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Державна прикордонна служби України визнання нечинною та скасування в частині постанови від 04.06.2015 №367,
за участю:
представника позивачів - ОСОБА_6 ,
представника відповідача -Пуленця А.С.,
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Кабінету Міністрів, треті особи: Уповноважений Верховний Ради України з прав людини, Уповноважений Президента України з прав людини, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Державна прикордонна служби України про визнання нечинною та скасування в частині постанови від 04.06.2015 №367.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.05.2019 (суддя Літвінова A.B.) відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №640/8393/19 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинною та скасування в частині постанови від 04.06.2015 №367.
Також, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2019 (суддя Васильченко І.П.) відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №640/11413/19 за позовом ОСОБА_3 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України, треті особи: Уповноважений Верховний Ради України з прав людини, Уповноважений Президента України з прав людини, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Державна прикордонна служби України про визнання протиправними і нечинними абзаци четвертий та п'ятий пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №722 в редакції від 16.09.2015 Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року №367.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2019 об'єднано адміністративні справи №640/8393/19 (суддя Літвінова A.B.) та 640/11413/19 (суддя Васильченко І.П.) в одне провадження.
Під час підготовчого провадження у справі №640/8393/19 через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 15.08.2019 від представника позивачів надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно з якою представник позивачів просить суд:
- визнати протиправними, тобто такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, та нечинними норми Постанови Кабінету Міністрів України № 722 в редакції від 16.09.2015 Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015. № 367 зі змінами прийнятими Постановою Кабінету Міністірв України № 474 Про внесення змін до Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї від 05.06.2019:
1) абзац четвертий пункту 3 - В'їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред'явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або проїзного документа дитини з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (ЗП України, 1995 p., № 4, ст. 92; 2010 p., № 65, ст. 2239) - в частині за умови пред'явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або проїзного документа дитини з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України.
2) абзац п'ятий пункту 3 - Виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред'явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або проїзного документа дитини у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників, в частині - за умови пред'явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або проїзного документа дитини у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.
3) абзац сьомий пункту 3 - У разі виявлення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону на контрольному пункті дитини, яка не досягла 16-річного віку, без супроводу осіб, передбачених в абзаці шостому цього пункту, уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України та невідкладно (протягом доби) повідомляють про таку дитину органам Національної поліції та забезпечують передачу дитини органу опіки та піклування за місцем її виявлення для забезпечення її соціального захисту відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 p., № 76, ст. 2561), Порядку взаємодії державних органів та органів місцевого самоврядування під час виявлення розлучених із сім'єю дітей, які не є громадянами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 № 832 "Про особливості соціального захисту розлучених із сім'єю дітей, які не є громадянами України" (Офіційний вісник України, 2016 p., № 93, ст. 3041);
- в частині - невідкладно (протягом доби) повідомляють про таку дитину органам Національної поліції та забезпечують передачу дитини органу опіки та піклування за місцем її виявлення для забезпечення її соціального захисту відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини". Порядку взаємодії Державних органів та органів місцевого самоврядування під час виявлення розлучених із сім'єю дітей, які не є громадянами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 № 832 "Про особливості соціального захисту розлучених із сім'єю дітей, які не є громадянами України".
Так, відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Крім, того у судовому засіданні 05.09.2019 представником відповідача заявлено клопотання про залучення якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108578).
Вирішуючи питання щодо залучення до участі у справі третьої особи, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дасть змогу третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази і надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Таким чином, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку щодо прийняття заяви представника позивачів про уточнення позовних вимог від 15.08.2019 та залучення в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108578).
Керуючись статтями 49, 51, 165, 173, 179, 180-183, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
1. Прийняти заяву представника позивачів про уточнення позовних вимог від 15.08.2019.
2. Зобов'язати Кабінет Міністрів України з урахуванням об'єднання справ у строк до 05.10.2019 надати суду відповідний відзив на позовну заяву з усіма матеріалами, на підставі яких приймалася оскаржувана постанова, а також надати суду докази опублікування оголошення щодо оскарження постанови Кабінету Міністрів України №367 в редакції від 05.06.2019 з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.08.2019 у строки та в порядку, передбаченому статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Залучити до участі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108578).
4. Зобов'язати представника позивачів протягом трьох днів з дня судового засідання надіслати копію позову для третьої особи, докази надсилання протягом двох тижнів надати суду.
5. Оголосити перерву у підготовчому судовому засіданні в адміністративній справі №640/8393/19 до 09.10.2019 об 09:30. Судове засідання по справі №640/8393/19 відбудеться у приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою: за адресою: Київ, вулиця Велика Васильківська 81 А, ІІ поверх зал судових засідань №214.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя Літвінова А.В.