Рішення від 04.09.2019 по справі 826/9577/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2019 року м. Київ №826/9577/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасни-ків антитерористичної операції (далі - Служба), Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при Державній службі України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - Міжвідомча комісія) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Служби, в якому просить:

1) визнати протиправними дії Служби щодо відмови у наданні йому статусу учасника бойових дій;

2) зобов'язати Службу на підставі поданих ним документів надати статус учасника бо-йових дій і видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

Підставою позову зазначено те, що позивач, як представник підприємства (ТОВ "Інфробуд"), яке було залучено до виконання інженерних робіт в зоні проведення антитеро-ристичної операції, звернувся до Служби і надав усі необхідні документи, які підтверджують безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, та які визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, сувере-нітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413). Посилаючись на п.п. 2, 4 Порядку №413 і ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивач вважає протиправними дії відмови у наданні йому статусу учасника бойових дій протиправними.

Служба подала відзив на позов, в якому просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що нею не розглядалося питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій і не виносилося рішення про відмову у його наданні, оскільки Служба наділена повно-важеннями лише проводити засідання Міжвідомчої комісії, якою і надано відмову позивачу.

Також, відповідач зазначив, що позивачем не було надано до Міжвідомчої комісії необхідних документів: 1) довідка за формою з додатком 2 до Порядку №413 (за підписом керівника підприємства, установи чи організації); 2) документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, а саме наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення особи до проведення антитерористичної операції та наказ про підпорядкування керівнику оперативного штрафу з управління антитерористичної операції. Надані витяги з наказів керівника сектору "С" не підтверджують залучення ОСОБА_1 до проведення антитерорис-тичної операції, а лише підтверджують його перебування у зоні проведення антитерористич-ної операції у службовому відрядженні.

Зазначені обставини, як йдеться у відзиві, свідчать, що Міжвідомча комісія діяла обґрунтовано на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваженнями з метою, з якою це повноваження надано, а доводи позивача про наявність підстав для надання йому статусу учасника бойових дій є необґрунтованими, не підтверджені належними і допустимими доказами, та спросто-вується інформацією штабу Антитерористичного центру при СБУ.

У відповіді на відзив позивач звертає увагу суду на те, що його, як найманого працівника, було задіяно для здійснення будівельно-монтажних робіт у зоні проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з метою віднов-лення обороноздатності держави, про що свідчить довідка начальника групи персоналу штабу сектору "С" Антитерористичного центру при СБУ від 04.11.2015 №С/2743, а тому, на думку позивача, із документів про його безпосереднє залучення до виконання завдань в зоні антитерористичної операції достатньо було б і посвідчення про відрядження. Також позивач зазначає, що відповідач не вчинив жодних дії щодо направлення запиту до керівництва ТОВ "Інфробуд", а також до Департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Київської обласної державної адміністрації - замовника торгів, з метою отримання необхідних документів.

У запереченнях Служба звертає увагу на те, що до позивача міг бути застосованим виключно абз. 3 п. 4 Порядку №413, оскільки позивач не належить до військовослужбовців та інших осіб, які були вказані в абз. 2 п. 4 Порядку №413. Щодо достатності наданих документів про направлення (прибуття) у відрядження, то такі твердження не узгоджуються з вимогами Закону України "Про боротьбу з тероризмом", а відповідно до абз. 3 п. 4 Порядку №413 статус учасника бойових дій міг бути наданим на підставі не просто документів про направлення (прибуття) у звичайне відрядження, а саме "у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення". Надана позивачем копія наказу підтверджує лише направлення його у звичайне службове відрядження, при цьому відповіді Штабу Антитерористичного центру при СБУ спростовують безпосередню участь позивача в антитерористичній операції в районах її проведення.

За клопотанням позивача ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.06.2019 залучено до участі у справі як другого відповідача Міжвідомчу комісію. Відзив чи інші заяви з процесуальних питань від Міжвідомчої комісії до суду не надходили.

Дослідивши матеріали справі, суд встановив наступні факти і відповідні їм правовід-носини.

Позивач звернувся до Служби із заявою (вх. № М-341 від 06.04.2017), в якій він просив посприяти у вирішенні питання щодо надання йому статусу учасника бойових дій.

Міжвідомча комісія на своєму засіданні 27.04.2017 розглянула заяву ОСОБА_1 від 06.04.2017 та прийняла рішення, оформлене протоколом №5, про повернення документів на доопрацювання з метою подання на розгляд Міжвідомчої комісії документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, про що позивачу повідомлено листом Служби від 28.04.2017 №1843/03/05.1-17.

До Служби надійшла заява позивача від 05.07.2017 (вх. №М-588 від 06.07.2017), в якій він просив повідомити перелік документів, які необхідно подати на доопрацювання.

Служба листом від 28.07.2017 №3202/02/05.1-17 повідомила позивачу про те, які саме йому потрібно подати документи на розгляд міжвідомчої комісії для отримання статусу учасника бойових дій, а саме:

- вимогу Оперативного штабу з управління АТО на території Донецької та Луганської областей щодо участі в заходах при проведенні АТО фахівців ТОВ "Інфробуд";

- витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів боротьби з тероризмом;

- витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління АТО чи його заступни-ків або керівників секторів командирів оперативно-тактичних угруповань про підпорядку-вання керівнику оперативного штабу з управління антитерористичної операції в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції.

До Міжвідомчої комісії надійшла повторна заява позивача від 22.11.2017 (вх. №М-972), в якій він просив розглянути подані ним матеріали та надати йому статус учасника бойових дій. До заяви позивач додав:

- витяг з наказу керівника сектору "С" від 23.04.2015 №114 про прибуття в службове відрядження;

- витяг з наказу керівника сектору "С" від 10.11.2015 №317 про вибуття із службового відрядження;

- накази ТОВ "Інфробуд" від 29.04.2015 №3-ОД і від 28.05.2015 №23-ОД про відря-дження позивача та посвідчення про відрядження до Луганської області Попаснянського району, м. Попасна 2/7 з 29.04.2015 по 28.05.2015 (всього на 30 діб) та з 30.05.2015 по 13.06.2015 (всього на 15 діб);

- договір від 29.04.2015 №1.1-15 "Будівництво інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави", укладений між Департаментом капітального будівництва Київської обласної державної адміністрації та ТОВ "Інфробуд" (Підрядник), згідно з яким Підрядник зобов'язується виконати роботи з будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави (Луганська обл. Попаснянський р-н м. Попасна 2/7);

- довідку Начальника групи персоналу штабу сектору "С" Антитерористичного центру при СБУ від 04.11.2015 №С/2743 про те, що позивач з 17.04.2015 був залучений для здійснення будівельно-монтажних робіт в зоні проведення антитерористичної операції на території Донецької та луганської областей з метою відновлення обороноздатності держави.

Також, Служба листом від 24.11.2017 №4865/03/05.1-17 звернулась до Антитерорис-тичного центру при СБУ з клопотанням щодо надання інформації про те, чи залучався позивач до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб'єктів боротьби з тероризмом (з наданням копії відповідного документу).

Служба листом від 26.12.2017 №5530/03/05.1-17 повідомила позивачу про процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій і зазначила, що після надходження уточненої інформації на засіданні Міжвідомчої комісії будуть розглянуті документи та прийнято відповідне рішення, про що буде повідомлено додатково.

Штаб Антитерористичного центру при СБУ листом від 08.12.2017 №33/7-10808 пові-домив Службу, що виконання своїх службових обов'язків хоча і в районі проведення антите-рористичної операції, але не пов'язаних із заходами з протидії терористичної діяльності, які координуються ОШУ АТО, не може бути підставою для залучення до антитерористичної операції. Крім цього, поінформував, що позивач у підпорядкуванні керівника оперативного штабу управління антитерористичної операції не перебував та рішення про залучення позивача до проведення антитерористичної операції керівником Антитерористичного центру при СБУ не приймалось.

Міжвідомча комісія на своєму засіданні 11.01.2018 повторно розглянула заяву позивача від 22.11.2017 (вх. №М-972 від 22.11.2017) та прийняла рішення, оформлене протоколом №1, відмовити йому у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку із відсутністю документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Листом від 16.01.2018 №238/03/05.1-18 Служба повідомила позивачу про прийняте 11.01.2018 Міжвідомчою комісією рішення та повернула заяву разом із доданими до неї документами із відповідними роз'ясненнями.

Листом від 25.06.2018 №2793/02/08-18 Служба повторно звернулася до Антитерорис-тичного центру при СБУ з клопотанням надати інформацію, чи залучався до проведення антитерористичної операції керівництвом Антитерористичного центру при СБУ позивач та, у разі залучення, - копію рішення про таке залучення.

Штаб Антитерористичного центру при СБУ листом від 09.07.2018 №33/7-5854 повтор-но повідомив Службу, що позивач направлявся в район проведення антитерористичної операції лише у службове відрядження без підпорядкування керівнику ОШУ АТО; наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення позивача до проведення антитерористичної операції не видавався.

Спірні правовідносини виникли у сфері соціального забезпечення та стосуються надання статусу учасника бойових дій та видачі посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

Згідно із ст. 5 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час прийняття рішення від 11.01.2018 №1) (далі - Закон №3551) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, визначено у ст. 6 Закону №3551.

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 цього Закону учасниками бойових дій визнаються: військово-службовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Націо-нальної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, війсь-ковослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері дер-жавної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослуж-бовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерорис-тичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (абз. 1).

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України (абз. 2).

Аналогічний перелік осіб, які надається статус учасника бойових дій, міститься в абз. 2 п. 2 Порядку №413 (у редакції, чинній на час прийняття рішення від 11.01.2018).

Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку №413 рішення про надання та позбавлення статусу учасни-ка бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про виз-нання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону Укра-їни "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворюється Держав-ною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (Міжвідом-ча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.

Згідно з пп. 1 п. 3 розділу І, пп. 5 п. 2 розділу ІІ Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших катего-рій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.2014 №867 (далі - Положення №867), Міжвідомча комісія приймає рішення про надання (позбав-лення) статусу учасника бойових дій особам (осіб), які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, в разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.

Згідно з абз. 2 п. 4 Порядку №413 та аналогічним положенням абз. 2 п. 2 розділу ІІІ Положення №867 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій (прийняття Міжвідомчою комісією рішення) є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Пунктом 5 розділу ІІІ Положення №867 передбачено, що Міжвідомча комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі:

1) відсутності документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення;

2) надання недостовірних даних про особу;

3) виявлення факту підробки документів про участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;

4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.

Згідно з п. 7 розділу ІІІ рішення Міжвідомчої комісії може бути оскаржене в судовому порядку.

Як вбачається з вищенаведених положень законодавства, чинного на час прийняття рішення від 11.01.2018 про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій, Служба лише організовує засідання Міжвідомчої комісії та не уповноважена на прийняття рішень про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій.

Позивачем не доведено, що саме Службою порушено його право на отримання зазна-ченого статусу, водночас, як вбачається із встановлених судом фактичних обставин справи, рішення про відмову у наданні позивачу цього статусу прийнято Міжвідомчою комісією.

За цих обставин і такого правового регулювання, доводи позивача про протиправність дій Служби щодо не надання позивачу статусу учасника бойових дій є безпідставними, а тому заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій Служби щодо не надання позивачу зазначеного статусу і про зобов'язання Служби надати позивачу цей статус задово-ленню не підлягають.

Оцінюючи правомірність рішення Міжвідомчої комісії від 11.01.2018, суд зважає на таке.

З доданих позивачем до заяви документів, копії яких містяться у справі, вбачається, що для виконання завдань антитерористичної операції для будівництва інженерних споруд позивач відряджався до Луганської області Попаснянського району, м. Попасна 2/7 з 29.04.2015 по 28.05.2015 (всього на 30 діб) та з 30.05.2015 по 13.06.2015 (всього на 15 діб), що підтверджується копіями наказів ТОВ "Інфробуд" від 29.04.2015 №3-ОД та від 28.05.2015 №23-ОД, договору №1.1-15 "Будівництво інженерних споруд з метою зміцнення обороно-здатності держави" від 29.04.2015, укладеного між Департаментом капітального будівництва Київської обласної державної адміністрації (Замовник) і ТОВ "Інфробуд" (Підрядник).

Згідно з копією довідки Попаснянської військово-цивільної адміністрації від 05.11.2015 №01-08-2267 позивач дійсно був задіяний на будівництві інженерних споруд та облаштуванні об'єктів оборонного характеру в Попаснянському районі Луганської області в період з 29.04.2015 по 05.11.2015.

Згідно з копією витягу з наказу керівника сектору "С" (по стройовій частині) від 23.04.2015 №114 позивач вважається таким, що прибув в службове відрядження для здійснення будівельно-монтажних робіт та участі в технічній нараді з метою відновлення обороноздатності Держави, підстава - посвідчення про відрядження б/н від 16.04.2015.

Згідно з копією витягу з наказу керівника сектору "С" (по стройовій частині) від 10.11.2015 №317 позивач, який залучався до будівельно-монтажних робіт з метою відновлення обороноздатності Держави, вважається таким, що вибув зі службового відрядження з 10.11.2015.

Згідно з копією довідки сектору "С" Антитерористичного центру при СБУ від 04.11.2015 №С/2743 позивач з 17.04.2015 по теперішній час (04.11.2015) залучений для здійс-нення будівельно-монтажних робіт в зоні проведення антитерористичної операції на тери-торії Донецької та Луганської областей з метою відновлення обороноздатності Держави; підстава: наказ керівника сектора "С" Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей від 23.04.2015 №114, посвідчення про відрядження б/н від 16.04.2015.

Як вбачається, вказані документи підтверджують перебування позивача у службовому відрядженні в районі проведення антитерористичної операції, що ніким з учасників справи не заперечується. Однак, ключовим є питання безпосереднього залучення позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Згідно із ст. 12 Закону України від 20.03.2003 №638-IV "Про боротьбу з тероризмом" для безпосереднього управління конкретною антитерористичною операцією та керівництва силами і засобами, які залучаються до здійснення антитерористичних заходів, утворюється оперативний штаб, очолюваний керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України (координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України) або особою, яка його заміщує, першим заступником чи заступником керівника Антитерорис-тичного центру при Службі безпеки України (ч. 1). Керівник оперативного штабу визначає межі району проведення антитерористичної операції, приймає рішення про використання сил і засобів, що залучаються до її проведення, а в разі потреби за наявності передбачених законом підстав вносить на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях (ч. 3).

Частиною 6 ст. 4 цього Закону передбачено, що до участі в антитерористичних операціях за рішенням керівництва антитерористичної операції можуть бути залучені з дотриманням вимог цього Закону й інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості і форми власності, їх посадові особи, а також громадяни за їх згодою.

Згідно із ст. 13 цього Закону за рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконав-чої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України (ч. 2). Працівники правоохо-ронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу (ч. 3).

Наведені положення Закону України "Про боротьбу з тероризмом" у частині залучення керівником Антитерористичного центру при СБУ (особою, яка його заміщує, першим заступником чи заступником керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України) до проведення антитерористичної операції сил та засобів, їх підпорядкування, кореспондуються з вищенаведеними положеннями абз. 2 п. 4 Порядку №413 і абз. 2 п. 2 розділу ІІІ Положення №867 щодо документального підтвердження безпосереднього залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення для цілей надання статусу учасника бойових дій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не надав Міжвідомчій комісії документів керівництва Антитерористичного центру при СБУ щодо безпосереднього залучення його до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, які передбачені абз. 2 п. 4 Порядку №413 і абз. 2 п. 2 розділу ІІІ Положення №867, а відтак не довів наявність передбачених п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону №3551, абз. 2 п. 2 Порядку №413, абз. 2 пп. 1 п. 1 розділу ІІ Положення №867 підстав для отримання статусу учасника бойових дій.

Водночас, додані до заяви документи не свідчать про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що підтверджується також копіями листів Штабу Антитерористичного центру при СБУ від 09.07.2018 №33/7-5854 і від 08.12.2017 №33/7-10808, які були досліджені Міжвідомчою комісією при розгляді заяви позивача і в яких повідомлено, що позивач направлявся в район проведення антитерористич-ної операції лише у службове відрядження без підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління АТО; наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення позивача до проведення антитерористичної операції не видавався.

Про відсутність клопотань суб'єкта боротьби з тероризмом щодо залучення позивача до проведення антитерористичної операції та наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення позивача зазначено у листі Штабу Антитерористичного центру при СБУ від 30.01.2018 №33/7-М-298, копія якого надана позивачем і міститься у справі.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що додані позивачем до заяви документи не були підставою для надання йому статусу учасника бойових дій, а тому рішення Міжвідомчої комісії від 11.01.2018 про відмову у наданні цього статусу відповідає вимогам законодавства, чинного на час його прийняття, і винесено на підставі пп. 1 п. 5 розділу ІІІ Положення №867.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про протиправність рішення Міжвідомчої комісії від 11.01.2018.

Щодо вимоги про зобов'язання Служби видати позивачу посвідчення учасника бойо-вих дій встановленого законодавством зразка, то дана вимога не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з п. 9 Порядку №413 посвідчення учасника бойових дій і відповідний нагруд-ний знак особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, яким надано статус учасника бойових дій, видаються Мін'юстом, органами Міноборони, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральної прокуратури Ук-раїни, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (абз. 1).

Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції забезпечує функціонування та ведення єдиного реєстру учасників антитерористичної операції (абз. 2).

Згідно з п. 4 розділу ІІІ Положення №867 на підставі рішення Міжвідомчої комісії про надання статусу учасника бойових дій органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, Генеральної прокуратури України, Державної фіскальної служби України, Управління державної охорони України, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України видаються посвідчення та нагрудні знаки ветеранів війни відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302.

Як вбачається, видача посвідчень учасника бойових дій не відноситься до повнова-жень відповідачів, тому правові підстави для зобов'язання вчинити такі дії відсутні. Крім того, відсутні й фактичні підстави для цього, оскільки, як зазначив суду вище, у позивача відсутні підстави для отримання статусу учасника бойових дій.

Суд відхиляє посилання позивача на положення законодавства, до яких були внесені зміни або які втратили чинність, на час розгляду відповідачем його заяви і прийняття рішення від 11.01.2018 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій.

Підсумовуючи се вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно із п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", інших судових витрат сторонами не заявлялося, тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Щодо клопотання позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом, то суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Підставою для звернення з цим позовом є відмова позивачу в наданні статусу учасни-ка бойових дій, оформлена протоколом Міжвідомчої комісії від 11.01.2018 №1. До суду із цим позовом позивач звернувся 20.06.2018, тобто в межах визначеного ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячного строку.

Щодо клопотання про витребування від ТОВ "Інфробуд" договору №10-15 від 05.05.2015 щодо направлення працівників у район проведення антитерористичної операції для будівництва інженерних будівель та споруд, то воно залишено судом без розгляду відпо-відно до ч. 2 ст. 167 КАС України.

Так, у ч. 1 ст. 167 КАС України встановлено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, зокрема у п. 7 передбачено, що письмова заява, клопотання повинні містити інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Пунктами п.п. 2, 4 ч. 2 ст. 80 КАС України передбачено, що у клопотанні про витре-бування доказів повинно бути зазначено обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати, а також заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Заявлене позивачем клопотання не відповідає вказаним вимогам п.п. 2, 4 ч. 2 ст. 80 КАС України, що, у свою чергу, дає підстави для висновку про те, що клопотання подано без додержання вимог ч. 1 ст. 167 КАС України.

Частиною 2 ст. 167 КАС України передбачено, що якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Оскільки недоліки клопотання не дають можливості його розглянути, суд дійшов висновку залишення його без розгляду.

Керуючись ст.ст. 9, 90, 122, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову повністю.

Позивач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідачі:

Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції; 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, код ЄДРПОУ 39396335;

Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при Державній службі України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції; 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко