Справа №521/14665/19
Провадження №2-о/521/366/19
06 вересня 2019 року місто Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Тополевої Ю.В.,
за участю секретаря Манюка Д.В.,
розглянувши в порядку окремого провадження матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України, уродженець м. Торез, Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 м. Донецьк, Донецької області, Україна, причиною смерті якого є внутрішня кровотеча.
В обґрунтування своєї заяви заявник посилається на те, що ОСОБА_2 померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 їй чоловіком. Причина смерті - внутрішня кровотеча. Заявник зазначає, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем мешкання та смерті неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, визначеною Верховною Радою України. Саме з тієї ж підстави, також неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Заявник через свого представника, ОСОБА_3 звернулась до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, щодо отримання свідоцтва про смерть, яке б мало юридичну силу на території України. Однак йому було відмовлено, тому заявник вимушений звернутися з цією заявою до суду за захистом своїх законних інтересів.
Заявник та її представник в судове засідання не з'явились, у заяві про встановлення факту міститься клопотання про розгляд справи у відсутність заявника та її представника.
Представник заінтересованої особи - Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Одеській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся.
Дослідивши письмові докази по справі, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити, зважаючи на такі обставини.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 приходився чоловіком ОСОБА_1 Вказана обставина підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого 25 квітня 2009 року.
З матеріалів справи вбачається, що документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 на території, непідконтрольній державній владі України, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року №254-УІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», є лікарське свідоцтво про смерть № 146/8, від 27 липня 2019 року.
Відповідно до лікарського свідоцтво про смерть № 146/8, від 27 липня 2019 року вбачається: прізвище, ім'я, по-батькові: ОСОБА_2 дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 місце проживання померлого: АДРЕСА_1 місце смерті: Ленінський район, м. Донецьк.
Згідно довідки про причину смерті № 146/8 вбачається: прізвище, ім'я, по-батькові померлого: ОСОБА_2 вік померлого: 39; дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 причина смерті: внутрішня кровотеча.
Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, представнику ОСОБА_1 було відмовлено в державній реєстрації смерті ОСОБА_2 Зі змісту відмови у проведенні державній реєстрації смерті вбачається, що документи, представлені заявником, свідчать про те, що надане свідоцтво про смерть не відповідає умовам діючого законодавства, та не створює правових наслідків, бо видане на тимчасово окупованій території України. Відповідно до статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»: «Діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків».
Відповідно до постанови Верховної ради України від 17.03.2015р. №254-VІІІ «Про визнання окремих районів міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», м. Донецьк, Донецької області з 17 березня 2015 року та на сьогодні є тимчасово окупованою територією.
Частиною 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», за внесеними змінами від 05.04.2015 року, підставою для проведення державної реєстрації смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 05.04.2015 року) про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Пунктом «а» статті 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є зокрема лікарське свідоцтво про смерть форма №106/о), форма якого затверджена наказом МОЗУ від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
При відсутності підстав для державної реєстрації смерті, визначених у цьому пункті державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
За таких обставин, суд вважає, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України, уродженець м. Торез, Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 м. Донецьк, Донецької області, Україна, причиною смерті якого є внутрішня кровотеча.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 319 ЦПК України дане рішення є підставою для державної реєстрації смерті ОСОБА_2
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України дане рішення підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 293, 315-319, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України, уродженець м. Торез, Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 м. Донецьк, Донецької області, Україна, причиною смерті якого є внутрішня кровотеча.
Вказане рішення є підставою для Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 місце народження - м. Торез, Донецька область, Україна; місце смерті - Донецька область, м. Донецьк, Україна; смерть настала ІНФОРМАЦІЯ_2 причина смерті - внутрішня кровотеча.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене учасниками процесу до Одеського апеляційного суду в тридцятиденний термін через Малиновський районний суд м. Одеси.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: Ю.В. Тополева
06.09.19