вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"03" вересня 2019 р. Справа№ 925/192/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Хрипуна О.О.
суддів: Агрикової О.В.
Чорногуза М.Г.
при секретарі судового засідання Король Я.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз"
на рішення Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019
(повний текст рішення складено 03.06.2019)
у справі № 925/192/19 (суддя Чевгуз О.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю торговий дім "Кампус Коттон Клаб"
до Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз"
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача: не з'явились,
від відповідача: не з'явились.
ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до ПАТ "Уманьгаз" про зобов'язання відповідача здійснити пуск газу на об'єкт позивача (місто Умань, вул. Індустріальна, 12-а) із забезпеченням отримання позивачем цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта, передачі належних позивачу обсягів природного газу та надання позивачу послуг з розподілу природного газу відповідно до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 або іншого Типового договору, діючого в галузі розподілу природного газу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач необґрунтовано не поновлює газопостачання, чим порушує законні права та інтереси позивача, не виконує договірні зобов'язання, хоча позивач у 2018 році повністю виконав вимоги відповідача з реконструкції вузла обліку газу відповідно до нормативних документів, затверджених у 2015 році, оплатив послуги з обслуговування газопроводу, послуги з розпломбування та пуску газу, надав відповідачу всі необхідні документи, подавав заявки на включення (пуск газу), тощо.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019 у справі № 925/192/19 позов задоволено повністю, зобов'язано відповідача здійснити пуск газу на об'єкт позивача (місто Умань, вул. Індустріальна, 12-а) з забезпеченням цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності його об'єкта і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача відповідно до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498.
Суд виходив з того, що позивач здійснив відповідні заходи реконструкції комерційного ВОГ з організації та облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних, сплатив витрати на відновлення газопостачання, а отже дії відповідача по невідновленню газопостачання після його тимчасового припинення для проведення реконструкції вузла обліку газу та облаштування системи дистанційної передачі даних з безперервним режимом роботи є необґрунтованими.
Не погодившись з рішенням, ПрАТ "Уманьгаз" (відповідач після зміни типу акціонерного товариства) звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, а саме вимог п. 2 ч. 3 ст. 2. п. 4 ч. 3 ст. 2 та ст. 86 ГПК України, просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, покласти на ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" судові витрати по справі № 925/192/19.
За твердженням скаржника, суд дійшов помилкового висновку, що позивач здійснив відповідні заходи реконструкції комерційного ВОГ з організації та облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних, сплатив витрати на відновлення газопостачання, а отже дії відповідача по невідновленню газопостачання після його тимчасового припинення для проведення реконструкції вузла обліку газу та облаштування системи дистанційної передачі даних з безперервним режимом роботи є необґрунтованими. Так, суд не врахував, що згідно і п. 2 гл. 3 р. 10 Кодексу ГРМ (в редакції, що діяла на час виникнення спірних взаємовідносин) власники комерційних вузлів обліку зобов'язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та влаштування власних комерційних ВОГ засобами дистанційної передачі даних. Також відповідач вказав на наявність заборгованості та відсутність договору на обслуговування ВОГ, внутрішніх мереж та обладнання, актів контрольного випробування газопроводів на герметичність, актів перевірки димо-вентиляційних каналів, акта готовності до роботи обладнання сезонної дії, документів щодо створення газової служби, відсутність договору на обслуговування газопроводів високого тиску на ШРП на 2019 рік.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 22.07.2019 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено до розгляду на 03.09.2019.
01.08.2019 до Північного апеляційного господарського суду надійшов відзив позивача на апеляційну скаргу відповідача, в якому ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" просить залишити судове рішення Господарського суду Черкаської області у справі № 925/192/19 від 27.05.2019 без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з огляду на її безпідставність.
В судове засідання представники сторін не з'явились, хоч були повідомлені про дату, час і місце судового засідання відповідно до ст. 120 ГПК України.
Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку фактичних обставин даної господарської справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила наступне.
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, між позивачем та відповідачем існують господарські взаємовідносини в сфері розподілу природного газу та надання послуг з обслуговування та експлуатації газорозподільної системи для виробничого підрозділу позивач, що знаходиться за адресою місто Умань, вул. Індустріальна, 12-а.
Зокрема, за договором від 22.12.2017 № 410/12-17 ПАТ "Уманьгаз" (виконавець) зобов'язалось надати ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" (замовник) послуги з виконання робіт по припиненню - відновленню газопостачання, по повірці вузла(ів) обліку, по перевірці роботи вузла обліку, по перевірці ДВК, виконання СТО газового обладнання, прийняття в експлуатацію ВОГ, опломбування складових ВОГ. Договір набув чинності з моменту його підписання сторонами і діяв до 31.12.2018.
За договором № 01-14-17 від 01.01.2017 ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" передав ПАТ "Уманьгаз" в експлуатацію складові газорозподільної системи, які безпосередньо підключені (приєднані) до газових мереж виконавця, який є оператором газорозподільної системи (оператором ГРМ) та використовується для забезпечення розподілу природного газу споживачам, підключеним (приєднаним) до складових газорозподільної системи замовника. Надання послуг з експлуатації об'єкта включає здійснення ПАТ "Уманьгаз" комплексу технічних заходів, необхідних для забезпечення розподілу природного газу, виконання робіт з технічного обслуговування, огляду, обстеження та поточного ремонту, в строки та порядку, що передбачені цим договором та чинними нормативно-правовими актами. Надання послуг (робіт) здійснюється за умови наявності у замовника документів, що підтверджують право власності на об'єкт, а також виконавчо-технічної документації на об'єкт згідно із вимогами нормативно-правових актів та нормативних документів; акта розмежування меж балансової належності газопроводів та експлуатаційної відподіяльності сторін; відповідності об'єктів газопостачання правилам технічної експлуатації і вимогам Правил безпеки системи газопостачання, затв. наказом Міненерговугілля від 15.05.2015 № 285. Цей договір був укладений в редакції додаткової угоди від 01.01.2018 до 31.12.2018 з можливістю вважати укладеним на невизначений термін, якщо жодна із сторін не заявляє про припинення його дії протягом місяця до закінчення строку дії цього договору.
Відповідно до договору № 237/14 від 02.01.2014 ПАТ "Уманьгаз" зобов'язалась надати ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" послугу з транспортування природного газу газорозподільними мережами до межі балансової належності об'єктів замовника або його споживачів відповідно до "Актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін". Пункти призначення з переліком комерційних вузлів обліку газу визначені сторонами в додатку 1 "Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання". Цей договір укладений в частині надання послуг з транспортування газу на термін з моменту підписання по 31.12.2014 та вважається продовженим на аналогічний період, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
12.11.2018 ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" листом № 2109 від 12.11.2018 звернулось до ПАТ "Уманьгаз" з проханням розпломбувати і відкрити запірний пристрій перед ШРП (по руху газу) та зробити пуск ШРТ з 30.11.2018. Жодних додатків до заявки додано не було.
У відповідь на лист № 2109 від 12.11.2018 ПАТ "Уманьгаз" повідомило, що пуск газу буде проводитись згідно з вимогами нормативних документів в сфері газопостачання, та проведення оплати за ввімкнення газопостачання. В листі № 1503 від 13.12.2018 ПАТ "Уманьгаз", також, навело вимоги, що стосуються пуску газу після тривалої зупинки та обслуговування газопроводів та споруд на них, що містяться у Кодексі ГРС, ДБН В.2.5-20-2001, Правилах безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00-1076-15; повідомило, що на підприємстві має бути призначена відповідальна особа за газове господарство, яка пройшла навчання щодо безпеки газопостачання і повинна знати та керуватися в роботі вищенаведеними нормативними актами; проінформувало про вимоги постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" щодо особливостей приладів обліку природного газу з проханням надати розроблений проект "З організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку", Акт налагодження каналів зв'язку з перевіркою достовірності даних, двосторонній акт введення в експлуатацію засобу дистанційної передачі даних, що безперервно передає інформацію каналами зв'язку до ПАТ "Уманьгаз", а не по запиту.
Пунктом 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" постановлено власникам комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які встановлені на об'єктах побутових споживачів) забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку:
річний обсяг обліку природного газу яких перевищує 3 млн м 3 - протягом півроку з дня набрання чинності цією постановою;
річний обсяг обліку природного газу яких від 1 млн м 3 до 3 млн м 3 - протягом одного року з дня набрання чинності цією постановою;
річний обсяг обліку природного газу яких від 100 тис. м 3 до 1 млн м 3 - протягом одного року та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою;
річний обсяг обліку природного газу яких від 10 тис. м 3 до 100 тис. м 3 - протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою;
річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м 3 (крім комерційних вузлів обліку природного газу з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6) - протягом двох років та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.
Постанова від 30.09.2015 № 2494 набрала чинності 27.11.2015.
Тобто, після 27.07.2018 всі власники комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які встановлені на об'єктах побутових споживачів та з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6) зобов'язані забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку
Позивачем зазначено, що на вимогу відповідача ним призначена відповідальна особа за газове господарство наказом № 1 від 16.11.2018.
Вимогу переробки проекту засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку газу, позивач вважає безпідставною, оскільки саме за вимогою, висловленою в листі відповідача від 15.06.2016 № 1062, із посиланням на цю ж саму постанову від 30.09.2015 № 2494, за розробленими та виданими відповідачем технічним завданням та технічними умовами від 20.09.2017 на реконструкцію вузла обліку природного газу, позивач:
- замовив розробку проекту реконструкції вузла обліку газу (ВОГ) та облаштування системи дистанційної передачі даних;
- оплатив та підтвердив погодження проекту з ПАТ "Уманьгаз";
- отримав розроблений проект на підставі технічних умов ПАТ "Уманьгаз";
- підтвердив відповідність проекту стандартам метрологічним стандартам експертним висновком ДП "Черкаський НВЦ стандартизації, метрології та сертифікації" № 55 від 20.11.2017, у п. 3 якого зазначено, що режим роботи вузла обліку - безперервний;
- підтвердив відповідність проекту реконструкції ВОГ та облаштування системи дистанційної передачі даних нормам та правилам в галузі охорони праці, згідно з Висновком експертизи Київського ЕТЦ Держпраці 17В № 04-1123-56051 від 27.11.2017;
- замовив, оплатив та забезпечив будівництво реконструйованого ВОГ та системи дистанційної передачі даних з проведенням всіх випробувань, пусконалагоджувальних робіт, перевірки документації та пломбування з боку відповідача, тощо;
- здав реконструйований вузол обліку газу з системою дистанційної передачі даних та режимом безперервної роботи робочій комісії та відповідачу по актам без зауважень.
Також, місцевий господарський суд встановив, що виставлений рахунок № 1191 від 14.12.2018 на включення газопостачання на суму 751,16 грн., який був оплачений ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" 20.12.2018 платіжним дорученням № 9919395356.
За встановлених обставин, місцевий господарський суд дійшов передчасного висновку, що оскільки позивач здійснив відповідні заходи реконструкції комерційного ВОГ з організації та облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних, сплатив витрати на відновлення газопостачання, то дії відповідача по невідновленню газопостачання після його тимчасового припинення для проведення реконструкції вузла обліку газу та облаштування системи дистанційної передачі даних з безперервним режимом роботи є необґрунтованими.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єкти ринку природного газу є рівними у праві на отримання доступу до газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ, установки LNG та на приєднання до газотранспортних і газорозподільних систем. Оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG зобов'язані за зверненням суб'єкта ринку природного газу (замовника) забезпечити йому доступ до газотранспортної або газорозподільної системи, газосховища або установки LNG. Оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи зобов'язані за зверненням суб'єкта ринку природного газу (замовника) забезпечити його приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи.
Згідно зі ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" за договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу, оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками, договір розподілу природного газу є публічним. На виконання умов цієї норми, затверджуються відповідні Типові договори з розподілу природного газу.
Пунктом 2 глави 1 розділу 6 Кодексу газотранспортної системи, затв. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, (далі - Кодекс ГРМ) передбачено, що комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу, доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.
Затверджений постановою від 30.09.2015 № 2498 Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається (п. 1 глави 3 розділу 6 Кодексу ГРМ).
У п.п. 3 - 5 глави 3 розділу 6 Кодексу ГРМ зазначено, що договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Саме шляхом підписання заяви-приєднання, як встановлено місцевим господарським судом та зауважено скаржником, позивач уклав договір розподілу природного газу із відповідачем.
Згідно із п. 2.2 договору обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Відповідно до положень абз. 3 п. 3.2 договору споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно із п. 5.2 договору розподілу природного газу визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
В переліку комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" вказано лічильник - РЛ 10 № 9011674. В наданих позивачем документах про введення в експлуатацію вказано вже інший лічильник - GMS G 16 № 000142.
Згідно із п. 3.1 розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання, затв. наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 (далі - Правил безпеки), на підприємстві, де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.
Відповідно до п. 3.2 р. 5 Правил безпеки до технічного обслуговування і ремонту споруд об'єктів системи газопостачання промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення допускається залучення об'єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Графіки технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об'єктів систем газопостачання затверджуються посадовою особою підприємства - власника (орендаря (наймача)) споруд та об'єктів системи газопостачання.
Відповідно до п. 3.19 р. 5 Правил безпеки зняття заглушки і пуск газу після тривалої зупинки (понад 3 доби) або ремонту установки допускається за наявності актів контрольного випробування газопроводів на герметичність, перевірки топок, газоходів, контрольно-вимірювальних приладів і систем автоматики безпеки та регулювання.
Згідно із п. 3.28 р. 5 Правил безпеки перед включенням у роботу установок сезонної дії, в тому числі опалювальних котлів, необхідно забезпечити прочищення газоходів, перевірку давності газоходів і систем вентиляції, проведення технічного обслуговування газових приладів.
У вбудованих і прибудованих котельнях необхідно перевірити газонепроникність огороджувальних конструкцій приміщень.
Готовність до роботи обладнання сезонної дії, що використовує газ, необхідно оформляти відповідним актом.
Зняття заглушок і пуск газу допускаються за наявності документів, які підтверджують виконання цих робіт.
Згідно із пп. 1, пп. 4 п. 3 гл. 2 р. 1 Кодексу ГРМ основними функціями Оператора ГРМ є: забезпечення розподілу (переміщення) природного газу від місць його надходження в ГРМ з ГТС та з інших джерел (від ГДП та ВБГ, підключених до ГРМ, та від суміжних ГРМ) до споживачів природного газу з урахуванням його якісних і фізико-хімічних характеристик та потреб цих споживачів; забезпечення організації та реєстрації взаємовідносин (адміністрування) суб'єктів ринку природного газу, які підключені до/через ГРМ та співпрацюють з ним, при забезпеченні розподілу (передачі) природного газу ГРМ.
Відповідно до п. 3 гл. 5 р. 3 Кодексу ГРМ власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі та співвласники/особа, уповноважена на це співвласниками, внутрішньобудинкових систем газопостачання, які згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, у тому числі ПБСГ, зокрема укладають відповідний договір із ефектом господарювання, який має траво на виконання таких робіт.
Згідно із п. 5 гл. 6 р. 10 Кодексу ГРМ засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
Як зазначає відповідач, складовою ВОГ є 2 манометри (напороміри) № 0339 та № 0323, випущені 21.12.2017, та термін повірки яких закінчився 21.12.2018.
Відповідно до п. 4 гл. 4 р. 10 Кодексу ГРМ, якщо вузол обліку не належить Оператору ГРМ, під час обстеження має бути наданий договір на обслуговування вузла обліку з відповідною спеціалізованою організацією або підтвердні документи про власну службу та/або підлеглий персонал, уповноважений обслуговувати вузол обліку.
Позивач не надав суду доказів того, що ним на виконання вищезазначених Кодексом ГРМ та Правилами безпеки технічних та нормативних вимог при зверненні до відповідача із заявкою про пуск газу надавався договір на обслуговування ВОГ, що належить позивачу, документи щодо створення газової служби, договір на обслуговування внутрішніх мереж та газового обладнання, акти контрольного випробування газопроводів на герметичність, акти на перевірку димо-вентиляційних каналів, акт готовності до роботи обладнання сезонної дії. Крім того відсутній договір на обслуговування газопроводів високого тиску та ШРП на 2019 рік.
Твердження позивача про те, що всі документи, необхідні на момент пуску газу, ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" надавав ПАТ "Уманьгаз" ще в 2018 році матеріалами справи не підтверджуються.
Колегія суддів також відхиляє доводи ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" з приводу виконання ним рішенням Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019 у справі № 925/192/19 з дотриманням вимог щодо безпеки на момент пуску газу на об'єкт позивача, якщо такі вимоги передбачені нормативними документами.
Резолютивна частина рішення викладена не альтернативно, судовий примус ПАТ "Уманьгаз" здійснити пуск газу на об'єкт позивача (місто Умань, вул. Індустріальна, 12-а) з забезпеченням цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності його об'єкта і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою, суд не ставив в залежність від виконання ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб" вимог щодо безпеки.
Тобто, в порушення приписів ч. 5 ст. 236 ГПК України, рішення Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019 у справі № 925/192/19 ґрунтується на припущенні, що позивачем виконані або будуть виконані всі вимоги щодо безпеки на момент пуску газу, без безпосереднього встановлення даних обставин в судовому засіданні.
В предмет доказування позивачем з огляду на заявлені вимоги у даній справі входить не лише необґрунтованість та неповнота інформування про причини відмови ПАТ "Уманьгаз" від виконання заявки ТОВ ТД "Кампус Коттон Клаб", а й доведення безумовності виконання позивачем всіх технічних та нормативних вимог, необхідних для вчинення відповідачем дій.
У відповідності з п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).
Таким чином, позивачем не надано суду належних і допустимих доказів на підтвердження тих обставин, на які він посилається в позовній заяві та апеляційній скарзі.
За встановлених обставин, на думку колегії суддів, висновок місцевого суду про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог не відповідає нормам чинного законодавства, фактичним обставинам справи і наявним у ній матеріалам, а доводи апеляційної скарги його повністю спростовують.
Допущене судом першої інстанції при розгляді справи № 925/192/19 неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, згідно із ч. 1 ст. 277 ГПК України є підставою для скасування судового рішення Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019 та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову повністю.
Понесені Приватним акціонерним товариством "Уманьгаз" судові витрати у вигляді сплаченого судового збору 2 881,50 грн. за подання апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 ГПК України, підлягають відшкодуванню ТОВ "Кампус Коттон Клаб".
Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 277, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" на рішення Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019 у справі № 925/192/19 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 27.05.2019 у справі № 925/192/19 скасувати.
3. Прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кампус Коттон Клаб" на користь Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" 2 881,50 грн. судових витрат.
5. Матеріали справи № 925/192/19 повернути до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в порядку, визначеному ст.ст. 286 - 291 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.О. Хрипун
Судді О.В. Агрикова
М.Г. Чорногуз