Рішення від 28.08.2019 по справі 903/381/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 серпня 2019 р. Справа № 903/381/19

Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г.,

розглянувши справу

за позовом Приватної фірми “Скорпіон-Сервіс”

до відповідача Луцької міської ради

про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки

встановив: позивач - ПФ “Скорпіон-Сервіс” звернувся до суду з позовом до відповідача - Луцької міської ради, в якому просить визнати поновленим договір оренди землі, зареєстрований 25.05.2007р. за №040707700209, викладений у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі №071010004000595 від 25.06.2012р. та №2 від 29.11.2013 (реєстраційний номер запису 5323854 від 11.04.2014р.), вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на новий строк, на тих самих умовах, в поданій позивачем редакції. Також просить стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 1921грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що ПФ “Скорпіон-Сервіс” як орендарем вчинено всі дії, передбачені ч.ч. 2, 3 ст.33 Закону України “Про оренду землі” та п. 8 договору про поновлення договору оренди землі, а саме не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомлено відповідача про поновлення договору на новий строк з надісланням проекту додаткової угоди. Водночас, у встановлений ч. 6 ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" місячний термін після закінчення строку дії договору оренди землі, Луцька міська рада заперечень стосовно користування позивачем спірною земельною ділянкою та поновлення договору оренди землі позивачу не надала та не уклалала додаткової угоди про поновлення договору згідно ст. 33 ЗУ "Про оренду землі".

Ухвалою суду від 24.05.2019р. постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

14.06.2019р. представник відповідача надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву (вх. №01-57/6609/19), в якому не погоджується з доводами позивача. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. При цьому зазначє, що 06.03.2019р. ПФ "Скорпіон-Сервіс" звернулося до Луцької міської ради з листом, в якому ініціювала питання про поновлення договору оренди спірної земельної ділянки. До листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди.

У листі-відповіді від 11.03.2019р. Луцька міська рада повідомила ПФ "Скорпіон-Сервіс" про необхідність подати додаткові документи, передбачені в формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27.

Необхідність подання орендарем копії договору оренди землі зумовлена тим, що до 01.01.2011р. виконання функцій щодо надання в оренду земельних ділянок комунальної власності та укладення договорів оренди землі забезпечувалося Управлінням Держземагентства у Луцькому районі Волинської області. Згідно розпорядження Луцького міського голови від 19.01.2011р. № 13 зі змінами, внесеними розпорядженням від 03.03.2011р. № 86, повноваження щодо надання в оренду земельних ділянок комунальної власності, поновлення договорів оренди землі та укладення договорів оренди землі були передані Управлінню земельних ресурсів Луцької міської ради.

Згідно вищевказаних розпоряджень, Управлінням Держземагентства у Луцькому районі Волинської області передавалися в Управління земельних ресурсів Луцької міської ради оригінали других примірників договорів оренди землі для їх постійного зберігання.

Оскільки оригінали других примірників договорів оренди землі не були передані в повному обсязі та враховуючи, що Управлінням земельних ресурсів Луцької міської ради неодноразово були виявлені розбіжності в примірниках договорів, які зберігаються в Луцькій міській раді та в примірниках договорів, які зберігаються в орендарів земельних ділянок, то в переліку документів, які необхідні для поновлення договору оренди землі передбачена копія договору оренди землі.

Стосовно необхідності подання орендарем копії рішення Луцької міської ради про надання в оренду земельних ділянок відповідач вказав, що оскільки поновлення договору оренди землі громадянам є адміністративною послугою, яка надається департаментом Луцької міської ради "Центр надання адміністративних послуг" в 15-денний строк, а строк видачі архівним відділом Луцької міської ради та департаментом "Центр надання адміністративних послуг" копій рішень міської ради, як структурним підрозділам міської ради, так і громадянам, суб'єктам господарювання, становить 30 днів, то надання орендарями копій вищевказаних рішень міської ради необхідне для дотримання термінів надання Луцькою міською радою адміністративної послуги (поновлення договору оренди землі).

Щодо необхідності подання орендарем додатку до рішення міської ради відповідач зауважив, що згідно статті 33 Закону України "Про оренду землі", у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Для підтвердження того, що межа земельної ділянки на момент поновлення договору оренди землі відповідає межі земельної ділянки, яка передана в оренду по акту приймання-передачі орендарю, згідно договору оренди землі, необхідне розроблення додатку до рішення міської ради на актуальній топографо-геодезичній зйомці з зазначенням межі земельної ділянки, яка була надана в оренду та фактичної межі користування земельною ділянкою.

Необхідність подання орендарем копій документів, які підтверджують право власності особи на нерухоме майно зумовлене тим, що відповідно до пункту 3 статті 124 та абзацу 1 пункту 2 статті 134 Земельного Кодексу України, земельна ділянка, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, може передаватись в користування лише власнику нерухомого майна.

Згідно з пункту 2 статті 120 Земельного Кодексу України, у разі, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Щодо необхідності подання орендарем витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку відповідач зазначив, що витяг з Державного земельного кадастру містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги, відповідно до яких Луцькою міською радою готується проект рішення про поновлення договору оренди землі.

Вимога щодо подання орендарем довідки Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області обгрунтована тим, що своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку є однією із істотних умов договору оренди землі. У разі невиконання орендарем даної умови або за наявності заборгованості договір оренди землі поновленню не підлягає.

Також, відповідач звернув увагу суду на наявність у Луцької міської ради листа ГУ ДФС у Волинській області від 14.05.2019р. про кримінальне провадження щодо ухилення від сплати податків ПФ "Скорпіон - Сервіс". Враховуючи, що сплату орендної плати за землю, земельного податку у м. Луцьку контролюють органи ГУ ДФС у Волинській області, вимога щодо надання від ПФ "Скорпіон Сервіс" підтвердження сплати орендної плати за землю повністю обгрунтована.

Крім того, відповідач зауважив, що поновлення договору оренди землі є послугою Департаменту ЦНАП, яка в свою чергу, затверджена рішенням Луцької міської ради. Для отримання даної послуги необхідно подати заяву з додатками за формою Ф-01/ІК-226/29/27.

Рішення Луцької міської ради від 07.09.2017р. №30/10 "Про затвердження реєстру адміністративних послуг" є чинним, у встановленому законом порядку не скасоване, тому підлягає до виконання, в тому числі всіма суб'єктами господарювання на території м. Луцька.

Зазначив, що позивачем в позовній заяві не наведено жодної вмотивованої підстави порушення його прав Луцькою міською радою.

Ухвалою суду від 24.06.2019р. залишено без задоволення клопотання приватної фірми “Скорпіон-Сервіс” про об'єднання в одне провадження декількох справ.

24.06.2019р. на адресу суду позивач надіслав відповідь на відзив (вх. № 01-57/6912/19), в якій зазначив, що не погоджується та не визнає наведені відповідачем заперечення, викладені у відзиві. Посилається на те, що вимоги відповідача щодо необхідності подання позивачем - ПФ "Скорпіон-Сервіс" документів, зазначених у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27, у зв'язку із наявністю розбіжностей в примірниках договору оренди землі не відповідають дійсності, оскільки уповноваженими особами Луцької міської ради та ПФ "Скорпіон-Сервіс" підписувались і скріплювалися печатками аналогічні, однакові примірники договору оренди землі.

Дії Управління земельних ресурсів Луцької міської ради, тобто управління відповідача у справі, які воно вчиняло з примірником договору оренди землі, є діями самого відповідача - сторони у справі. І відсутність інформації у відповідача щодо місцезнаходження свого примірника договору оренди землі, не може бути підставою для вимоги у ПФ "Скорпіон-Сервіс" копії такого договору як підстави для його поновлення.

Твердження відповідача про необхідність дотримання термінів адміністративної послуги в процесі поновлення договору оренди на новий строк є, на думку позивача, необґрунтованим, а така вимога - незаконною, оскільки статтею 33 Закону України "Про оренду землі" встановлено спеціальний порядок поновлення договору оренди землі, і такий порядок було дотримано ПФ "Скорпіон-Сервіс". Норма цього Закону не передбачає будь яких адміністративних послуг чи інших термінів, ніж вказані в Законі.

Посилання відповідача на необхідність подання додаткових документів з тієї підстави, що поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди, що визначено статтею 33 Закону України "Про оренду землі", не можуть бути прийняті до уваги, оскільки частина 12 цієї статті передбачає такий порядок винятково у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки.

ПФ "Скорпіон-Сервіс" не має на меті змінювати межі або цільове призначення земельної ділянки. А за відсутності таких намірів стаття 33 цього Закону не передбачає ніяких додаткових дій, як то здійснення топографо-геодезичної зйомки чи інших, крім укладення додаткової угоди в обов'язковому порядку.

Водночас, у відзиві на позов відповідач зазначив норми Земельного кодексу України, зокрема, п.3 ст.124 та абз.1 п.2 ст.134 цього Кодексу, та вказав, що земельна ділянка, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, може передаватися в користування лише власнику нерухомого майна. Однак, в п.3 ст.124 Земельного кодексу України вказано, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою ст.134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. А відповідно до абз.1 п.2 ст. 134 цього Кодексу, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Договір оренди землі, поновлення дії якого є предметом позову, поновлювався раніше, а будь-яких об'єктів нерухомого майна на цій земельній ділянці немає. Доказів про таке відповідачем не надано.

Крім того, безпідставним, є твердження відповідача про те, що орендар зобов'язаний подати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, оскільки ст.33 Закону України "Про оренду землі" цього не передбачає. А дії, які вчиняє Луцька міська рада під час підготовки проекту рішення про поновлення договору оренди землі, не можуть вчинятися ПФ "Скорпіон-Сервіс".

Твердження відповідача про те, що орендар зобов'язаний подати довідку Луцької ОДПІІ ГУ ДФС у Волинській області про своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку також є безпідставним. Відповідач не вказав на конкретну норму договору чи Закону, якою подання такої довідки передбачено.

Водночас, вказує, що ПФ "Скорпіон-Сервіс" повідомив про відсутність фактів ухилення від сплати податків. Про такі факти немає жодного судового рішення чи інших належних доказів. До позовної заяви додано копію листа ГУ ДФС у Волинській області від 14.05.2019р. №15436/10/03-20-55-12-08, з якого вбачається, що заборгованість з орендної плати за землю у ПФ "Скорпіон-Сервіс" відсутня.

Ухвалою суду від 16.07.2019р. продовжено строк підготовчого провадження до 23.08.2019р.

Ухвалою суду від 30.07.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 06.08.2019р. представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

За згодою представників сторін у судовому засіданні оголошено перерву до 28.08.2019р. згідно ч.ч.2, 3 ст.216 ГПК України, про що представники були повідомлені під розписку.

В судове засідання 28.08.2019р. представники сторін не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Частинами 1 та 3 ст.202 ГПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, заслухавши в судовому засіданні 06.08.2019р. пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

25 травня 2007 року між Луцькою міською радою (орендодавець) та Приватною фірмою "Скорпіон-Сервіс" (орендар) було укладено договір оренди землі.

Згідно з пунктами 1-6 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування денної стоянки автомобілів, яка знаходиться по вул.Глушець (кадастровий номер 111010042), площею 1462кв.м., земельна ділянка вільна від забудови; через частину земельної ділянки проходить електро- та телефонний кабелі.

У відповідності до пункту 8 договору, договір укладено на п'ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно пунктів 14-15 договору, земельна ділянка передається в оренду для обслуговування денної стоянки автомобілів. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.

Передача земельної ділянки здійснюється без розроблення проекту її відведення та на підставі рішення Луцької міської ради №8/61 від 29.11.2006р. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 15-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п.п. 17, 19 договору).

Пунктом 42. договору визначено, що договір набуває чинності після підписання його сторонами та його державної реєстрації.

Договір оренди землі був підписаний сторонами та зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 25.05.2007р. за №040707700209.

Отже, строк дії договору встановлений на п'ять років до 27.05.2012р.

Згідно Акту прийому-передачі земельної ділянки від 25.05.2007р. (Додаток №1 до договору оренди землі) орендодавець передав, а орендар прийняв в користування на умовах договору оренди земельну ділянку площею 1462 кв.м., що знаходиться по вул. Глушець (кадастровий номер 111010042) для обслуговування денної стоянки автомобілів.

25.04.2012р. між Територіальною громадою міста Луцька Волинської області, від імені якої діє Луцька міська рада (орендодавець) та Приватною фірмою "Скорпіон-Сервіс" (орендар) було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 25.05.2007р. №040707700209, згідно з якою сторони погодили поновити договір оренди землі на новий строк з викладенням його у новій редакції.

У відповідності до пунктів 1-3 додаткової угоди орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, площею 0,1462 га, яка знаходиться за адресою: м АДРЕСА_1 . Глушець, кадастровий номер НОМЕР_1 . На земельній ділянці об'єкти нерухомості відсутні.

Договір укладено на один рік. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 додаткової угоди).

У відповідності до п. 20 додаткової угоди передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі в день державної реєстрації договору оренди землі.

Дана додаткова угода була підписана сторонами та зареєстрована в Управлінні Держкомзему у м. Луцьку Волинської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.06.2012р. №071010004000595.

Отже, строк дії договору встановлений (продовжений) на один рік до 25.06.2013р.

29.11.2013р. між Територіальною громадою міста Луцька Волинської області, від імені якої діє Луцька міська рада (орендодавець) та Приватною фірмою "Скорпіон-Сервіс" (орендар) було укладено додаткову угоду №2 до договору оренди землі, зареєстрованого в Державному реєстрі земель від 25.05.2007р. за №040707700209, викладеного в новій редакції згідно додаткової угоди про поновлення договору оренди землі, зареєстрованої у Державному реєстрі земель від 25.06.2012р. за №071010004000595, згідно з якою сторони погодили поновити договір оренди землі на новий строк з викладенням його у новій редакції.

Згідно пунктів 1-3 цієї додаткової угоди орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, площею 0,1462 га, яка знаходиться за адресою: м АДРЕСА_1 . Глушець, кадастровий номер НОМЕР_1 . На земельній ділянці об'єкти нерухомості відсутні.

Договір укладено на п'ять років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 додаткової угоди).

У відповідності до п. 20 даної додаткової угоди передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі в день державної реєстрації договору оренди землі.

Цей договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (пункт 43 додаткової угоди).

Дана додаткова угода була підписана сторонами та скріплена їх печатками.

З Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права щодо земельної ділянки площею 0,1462 га, яка знаходиться за адресою: м АДРЕСА_2 Луцьк АДРЕСА_3 . Глушець, кадастровий номер НОМЕР_2 0042 вбачається, що Державна реєстрація іншого речового права відбулась 11.04.2014р. (номер запису про інше речове право 5323854.

Отже, строк дії договору встановлений (продовжений) на п'ять років до 11.04.2019р.

У зв'язку із закінченням строку дії договору, позивач звернувся до відповідача із листом-повідомленням від 06.03.2019р. №43, в якій позивач просив поновити договір оренди землі на такий же строк і на тих же умовах, які були передбачені додатковими угодами до договору оренди землі про поновлення договору оренди землі від 25.06.2012р. №071010004000595 та №2 від 29.11.2013р. (право оренди земельної ділянки зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2014р., номер запису про інше речове право 5323854).

До листа позивачем було додано проект Додаткової угоди до договору оренди землі, зареєстрованого у Державному реєстрі земель від 25.05.2007р. за №040707700209.

Про отримання Луцькою міською радою листа-повідромлення з додатками свідчить відтиск штемпеля про реєстрацію вхідної кореспонденції 06.03.2019р.

У відповідь на лист Приватної фірми "Скорпіон-Сервіс" від 06.03.2019р. №43 Луцька міська рада надіслала позивачу лист від 11.03.2019р. №1.1-16/1294/2019, в якому повідомила, що для розгляду питання поновлення договору оренди землі, поновленого додатковими угодами до договору оренди землі про поновлення договору оренди землі від 25.06.2012р. та №2 від 25.12.2013р. ПФ "Скорпіон-Сервіс" необхідно в терміни, визначені статтею 33 Закону України "Про оренду землі" надати в департамент "Центр надання адміністративних послуг" Луцької міської ради документи зазначені у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27.

Отже, у визначений ч. 6 ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" місячний термін після закінчення строку дії договору оренди землі - 11.05.2019р., Луцька міська рада заперечень стосовно користування позивачем спірною земельною ділянкою та поновлення договору оренди землі позивачу не надала.

Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі є Закон України “Про оренду землі”, яким встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України(далі - ЗК України), Цивільним кодексом України(далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Так, ч.1 ст.792 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Частиною 2 цієї статті встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Таким законом є Закон України “Про оренду землі”, яким визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до ст.13 цього Закону, під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 16 цього ж Закону укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно ч.1 ст.19 ЗУ “Про оренду землі” строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст.31 ЗУ “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Пунктами 8 договору оренди землі та додаткових угод до договору оренди землі передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має право на поновлення його на новий строк.

Це положення договору узгоджується із загальною нормою частини першої статті 777 ЦК України та статтею 33 Закону України "Про оренду землі".

Так, у частині першій статті 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов'язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Згідно статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. У разі смерті орендодавця перебіг строків, визначених частинами другою, п'ятою, шостою, восьмою цієї статті, зупиняється до моменту повідомлення орендаря про перехід права власності на земельну ділянку. З дня, коли орендарю стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємця або територіальної громади, перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням строку, що минув до їх зупинення. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Таким чином, стаття 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди.

Так, у частинах першій-п'ятій статті 33 цього Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Таким чином, згідно із частинами першою - п'ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" у разі поновлення договору оренди землі умови договору можуть бути змінені за згодою сторін з укладенням додаткової угоди. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати чи інших істотних умов договору, передбачених статтею 15 цього Закону, переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Отже, для застосування частини першої статті 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Частинами восьмою, дев'ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку; відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором, відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди, сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Відтак, частиною 6 статті 33 зазначеного Закону врегульовано пролонгацію договору на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором, за наявності такого фактичного складу: користування орендарем земельною ділянкою після закінчення строку оренди і відсутність протягом одного місяця заперечення орендодавця проти такого користування (що можна кваліфікувати як "мовчазну згоду" орендодавця на пролонгацію договору).

При цьому необхідно звернути увагу, що повідомлення орендарем орендодавця про намір скористатися правом на поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", не вимагається. Суть поновлення договору оренди згідно з цією частиною статті саме і полягає у тому, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує у поновленні договору, зокрема у зв'язку з належним виконанням договору оренди землі.

Відсутність такого заперечення, як уже зазначалося, може мати прояв у "мовчазній згоді".

У контексті поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідно зауважити, що такий договір може бути поновлено виключно на тих самих умовах і на той самий строк. Тобто орендар не може вимагати поновлення договору оренди землі на інших умовах. Щодо прав та обов'язків орендодавця слід акцентувати, що він має право заперечити стосовно поновлення згідно із цією частиною статті 33 Закону України "Про оренду землі", і таке заперечення має бути заявлено саме протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі, що безпосередньо випливає зі змісту частини 6 зазначеної статті.

У подальшому, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди і орендодавець не надав заперечень стосовно поновлення цього договору протягом одного місяця після його закінчення, орендар має право звернутися із вимогою про визнання укладеною угоди про поновлення договору на тих самих умовах і на той самий строк. Орендодавець, у свою чергу, в будь-який час до укладення додаткової угоди стосовно поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах може звернутися із вимогою про звільнення земельної ділянки. Тобто договір оренди землі вважатиметься поновленим лише у разі укладення додаткової угоди, про що безпосередньо зазначено у частині 8 статті 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому відмову або зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено у суді.

Законом не встановлений початок перебігу строку для надсилання повідомлення орендодавця. В даному випадку має значення лише те, чи закінчився встановлений законом місячний строк для повідомлення орендодавцем про відмову в поновленні договору оренди, оскільки саме з його закінченням пов'язане продовження договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Відтак, якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце обґрунтовані заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.

Правову позицію щодо розрізнення підстав пролонгації договору оренди землі було сформульовано Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 25.02.2015р. у справі № 6-219цс14 і Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 10.04.2018р. у справі № 594/376/17-ц та від 10.09.2018р. у справі №920/739/17.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з листом -повідомленням про поновлення договору оренди землі 06.03.2019р. Тобто орендар належним чином виконав свій обов'язок щодо повідомлення орендодавця не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору про намір його поновити, як це передбачено умовами договору оренди землі та додаткових угод про поновлення договору оренди землі та не суперечить вимогам ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

В свою чергу, відповідач після отримання листа позивача, протягом місяця не узгодив з орендарем істотних умов договору, не прийняв рішення та не уклав додаткової угоди про поновлення договору оренди, або не повідомив орендаря про відмову в продовженні договору в разі недосягнення згоди щодо істотних умов договору.

Лист Луцької міської ради від 11.03.2019р. №1.1-16/1294/2019 не містить тверджень щодо відмови позивачу у поновленні договору оренди землі, відтак не може розцінюватися судом як лист про відмову Приватній фірмі "Скорпіон-Сервіс" в продовженні користуванні земельною ділянкою, оскільки у вказаному листі зазначалось лише про необхідність надання позивачем в департамент "Центр надання адміністративних послуг" Луцької міської ради додаткових документів зазначених у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27.

Отже, у встановлений ч. 6 ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" місячний термін після закінчення строку дії договору оренди землі, тобто до 11.05.2019р., Луцька міська рада заперечень стосовно користування позивачем спірною земельною ділянкою та поновлення договору оренди землі позивачу не надала.

Позивач після закінчення строку дії договору оренди належним чином виконує свої обов'язки за спірним договором, продовжує використовувати спірну земельну ділянку, сплачуючи орендну плату.

Відповідачем не спростовано продовження користування позивачем земельною ділянкою після закінчення строку дії договору. Також, доказів направлення відповідачем на адресу позивача заперечення у поновленні договору протягом строку, встановленого частиною 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", суду не надано.

За таких обставин, судом встановлено факт порушення відповідачем місячного строку для повідомлення орендареві про прийняте рішення щодо поновлення/відмови у поновленні спірного договору оренди землі, що, у свою чергу, дало позивачу підстави розраховувати на можливість поновлення договору оренди землі в силу закону, а саме частини 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Отже, вимоги позивача щодо визнання поновленим договору оренди землі, зареєстрованого в Книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі 27.03.2007р. за №040707700089, викладеного у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі від 18.04.2012р. та №2 від 25.12.2013р., вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на новий строк на тих самих умовах, в редакції запропонованій позивачем є правомірними, обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню.

Твердження відповідача про необхідність надання в департамент “Центр надання адміністративних послуг” Луцької міської ради документів, зазначених у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27 та дотримання термінів адміністративної послуги в процесі поновлення договору оренди на новий строк є необгрунтованими, оскільки ст.33 Закону України “Про оренду землі” встановлено спеціальний порядок поновлення договору оренди землі, і такий порядок дотримано ПФ “Скорпіон-Сервіс”. Норма цього Закону не передбачає будь-яких адміністративних послуг чи іншого порядку, ніж вказані в Законі.

Посилання відповідача на необхідність подання додаткових документів з тієї підстави, що поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди, що визначено статтею 33 Закону України "Про оренду землі" не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки частина 12 цієї статті передбачає такий порядок винятково у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки.

Крім того, безпідставним є твердження відповідача про те, що орендар зобов'язаний подати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, оскільки стаття 33 Закону України "Про оренду землі" цього не передбачає.

Також, доводи відповідача про те, що орендар зобов'язаний подати довідку Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку є не обгрунтованими, оскільки Луцька міська рада не вказала на конкретну норму договору чи Закону якою подання такої довідки передбачено для вирішення питання стосовно продовження договору оренди землі.

Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання поновленим договору оренди землі, зареєстрованого 25.05.2007р. за №040707700209, укладеного між Луцькою міською радою та ПФ "Скорпіон-Сервіс", викладеного у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі №071010004000595 від 25.06.2012р. та №2 від 29.11.2013р. (реєстраційний номер запису 5323854 від 11.04.2014р.), вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на новий строк на тих самих умовах, є підставними та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 202, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати поновленим договір оренди землі, укладений між Луцькою міською радою (орендодавець) та Приватною фірмою "Скорпіон-Сервіс" (орендар), зареєстрований 25.05.2007р. за №040707700209, викладений у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі №071010004000595 від 25.06.2012р. та №2 від 29.11.2013р. (реєстраційний номер запису 5323854 від 11.04.2014р.), вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на новий строк на тих самих умовах в наступній редакції:

"Додаткова угода

до договору оренди землі, зареєстрованого у Державному реєстрі земель

від 25.05.2007р. за № 040707700209

Місто Луцьк Волинської області "___" квітня 2019р.

Орендодавець (уповноважена ним особа): Територіальна громада м. Луцька Волинської області від імені якої діє Луцька міська рада, ідентифікаційний код юридичної особи 34745204, зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 29.11.2006р. за № 1 198 120 0000 003237, місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19, в особі секретаря міської ради Пустовіта Григорія Олександровича, який діє на підставі статей 42, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Луцької міської ради від 03.07.2017р. № 26/28 «Про обрання секретаря Луцької міської ради», надалі - Орендодавець з одного боку, та

Орендар: приватна фірма «Скорпіон-сервіс», ідентифікаційний код юридичної особи 30584471, зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.10.1999р., 15.06.2005р. за № 1 198 105 0012 001172, місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Шевченка, 35, в особі в особі директора ОСОБА_1 Віктора Степановича, який діє на підставі Статуту, викладеного у новій редакції, зареєстрованого державним реєстратором Виконавчого комітету Луцької міської ради 06.03.2008р. за № 1 198 105 0012 001172, надалі - Орендар з другого,

у зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі від 25.05.2007р. № 040707700209 зі змінами, викладеними у новій редакції згідно додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 25.06.2012р. за № 071010004000595 та змінами, внесеними додатковою угодою № 2 до даного договору про поновлення договору оренди землі від 29.11.2013р. (право оренди земельної ділянки зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2014р., номер запису про інше речове право 5323854), які є його невід'ємними частинами, на підставі положень ст. 33 Закону України «Про оренду землі», вирішили укласти дану додаткову угоду про наступне:

1. Поновити договір оренди землі на новий строк та внести зміни до п. 8 Договору оренди землі № 040707700209 від 25.05.2007р., викладеного у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі № 071010004000595 від 25.06. 2012р. та № 2 від 29.11.2013р. (реєстраційний номер запису 5323854 від 11.04.2014р.), виклавши його в наступній редакції:

«Договір укладено на 5 (п'ять) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію».

2. Решта положень договору оренди землі № 040707700209 від 25.05.2007 року, викладеного у новій редакції згідно додаткових угод № 071010004000595 від 25.06.2012р. та № 2 від 29.11.2013р., залишаються в незмінній редакції.

3. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі № 040707700209 від 25.05.2007р., викладеного у новій редакції згідно додаткових угод № 071010004000595 від 25.06.2012р. та № 2 від 29.11.2013р. і набирає чинності з дати державної реєстрації, складена у трьох примірниках, по одному примірнику для кожної із Сторін і один для органу державної реєстрації.

Орендодавець Орендар

Луцька міська рада Приватна фірма "Скорпіон-Сервіс"

(Керівник, уповноважений підписувати Статут зареєстровано 13.10.1999 року

Додаткову угоду до договору оренди Розпорядженням №498-рв виконкому

землі) Луцької міської ради

м. Луцьк, За №04051327Ю0060338

вул. Б.Хмельницького, 19 м. Луцьк, вул. Шевченка, 35

________________________ Ідентифікаційний код-30584471

(підпис, печатка) ___________________________

(підпис, печатка) "

3. Стягнути з Луцької міської ради (вулиця Богдана Хмельницького 19, місто Луцьк, 43025, код ЄДРПОУ 34745204) на користь Приватної фірми "Скорпіон-Сервіс" (вулиця Шевченка, 35, місто Луцьк, 43001, код ЄДРПОУ 30584471) 1921грн. витрат по сплаті судового збору.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 06.09.2019р.

Суддя О. Г. Слободян