Справа № 745/710/19
Провадження № 3/745/195/2019
05.09.2019 року суддя Сосницького районного суду Смаль І.А., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч. 1 ст. 164 КУпАП,
05.09.2019 року, після дооформлення, до Сосницького районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГР №306040 від 10.06.2019 року, з якого вбачається, що 10.06.2019 року, о 10 годині 30 хвилин, ОСОБА_1 , в АДРЕСА_2 . Сосниця, по АДРЕСА_3 , здійснювала господарську діяльність без отримання спеціального дозволу (ліцензії), а саме, надавала послуги з перевезення пасажирів (таксі), за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП. Недоліки, визначені постановою судді Сосницького районного суду від 20.06.2019 року та від 16.08.2019 року, та які були підставою направлення на дооформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, усунуті не були. Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Частиною 1 статті 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Оскільки ч. 1 ст. 164 КК України є бланкетною нормою, то в адмінпротоколі має бути посилання на відповідні норми нормативно-правових актів України, які вказують обов'язок одержання ліцензії для провадження такого виду господарської діяльності, як надання послуги з перевезення пасажирів (таксі). Відсутність у протоколі обов'язкових відомостей, перелік, яких міститься у ст. 256 КУпАП, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст.268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи. Таким чином адміністративний протокол не відповідає вище вказаним вимогам, а тому не може бути розглянутий судом і підлягає направленню на дооформлення. Керуючись ст. 256 КУпАП ,
Адміністративний протокол ГР №306040, складений відносно ОСОБА_1 за скоєння правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, направити в Управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України на дооформления.
Суддя І.А.Смаль