Справа № 663/2549/19
Провадження № 3/663/1291/19
05 вересня 2019 року м. Скадовськ Херсонської області
Скадовський районний суд Херсонської області у складі судді Пухальського С. В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої,
за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 12.08.2019 серії АПР18 № 085932, 12.08.2019 встановлено, що ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме допустила, що донька ОСОБА_2 , упродовж з 17.07.2019 по 12.08.2019 без поважної причини не відвідувала Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 5 «Червона Шапочка» чим без поважної причини пропустила 19 навчальних днів, чим гр. ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просила її до адміністративної відповідальності не притягати, оскільки має скрутне матеріальне становище, також зазначила, що у період з 17.07.2019 по 12.08.2019 донька хворіла, однак в лікарню вона не зверталась, в скоєному щиро розкаялася, пояснила, що в подальшому буде більш відповідально ставитися до виховання доньки.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП за кваліфікуючою ознакою: ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Відповідальність за вказане правопорушення несуть батьки неповнолітніх або особи, які їх замінюють.
Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 085932 від 12.08.2019;
- висновком за результатами розгляду матеріалів зареєстрованих 05.08.2019 до журналу ЄО за № 4388 від 13.08.2019;
- копією протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 05.08.2019;
- копією письмового пояснення ОСОБА_3 ;
- копією довідки в. о. директора закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 5 «Червона Шапочка» № 99 від 12.08.2019.
Обставиною, що пом'якшує покарання слід вважати: щире розкаяння винної.
Обставин, які обтяжують відповідальність не встановлено.
Відповідно до частини 1 статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Стаття 22 КУпАП передбачає, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 284 КУпАП провадження в справі закривається в разі оголошення усного зауваження.
Враховуючи характер та небезпечність вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, її пояснення про те, що вказана обставина сталася, з обставин, що не залежали від її волі та вказаним не завдано шкоди державним чи громадським інтересам, обставину, що пом'якшує відповідальність та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обмежившись щодо неї усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
Керуючись статтею 22, частиною 1 статті 184, 283, пунктом 3 частини 1 статті 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, та за малозначністю вчиненого правопорушення, на підставі статті 22 КУпАП, звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за частиною 1 статті 184 КУпАП - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанову може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Скадовський районний суд Херсонської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Скадовського районного суду
Херсонської області Пухальський С. В.