ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
05 вересня 2019 року № 640/9548/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
до Головного територіального управління юстиції у м. Києві
про визнання протиправними дій та скасування постанови,
за участю представників:
позивача - Шкаранди Романа Володимировича (довіреність від 19.03.2019 № 2733/01),
відповідача - не прибув,
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у м. Києві (01001, м. Київ, пров. Музейний, 2-д, код ЄДРПОУ 34691374), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про накладення штрафу від 11.05.2019 у виконавчому провадженні № 56645511.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем помилково встановлено факт невиконання позивачем рішення суду без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строк та в подальшому - до отримання відповідного фінансування, виконати рішення суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2019 відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін.
Відповідачем у встановлений судом строк не надано відзиву на позовну заяву, засобами поштового зв'язку до суду було надіслано копії матеріалів виконавчого провадження № 56645511, в рамках якого було прийнято оскаржувану постанову.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 04.12.2017 у справі №361/362/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2016 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № П-1124 від 26.05.2017 з урахуванням проведених виплат.
З метою примусового виконання вказаного рішення ОСОБА_1 отримано виконавчий лист, який було пред'явлено до виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 22.06.2018 відкрито виконавче провадження № 56645511.
Листом від 06.07.2018 № 5804/07-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулось до виконавця з листом, в якому просить закінчити виконавче провадження у зв'язку з виконанням рішення суду та зазначає наступне.
«Сума коштів по перерахунку за період з 01.01.2016 по 31.05.2018 становить 38857,57 гривень та буде виплачена ОСОБА_1 в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям громадян», а саме:
- за період з 01.01.2018 по 31.05.2018, сума 8774,29 гривень буде виплачена у липні разом з пенсією ОСОБА_1 ,
- за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, сума 30083,28 гривень буде виплачуватися з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяці окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії».
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Диких О.В. від 13.08.2018 виконавчий документ повернуто стягувачу на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 зазначену постанову скасовано. У зазначеному рішенні встановлено, що постанова про повернення виконавчого документа стягувачу була прийнята передчасно, оскільки рішення суду не виконано. Крім того, судом було встановлено, що розрахунок розміру пенсії було проведено неправильно.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 06.02.2019 відновлено виконавче провадження та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області вимогу про виконання рішення суду.
З матеріалів виконавчого провадження № 56645511, копії якого було надано суду відповідачем, вбачається, що позивачем не було вчинено жодних дій на виконання вимоги про виконання рішення суду.
Постановою від 11.05.2019 державним виконавцем було накладено на позивача штраф за невиконання рішення суду без поважних причин у розмірі 5 100,00 гривень.
Позивач, вважаючи, що постанова про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки рішення суду не є виконаним з поважних причин з огляду на повноваження позивача, покладені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Преамбулою Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (надалі за текстом також - Закон № 1404-VІІІ) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VІІІ визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VІІІ, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з частиною третьою статті 18 Закону № 1404-VІІІ, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин першої-другої статті 63 Закону № 1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону № 1404-VІІІ визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, постанова про накладення штрафу виноситься державним виконавцем стосовно боржника, у разі невиконання без поважних причин останнім рішення суду.
Посилання позивача на виконання рішення суду в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2018 № 103 є безпідставними, оскільки вищезазначена постанова не регулює порядок виплати пенсії на підставі рішення суду, а встановлює порядок перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказані обставини, а також те, що позивачем було невірно проведено перерахунок пенсії, були також встановлені рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 у справі №361/5490/18, а тому також мають бути враховані при розгляді даної справи.
Отже, у даному випадку рішення суду у спірних правовідносинах позивачем виконано не було без поважних причин, а тому відповідач, з огляду на зазначені вище положення Закону № 1404-VІІІ, мав підстави для прийняття постанови про накладення штрафу, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) до Головного територіального управління юстиції у м. Києві (01001, м. Київ, пров. Музейний, 2-д, код ЄДРПОУ 34691374) про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини шостої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Суддя О.П. Огурцов