Постанова від 03.09.2019 по справі 580/1183/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/1183/19 Суддя (судді) першої інстанції: В.П. Тимошенко

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Мєзєнцева Є.І.

Чаку Є.В.

При секретарі: Марчук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати" від 21 лютого 2001 року №159, компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIIІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, провести нарахування і виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45; виплату донарахованої частини пенсії ОСОБА_1 за 2016-2017 роки, що перерахована з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 проводити разом з нарахованою ОСОБА_1 компенсацією втрати частини доходу;

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 13.11.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, статті 43 частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6 та довідки "Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1 " від 16.03.2018 № 2303002643 ; після здійснення означеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одноразової грошової допомоги, що виплачена ОСОБА_1 при його звільненні з ОВС та зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.02.2019 № 6 та довідки "Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1 " від 16.03.2018 №2303002643 провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку;

- визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо неврахування надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393", з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України № 260 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області уточненої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії;

- зобов'язання ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області направити до МВС України запит з метою отримання середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентовано постановою КМУ № 988 та-наказом МВС України № 260, які виплачувались в МВС України та органах поліції у січні 2016 року за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП); виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП) з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393", з урахуванням постанови КМУ від 11.11,2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3100 грн., оклад за спеціальним званням 2200 грн., надбавка за вислугу років (35%) 1855 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) 465грн., премія (10,79%) - 822,20 грн. та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачем надано до суду відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого зазначено, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому відсутні підстави для його скасування.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

17.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002643 від 12.05.2017.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015, наказу МВС №260 від 06.04.2016 станом на 01.01.2016 складає 7920 грн. 99 коп., в т.ч. посадовий оклад - 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465 грн., премія 15,00% - 300 грн. 99 коп.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду 26.04.2018 у справі №823/582/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати його пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок відповідних сум грошового забезпечення та виплату пенсії, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" починаючи з 01.01.2016 року, згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

На виконання зазначеного рішення суду, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 12.05.2017 №2303002643, наданою ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

В подальшому до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002643 від 16.03.2018.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 8442 грн. 20 коп., в т.ч. посадовий оклад - 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465 грн., премія 10,79% - 822 грн. 20 коп.

Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача згідно із вказаною довідкою. Оскільки розмір пенсії внаслідок перерахунку зменшився, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" збережено розмір пенсії 5011,37 грн. з 01.01.2016, з 01.05.2016 - 5039,37 грн., з 01.12.2016 - 5097,87 грн., з 01.05.2017 - 5130,37 грн., з 01.10.2017 - 5200,37 грн.

06 березня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із листом, в якому просив: провести повторний перерахунок його пенсії з урахуванням одноразової вихідної допомоги в сумі 21126,50 грн., що була виплачена при звільненні з ОВС та зазначена в довідці №6 від 20.02.2019, як додаткового документа для перерахунку пенсії, проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області в квітні 2018 року за показниками грошового забезпечення, викладеного в довідці про розмір грошового забезпечення №2303002643 від 16.03.2018; провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку; провести обчислення, нарахування та виплату компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області строків виплати донарахованої частини пенсії за січень 2016 року - грудень 2017 року.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 20.03.2019 №314/Л-10 позивача повідомлено, що з одноразової грошової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплачується, у зв'язку з чим вказана допомога не належить до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються для призначення та перерахунку пенсій. Стосовно компенсації втрати частини доходів поінформовано, що компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим законом. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 період виплати нарахованих сум за 2016 - 2017 роки почався з січня 2019 року. Отже, для компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною їх виплатою підстав немає.

Позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області із заявою, в якій просить направити до МВС України запит з метою отримання середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказом МВС України №260 від 06.04.2016, які виплачувались в МВС України та органах поліції у січні 2016 року за відповідною посадою поліцейського (начальник відділу управління ГУНП); внести відповідні доповнення у виготовлену 16.03.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області довідку №2303002643 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , додатково зазначивши там надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції за відповідною посадою поліцейського станом на січень 2016 року та у середньому розмірі; уточнену довідку №2303002643 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надіслати пенсіонеру та до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для проведення додаткового перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.

Листом ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 28.02.2019 №Л-66 позивача повідомлено, що середні розміри надбавок та премії за відповідними посадами поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року розраховані, та доведені Міністерством внутрішніх справ України (лист від 12.03.2018 №3261/05/22-20018). Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2018 №988, у листі не зазначена, тому підстав для врахування вказаної надбавки в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, немає.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 у справі №2340/4212/18 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії за січень-березень 2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії за січень-березень 2018 року в сумі 130 (сто тридцять) грн. 44 коп.; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 у справі №2340/4212/18 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-УІІІ, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначається Законом України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02 грудня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінетом Міністрів України в Постанові №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що набрала чинності 02.12.2015, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції (далі - Постанова №988).

З огляду на викладене, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Водночас, на виконання рішення суду Головним управлінням ПФУ в Черкаській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 30.04.2018; нарахована сума у розмірі 65 166,90 грн.

Щодо позовних вимог в частині проведення нарахування і виплати компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої пенсії, суд зазначає наступне.

Стаття 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-1V передбачає, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-1V передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Згідно статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів (в тому числі пенсії) у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі ст. 4 Закону №2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Таким чином, у разі порушення щомісячного строку виплати пенсії згідно вказаних приписів орган Пенсійного фонду України зобов'язаний виплатити пенсіонеру компенсацію втрати частини доходів у тому місяці, у якому здійснена фактична виплата заборгованості пенсії за відповідний місяць.

Водночас, перерахунки пенсії позивачу були проведені на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області №2303002643 від 16.03.2018 за період з 01.01.2016.

У зв'язку з перерахунком пенсії позивача, проведеного 11.04.2018, відповідач сформував розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №2303002643 за дорученням №Д 2303002643/19, згідно якого сума доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 становить 65166 грн. 90 коп.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегулювано питання виплати перерахованих пенсій колишнім працівникам міліції. (далі - Постанова №103).

Пунктом 3 Постанови №103 передбачено виплату пенсій, перерахованих особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з 1 січня 2018 року, а виплату сум перерахованих пенсій за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017, обчислених органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018, після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017; з 1 січня 2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, обов'язок щодо виплати нарахованої пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виник у відповідача з 01.01.2019.

Оскільки нарахована сума пенсії на час розгляду справи позивачу не виплачена, підстави для нарахування компенсації за втрату частини доходів відсутні, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Виходячи з аналізу зазначеної норми, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній з 01.10.2011) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.

Таким чином, перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, визначений вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України, відповідає приписам ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що одноразові додаткові види грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні) не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Разом з цим, суд зазначає, що включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, що виплачується військовослужбовцям, та сплата з вказаних складових внесків на загальнообов'язкове страхування, не доводить наявність підстав для включення їх до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

Також, наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного Суду України, викладеними в рішенні від 13.05.2015 по справі № 1-9/2015 щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яке за приписами ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» є обов'язковим до виконання.

Згідно висновків Конституційного Суду України, аналіз положень ст. ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63): виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Отже, відповідно до зазначених висновків Конституційного Суду України, приписами ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено виключний перелік певних видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, на підставі яких проводиться обчислення пенсії.

Приписи ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії, є вичерпним.

З вказаних підстав, правомірною є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в перерахунку пенсії позивача з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні.

Щодо врахування надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції при нарахуванні пенсії.

Відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303002643 розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 8442 грн. 20 коп., в т.ч. посадовий оклад - 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465 грн., премія 10,79% - 822 грн. 20 коп.

Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 з 02.12.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3), надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення встановлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11, та доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час (пункт 5).

Відповідно до положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 з 02.12.2015 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

За висновками Верховного Суду викладених у рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій адміністративній справі 802/2196/17-а., якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Зі змісту довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303002643 вбачається, що територіальним органом Національної поліції не здійснювалася виплата у січні 2016 року надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка регламентована постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», за прирівняною посадою начальник відділу управління ГУНП.

За наведеного, не підлягає включенню до складу грошового забезпечення надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, так як остання у січні 2016 року не виплачувалась, у зв'язку з чим надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції правомірно не вказана ліквідаційною комісією у довідці про розмір грошового забезпечення.

Водночас, суд звертає увагу, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 у справі №2340/4212/18 (яке набрало законної сили) відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-УІІІ, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням.

Зважаючи на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.

Головуючий суддя В.В.Файдюк

cудді Є.І.Мєзєнцев

Є.В.Чаку