Справа №2а-388/2010 р.
17 березня 2010 року Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Зоріної Д.О., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області про визнання неправомірними дій, зобов”язання провести перерахунок пенсії за віком, стягнення невиплаченої частини пенсії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом відповідно до якого просила суд ухвалити рішення, яким визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці неправомірними, зобов”язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 1 квітня 2009 року відповідно до Закону України „Про загальнообов”язкове пенсійне страхування” з врахуванням середньої заробітної плати по Україні в 2008 році, стягнути на його користь невиплачену частину пенсії з квітня 2009 року по січень 2010 року в розмірі 6627 грн. 00 коп.
Свої вимоги мотивував тим, що з 9 січня 2005 року він одержує пенсію за віком і перебуваючи на пенсії продовжує працювати. ОСОБА_1 двічі звертався із письмовою заявою до Упраління Пенсійного фонду України Крюківського району про перерахунок пенсії, на підставі вказаної заяви відповідач здійснив перерахунок пенсії, взявши середню заробітну плату працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп.однак позивач з такими діями відповідача не згоден, оскільки вважає, що пенсія повинна становити з врахуванням середньої заробітної плати по Україні в 2008 році - 2031 грн. 01 коп., та з відповідача на його користь підлягає стягненню невиплачена частина пенсії за 2009 рік з квітня 2009 року по січень 2010 року в розмірі 6627 грн. 00 коп.
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат ОСОБА_3 були належним чином повідомлені про час та місце слухання справи, однак в судове засідання не з»явились, надавши суду заяву, в якій позовні вимоги підтримали та просили суд розглядати справу без їх участі.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області в судове засідання не з”явився про день та час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, направив до суду письмові заперечення проти позову у зв»язку з його безпідставністю та просив справу розглядати без його участі.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача ОСОБА_1, представника позивача адвоката ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука на підставі наявних в матеріалах справи доказів про права та взаємовідносини сторін.
Як достовірно встановлено судом, ОСОБА_1 відноситься до категорії пенсіонерів та з 9 січня 2005 року отримує пенсію за віком на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після призначення пенсії позивач продовжує працювати та на даний час працює.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи листа ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука від 16 грудня 2009, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 взято стаж тривалістю 40 років 9 місяців 20 днів та заробітну плату за період з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року та період з 01.07.2000 року по 31.01.2005 року (коефіцієнт заробітної плати - 2,61269).
Згідно заяви ОСОБА_1 від 02.04.2007 року та додатково наданих документів про стаж та заробітну плату останньому проведено перерахунок пенсії з 01.04.2007 року. При обчисленні пенсії взято стаж тривалістю 42 роки 10 місяців 21 день страхового стажу роботи та заробітна плата за період роботи з 01.02.1987 року по 31.01.1992; з 01.07.2000 року по 28.02.2007 року (коефіцієнт заробітку - 2,83047).
З 1 квітня 2009 року згідно заяви ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік. При цьому, при визначенні пенсії враховано 44 роки 10 місяців 21 день страхового стажу роботи та заробітна плата за період роботи з 01.02.1987 року по 31.01.1992 року; з 01.07.2000 року по 28.02.2009 року (коефіцієнт заробітної плати - 2, 91432).
Після перерахунку пенсії структура місячної виплати пенсії склала наступну величину: 2112 грн. 98 коп. основний розмір пенсії, обчислений згідно статті 27 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» ( 1197 грн. 91 коп. середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік Х 2, 91432 коефіцієнт заробітної плати Х 0, 60525 коефіцієнт стажу у урахуванням кратності 1, 35), 108 грн. 87 коп. доплата за 19 років стажу понад необхідний для чоловіків стаж 25 років ( 573,00 Х 19 %), надбавка дітям війни 49 грн. 80 коп., а всього загальний розмір пенсії склав 22171 грн. 65 коп.
Вказаний перерахунок пенсії позивача в 2009 році відповідачем проведено відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховувався для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197 грн. 91 коп.).
Відповідно до п.п., 9 та 10 п.35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року були внесені зміни до ст.ст. 40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008 року визнано положення підпунктів 9, 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01.01.2008 року були внесені зміни до ст..40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такими, що не відповідають Конституції України.
Рішення Конституційного суду України справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.
Частиною 2 статті 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У випадку визнання неконституційними правових актів, якими внесено зміни до діючих правових актів, прийняття окремого рішення щодо відновлення дії відповідних норм у попередній редакції чинним законодавством не передбачено.
З наведеного вбачається, що з 22.05.2008 року, тобто з часу ухвалення рішення Конституційним судом України, відновлено дію положень ст..ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а тому твердження представника відповідача про те, що відповідним органом державної влади не приймалося рішення про відновлення дії ст..ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд до уваги не приймає.
Відповідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції до 28.12.2007 року, дію якої відновлено з 22.05.2008 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як встановлено в підпункті 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону .
Із змісту вказаних норм Закону та Постанови Кабінету Міністрів вбачається, що для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам повинен братись показник середнього заробітку по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провівши в 2009 році перерахунок пенсії за зверненням ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) відповідач діяв не у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому вказані дії відповідача є протиправними.
Позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на його користь заборгованості по виплаті пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі, не підлягають задоволенню, оскільки позивачу пенсію у розмірі, що зазначена ним в позовній заяві відповідачем призначено не було, а суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження, а згідно чинного законодавства функції щодо ( призначення) перерахунку пенсії покладено на органи Пенсійного Фонду України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обгрунтованими та підлягають частковому задоволення, а саме необхідно зобов»язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2009 року відповідно до вимог статей 40, 42 Закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2008 рік (1573 грн. 99 коп.) та після перерахунку виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії починаючи з квітня 2009 року.
Статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, то суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 1 грн. 70 коп. понесених ним судових витрат.
Керуючись ст.ст.40, 42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.6, 19, 152 Конституції України, ст.ст.6-14,71,122ч.3,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області про визнання незаконними дій, зобов”язання провести перерахунок пенсії за віком, стягнення невиплаченої частини пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчук Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2009 року відповідно до вимог закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2008 рік (1573 грн. 99 коп.) та після перерахунку виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії починаючи з квітня 2009 року.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Крюківського району у місті Кременчуці Полтавської області в іншій частині відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області позивачем на протязі десяти днів починаючи з дня складання постанови у повному обсязі, тобто з 17.03. 2010 року, а відповідачем на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі двадцяти днів з дня подання заяви про її апеляційне оскарження, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду або скарга може бути подана позивачем на протязі десяти днів, без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, починаючи з дня складання постанови у повному обсязі, тобто з 17.03.2010 року, а відповідачем протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя: