Постанова від 13.04.2009 по справі 2-а-299/09

Справа №2-а-299/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2009 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючої судді Кір'якової Н.П.,

при секретарі Мінаєвій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі справу за адміністративним позовом Прокурора Жовтневого району м. Маріуполя в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

05 лютого 2009 року прокурор Жовтневого району м. Маріуполя в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради (далі УПСЗН) про зобов'язання провести перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В обґрунтування заявлених вимог вказував на те, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, розмір якої не перевищує 130 гривень, виплату якої з березня 2007 року по даний час здійснює УПСЗН. У перерахунку призначеної допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідачем їй було відмовлено.

Просить перерахувати та виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з липня 2007 року по грудень 2007 року (включно) у розмірі, що передбачений ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст. .43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Прокурор та ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача надала суду письмові заперечення, в яких вказала, що позивачка є особою, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, звернулась до УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 27.03.2007 року. Розпорядженням управління від 28.03.2007 р. їй була призначена вказана допомога за період з 05.03.2007 р. по 31.03.2007 р. в розмірі 120,75 грн., з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. - 123,05 грн. щомісяця, з 01.10.2007 р. по 09.01.2010 р. - 126,04 грн. Розпорядженням УПСЗН від 20.04.2007 р. вказана допомога була призначена з 01.04.2007 р. до 30.09.2007 р. в розмірі 129,03 грн., з 01.10.2007 р. по 09.01.2010 р. в розмірі 130,64 грн. Розпорядженням управління від 28.01.2008 р. з 01.01.2008 р. по 09.01.2010 р. вказана допомога призначена в розмірі 144,10 грн. щомісяця.

Виплату позивачці було здійснено у встановленому законом розмірі відповідно до діючого законодавства. Законом України про державний бюджет на 2007 рік встановлена сума грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним прибутком сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, застрахованих осіб а також постановою КМУ „Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2001 року №1751, відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними деякі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, але не внесені відповідні зміни до законодавства, яке регулює це питання.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій у місцеві бюджети. Таким чином розмір вказаної допомоги встановлений Законом України про державний бюджет на відповідний рік. Відповідно з ст. 23 Бюджетного кодексу України будь які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються при наявності відповідного бюджетного призначення, які у свою чергу встановлюються законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України, відповідно до ст. 22 якого УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто неправоздатне виплачувати більше, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік.

У судовому засіданні представник відповідача просила у задоволенні позову прокурора відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно зі свідоцтвом про народження серії 1-НО № 102105, виданого 19.01.2007 року Жовтневим відділом РАЦС Маріупольського МУЮ Донецької області є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. ОСОБА_1 отримувала грошову допомогу, передбачену чинним законодавством, виплату якої здійснювало УПСЗН в період з 05.03.2007 р. по даний час. Розпорядженням управління від 28.03.2007 р. їй була призначена вказана допомога за період з 05.03.2007 р. по 31.03.2007 р. в розмірі 120,75 грн., з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. - 123,05 грн. щомісяця, з 01.10.2007 р. по 09.01.2010 р. -126,04 грн. Розпорядженням УПСЗН від 20.04.2007 р. вказана допомога була призначена з 01.04.2007 р. до 30.09.2007 р. в розмірі 129,03 грн., з 01.10.2007 р. по 09.01.2010 р. в розмірі 130,64 грн. Розпорядженням управління від 28.01.2008 р. з 01.01.2008 р. по 09.01.2010 р. вказана допомога призначена в розмірі 144,10 грн. щомісяця.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження, рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто цей Закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Відповідно до ст. 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Згідно з п. 2 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 11.01.2007 року № 13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання застрахованої особи.

Таким чином, суд вважає, що УПСЗН як орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку, є належним відповідачем в даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею З Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, . необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом І частини І статті 92 Конституції України передбачено, ти виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі №1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56,71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, з 9 липня 2007 року відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня -470 гривень. Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року при здійсненні виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно з ч.2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Між тим, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч. 2 ст. И КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача по не виконанню з 09 липня 2007 року приписів статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч.4 ст. 99 КАС України, якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Оскільки ОСОБА_1 зверталася до УПСЗН з заявою по питанню перерахунку та виплати допомоги, а відмову в задоволенні вказаної заяви отримала 27.10.2008 р., то річний строк звернення позивачки до суду не сплинув.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі викладеного, ст. 19,92 Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст. ст. 8,9, 10,11,88,99,100,159,116,160,162,163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Маріуполя в інтересах ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району маріупольської міської Ради щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради за рахунок Державного бюджету України перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, а саме з 09.07.2007 року з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років у розмірі 463 грн., з 01.10.2007 року з урахуванням прожиткового мінімуму в розмірі 470 грн.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано до суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.