Постанова від 09.06.2009 по справі 2-а-672/09

Справа №2-а-672/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2009 року

Богуславський районний суд Київської області в складі: головуючого: судді Якутюка В.С.,

з участю представника позивачки ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області про стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Богуславської РДА у виплаті належних їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 01 червня 2008 року по 31 березня 2009 року та стягнути з відповідача на її користь належні суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за вказаний період в розмірі 4200 грн., посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації як мати, що здійснює догляд за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трьохрічного віку і отримувала допомогу по догляду за дитиною, яку призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. За період з 01 червня 2008 року по 31 березня 2009 року вона отримувала вказану допомогу в значно нижчому розмірі ніж це передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вона зверталася до відповідача із заявою, в якій просила провести донарахування та виплату недоотриманих коштів за вказаний період, проте в задоволенні її вимоги відповідачем було відмовлено, в зв'язку з цим вона звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 позовні вимоги позивачки ОСОБА_2 підтримав і просив суд визнати недійсною відмову управління праці та соціального захисту населення Богуславської РДА у виплаті належних їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 01.06.2008 року по 31.03.2009 року включно та стягнути з відповідача на її користь належні суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за вказаний період.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав заяву, в якій просить справу розглянути без участі представника та подав заперечення на позов, в яких просив суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення 3-х річного віку була призначена та виплачена позивачці за період з червня 2008 року відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законів України "Про державний бюджет" на відповідний рік, Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року із послідуючими змінами. Оскільки Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік" не передбачені видатки на проведення перерахунку раніше виплаченої допомоги по догляду з дитиною до 3-х річного віку, то відповідно управління праці та соціального захисту населення не може задовольнити вимоги позивачки.

Суд заслухавши представника позивачки та дослідивши письмові докази по справі, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи із слідуючих підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації як мати, що здійснює догляд за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трьохрічного віку.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таку допомогу, згідно ст. 5 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" з 01 січня прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений - 526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., з 01 жовтня - 557 грн. Цим же Законом було внесено зміни в ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якою визначалось, що допомога на дитину повинна надаватись у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Відповідач виплатив позивачці, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 01.06.2008 року по 01.04.2009 року включно по 130 грн.

Виплати зазначеної грошової допомоги були проведені відповідно до Законів України про Держбюджет на 2008 рік із врахуванням змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", які набрали чинності після 01.01.2008 року.

Проте відповідач, виплачуючи позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вищезазначених розмірах, не дотримався встановленого законом розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років.

Не погоджуючись з розміром отримуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 01.06.2008 року по 31.03.2009 року, позивачка зверталася до відповідача, із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплатити недоотримані суми такої допомоги у відповідності до чинного законодавства, проте в задоволенні її вимоги відповідачем було відмовлено.

Суд вважає, що при вирішенні даного спору необхідно застосовувати положення ст. 19 ч. 2 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на викладене суд вважає, що при прийнятті Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", були значною мірою звужені, гарантовані Конституцією України та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право позивачки на соціальний захист, зокрема на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, враховуючи наведене, управління праці та соціального захисту населення повинно було виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку щомісячно в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» протягом 2008 року, а 2009 році відповідач має виплачувати таку допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік".

Тому вимоги позивачки про стягнення недовиплаченої допомоги на дитину підлягають задоволенню за період з 01 червня 2008 року по 31 березня 2009 року включно, що становить 4200 грн. ( виплачено відповідачем за період з 01.06.2008 року по 01.04.2009 року включно -1300 грн. ; повинно бути виплачено - 5500 грн., різниця становить 5500 грн. - 1300 грн. = 4200 грн).

Указані обставини встановлено з пояснень позивачки, матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.

Позивачка підлягає звільненню від оплати судового збору, як потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС.

Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі рішення Богуславської міської ради № 592-42-У від 16.01.2009 року про звільнення управління праці та соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації від сплати державного мита на 2009 рік.

З урахуванням викладеного та керуючись ст. ст. 6,9, 11,17,158-163,185,186 КАС України, ст. ст. 19 ч. 2,22 ч. 3 Конституції України, ст. ст. 5,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області у виплаті ОСОБА_2 належних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 01 червня 2008 року по 01 квітня 2009 року неправомірною.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_2 недоотримані суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 червня 2008 року по 01 квітня 2009 року включно в розмірі 4200 (чотири тисячі двісті) грн.

Від сплати судового збору (державного мита) сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Богуславський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку, встановленому ч. 5 ст. 186 КАС України.