308/7425/19
28.08.2019 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці ДФС - Зубенка І.І., представника особи,, яка притягається до адміністративної відповідальності адвоката ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС, відносно громадянки Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ), митного агента, працівниці компанії «Aptiv Technology Services&Solutions S.R.L.» за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
встановив:
Згідно з протоколу про порушення митних правил №2046/30500/19 від 17.04.2019, 27.03.2019 в зону митного контролю митного поста «Неветленфолу» Закарпатської митниці ДФС в напрямку «в'їзд в Україну» заїхав вантажний автомобіль «Mercedes Benz» р.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом «Krone» р.н.з. НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_4 . Пропуск на митну територію України здійснено на підставі ЕЕ №408000/2019/901230, №408000/2019/901233, виставлених Чернівецькою митницею ДФС. Згідно з поданих водієм до митного контролю товаросупровідних документів, а саме CMR відл 26.03.2019 №б/н, рахунок на багатообертову тару від 26.03.2019 №PRTT МР 479, рахунок-проформа від 26.03.2019 № PRTT МР 479 (із зведеною таблицею по кодам класифікації ЄС) та пакувального листа від 26.03.2019 № PRTT МР 479 через митний кордон України перемішується товар давальницької сировини призначеної для виробництва електроджгутів до легкових автомобілів (колодки, електропровід намотаний на пластикові катушки, арматура, інше) в загальній кількості 73 вантажних місць, вагою брутто 17849.35 кг, вартістю давальницької сировини - 290764,38 Євро, що згідно з курсу НБУ на день ввезення становить 8 857 662. 6 грн. Відповідно до поданих документів відправником товару виступає румунське підприємство «АРТІV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.» (GARII STR. ll. SANNICOLAU MARE ROMANIA), а одержувачем ДП BO «Автомотів Електрік Україна» (м.Чернівці, вул. Руска буд. 248). В ході проведення митних формальностей було здійснено зважування вантажного автомобіля з вантажем та встановлено невідповідність вагових параметрів вантажу. Враховуючи вищевикладене, було проведено повний митний огляд вантажу. В ході огляду (Акт огляду від 28.03.2019) встановлено, що багатообертова тара відповідає заявленому в ЕЕ №408000/2019/901230 та рахунку на багатообертову тару від 26.03.2019 № PRTT MР 479. При цьому виявлено невідповідність товару давальницької сировини (найменування, асортимент, артикули, кількість, вага) заявленої в ЕЕ №408000/2019/901233, рахунку-проформі від 26.03.2019 № PRTT МР 479 та пакувальному листі від 26.03.2019 № PRTT МР 479. А саме, виявлено товар за артиклем 33515623 - 952000 шт. (68 катушок по 56000шт.), який не заявлений в товаросупровідних документах і вартість якого буде встановлена додатково. Також під час проведення митного огляду виявлено товари за артикулами: - 33130935 - на 34000шт. (21 440.40 грн); - М4827А04 - на 192шт. (1190.68 грн.); - М4911504 - на 2705м. (13 566.93 грн.); - М4912220 - на 500м. (828.90 грн); - М4912195 - на 26м. (30,91 грн.); кількість яких більша ніж заявлена в товаросупровідних документах на загальну суму 36 057,82 грн. Крім того, за результатами проведеного митного огляду виявлено, що товарів за артикулами: - 10768930 - на 3500шт. (8 156.40 грн.); - 33295335 - на 10000шт. (54 834.00 грн.); - М6214007 - на 15 120м. (100 956.24 грн.); - М6489002 - на 8 424м. (90 392.89 грн.); - 13946891 - на 24000шт. (9 650.40 грн.); - М6214005 - на 148 932м. (225 944.74 грн.); - М6214004 - на 986964шт. (З 199 046.41 грн.) менше ніж заявлено в товаросупровідних документах на загальну суму 3 688 981,08 грн. Отже у транспортному засобі р.н.з. НОМЕР_3 /ВV26DUN, фактично знаходяться товари на загальну суму 5 204 753.71 грн. (за виключенням товару, артикул якого відсутній у товаросупровідних документах і вартість якого буде визначена додатково). Подані до митного оформлення рахунок-проформа від 26.03.2019 № PRTT МР 479, додана до нього зведена таблиця по кодам класифікації ЄС та пакувальний лист від 26.03.2019 № PRTT МР 479 підписані уповноваженою особою ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) та завірені печаткою румунського підприємства «АРТІV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.». Зведена таблиця по кодам класифікації ЄС, що є частиною рахунка-проформи від 26.03.2019 № PRTT МР 479, перед підписом уповноваженої особи Ранда ОСОБА_5 (Randa Radwan) та відбитком печатки румунського підприємства «АРТІV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.» містить запис: «Я засвідчую, шо вся інформаиія зазначена в даному рахунку-фактурі є правильна і відповідає реальності». Таким чином, посадовою особою румунського підприємства «АРТІV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.» Ранда ОСОБА_5 (Randa Radwan), вчинені дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві дані щодо найменування товарів (асортименту), їх ваги, кількості, маркування та номерів (місце, час учинення та суть порушень митних правил). Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
У судовому засіданні адвокат Ранда Радван (Randa Radwan) адвокат Перникоз Д.О., просив закрити провадження у вказаній справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) складу адміністративного правопорушення.
Представник Закарпатської митниці ДФС - Зубенко І.І., в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно з роз'ясненнями, що містяться в п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №8) судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Документами, що містять неправдиві дані є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
З протоколу про порушення митних правил №2046/30500/19 від 17.04.2019 та доданих до нього матеріалів встановлено, що в ході повного митного огляду вантажу виявлено невідповідність товару давальницької сировини (найменування, асортимент, артикули, кількість, вага) заявленої в ЕЕ №408000/2019/901233, рахунку-проформі від 26.03.2019 № PRTT МР 479 та пакувальному листі від 26.03.2019 № PRTT МР 479. А саме, виявлено товар за артиклем 33515623 - 952000 шт. (68 котушок по 56000шт.), який не заявлений в товаросупровідних документах, а також під час проведення митного огляду виявлено товари за артикулами: - 33130935 - на 34000шт. (21 440.40 грн); - М4827А04 - на 192шт. (1190.68 грн.); - М4911504 - на 2705м. (13 566.93 грн.); - М4912220 - на 500м. (828.90 грн); - М4912195 - на 26м. (30,91 грн.) кількість яких більша ніж заявлена в товаросупровідних документах на загальну суму 36 057,82 грн. Крім того, за результатами проведеного митного огляду виявлено, що товарів за артикулами: - 10768930 - на 3500шт. (8 156.40 грн.); - 33295335 - на 10000шт. (54 834.00 грн.); - М6214007 - на 15 120м. (100 956.24 грн.); - М6489002 - на 8 424м. (90 392.89 грн.); - 13946891 - на 24000шт. (9 650.40 грн.); - М6214005 - на 148 932м. (225 944.74 грн.); - М6214004 - на 986964шт. (З 199 046.41 грн.) менше ніж заявлено в товаросупровідних документах. Отже у транспортному засобі р.н.з. НОМЕР_3 /ВV26DUN, фактично знаходилися товари на загальну суму 5 204 753.71 грн., а також товар за артикулем 33515623 - 952000 шт. вартістю 336 413.08 грн, відповідно до Invoice 11599885, де вартість однієї одиниці товару становить 0,0116, а сумарно - 11043.20 Євро. Подані до митного оформлення рахунок-проформа від 26.03.2019 № PRTT МР 479. додана до нього зведена таблиця по кодам класифікації ЄС та пакувальний лист від 26.03.2019 № PRTT МР 479 підписані уповноваженою особою ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) та завірені печаткою румунського підприємства «АРТІV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.». Зведена таблиця по кодам класифікації ЄС, що є частиною рахунка-проформи від 26.03.2019 № PRTT МР 479, перед підписом уповноваженої особи Ранда ОСОБА_5 (Randa Radwan) та відбитком печатки румунського підприємства «АРТІV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.» містить запис: «Я засвідчую, шо вся інформаиія зазначена в даному рахунку-фактурі є правильна і відповідає реальності».
Разом з тим, представником особи, яка притягається до відповідальності, в поданих до суду запереченнях вказано, що висновки щодо вчинення дій громадянкою Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ), спрямованих на переміщення товарів з приховуванням від митного контролю є помилковими, оскільки така не здійснила переміщення товарів та їх декларування органам доходів та зборів товарів, а також, вищенаведені розбіжності між відомостями, заявленими в документах, та фактичним обсягом товарів, що переміщувалися через кордон, є наслідком незалежного від неї технічного збою, а не умисних дій чи бездіяльності громадянкою Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ), отже у діях громадянки ОСОБА_6 (Randa ОСОБА_3 ) відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України. Більше того, вважає, що Закарпатська митниця ДФС України, не дослідивши належним чином фактичні обставини під час провадження у справі про порушення митних правил № 2046/30500/19 від 17.04.2019, допустила значні порушення матеріального та процесуального права при складанні протоколу та вийшла за межі власних повноважень. Окрім цього зазначив, що переважна більшість товарів в партії, а саме загальною кількістю 4,182,852 шт. та 521,080 м. та загальною вартістю 151,838.13 Євро, що за курсом на 27.03.2019 складає 4,625,500.98 грн., було в повній мірі відображено в товаросупровідних документах. Відповідно, дані товари не можуть розглядатися як такі, що переміщуються з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості.
Виходячи з аналізу приписів ст. ст. 483, 508, 511 МК України, тимчасово вилучатися можуть тільки товари - безпосередні предмет и порушення митних правил та відповідні документи, необхідні як докази у справі про порушення митних правил та транспортні засоби, які підлягають конфіскації відповідно до цих статей. В той же час, в протоколі серед тимчасово вилучених товарів, що є безпосередніми предметами порушення митних правил, зазначено весь об'єм товарів, що переміщувались через кордон України, в тому числі й щодо товарів, дані по яких вірно зазначені в товаросупровідних документах. При цьому судом встановлено, що у товаросупровідних документах, які подані до митного контролю містять неправдиві відомості по товару за артикулем 33515623 - 952000 шт. (68 катушок по 56000шт.), оскільки такий не був заявлений в товаросупровідних документах.
Вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях громадянки Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки остання вчинила дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підставу до митного оформлення в режимі «експорт» документів, що містять неправдиві відомості. Дії громадянки Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) за ч. 1 ст. 483 МК України кваліфіковані правильно.
Вина громадянки Румунії ОСОБА_2 ( ОСОБА_7 ) у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил №2046/30500/19 від 17.04.2019, витягом з бази даних ЕЕ №408000/2019/901230, №408000/2019/901233, СRM б/н від 26.03.2019, рахунком на багатообертову тару від 26.03.2019, рахунком-проформою від 26.03.2019 № РКТТ МР 479, пакувальним листом від 26.03.2019, актом зважування за формою RO64 від 26.03.2019, накладною № 46627094 від 26.03.2019, копією талону результатів зважування від 27.03.19, копією контрольного талону від 27.03.19, актом про проведення огляду товарів від 27.03.19, доповідною запискою від 17.04.19, описом предметів від 17.04.19, та іншими дослідженими судом матеріалами справи.
Судом не береться до уваги висновок експерта від 19.06.2019 щодо оцінки давальницької сировини, призначеної для виробництва електроджгутів до легкових автомобілів, 33515623, Контакт у кількості 952000 штук, оскільки в матеріалах справи наявний товар за артикулем 33515623 - 952000 шт. вартістю 336413.08 грн, відповідно до Invoice 11599885, де вартість однієї одиниці товару становить 0,0116, а сумарно - 11043.20 Євро.
При призначенні адміністративного стягнення суд виходить із змісту ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає, що громадянці Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ) слід призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме товару за артиклем 33515623 - 952000 шт. (68 катушок по 56000шт.), що становить 336413.08 грн. з конфіскацією цих товарів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 384,20 грн.
Питання щодо стягнення з діях громадянки Румунії ОСОБА_2 ( НОМЕР_4 ) витрат за зберігання товару на складі органу доходів і зборів судом не вирішується, оскільки такі витрати у відповідності до п.2 ст.3 Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 р. №731, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику. Тобто, витрати за зберігання не сплачуються у разі накладення адміністративного стягнення у вигляді конфіскації предмету, що був безпосереднім об'єктом порушення митних правил.
На підставі ст. ст. 458, 464, 465, 467, 483, 522, 526, 527-529 МК України, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 283, 284, 287-291 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
постановив:
Громадянку Румунії ОСОБА_2 (Randa ОСОБА_3 ), митного агента, працівницю компанії «Aptiv Technology Services&Solutions S.R.L.», визнати винною в порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 336 413.08 (триста тридцять шість тисяч чотириста тринадцять) грн. 08 коп., з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: товару за артикулем 33515623 «ASM TERM F DUO-TWIN 0.64 SN» в кількості 952000 шт. (позиція 92 в протоколі про порушення митних правил №2046/30500/19 від 17.04.2019).
Стягнути із громадянки Румунії ОСОБА_2 ( ОСОБА_7 ) на користь держави судовий збір в розмірі - 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
Вилучений товар, зазначений в позиціях 1-91 включно в протоколі про порушення митних правил №2046/30500/19 від 17.04.2019, повернути компанії «Aptiv Technology Services&Solutions S.R.L».
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов