Справа № 2-а-582/09
02 червня 2009 року
Богуславський районний суд Київської області в складі:
головуючого: судді Якутюка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богуславі справу в порядку письмового провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області про стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку,
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Богуславської РДА у виплаті належних їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з грудня 2007 року по 31 грудня 2008 року та стягнути з відповідача на її користь належні суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за вказаний період в розмірі 5633 грн., посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації як мати, що здійснює догляд за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трьохрічного віку і отримувала допомогу по догляду за дитиною, яку призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. За період з грудня 2007 року по 31 грудня 2008 року вона отримувала вказану допомогу в значно нижчому розмірі ніж це передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", які передбачають, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вона зверталася до відповідача із заявою, в якій просила провести донарахування та виплату недоотриманих коштів за вказаний період, проте в задоволенні її вимог відповідачем було відмовлено, про що 02 березня 2009 року була дана письмова відповідь, тому вона і змушена звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи із слідуючих підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка з березня 2008 року і по даний час перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації як мати, що здійснює догляд за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трьохрічного віку.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таку допомогу, згідно ст. 5 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з 01 січня прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений - 434 грн., з 01 квітня - 463 грн., з 01 жовтня - 470 грн.
Відповідно до ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" з 01 січня прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений - 526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., з 01 жовтня - 557 грн. Цим же Законом було внесено зміни в частину першу статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якою визначалось, що допомога на дитину повинна надаватись у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Виплати зазначеної грошової допомоги були проведені відповідно до Законів України про Держбюджет на 2007 рік та 2008 рік із врахуванням змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", які набрали чинності після 01.01.2008 року.
Проте відповідач, виплачуючи позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вищезазначених розмірах, не дотримався встановленого законом розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років.
Не погоджуючись з розміром отримуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з грудня 2007 року по 31.12.2008 року, позивачка зверталася до відповідача, із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплатити недоотримані суми такої допомоги у відповідності до чинного законодавства, проте в задоволенні її вимоги відповідачем було відмовлено.
Суд вважає, що при вирішенні даного спору необхідно застосовувати положення ст. 19 ч. 2 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд вважає, що при прийнятті Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", були значною мірою звужені, гарантовані Конституцією України та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право позивачки на соціальний захист, зокрема на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, враховуючи наведене, управління праці та соціального захисту населення повинно було виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку щомісячно в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» протягом 2007 року та ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» протягом 2008 року, за виключенням періоду з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, коли діяла нова редакція ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям дітьми", яка в послідуючому була визнана неконституційною згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008. В 2009 році відповідач має виплачувати таку допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік".
Відповідачем порушено право позивачки на отримання вказаних виплат з грудня 2007 року до 01.01.2008 року та починаючи з 22.05.2008 року, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного вище рішення, оскільки відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Про це також вказано і в п.5 зазначеного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року. Суд не вбачає підстав для поновлення позивачці строку звернення до суду за захистом своїх прав.
Частиною другою ст. 5 КАС України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах звернення до адміністративного суду, який встановлено в один рік.
Частиною першою ст. 100 КАС України передбачено, що пропуск строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач в своїх запереченням проти позову наполягає на застосуванні річного строку звернення до суду, і зазначає, що пропуск цього строку позивачем є підставою для відмови в позові.
Суд вважає, що посилання позивачки на те, що вона лише 02 березня 2009 року дізналася про невиплату в повному обсязі допомоги на дитину, не може бути визнане судом поважною причиною пропущення процесуального строку звернення до суду, а тому її позовні вимоги можуть бути задоволені в межах річного терміну звернення до суду за захистом своїх прав, а з врахуванням того, що змінена редакція ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" втратила чинність з 22 травня 2008 року, про що було зазначено вище, то вимоги позивачки про стягнення недоплаченої допомоги на дитину можуть бути задоволені за період з червня 2008 року по травень 2009 року включно, що становить 3547 грн. (виплачено відповідачем за період з 01.06.2008 року по 01.05.2009 року 1430 грн., повинно бути виплачено 538 грн. + 540 грн. х 3 +557 грн. х 7 = 4977 грн., різниця становить 4977 грн. - 1430 грн. = 3547 грн.).
Указані обставини встановлено з пояснень позивачки, матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.
Позивачка підлягає звільненню від оплати судового збору, як потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі рішення Богуславської міської ради № 592-42-У від 16.01.2009 року про звільнення управління праці та соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації від сплати державного мита на 2009 рік.
На підставі ст. ст. 19,22 Конституції України, ст. ст. 5,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, керуючись ст. ст. 6,9, 11,17,89,99,100,158-163,185,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області у виплаті ОСОБА_1 належних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з грудня 2007 року по 01.05.2009 року неправомірною, за виключенням періоду з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_1 недоотримані суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 червня 2008 року по 01 травня 2009 року включно в розмірі 3547 грн. (три тисячі п'ятсот сорок сім грн. ). В решті позовних вимог відмовити.
Сторони звільнити від сплати судового збору (державного мита).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Богуславський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції або в порядку, встановленому ч. 5 ст. 186 КАС України.