Рішення від 02.09.2019 по справі 662/1217/19

662/1217/19

2-а/662/14/2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2019 року Новотроїцький районний суд

Херсонської області

в складі головуючого судді Тимченко О. В.

секретар судового засідання Овсяннікова Т.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Зайцева К.М.

представника відповідача Риженко В .М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Новотроїцьке херсонської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління державної міграційної служби у Херсонській області про визнання нечинною постанови у справі про адміністративне правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Означений позивач звернувся до суду з названим вище позовом до зазначеного відповідача.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Зайцев К.М. позовні вимоги підтримали і пояснили, що 29 травня 2019 року начальником Новотроїцького відділу Управління державної міграційної служби у Херсонській області постановлено про визнання ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного проступку за ст.205 КупАП та накладено стягнення у виді штрафу в дохід держави в сумі 680 гривень за те,що вона, 29 травня 2019 року як особа,що запросила іноземного громадянина, не вжила заходів до забезпечення в установленому порядку його своєчасної реєстрації.

З означеним стягненням не згодні, адже в 2009 році Пушна познайомилася на території України із громадянином Вірменії,який став її цивільним чоловіком, та в сім'ї ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина донька ОСОБА_3 , тобто особисто вона його не запрошувала в Україну як іноземного громадянина.

Протягом 2014-2019 років чоловік звертався до міграційної служби для вирішення питання про законність проживання на території України, про свідчить копія останнього листа чоловіка від 19.12.2018 року про проживання на Україні з 2014 року та відповіді на нього від 29.12.2018 року, але внаслідок бездіяльності Новотроїцького відділення іміграційної служби питання не вирішувалося та 29.05.2019 року на них обох накладено адміністративне стягнення за порушення міграційного законодавства.

Вважає,що притягнення до відповідальності здійснено незаконно, адже умислу на вчинення порушення законодавства не було. В протоколі про притягненні до відповідальності зазначила,що запросила в гості в приватних справах іноземного громадянина та надала йому житло під диктовку особи,що складала протокол. Крім того,протокол не відповідає вимогам діючого законодавства та пропущений строк для притягнення до відповідальності.

Просили позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача головного управління Державної міграційної служби в Херсонській області Риженко В.М. позовні вимоги не визнав та пояснив,що 29 травня 2019 року головному спеціалісту Новотроїцького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області стало відомо про вчинення адміністративного проступку за ст.205 КупАП та складено протокол на порушника ОСОБА_1 ,яка визнала себе винуватою у вчиненні правопорушення та зазначила в протоколі,що вона запросила в гості в приватних справах іноземного громадянина в 2014 році, надала йому житлову площу,заходів до своєчасної реєстрації не вжила,так як народила дитину та не мала коштів,чим порушила вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Встановлено з пояснень ОСОБА_4 ,що в березні місяці 2014 року він приїхав в смт Новотроїцьке до ОСОБА_1 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 . З 2014 року по 19.03.2019 року він територію України не залишав,проживає по означеній вище адресі без реєстрації та відповідних документів,що надають право на проживання на території України. Також це підтверджується паспортом громадянина Вірменії серії НОМЕР_1 від 02.12.2013 року строк дії до 02.12.2023 року виданий на ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ,який прибув на територію України через КПП «Козача лопань» 05.05.2014 року і по теперішній час не виїзджав з території України. Законний строк перебування на території України ОСОБА_4 закінчився 02.08.2014 року.

За весь час перебування на території України ОСОБА_4 до територіальних підрозділів УДМС України в Херсонській області відповідно до ст.17 ЗУ « Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та п.8 постанови КМУ від 15.02.2012 року №150 « Про порядок затвердження Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства» на території України» для продовження строку перебування на території України не звертався та управлінню не було відомо про вчинення ним та його цивільною дружиною адміністративного правопорушення.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити.

Свідок ОСОБА_4 суду пояснив,що з 2014 року знайомий з ОСОБА_1 .

Оскільки вони уклали цивільний шлюб та у них народилася дитина, проживали за місцем її помешкання в АДРЕСА_1 , в будинку,що тоді належав її батьку, а з 2018 року право власності на нього має цивільна дружина. Після закінчення строку на тимчасове проживання на Україні, він звертався в Новотроїцьке відділення міграційної служби для оформлення права на проживання та прийняття громадянства, але йому офіційного дозволу надано не було з причин бездіяльності органу міграції. Тільки після втручання адвоката , в нього були прийняті документи, але питання позитивно не вирішувалося, навпаки, його та дружину притягнули до відповідальності за порушення законодавства та в постановах і протоколах зазначили,що в травні 2019 року було виявлено порушення. Разом з тим, наприкінці 2018 року він письмово звертався про реєстрацію до органу міграції та в січні 2019 року отримував офіційну відповідь,що свідчить про те,що він з дружиною мешкав на території України з 2014 року, таким чином притягнення їх до відповідальності є незаконним та накладення стягнення відбулося з порушенням строків накладення стягнень за порушення законодавства.

Вислухавши пояснення сторін,представників сторін,свідка, дослідивши матеріали адміністративного позову, слід прийти до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст.205 КУпАП невжиття громадянами,які запросили в Україну іноземців та осіб без громадянства в приватних справах і надали їм житлову площу,заходів до забезпечення у встановленому порядку їх своєчасної реєстрації тягнуть за собою адміністративну відповідальність

Відповідно до ст.37 КупАП стягнення може бути накладене не пізніше як через три місяці з дня його вчинення, а при триваючому правопорушенні-не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.

Як вбачається з постанови та протоколу про адміністративне правопорушення від 29.05.2009 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за порушення вимог ст.205 КупАП за вчинення 29.04.2019 року адміністративного правопорушення, а саме: 29.04.2019 року в 15 годині 20 хвилин в приміщенні Новотроїцького УОМС встановлено,що громадянка ОСОБА_1 запросила в Україну іноземного громадянина в приватних справах надала житлову площу,заходів до реєстрації своєчасно з 06.08.2014 року не вжила. На пред'явлене пояснила,що я, ОСОБА_1 запросила в гості в приватних справах іноземного громадянина в 2014 році,надала йому житлову площу,заходів до своєчасної реєстрації не вчинила.

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність доводиться шляхом подання доказів.

З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог ст. 245 КУпАП щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При накладенні стягнення необхідно враховувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Однак у порушення вищевказаних вимог,протокол про адміністративне правопорушення складено 29.05.2019 року, а не протягом 24 годин з моменту виявлення особи,яка вчинила правопорушення,отже протокол, на підставі якого ОСОБА_1 була притягнута до адміністративної відповідальності, не відповідає вимогам ст. 254 ч.2 КупАП.

Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення,являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи. Встановлені порушення при оформленні протоколу про адміністартивне порушення ставлять під сумнів достовірність даних,зазначених в протоколі та долучених до нього матеріалів, а тому вони не можуть бути прийняті до уваги як належні та допустимі докази.

Обов'язок органу/особи/,яка склала протокол про адміністративне правопорушення,нести тягар доказування,що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського Суду з прав людини та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення правопорушення.

Разом з тим, відповідно до вимог ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно,коли особа,яка його вчинила,усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності,передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_4 , листа відповіді Новотроїцького управління державної міграційної служби, особи задовго до квітня 2019 року зверталися до уповноважених осіб з метою вирішити питання про отримання своєчасно правових підстав на перебування іноземця в державі Україна, отже умислу на порушення законодавства не встановлено та пропущено тримісячний строк притягнення особи до відповідальності.

За таких встановлених обставин слід позовні вимоги задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 77,205, 241 , 268,271, 286 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати нечинною та скасувати постанову серії ПН МХС №037208 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 29 травня 2019 року на ОСОБА_1 , жительку АДРЕСА_1 про накладення штрафу в дохід держави 680,00 гривень.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до П'ятого адміністративного суду через Новотроїцький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В.Тимченко