ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
22.08.2019Справа № 910/4210/19
Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо"
доМіністерства оборони України
провнесення змін до договору
Представники:
від позивача:Литвин В.В. - представник за довіреністю;
від відповідача:Кривошея Д.А. - представник за довіреністю,
03.04.2019 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" з вимогами до Міністерства оборони України про внесення змін до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю документально підтверджених об'єктивних обставин, які відповідно до пункту 4 частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" є підставою для продовження строку виконання зобов'язань по поставці товару та внесення відповідних змін до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/4210/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.05.2019.
22.04.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив.
У судовому засіданні 06.05.2019 судом оголошено перерву до 27.05.2019.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.05.2019 спільне клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" та Міністерства оборони України про врегулювання спору за участю судді задоволено, призначено проведення процедури врегулювання спору у справі №910/4210/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" до Міністерства оборони України про внесення змін до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275 за участю судді; спільну нараду сторін та судді по справі №910/4210/19 призначено на 07.06.2019; провадження у справі № 910/4210/19 зупинено до припинення врегулювання спору за участю судді.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.06.2019 припинено процедуру врегулювання спору за участю судді у справі № 910/4210/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" до Міністерства оборони України про внесення змін до від 10.09.2018 № 286/3/18/275, поновлено провадження по справі 910/4210/19 та передано для визначення судді в порядку, встановленому частиною 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 910/4210/19 передано на розгляд судді Плотницькій Н.Б.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.06.2019 справу № 910/4210/19 прийнято до свого провадження суддею Плотницькою Н.Б., постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.07.2019.
15.07.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про проведення врегулювання спору за участі судді.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.05.2019 призначено проведення процедури врегулювання спору у справі № 910/4210/19, у зв'язку з чим провадження у справі № 910/4210/19 зупинено до припинення врегулювання спору за участю судді.
За результатами проведення врегулювання спору за участі судді, сторони не досягли мирного врегулювання, у зв'язку з чим справу № 910/4210/19 передано для визначення судді в порядку, встановленому частиною 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 187 Господарського процесуального кодексу України у випадку недосягнення сторонами мирного врегулювання спору за наслідками проведення врегулювання спору повторне проведення врегулювання спору за участю судді не допускається.
Таким чином, суд долучає заяву про проведення врегулювання спору за участі судді до матеріалів справи, однак відмовляє у її задоволенні.
У підготовчому засіданні 15.07.2019 судом оголошено перерву до 08.08.2019.
У підготовчому засіданні 08.08.2019 судом оголошено перерву до 22.08.2019.
В порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.08.2019 суд викликав відповідача у підготовче засідання на 22.08.2019.
01.08.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, відповідно до якої позивач просить суд виключити з договору № 286/3/18/275 від 10.09.2018 положення щодо строків (термінів) постачання товару.
15.08.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про зміну предмету позову № 2, відповідно до якої позивач повідомив, що заява про зміну предмету позову, яка була подана до суду 01.08.2019 у справі № 910/4210/19 була подана помилково, у зв'язку з чим, позивач просить суд розглядати вимоги, заявлені позивачем у позовній заяві.
У підготовче засідання 22.08.2019 з'явилися представники сторін та надали пояснення.
Представник позивача подав у підготовчому засіданні 22.08.2019 документи для долучення до матеріалів справи.
22.08.2019 суд закрив підготовче провадження та розпочав розгляд справи по суті, про що представники сторін надали письмову згоду в порядку частини 6 статті 183 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача надав пояснення по суті справи, відповідно до яких у повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача надав пояснення по суті справи, відповідно до яких заперечив проти заявлених позовних вимог у повному обсязі та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
У судовому засіданні 22.08.2019 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані суду докази, суд
07.06.2018 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www.prozorro.gov.ua) було опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів № UA-2018-06-07-002881-а, свої тендерні пропозиції учасники мали право подати до 09.07.2018.
21.08.2018 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www.prozorro.gov.ua) було опубліковано оголошення з повідомленням про намір укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо", оскільки товариство було визнано переможцем процедури закупівель за лотом № 5.
10.09.2018 між Міністерством оборони України (замовник за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" (постачальник за договором) укладено договір № 286/3/18/275 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України), відповідно до умов якого постачальник зобов'язується у 2018 році поставити замовнику індивідуальне обмундирування (35810000-5) (Лот 5. (35811300-5) Військова уніформа (Костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, сірого, чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2)) (товар за договором), а замовник забезпечити приймання та оплату товару в асортименті, кількості, у строки (терміни), вказані у цьому договорі.
Відповідно до пункту 1.2. договору номенклатура товару, передбаченого до поставки за договором, вимоги згідно яких виготовляється товар, строки (терміни) виконання договору, визначаються специфікацією.
Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31.12.2018 (включно), а в частині проведення розрахунків до повного їх звершення (пункт 10.1. договору).
Додатковою угодою від 17.12.2018 № 1 до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) внесено зміни до договору в частині строку дії договору, а саме викладено абзац перший пункту 10.1 розділу Х в наступній редакції: "Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31 березня 2019 року (включно), а в частині проведення розрахунків до повного їх звершення".
З'ясовуючи можливість та доцільність прийняття участі у вказаній процедурі закупівель, 25.06.2018 позивач звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" з листом № 335, в якому зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" планує взяти участь в процедурі закупівель UA-2018-06-07-002281-a костюмів (кітель та штани тип А) чоловічих для військовослужбовців ЗСУ з тканини костюмної камвольної напіввовняної Тип 2 захисного, сірого та чорного кольорів, у зв'язку з чим просило повідомити наявність вказаної тканини в обсязі: - захисного кольору - 5250,0 м.п; - сірого кольору - 600,00 м.п; - чорного кольору - 1480,00 п.м, а також можливість її бронювання за підприємством.
У відповідь на лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" № 335, Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" листом від 05.07.2018 № 05-07 повідомило, що замовлена позивачем тканина костюмна камвольна напіввовняна (тип 2) захисного, сірого, чорного кольорів є в обсягах, що значно перевищують обсяг замовлення, однак у її бронюванні відмовлено.
Одержавши позитивну відповідь щодо наявності тканини, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" з метою участі у процедурі закупівель 09.07.2018 завантажило в електронну систему закупівель свою тендерну пропозицію.
Лише 21.08.2018 (тобто майже через 2 місяці від кінцевої дати подання тендерних пропозицій) замовник на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www.prozorro.gov.ua) здійснив публікацію повідомлення про намір укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" та визнав останнього переможцем процедури закупівель за лотом 5.
Як зазначає позивач, зважаючи на відсутність скарг та усвідомлюючи, що жодних перешкод для укладання з ним договору про закупівлю більше не має, з метою підготовки до виконання майбутнього договору звернулось до єдиного в Україні постачальника тканини необхідної для виготовлення костюмів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" з листом № 426 від 03.09.2018 та просило протягом 2 днів поставити тканину костюмну камвольну напіввовняну Тип 2: захисного кольору - 5250,00 м.п., сірого кольору - 600,00 м.п., чорного кольору - 1480,00 м.п.
11.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" у відповідь на лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" від 03.09.2019 листом № 11-09 повідомило про неможливість виконання замовлення, оскільки тканина костюмна камвольна напіввовняна (тип 2) захисного, сірого та чорного кольорів відсутня у продажу, а її постачання здійснюватиметься не раніше листопада.
13.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" повторно звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" з посиланням на умови укладеного з Міністерством оборони України договору та просило пришвидшити поставку тканини, а у випадку неможливості - вказати оптово-роздрібні підприємства, які останнім часом закуповували таку тканину.
Як вказує позивач, в цей же день, 13.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" з метою оперативного вирішення непередбачуваної та об'єктивної ситуації пов'язаної з відсутністю тканини, звернулось з листами до двох підприємств-постачальників, які могли мати на своїх складах тканину, необхідну для виготовлення костюмів - Приватне акціонерне товариства "Камвольно-суконна компанія "Чексіл" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Текстиль-Контакт".
21.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль", як офіційний представник Мінського камвольного комбінату, вказало на неможливість прискорення постачання тканини з огляду на обсяг замовлень, а також те, що підприємство єдине в Україні здійснює постачання та реалізацію продукції виробництва Мінського камвольного комбінату. Також, відмовилось надавати дані щодо покупців тканини, пославшись на високі стандарти обслуговування клієнтів та нерозголошення їх даних.
25.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Текстиль-Контакт" повідомило про відсутність у продажу запитуваної тканини.
27.09.2018 Приватне акціонерне товариства "Камвольно-суконна компанія "Чексіл" повідомило про відсутність тканини та можливість її постачання лише у грудні 2018 року.
Позивач вказує, що зважаючи на те, що розпочинався жовтень, а листом від 11.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" вказувало про здійснення поставки в листопаді, то 01.10.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" в черговий раз звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" та просило здійснити постачання тканини раніше листопада.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" листом від 05.10.2018 повідомило, що враховуючи технічні чинники до листопада 2018 не зможе здійснити поставку тканини, а орієнтовний строк постачання становить до 15.11.2018.
Лише 15.11.2018 за видатковою накладною Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" одержало від Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" тканину костюмну камвольну напіввовняну тип 2: захисного кольору - 5250,00 м.п., сірого кольору - 600,00 м.п., чорного кольору - 1480,00 м.п.
Таким чином, як зазначає позивач, внаслідок документально підтверджених об'єктивних обставин - відсутності необхідної для виготовлення продукції тканини, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" не могло розпочати виконання договору та виробництво товару. Вказані обставини тривали з 10.09.2018 по 15.11.2018, тобто 66 календарних днів, протягом яких було об'єктивно унеможливлено виконання договору та постачання продукції.
При цьому, позивач вказує, що з його боку вжито всіх можливих заходів і вчинено всі необхідні та достатні дії спрямовані на своєчасне виконання договору: до участі в процедурі закупівель з'ясовано наявність тканини, до укладання договору замовлено тканину, після виявлення відсутності тканини у постачальника - здійснено пошук у інших суб'єктів господарювання, проведено роботу з пришвидшення поставки постачальником.
Більше того, позивач зазначає, що в надстислий строк після одержання тканини ним забезпечено виготовлення в авральному режимі та постачання продукції по договору, що підтверджується:
- видатковою накладною № 203 від 23.12.2018 та Актом приймального контролю товару за якістю № 1 від 23.12.2018 (1800 шт. захисний колір);
- видатковою накладною № 204 від 23.12.2018 та Актом приймального контролю товару за якістю № 2 від 23.12.2018 (200 шт. сірий колір);
- видатковою накладною № 200 від 22.12.2018 та Актом приймального контролю товару за якістю № 3 від 22.12.2018 (500 шт. чорний колір).
З метою підтвердження існування документально підтверджених об'єктивних обставин Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" звернулось до Чернігівської регіональної Торгово-промислової палати та одержало відповідний Висновок № ЧК-826 від 22.11.2018.
14.12.2018 позивач звернувся до відповідача листом № 568 з проханням продовжити визначені договором строки поставки та підписати додаткову угоду до договору разом з доданими до листа двома примірниками (проектами) додаткової угоди до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275 та засвідченою копією висновку Чернігівської регіональної торгово-промислової палати від 22.11.2018 № ЧК-826.
Вказаний лист разом з доданими документами одержано відповідачем 26.11.2018, про що свідчить відмітка на зворотному повідомленні. Жодної відповіді від відповідача станом на момент подання позовної заяви позивачу не надходило.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог, відповідач у відзиві на позовну заяву, зазначає, що у позивача було достатньо часу для повного та своєчасного виконання своїх зобов'язань щодо постачання товару. Підписуючи договір, позивачу було відомо про те, що кінцевою датою постачання товару є 15.10.2018 та 30.10.2018, будь-яких зауважень (письмових пропозицій) щодо кінцевої дати постачання товару у позивача не було.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання положеннями Господарського кодексу України, Закону України "Про публічні закупівлі" та Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
Згідно зі статтею 183 Господарського кодексу України, укладання сторонами договору за державним замовленням (державного контракту) здійснюється в порядку передбаченому статтею 181 цього Кодексу, з урахуванням особливостей, передбачених законодавством.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарського договору шляхом надання однією із сторін проекту договору іншій стороні.
Особливості укладання договорів за державним замовленням (державних контрактів) визначаються Законом України "Про публічні закупівлі" та Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
Пунктом 20 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про публічні закупівлі" забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" відбір учасників для проведення переговорної процедури закупівлі (далі - відбір) - процес визначення учасника переговорів шляхом проведення електронного аукціону.
Частиною 5 статті 3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" визначено, що одночасно з розміщенням оголошення про проведення відбору замовник також оприлюднює проект договору про закупівлю.
Отже, приписи вищезазначених законів встановлюють особливості, процедури, строки та інші умови, додержання яких є необхідністю для укладання договорів за державним замовленням. Тобто, встановлюють всі обставини та дії, які передують укладанню зазначених вище договорів.
З матеріалів справи вбачається, що 07.06.2018 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www.prozorro.gov.ua) було опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів № UA-2018-06-07-002881-а, свої тендерні пропозиції учасники мали право подати до 09.07.2018.
Отже, матеріалами справи підтверджується, що розпочата ще 07.06.2018 процедура закупівлі та процедура укладання договору була завершена підписанням між позивачем та відповідачем договору лише 10.09.2018.
У строки, встановлені в оголошенні, розміщеному на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www.prozorro.gov.ua) про проведення відкритих торгів № UA-2018-06-07-002881-а, саме 09.07.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" було завантажено в електронну систему закупівлі свою тендерну пропозицію.
21.08.2018 (тобто майже через 2 місяці від кінцевої дати подання тендерних пропозицій) замовник на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www.prozorro.gov.ua) здійснив публікацію повідомлення про намір укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" та визнав останнього переможцем процедури закупівельна за лотом 5.
Так, 10.09.2018 між Міністерством оборони України (замовник за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" (постачальник за договором) укладено договір № 286/3/18/275 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України), відповідно до умов якого постачальник зобов'язується у 2018 році поставити замовнику індивідуальне обмундирування (35810000-5) (Лот 5. (35811300-5) Військова уніформа (Костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, сірого, чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2)) (товар за договором), а замовник забезпечити приймання та оплату товару в асортименті, кількості, у строки (терміни), вказані у цьому договорі.
Специфікацією визначено найменування товару, строки (терміни) постачання, загальна кількість товару, яку необхідно поставити та ціна, а саме: (35811300-5) військова уніформа (Костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, сірого, чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2):
1) костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 у кількості 1 800 шт. в строк до 30.10.2018 (включно);
2) костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України сірого кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 у кількості 200 шт. в строк до 15.10.2018 (включно);
3) костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 у кількості 500 шт. в строк до 30.10.2018 (включно).
Додатковою угодою від 17.12.2018 № 1 до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275 продовжено строк дії договору до 31 березня 2019 року (включно).
Судом встановлено, що 25.06.2018 позивач звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" з листом № 335, в якому зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" планує взяти участь в процедурі закупівель UA-2018-06-07-002281-a костюмів (кітель та штани тип А) чоловічих для військовослужбовців ЗСУ з тканини костюмної камвольної напіввовняної Тип 2 захисного, сірого та чорного кольорів, у зв'язку з чим просило повідомити наявність вказаної тканини в обсязі: - захисного кольору - 5250,0 м.п; - сірого кольору - 600,00 м.п; - чорного кольору - 1480,00 п.м, а також можливість її бронювання за підприємством.
В подальшому, зважаючи на відсутність скарг та усвідомлюючи, що жодних перешкод для укладання з ним договору про закупівлю більше не має, з метою підготовки до виконання майбутнього договору звернулось до єдиного в Україні постачальника тканини необхідної для виготовлення костюмів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" з листом № 426 від 03.09.2018 та просило протягом 2 днів поставити тканину костюмну камвольну напіввовняну Тип 2: захисного кольору - 5250,00 м.п., сірого кольору - 600,00 м.п., чорного кольору - 1480,00 м.п.
11.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" у відповідь на лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" від 03.09.2019 листом № 11-09 повідомило про неможливість виконання замовлення, оскільки тканина костюмна камвольна напіввовняна (тип 2) захисного, сірого та чорного кольорів відсутня у продажу, а її постачання здійснюватиметься не раніше листопада.
13.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" повторно звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" листом № 440/3, з проханням розглянути можливість пришвидшення постачання тканини та здійснити поставку у вересні цього року, а у випадку неможливості пришвидшення, просило вказати оптово-роздрібні підприємства, які закуповували останнім часом вказану тканину. При цьому, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" зазначило про обмеженість термінів поставки за укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" та Міністерством оборони України договором костюмів (кітель та штани тип А) чоловічих для військовослужбовців Збройних Сил України з тканини костюмної камвольної напіввовняної (тип 2) захисного, сірого та чорного кольорі.
Листом від 21.09.2018 № 21-09 Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" про відсутність технічної можливості задовольнити прохання від 13.09.2018 та прискорити постачання тканини костюмної камвольної напіввовняної (тип 2) захисного, сірого та чорного кольору з огляду на те, що підприємством єдине в Україні здійснює постачання та реалізацію продукції виробництва Мінського камвольного комбінату та зважаючи на значний обсяг замовлень. До того ж, Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" відмовило у надання інформації щодо оптово-роздрібних підприємств, які закуповували останнім часом вказану тканину з посиланням на високі стандарти обслуговування своїх клієнтів та не розголошення будь-яких даних, пов'язаних з обсягами реалізації чи назвами контрагентів.
Разом з тим, 13.09.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" звернулося до Приватного акціонерного товариства "Камвольно-суконна компанія "Чексіл" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Текстиль-Контакт" з листами № 440/1 та № 440/2 відповідно з проханням повідомити про можливість постачання костюмної камвольної напіввовняної тканини (тип 2) в кольорах: захисного кольору - 5250,00 м.п., сірого кольору - 600,00 м.п., чорного кольору - 1480,00 м.п., її ціну та строки поставки.
Листом від 25.09.2018 № 25-09-1 Товариство з обмеженою відповідальністю "Текстиль-Контакт" повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" про відсутність у продажу зазначеної тканини.
Листом від 27.09.2018 № 27/9-1 Приватне акціонерне товариство "Камвольно-суконна компанія "Чексіл" повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" про відсутність на даний час зазначеної тканини з огляду на обсяг замовлень, а також на те, що комбінат в Україні є єдиним виробником вказаної тканини, та вказало на можливість здійснення поставки в грудні цього року.
01.10.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" знову звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" з проханням здійснити поставку тканини раніше, ніж зазначено в листі від 11.09.2018 № 11-09.
У відповідь на вищевказаний лист Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" повідомило про можливість здійснення поставки тканини не раніше листопада цього року та зазначило орієнтовний строк постачання до 15.11.2018.
Так, 15.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз-Текстиль" поставило Товариству з обмеженою відповідальністю "Тусмо" тканину костюмну захисного кольору - 5250,00 м.п., сірого кольору - 600,00 м.п., чорного кольору - 1480,00 м.п., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією видаткової накладної № СТ-0000264.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що внаслідок документально підтверджених об'єктивних обставин, а саме: відсутності необхідної для виготовлення продукції тканини, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" не могло розпочати виконання договору та виробництво товару.
При цьому, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що позивачем у стислий строк після одержання тканини було виготовлено та поставлено Міністерству оборони України продукцію за договором, що підтверджується видатковими накладними від 23.12.2018 № 203, № 204 та № 200 та актами приймального контролю товару за якістю від 23.12.2018 № 1, № 3 та від 22.12.2018 № 2.
Листом від 14.12.2018 № 568 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тусмо" звернулося до Міністерства оборони України в особі Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України з проханням продовжити строки постачання товару та підписати додаткову угоду до договору посилаючись на документально підтверджуючі об'єктивні обставини, а саме: відсутність необхідної для виготовлення продукції тканини. До вказаного листа позивач додав два примірники (проекти) додаткової угоди до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275 , а також засвідчену копію висновку Чернігівської регіональної торгово-промислової палати від 22.11.2018 № ЧК-826.
Так, висновком Чернігівської регіональної торгово-промислової палати від 22.11.2018 № ЧК-826 про виникнення і існування документально підтверджених об'єктивних обставин підтверджено, що унеможливлення виконання зобов'язань, передбачених умовами договору № 286/3/18/275 від 10.09.2018 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України), а саме - костюмів кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, сірого, чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2, укладеного між Міністерством оборони України (замовник за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо" (постачальник за договором) спричинено внаслідок документально підтверджених об'єктивних обставин, а саме: відсутності необхідних для виготовлення товару тканин з 10.09.2018 по 15.11.2018, тобто 66 календарні дні, які за інших умов могли бути використання на виробництво та постачання товару за договором. Ці документально підтверджені об'єктивні обставини мають об'єктивний невідворотний характер, який в даних умовах не залежить від волі, бажань і дій Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" і свідчать про прямий причинно-наслідковий зв'язок з фактом уможливлення виконання зобов'язань за договором № 286/3/18/275 від 10.09.2018. Такі документально підтверджені об'єктивні обставини, що спричинили необхідність продовження строку виконання зобов'язань щодо передання товару, згідно з положеннями статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" зумовлюють право сторін за договором вимагати перегляду та внесення змін до договору, зокрема: надає право Товариству з обмеженою відповідальністю "Тусмо" вимагати відстрочення поставки та встановлення його: після 30.10.2018 щодо поставки 1800 комплектів костюмів чоловічих захисного кольору, після 15.10.2018 щодо поставки 200 комплектів костюмів чоловічих сірого кольору, після 30.10.2018 щодо поставки 500 комплектів костюмів чоловічих чорного кольору, а у разі недосягнення згоди між сторонами щодо приведення договору у відповідність з документально підтвердженими об'єктивними обставинами, договір може бути змінений за рішенням суду.
Лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" від 14.12.2018 № 568 разом з проектом додаткової угоди та копією висновку Чернігівської регіональної торгово-промислової палати від 22.11.2018 № ЧК-826 одержано Міністерством оборони України 26.11.2018, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією листа Міністерства оборони України від 04.02.2019 № 286/6/770.
Вказаний лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Тусмо" від 14.12.2018 № 568 залишено відповідачем без відповіді та задоволення.
Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У відповідності до частин 1 - 4 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору в частині строку постачання продукції шляхом підписання додаткової угоди до договору листом від 14.12.2018 № 568.
Відповідач у встановлений статтею 188 Господарського кодексу України строк не повідомив позивача про результати розгляду вказаної пропозиції, докази протилежного в матеріалах справи відсутні.
При цьому, відповідач, заперечуючи проти заявлених позовних вимог, у відзиві на позов, зазначає, що у позивача було достатньо часу для повного та своєчасного виконання своїх зобов'язань щодо постачання товару; підписуючи договір, позивачу було відомо про те, що кінцевою датою постачання товару є 15.10.2018 та 30.10.2018 та будь-яких зауважень (письмових пропозицій) щодо кінцевої дати постачання товару у позивача не було; відсутність одночасно чотирьох умов, що визначені статтею 625 Цивільного кодексу України за яких можлива істотна зміні обставин та можливість зміни спірного договору; всі ризики щодо постачання товару (несвоєчасне постачання, непостачання) це суто власна господарська діяльність позивача.
Суд зазначає, що не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві, оскільки вони спростовуються матеріалами та встановленими обставинами справи.
Так, відповідно до пункту 8.5. договору продовження строку (терміну) виконання зобов'язання (постачання товару, виконання робіт, надання послуг) можливе лише у випадку істотної зміни обставин, які впливають на можливість виконання своїх обов'язків за договором у разі, якщо вони змінились на стільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не укладали б договір, або уклали б його на інших умовах. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладанні договору він може бути змінений або розірваний за згодою сторін.
Згідно з пунктом 8.6. договору доказом істотної зміни обставин, які впливають на можливість виконання свої обов'язків за договором є відповідний документ виданий Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про торгово-промислові палати в України" торгово-промислові палати мають право, зокрема, проводити за дорученням державних органів незалежну експертизу проектів нормативно-правових актів з питань економіки, зовнішньоекономічних зв'язків, а також з інших питань, що стосуються прав та інтересів підприємців.
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України "Про торгово-промислові палати в України" методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України.
З метою підтвердження існування документально підтверджених об'єктивних обставин позивач звертався до Чернігівської регіональної торгово-промислової палати, яка надала відповідний висновок від 22.11.2018 № ЧК-826 про виникнення і існування документально підтверджених об'єктивних обставин, копія якого наявна в матеріалах справи.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що запропоновані позивачем зміни до договору, а саме збільшення строку постачання товару:
1) костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 у кількості 1 800 шт. в строк до 26.12.2018 (включно);
2) костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України сірого кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 у кількості 200 шт. в строк до 20.12.2018 (включно);
3) костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 у кількості 500 шт. в строк до 26.12.2018 (включно), вважаються обґрунтованими.
Відповідно до пункту 4 частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;
Відповідно до вказаної норми чинне законодавство України не забороняє продовження строку виконання зобов'язання за договором.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на вищенаведене та встановленням документально підтверджених об'єктивних обставин, вимоги позивача про внесення змін до договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) шляхом викладення його в редакції, запропонованій позивачем, визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 74, ст.ст. 76-79, ст. 86, ст. 123, ст. 129, ст.ст. 232-233, ст.ст. 237- 238, ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни в договір № 286/3/18/275 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) від 10.09.2018, укладений між Міністерством оборони України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тусмо", шляхом викладення його в наступній редакції:
"Пункт 1.2. Номенклатура товару, передбаченого до поставки за Договором, вимоги згідно яких виготовляється товар, строки (терміни) виконання Договору, визначаються нижченаведеною специфікацією:
№ з/п Найменування товаруПерелік нормативних документів (стандарти, технічні умови, технічні спефикації, технічні описи), що встановлють основні вимоги до товару Строки (терміни) постачання Загальна кількість, яку необхідно постачити (к-тів.)Ціна за одиницю товару в грн. з врахув. марк., тари (упак.), вант. робіт у місцях завантаження та трансп. витрат (без ПДВ)Ціна товару в грн. з врахув. марк., тари (упак.), вант. робіт у місцях завантаження та трансп. витрат (без ПДВ)
1(35811300-5) Військова уніформа (костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, сірого, чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2): Відповідність технічному опису та зразку-еталону
1) Костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 До 26.12.2018 (включно)1 8002 150,003 870 000,00
2) Костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України сірого кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 До 20.12.2018 (включно)200 2 150,00430 000,00
2) Костюм (кітель та штани тип А) чоловічий для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору з тканини костюмної камвольної напіввовняної тип 2 До 26.12.2018 (включно)5002 150,001 075 000,00
Усього за рік 2 5002 150,005 375 000,00
Ціна товару без ПДВ5 375 000,00
крім того, ПДВ1 075 000,00
Ціна товару з ПДВ6 450 000,00
Ціна товару з ПДВ складає: 6 450 000,00 (шість мільйонів чотириста п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп.
ДСТУ та ГОСТи застосовуються в частині, якій не суперечать Технічним умовам на виріб (товар), затвердженим Міністерством оборони України.";
"В Рознарядці Міністерства оборони України за Специфікацією (Додаток 1 до Договору від 10.09.2018 № 286/3/18/275) в частині визначення строків поставки: встановити строк поставки товару захисного кольору (1800 шт.) "До 26.12.2018 р. (включно)", строк поставки товару сірого кольору (200 шт.) "До 20.12.2018 р. (включно)" та строк поставки товару чорного кольору (500 шт.) "До 26.12.2018 р. (включно)".
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Повне рішення складено: 02.09.2019
Суддя Н.Б.Плотницька