30 серпня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1879/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 після отримання уточнюючої довідки ОВК з правильним посадовим окладом (5070 грн.).та зменшенні розміру виплачуваної пенсії за рахунок виплати у 2018 році 50% та у 2019 році 75% суми підвищення пенсії, перерахованого та визначеного з 01.01.2018;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії в зв'язку з отриманням від ОВК нової довідки про розмір грошового забезпечення від 07.05.2019 № ФГ 34662 на суму 9720,00 грн. та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ № 103.
В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що в квітні 2018 року позивач отримав перераховану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області пенсію у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - постанова КМУ № 103), але з відтермінуванням виплат: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% суми підвищення пенсії. 04 липня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати його пенсії з 01.01.2018 року в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ № 103 та без обмеження її максимальним розміром.
15.07.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом № 13639/03-18 повідомило позивача про неможливість здійснення даного перерахунку.
Позивач вважає дії відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої пенсії протиправними у зв'язку з цим просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
14.08.2019 (вх. № 13169) на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач просить відмовити в задоволені позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що пенсія позивача виплачується в розмірах визначених нормами чинного законодавства України. Також, відповідно до Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Враховуючи викладене, виплата пенсії здійснюється відповідно до діючого законодавства.
З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, ОСОБА_1 з 30.12.1992 року являється пенсіонером Міністерства оборони України та з 01.10.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і одержую пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно довідки від 22.06.2018 №ФГ 34662, виданої Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, розмір грошового забезпечення позивача становить 9300 грн., а саме: посадовий оклад - 4790 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1410грн.; процентна надбавки за вислугу років (50 %) - 3100 грн.
Відповідно до письмових пояснень відповідача, розрахунок пенсії після проведеного перерахунку згідно ст. 13 Закону в редакції, чинній на момент проведення перерахунку:9300грн.(грошове забезпечення) х 86% (за вислугу років 32) = 7998 грн. - основний розмір пенсії після перерахунку, а загальний розмір пенсії з усіма підвищеннями та надбавками становить 11 261,48 грн. (основний розмір пенсії 9997,50 грн. +435,60грн. (підвищення інв.війни 3 гр. при виконанні обов'язків в/сл.) + 284,400 грн. (надбавка категорії ЧАЕС (під час служби) інв,3 гр. “А”) + 493,68 грн. (підвищення за особливі заслуги 34%).
У відповідності до п.2 Постанови, виплата пенсії буде проводитися в таких розмірах: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення: 8143,12 грн. (5024,75грн. (основний розмір пенсії до перерахунку) + 6 236,73 грн. х 50%); з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення: 9702,30 грн. (5024,75 грн. + 6 236,76 грн. х 75%); з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення: 11261,48 грн. (5024,75 грн. + 6 236,73 грн.).
Судом встановлено, що 04 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, в якій просив провести перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2018 в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої п.2 Постанови КМУ №103 та без обмеження її максимальним розміром (а.с.10-11).
Листом від 15.07.2019 № 13639/03-18 Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області повідомило позивача про те, що з питання виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2013 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” з урахуванням постанови Шостого апеляційного суду від 05.03.2019, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/3858/18 Головним управлінням було зроблено запит до Пенсійного фонду України. Після надходження роз'яснень з Пенсійного фонду України позивача буде повідомлено про результат. Також, зазначено, про неможливість здійснення перерахунку пенсії без застосування обмеження максимальним розміром (а.с.12).
Крім того, судом встановлено, що 07 травня 2019 року Кіровоградським ОВК сформовано та направлено на адресу Головного управління ПФУ в Кіровоградській області довідку №ФГ 34662. Так, зі змісту вказаної довідки встановлено, що розмір грошового забезпечення позивача становить 9720 грн., а саме: посадовий оклад - 5070 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1410грн.; процентна надбавки за вислугу років (50 %) - 3240 грн. (а.с.14).
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи позивачу не здійснена виплата в повному обсязі перерахованої пенсії ні на підставі довідки від 22.06.2018 року №ФГ34662, ні на підставі довідки від 07.05.2019 року №ФГ34662, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною третьою статті 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою № 103 визначався порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262 до 01.03.2018 з урахуванням виплат, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.
Однак, судом встановлено, що 05.03.2019 Шостим апеляційним судом було відмовлено в задоволені апеляційної скарги Кабінету Міністрів України і залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, відповідно до якої визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, суд зазначає, що нормами Закону № 2262-XII не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).
Статтею 1-1 Закону № 2262-XII визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, частиною четвертою статті 63 зазначеного Закону прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно "перерахунку" усіх призначених за цим Законом пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону № 2262-XII, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
В свою чергу, частиною другою статті 55 Закону № 2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначені обставини, суд приходить до висновку про необхідність відновлення права позивача на отримання у повному об'ємі належних йому сум за період з 01.01.2018, які повинні були розраховані та виплачені відповідно до чинних у зазначений період нормативно-правових актів без урахування розстрочки, передбаченої Постановою № 103.
Частиною другою статті 55 Закону № 2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно статті 4 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 “Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати” виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення вимоги щодо зобов'язання відповідача розрахувати та виплатити позивачу заборгованість з нарахуванням компенсації втрати частини доходів з виплати сум пенсії без урахування розстрочки, передбаченої Постановою № 103, станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.
Крім того, стосовно обмеження перерахованої пенсії позивача 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, суд приймає до уваги та погоджується з доводами позивача.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначався порядок обчислення пенсії, а не її перерахунок, а статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначався перерахунок раніше призначених пенсій. Так цією статтею визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Жодною постановою Кабінету Міністрів України обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром не передбачено.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ідент.код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 після отримання уточнюючої довідки ОВК з правильним посадовим окладом (5070 грн.). та зменшенні розміру виплачуваної пенсії за рахунок виплати у 2018 році 50% та у 2019 році 75% суми підвищення пенсії, перерахованого та визначеного з 01.01.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії в зв'язку з отриманням від ОВК нової довідки про розмір грошового забезпечення від 07.05.2019 № ФГ 34662 на суму 9720,00 грн. та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ № 103.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула