Рішення від 18.07.2019 по справі 320/2972/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м.Київ № 320/2972/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фінансово-економічного відділу військової частини - польової пошти НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) 24-го окремого штурмового батальйону, Фінансово-економічного відділу військової частини - польової пошти НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Фінансово-економічного відділу військової частини - польової пошти НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) 24-го окремого штурмового батальйону, Фінансово-економічного відділу військової частини - польової пошти НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) та просить суд:

зобов'язати Фінансово-економічний відділ військової частини - польової пошти В 2950 провести перерахунок і індексацію грошового забезпечення молодшого лейтенанта за займаною посадою у період з 13.06.2015 до 11.11.2015, як заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_5 ;

зобов'язати Фінансово-економічний відділ військової частини - польової пошти В 0934 провести перерахунок і індексацію грошового забезпечення молодшого лейтенанта за останньою займаною посадою заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ВОС - 4201003 за час служби у військовій частині - польова пошта НОМЕР_3 .

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання ОСОБА_1 таким, що в період з 13.06.2015 до 11.11.2015 займав вакантну посаду заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ВОС - 4201003 відмовлено.

Разом з тим, зазначеною ухвалою щодо решти позовних вимог відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та індексації грошового забезпечення, однак відповідачем було відмовлено у зв'язку з відсутністю на це підстав.

На думку позивача, вказана відмова є протиправною та такою, що порушує її права та законні інтереси.

Засобами поштового зв'язку 24.07.2019 надійшов відзив на позов, з якого вбачається, що відповідач позовних вимог не визнає та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 , виданим 04.12.2017 Управлінням соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області.

Крім того, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_7 від 01.07.2013 позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

11 серпня 2014 року Сватівським районним військовим комісаріатом позивач був мобілізований до лав Збройних Сил України.

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 № 50 від 16.02.2015 командира автомобільного відділення взводу матеріального забезпечення роти забезпечення ОСОБА_1 призначено відповідно до наказу Міністра оборони України від 05.02.2015 № 74 (по особовому складу) на посаду командира взводу матеріального забезпечення роти забезпечення, ВОС 25001003.

13 червня 2015 року наказом № 180 командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 капітана ОСОБА_3 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 допущено до виконання справ і обов'язків за вакантною посадою заступника командира з озброєння-начальника технічної частини.

Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 02.08.2015 № 626 позивача було звільнено із займаної посади командира взводу матеріального забезпечення роти забезпечення 24-го окремого штурмового батальйону і призначено на посаду заступника командира батальйону з озброєння начальником технічної частини цього самого батальйону, ВОС 4201003.

02 вересня 2015 року наказом № 697 Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України позивача було звільнено від займаної посади заступника командира батальйону з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону і призначено на посаду офіцера резерву взводу резерву офіцерського складу роти резерву офіцерського складу 7-го батальйону резерву 169-го навчального центру, ВОС 0303003.

11 листопада 2015 року ОСОБА_1 , заступника командира батальйону з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону відповідно до наказу командувача сухопутних Збройних Сил України № 697 від 02.09.2015, наказом (по стройовій частині) № 327 т.в.о. командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 було звільнено із займаної посади.

З 11.11.2015 позивач виключений із списків особового складу частини з всіх видів забезпечення і направлений для подальшого проходження служби до 7-го батальйону резерву 169 навчального центру, а 21.04.2016 - звільнений у запас.

У березні 2017 року позивач звернувся з листом до начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України стосовно виплати грошового забезпечення за посадою заступника командира батальйону з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону.

У відповіді від 02.03.2018 відповідач зазначив, що оскільки рапорт про прийняття справ та посади заступника командира батальйону з озброєння - начальника технічної частини позивачем не подано, відповідно наказ про прийняття справ та посади не видавався, а тому підстави для виплати грошового забезпечення за зазначеною посадою відсутні.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ст. 1-2 Закону № 2011 військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частинами 2, 3 ст. 9 Закону № 2011 регламентовано, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно ст. 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

В силу ст. 19 Закону № 2017 державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, Законом України від 03.07.199 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частинами 1 та 5 ст. 2 Закону № 1282 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Приписами ч. 2 ст. 5 Закону № 1282 передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Згідно ч. 6 ст. 5 Закону № 1282 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абз. 2 цього пункту.

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Суд звертає, що в матеріалах справи наявні докази, які підтверджують призначення ОСОБА_1 на посаду заступника командира батальйону з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону, зокрема витягами з наказів командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 та витягами наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.

Крім того, довідками № 313 від 01.04.2019, № 11/246 від 01.04.2019, № 9/2033 від 06.11.2015 підтверджується, що позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 та НОМЕР_4 і йому були нараховані суми грошового забезпечення, з яких сплачені страхові внески за періоди з 11.08.2014 по 11.11.2015 та з листопада 2015 року по квітень 2016 року.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання провести перерахунок і індексацію грошового забезпечення молодшого лейтенанта ОСОБА_1 за займаною посадою у період з 13.06.2015 до 11.11.2015, як заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_5 та за останньою займаною посадою заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ВОС - 4201003 за час служби у військовій частині - польова пошта НОМЕР_3 .

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Фінансово-економічний відділ військової частини - польової пошти В 2950 провести перерахунок і індексацію грошового забезпечення молодшого лейтенанта ОСОБА_1 за займаною посадою у період з 13.06.2015 до 11.11.2015, як заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_5 .

Зобов'язати Фінансово-економічний відділ військової частини - польової пошти В 0934 провести перерахунок і індексацію грошового забезпечення молодшого лейтенанта ОСОБА_1 за останньою займаною посадою заступника командира з озброєння - начальника технічної частини 24-го окремого штурмового батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ВОС - 4201003 за час служби у військовій частині - польова пошта НОМЕР_3 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.