Рішення від 02.09.2019 по справі 160/5882/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2019 року Справа № 160/5882/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 25.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та відповідно до розрахунку на пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведення виплат.

2. З урахуванням Ухвалою суду від 01.07.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 22.07.2019 позивачем на виконання ухвали суду надано виправлений адміністративний позов, в якому викладений наступний зміст позовних вимог:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлене листом про надання відповіді № 3730/Т-09 від 23.05.2019 про відмову проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та відповідно до розрахунку на пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведення виплат.

4. Також, на усунення недоліків позивачем надано:

- належним чином засвідчені копії доказів на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу;

- письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

5. Ухвалою суду від 22.07.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/5882/19.

6. 06.08.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.

7. 12.08.2019 від позивача до канцелярії суду надійшла відповідь на відзив.

8. У зв'язку з перебуванням головуючого судді І.О. Верба у відрядженні з 20.08.2019 по 30.08.2019 включно, справа розглянута 02.09.2019 (у перший робочий день).

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

9. Позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

10. У квітні 2018 року позивачу була перерахована пенсія, але при перерахунку посадовими особами відповідача неправомірно, всупереч статті 22 Конституції України, при визначенні максимального розміру пенсії застосована норма 70 відсотків.

11. З перерахованою пенсією у розмірі 70 відсотків від грошового утримання позивач не може погодитись, оскільки при виході на пенсію йому було встановлено інший відсоток грошового утримання, а саме 86 відсотків грошового утримання безстроково.

12. Для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону № 2262-ХІІ, що призначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії.

13. Розмір призначеної пенсії у відсотковому відношенні відповідних сум грошового забезпечення не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів у часі.

14. Відповідач під час встановлення розміру пенсії з урахуванням відповідних сум грошового забезпечення не тільки проігнорував вимоги чинного законодавства щодо недопущення прав та свобод громадянина, але й порушив їх. Зокрема, порушив правомірні очікування та права на соціальні гарантії та набуте право на отримання пенсії у належному розмірі.

15. Набуте право на отримання пенсії у розмірі 86 відсотків від грошового утримання є безстроковим, безперечним.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

16. Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

17. Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 89% від грошового забезпечення за 33 роки вислуги.

18. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

19. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

20. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

21. Наказом головнокомандувача військово-повітряними силами по особовому складу від 13.03.1984 № 0263 підполковника-інженера ОСОБА_1 , начальника аерофотослужби 2 відділу (розвідувального) ВПС звільнено у запас за статтею 59 пункт «а» - за віком. Вислуга років: календарна - 28 років 3 місяці, у пільговому обчисленні - 32 роки 6 місяців (а.с.13).

22. 23.05.1984 ОСОБА_1 звернувся до Радянського районного військового комісаріату з заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с.104).

23. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

24. Основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32).

25. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ України від 07.11.2007 № 1294 грошове забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою «…ОТД ВВС ОКРУГА», яку він обіймав на день звільнення зі служби становить (а.с.120):

- посадовий оклад 1 140 грн;

- оклад за військовим званням підполковник/капітан 2р 130 грн;

- надбавка за вислугу років 40% 508 грн;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 889 грн;

- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% 228 грн;

- премія 10% 114 грн;

Всього 3 009 грн.

26. У березня 2008 року позивачу перераховано пенсію з 01.01.2008 (а.с.121):

- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 140 грн, оклад за військове звання 130 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 508 грн, робота з таємн.виробами, носіями, док.20% 20% 228 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 889 грн, премія 10% 114 грн, всього 3 009 грн;

- основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 2 587,74 грн;

- діти війни 47 грн;

- підсумок пенсії (з надбавками) 2 634,74 грн;

- підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 /упорядкування структури грошового забезпечення/.

27. У березня 2008 року позивачу перераховано пенсію з 01.01.2008 (а.с.122):

- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 140 грн, оклад за військове звання 130 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 508 грн, робота з таємн.виробами, носіями, док.20% 20% 228 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 889 грн, премія 10% 114 грн, всього 3 009 грн;

- основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 2 587,74 грн;

- діти війни 48,10 грн;

- підсумок пенсії (з надбавками) 2 635,84 грн;

- підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 /упорядкування структури грошового забезпечення/.

28. Позивачу у березні 2011 року здійснено перерахунок пенсії:

- з 01.04.2009, підсумок пенсії (з надбавками) 2 645,04 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198 /Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.124);

- з 01.07.2009, підсумок пенсії (з надбавками) 2 651,74 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198 /Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.125);

- з 01.10.2009, підсумок пенсії (з надбавками) 2 665,94 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198 /Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.126).

29. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ України від 23.04.2012 № 355 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою «…ОТД ВВС ОКРУГА», яку він обіймав на день звільнення зі служби становить (а.с.127):

- посадовий оклад 1 140 грн;

- оклад за військовим званням підполковник/капітан 2р 130 грн;

- надбавка за вислугу років 40% 508 грн;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 889 грн;

- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% 228 грн;

- премія 1 026 грн;

Всього 3 921 грн.

30. Позивачу перераховано пенсію з 01.07.2012 (а.с.129):

- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 140 грн, оклад за військове звання 130 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 508 грн, робота з таємн.виробами, носіями, док.20% 20% 228 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 889 грн, премія 10% 114 грн, всього 3 009 грн;

- основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 2 587,74 грн;

- діти війни 59,08 грн, підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (11% від 2 587,74 грн = 284,65 грн, макс. розмір = 549,06 грн) 284,65 грн; підвищення до розміру пенсії зафіксованої індексації 150 грн;

- всього призначено 3 081,47 грн;

- підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.04.2012 № 355 /Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/.

31. У серпні 2014 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2013, з 01.12.2013, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2013 рік» (а.с.130-131).

32. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно якої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою «…АЕРОФОТОСЛУЖБИ 2 ВІДДІЛУ (РОЗВІДУВАЛЬНОГО) ВПС», становить (а.с.134):

- посадовий оклад 5 360 грн;

- оклад за військовим званням (підполковник) 1 410 грн.;

- надбавка за вислугу років (50%) 3 385 грн.;

- усього 10 155 грн.

33. У березні 2018 року з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу (а.с.135):

- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 5 360 грн, окладу за військовим званням 1 410 грн; процентна надбавки за вислугу років (50%) 3 385 грн, премія 0% 0,00 грн, всього 10 155 грн;

- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) 7 108,50 грн; підвищення або надбавки до пенсії: діти війни (з 01 по 31) 66,43 грн;

- підсумок пенсії (з надбавками) 7 174,93 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 3 532,59 та підвищення 1 821,17 (50% від 3 642,34 грн) 5 353,76 грн;

- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3 642,34 грн. З них виплачується:

-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 1 821,17 грн;

-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 2 731,76 грн;

-- з 01.01.2020 100% від підвищення 3 642,34 грн.

- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.

34. 14.05.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 86% грошового забезпечення, просив надати копії перерахунків пенсії (вислуга 32 роки) (а.с.37-38).

35. 14.05.2019 позивач звернувся до Дніпропетровського військового комісаріату з заявою, в якій просив донарахувати пенсію, у тому числі за минулий час та виплату непризначеної та неодержаної своєчасно з вини Дніпропетровського військового комісаріату пенсію відповідно до нормативно-правових документів, прийнятих за період з 2003-2018 роки, просив надати завірені копії документів (а.с.39-40).

36. Листом від 23.05.2019 за № 3730/Т-09 «Про надання відповіді» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення позивача від 14.05.2019 надало відповідь в якому, зокрема, зазначено (а.с.34-36):

- 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);

- зазначена Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- на виконання вимог Постанови № 103 Вам проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262-ХІІ, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. На підставі довідки, яка надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, Вам проведено перерахунок пенсії з наступних видів грошового забезпечення:

-- посадовий оклад 5 360 грн;

-- оклад за військовим званням (підполковник) 1 410 грн.;

--50% надбавки за вислугу років 3 385 грн.;

- всього грошове забезпечення 10 155 грн;

- основний розмір пенсії 70% складає 7 108,50 грн;

- до основного розміру пенсії виплачується підвищення дитини війни в розмірі 66,43 грн;

- загальний розмір пенсійної виплати складає 7 174,93 грн;

- розмір пенсії до перерахунку складав 3 532,59 грн;

- розмір підвищення пенсії складає 7 174,93 грн - 3 532,59 грн = 3 642,34 грн;

- з 01.01.2018 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 50%, а саме: 3 642,34 грн х 50% = 1 821,17 грн;

- загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 складав: 3 532,59 грн + 1 821,17 грн = 5 353,76 грн;

- з 01.01.2019 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачується в розмірі 75% та загальний розмір пенсійної виплати складає 6 264,35 грн;

- для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103 у розмірі 86% від грошового забезпечення підстави відсутні.

37. Листом від 12.06.2019 № 7/11817/11 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплексування та соціальної підтримки на звернення позивача від надав відповідь в якій зазначив, що законних підстав для зміни розміру грошового забезпечення для подальшого перерахунку та збільшення розміру пенсії немає (а.с.41-44).

38. У серпні 2019 року здійснено перерахунок пенсії:

- з 01.05.2016, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підсумок пенсії (з надбавками) 3 532,59 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2017 рік» (а.с.137);

- з 01.01.2019, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 32), підсумок пенсії 6 264,35 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2018 рік», постанова КМУ № 103 з 01.01.2019 (а.с.138).

39. Відповідачем надані відомості щодо нарахування та виплати сум пенсії з 01.01.2010 (а.с.139-147).

40. У період з листопада 2014 року по грудень 2017 позивачу виплачувалась пенсія в розмірі 3 532,59 грн щомісячно. За січень та лютий 2018 пенсія виплачена в розмірі по 3 532,59 грн, 24.03.2018 здійснена додаткова виплата в розмірі 5 463,51 грн, з березня по листопад 2018 року пенсія виплачена у розмірі 5 353,76 грн щомісячно, с грудня 2018 року по липень 2019 року пенсія виплачена у розмірі 6 264,35 грн щомісячно.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

41. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

42. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

43. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

44. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

45. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

46. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

47. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

48. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

49. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

50. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

51. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлене листом про надання відповіді № 3730/Т-09 від 23.05.2019

52. З метою перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою від 14.05.2019.

53. Судом встановлено, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007.

54. Відповідачем за наслідками поданої заяви про перерахунок пенсії надано відповідь на звернення № 3730/Т-09 від 23.05.2019 «Про надання відповіді», яке не є рішенням про відмову у перерахунку пенсії, у зв'язку із чим відповідач не приймав рішення та не вчиняв дії по відмові в перерахунку пенсії, а розглянув звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».

55. Проте, з матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови № 103 зменшено з 86% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

56. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

57. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

58. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

59. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 86% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

60. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

61. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри М. І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

62. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 86% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 86% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

63. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

64. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

65. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (адміністративне провадження № К/9901/15370/18).

66. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

67. Частиною п'ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

68. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

69. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

70. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення.

щодо зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії

71. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

72. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

73. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

74. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

75. Таким чином, суд задовольняє позовну вимогу позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та відповідно до розрахунку на пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

76. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

77. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

78. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

79. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

80. Оскільки судом задоволено одну основну позовну вимогу немайнового характеру, із похідною вимогою, на користь позивача присуджуються понесені судові витрати на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист

81. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

82. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.

83. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.

84. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.

85. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.

86. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

87. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

88. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

89. Керуючись статтями 11, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

90. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

91. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення.

92. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та відповідно до розрахунку на пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.

93. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

94. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

95. Повне рішення складено 02.09.2019.

Суддя І.О. Верба