30.08.2019 Справа №607/20235/19
Справа № 607/20235/19
30 серпня 2019 року м.Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Черніцька І.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу Державної виконачої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця від 12 серпня 2019 року в частині стягнення виконавчого збору,-
ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського міськрайоного суду в порядку адміністративного судочиства із позовною завою до Тернопільського міського відділу Державної виконачої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця від 12 серпня 2019 року в частині стягнення виконавчого збору.
Даний позов поданий в порядку адміністративного судочинства, що підтверджується змістом позовної заяви, і відповідно зареєстрований та заведений як адміністративна справа.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Згідно з вимогами ст. 20 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним, предметно підсудні наступні спори:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 20 КАС України усі інші категорії справ підсудні окружним адміністративним судам.
За правилами ч.1 ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Встановлено, що позивач оскаржує дії державного виконавця щодо стягнення виконачого збору при виконанні рішення суду у цивільній справі. Справи щодо оскарження дій державного виконавця про стягнення виконавчого збору стосовно примусового виконання судового рішення у цивільній справі, належать до компетенції окружних адміністративних судів.
Таким чином, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області, як адміністративний суд, не є належним судом для розгляду даної справи, яка за предметно-територіальною юрисдикцією підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду.
Процесуальним законом не передбачено дій суду, у випадку, якщо суд встановить, що справа предметно підсудна іншому адміністративному суду.
Однак, враховуючи практику ЄСПЛ з метою забезпечення права особи на розгляд справи «судом, встановленим законом», слід застосувати приписи п. п.2,3 частини першої ст. 29 КАС України, якими встановлено, що суд передає справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження чи після відкриття, суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами не допускаються.
Керуючись ст. 20, 29, 30, 256, 294, 295 КАС України ,-
Передати адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу Державної виконачої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця від 12 серпня 2019 року в частині стягнення виконавчого збору на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не були вручені у день її складення, має право на поновлення строку апеляційного оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Повна ухвала суду складена 30 серпня 2019 року.
Суддя