Рішення від 30.08.2019 по справі 826/9129/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30 серпня 2019 року № 826/9129/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні без проведення судового засідання та виклику учасників справи адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доГоловне управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м Києві стосовно не проведення перерахунку його пенсії відповідно до довідки МВС України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03.04.2018р №22/6-70592/121, направленої МВС України листом 06 квітня 2018р за №22/6 1737 на адресу ГУ ПФ України у м. Києві згідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2017р, яка набрала законної сили 20.02.2018р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до ст.63 та ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки МВС України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03.04.2018р №22/6-70592/121 для перерахунку його пенсії згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2017р. та виплатити ОСОБА_1 одноразовою сумою різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 січня 2016 року до моменту здійснення перерахунку;

- встановити судовий контроль за виконанням постанови суду шляхом зобов'язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що відповідачем не дотримано вимог Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 29 грудня 2015 року №900-VIII, яким було внесено зміни до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 року №45, і, як наслідок, станом на день звернення до суду йому не здійснено перерахунок пенсії відповідно до довідки від 03.04.2018р. № 22/6-70592/121 виданої МВС України на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.12.2017р. у справі № 826/7404/17.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.08.2018р. відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що ним вчинено всі залежні від нього дії з метою забезпечення проведення перерахунку пенсії, однак з незалежних від нього обставини такий перерахунок наразі не проведено. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.2019р. замінено відповідача у справі № 826/9129/18 з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 22869069; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив наступне.

ОСОБА_1 , з 01 грудня 2008 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві як пенсіонер органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до вимог Закону № 2262-XII.

15 січня 2017 року позивач звернувся до відповідачів з інформаційними запитами про проведення перерахунку встановленої йому пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) та встановленням згідно Постанови № 988 грошового забезпечення (посадових окладів) для поліцейських, що перевищують розміри посадових окладів за військовим (спеціальним) званням, встановлених для працівників МВС Постановою № 1294.

Листом від 24 січня 2017 року № 22/6-55зі Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача, що з метою врегулювання даного питання створено міжвідомчу робочу групу, за результатами роботи якої прийнято відповідний наказ, проект якого направлено до Міністерства соціальної політики України та спільних представницьких органів репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок та сторони роботодавців на погодження.

Листом від 24 січня 2017 року № 1679/03/М-143 Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві повідомило позивача, що пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до вищевказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Враховуючи те, що після набрання чинності Законом № 900-VІІІ, рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, підстав для здійснення перерахунку немає.

У подальшому, Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України листом від 30 червня 2017 року № 22/6-2862 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві було направлено довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ відповідно до частини третьої статті 63 Закону, в тому числі на позивача.

Довідкою № 22/6-70592 від 25 травня 2017 року, виданою позивачу, визначено розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за посадою заступника начальника управління спецустанов конвойних підрозділів та судової міліції - начальника відділу департаменту громадської безпеки МВС України/заступник начальника управління апарату Національної поліції, що включає наступні складові: посадовий оклад - 4400, 00 грн.; оклад за військовим званням - 2400,00 грн.; надбавка за стаж - 3400,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 440,00 грн.; премія - 9033,36 грн.

Вказана довідка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві 30 червня 2017 року та зареєстрована за вх. № 12574/04.

Вважаючи вищезазначену довідку неповною, а права позивача на включення додаткових складових - порушеними, звернувся до суду.

Вищевикладене підтверджується постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11.12.2018р. у справі № 826/7404/17, що в силу ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню.

Так, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.12.2017р., яка залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2018р. у справі № 826/7404/17, позовні вимоги задоволено частково, зокрема, зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України міста Києва нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із відображенням відомостей про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність за посадою заступника начальника управління спецустанов конвойних підрозділів та судової міліції - начальника відділу департаменту громадської безпеки МВС України/заступник начальника управління апарату Національної поліції станом на 01січня 2016 року, передбачених наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» № 499 від 31 грудня 2007 року (далі - Наказ № 499), та з урахуванням відомостей, зазначених у довідці від 25 травня 2017 № 22/6-70592, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання вищезазначених судових рішень Міністерством внутрішніх справ України виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.04.2018р. № 22/6-70592/121, яку супровідним листом від 06.04.2018р. № 22/6-1737 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Позивач вважаючи бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки протиправною, звернувся до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Одночасно, як вбачається з матеріалів справи, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки та просить зобов'язати відповідача провести такий перерахунок.

Однак, судом встановлено, що постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11.12.2018р. у справі № 826/7404/17 касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задоволено. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2018 року скасовано. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Відмовляючи позивачу у задоволенні адміністративного позову у справі № 826/7404/17 Верховний Суд зазначив, що відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Право на перерахунок пенсій осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ виникло з січня 2016 року. Такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, Постановою № 988 не передбачена, а тому з урахуванням абзацу 7 пункту п'ятого Порядку № 45, відповідач правомірно не включив зазначені надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Відтак, судом зазначено, що суди у даній справі дійшли до помилкового висновку про те, що Міністерство внутрішніх справ України повинно було направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України міста Києва нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із відображенням відомостей про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність за посадою заступника начальника управління спецустанов конвойних підрозділів та судової міліції - начальника відділу департаменту громадської безпеки МВС України/заступник начальника управління апарату Національної поліції станом на 01січня 2016 року.

З вищевикладеного вбачається, що пенсія позивача не може бути перерахована на підставі довідки МВС України від 03.04.2018р №22/6-70592/121, яка фактично видана на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.12.2017р., яка в подальшому була скасована постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11.12.2018р. № 826/7404/17.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, така вимога задоволенню також не підлягає.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 159, 243-245, 263, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити. Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська