20 серпня 2019 року 17 год. 28 хв.Справа № 280/5614/18 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Серебрянниковій О.А. та сторін
від позивача: Мельник С.В., Мяснянкіна К.А.,
від відповідача: адвокат Бєляєв А.В., Павелко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сибмел" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 101, код ЄДРОПУ 13625345)
про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації,
та зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сибмел" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 101, код ЄДРОПУ 13625345)
до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593)
про визнання протиправними дій
29 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сибмел» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації автогазозаправних станцій (АГЗС) та авто газозаправних пунктів (АГЗП) відповідача, розташованого за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. гоголя, буд. 101, пр.. Б. Хмельницького, буд. 11, вул .. О. Невського, буд. 115, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію АГЗС та АГЗП за вказаною адресою, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивачем, за наслідками якої було складено акт № 257 від 23.11.2018 встановлено, що об'єкт відповідача - АГЗС та АГЗП за адресами: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101, пр. Б. Хмельницького , 11, вул. О . Невського , 115 експлуатуються з порушеннями норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим наявні підстави для зупинення експлуатації вищевказаного приміщення до усунення виявлених порушень.
Ухвалою суду від 02.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження з викликом (повідомленням) сторін на 31.01.2019 о/об 16 год. 00 хв.
23.01.2019 від ТОВ «Сибмел» надійшов зустрічний позов. В огрунтування зустрічного позову, ТОВ «Сибмел» зазначає, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області були порушені норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме представники контролюючого органу були відсутні в останній та передостанній дні перевірки, тому в останній день перевірки акт про результати перевірки не було надано для ознайомлення та підпису представнику ТОВ «Сибмел». З цієї причини в акті відсутні як підпис представника підприємства, так і відмітка про те, що він відмовився від підпису. З наведених підстав вважає протиправними дії посадових осіб Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області щодо складання Акту № 257 від 23.11.2018 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Сибмел» щодо виконання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою суду 29.01.2019 прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом у справі №808/5614/18. Вимоги за зустрічним позовом об'єднане в одне провадження з первісним позовом.
Ухвалою суду від 31.01.2019 призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призхначено підготовче засідання на 28.02.2019 об 10 год. 00 хв.
15.02.2019, через канцелярію суду (вх. №6300) надійшов відзив на зустрічний позов, в якому контролюючий орган вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та незаконними, порушення пожежної та техногенної безпеки ТОВ «Сибмел» не усунуті, тому немає підстав для задоволення зустрічного позову.
Ухвалою суду від 28.02.2019 підготовче засідання відкладено на 26.03.2019 о/об 14 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 26.03.2019 провадження у справі зупинено на час, необхідний сторонам для примирення, а саме до 20 травня 2019 року о/об 11 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 20.05.2019 поновлено провадження по справи та призначено підготовче засідання суду на 20.05.2019 о/об 11 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 20.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 20.06.2019 о/об 16 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 20.06.2019 провадження у справі зупинено на час, необхідний сторонам для примирення, а саме до 22 липня 2019 року о/об 09 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 22.07.2019 поновлено провадження по справи та призначено підготовче засідання суду на 22.07.2019 о/об 09 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 22.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання на 20.08.2019 о/об 16 год. 00 хв.
У судовому засідання представники позивача просили суд задовольнити позовні вимоги, представники відповідача просили суд відмовити у задоволенні первісного позову.
У судовому засідання представники позивача за зустрічним позовом просили суд задовольнити позов, представники відповідача за зустрічним позовом просили суд відмовити у задоволенні зустрічного позову.
Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Мелітопольським міськрайонним управлінням Головного управління ДСНС України у Запорізькій області в період з 20 листопада по 23 листопада 2018 року було проведено планову перевірку автогазозаправних станцій (АГЗС) та автогазозаправних пунктів (АГЗП) ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СИБМЕЛ, за наслідками якої було складено акт № 257 від 23.11.2018.
Відповідно до акту, складеного за результатами перевірки позивачем встановлено, що об'єкт відповідача - АГЗС та АГЗП за адресами: Запорізька область, м. Мелітополь , вул. Гоголя, 101, пр. Б. Хмельницького, 11, вул. О. Невського , 115 експлуатуються з порушеннями норм пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (порушення статті 57 Кодексу цивільного захисту України, Постанови Кабінету міністрів України від 05.06.2013 № 440 «Затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки» зі змінами від 14.02.2018 №80);
- допущена реконструкція (будівництво) прибудови магазину із складським приміщенням до будівлі СТО з офісними приміщеннями без технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку ( порушення пункту 21 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, статті 30, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»);
- допущена реконструкція, технічне переоснащення технологічного обладнання об'єкту (встановлено додатковий стаціонарний резервуар на 50 мЗ, для зберігання горючого газу) без технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку (порушення пункту 21 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, статті 30, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»);
- допущена реконструкція, технічне переоснащення технологічного обладнання АГЗС (встановлено додаткові наземні мобільні резервуари для зберігання СВГ та підключено їх до стаціонарної колонки) без технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку (порушення пункту 21 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, статті 30, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»);
- допускається розміщення та зберігання цистерн транспортних засобів на виробничій території АГЗС (порушення пункту 1.31 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не обладнані приміщення та споруди системами протипожежного захисту відповідно до таблиці «А1», «А2» додатку «А» (обов'язковий), таблиці «Б1» додатку «Б» (обов'язковий)» ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (офісні та складські приміщення, гаражі, магазин, операторська) (порушення пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.94 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання»);
- об'єкт не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння. Не передбачено зовнішнє пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.104 розділу 8 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», пункту 9.1.2 ДБН В. 1.1-7. «Автозаправні станції проектування та будівництво», розділу 6.2 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди»);
- на об'єкті не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (порушення статті 53 Кодексу цивільного захисту України, пункту 5.9 ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення»);
- не забезпечене постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування АГЗС на договірній основі (порушення пункту 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» від 26.10.2016 № 763, пункту 3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 №557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не проводиться регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури (порушення пункту 3 глави 4 розділу V Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», пунктів 3.2, 3.5 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не забезпечено місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни заземлюючим пристроєм (порушення пункту 10.8 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 21 глави 1 розділу VII, пункту 30 глави 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
відсутні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту відповідно до вимог пунктів 9.2.7,9.2.8 Розділу 9 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" з відмітками про ТО (порушення пункту 1.21 глава 1 розділ IV Правила пожежної безпеки в Україні», затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017 та Розділ IV., глава 4., пункти 1., 2., 3 НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не виконано захист будівель СТО, гаражу, магазину та 50 м куб. ємності для зберігання газу від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (порушення пункту 1.21 глави І розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не відокремлено протипожежною перегородкою офісне приміщення від приміщення магазину (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6.17 ДБН В. 1.1- 7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»);
- не забезпечено прибирання території об'єкта від сміття, відходів діяльності СТО, тари, опалого листя, котре необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально відведені місця (порушення Розділ III пункт 1.1 Правил пожежної безпеки в Україні», затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- заблоковано другий виїзд із території об'єкта шляхом зведення магазину та встановлення навісу з металевої огорожі, під яким передбачена стоянка (зберігання) причепних ємностей для транспортування газу (порушення пункту 1.3 глави І розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не проводиться перевірка параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання не проводиться на спеціальному стенді (порушення пункту 1.13, пункту 1.14 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не забезпечене маркування гумовотканинних шлангів із вказуванням інвентарного номеру, робочого тиску, дати виготовлення, стійкості до вуглеводів і терміну чергового випробування (порушення пункт 25 глава 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», розділу VI пункт 1.17 Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- допускається використання гумовотканинних рукавів, які не піддавались гідравлічному випробуванню (порушення пункту 1.17 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- паливороздавальну колонку АГЗС не оснащено автономними установками пожежогасіння або пересувними вогнегасниками з масою заряду не менше 100 кг (порушення пункту 10.1 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не забезпечено проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою (операторів, заправників та інших осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (порушення пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не проведення перевірки знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою, унеможливлює визначення їх підготовки у надзвичайній ситуації, що може призвести до загибелі людей (порушення пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 16 Постанови КМУ від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях");
- не встановлено відповідним документом (інструкцією, наказом), належний протипожежний режим підприємства (порушення розділу 2 Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для обєктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення (порушення пункту 4 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не забезпечено належне ведення журналу протипожежних інструктажів згідно вимог нлрмативно - правових актів (порушення пункту 15 розділу 2 «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017;
- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (відсутнє відповідне маркування на переносних вогнегасниках) (порушення пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 5 розділу II «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників» Наказ МВС України від 15.01.2015 за № 25);
- не укомплектовано на території АГЗС пожежний щит первинними засобами пожежогасіння відповідно до норм належності (порушення пункту 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не проведено перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (петля-фаза-ноль) (порушенння пункту 1.20 глави 1 розділу 4 «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- при прихованому прокладанні проводів під горючими основами стін та стель у приміщені кабінету директора, під «козирком» крамниці, відсутні акти прихованих робіт, що підтверджують відокремлення проводів від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу не менше ніж на 0,01 метра (порушення пункту 1.12 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не забезпечено лінію живлення побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів у приміщенні кабінету директора та у торгівельному залі крамниці (порушення пункту 2.26 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- допускається улаштування та експлуатація тимчасових дільниць електромереж у приміщені гаражу (порушення пункту 1.8 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 метрапід електрощитом у гаражу (порушення пункту 1.18 глави 1 розділу 4 «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017),
- АГЗС не забезпечено: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АГЗС (порушення пункту 16 глави І, пункту 30 глави II розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- на газопроводах АГЗС не нанесено позначки напрями руху потоку газу (порушення пункту 1.10 глави 1 розділу 4 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- на трудопроводи,що експлуатуються на території АГЗС, не складено технологічні схеми, у яких кожен трубопровід відповідно позначається, а запір-арматура - нумерується (порушення розділу 4 НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не проведена та не узгоджена з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки ідентифікація потенційно - небезпечного об'єкту (порушення пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пунктів 8,9,10 Наказу МНС від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів»);
- не проведено повторну ідентифікацію обєкта підвищеної небезпеки у звязку зі зміною кількості небезпечних речовин (порушення Постанови КМУ від 11.02.2002 №956 «Про ідентифікацію та деклрування безпеки обєктів підвищеної небезпеки»);
- не здійснено державну реєстрацію потенційно-небезпечного об'єкту (порушення пунктів 6, 8, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1288 "Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів");
- не складено та не надіслано до місцевого органу державного нагляду у сфері цивільного захисту повідомлення про зміни у паспорті потенційно - небезпечного обєкту (порушення пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територія», пункту 22 Наказу МНС України від 18.12.2000 №338 «Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно - небезпечних обєктів»);
- не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини (порушення пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- не проведено повторну експертизу декларації безпеки, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини (порушення пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», НПАОП 0.00-3.08-02, пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не переглянуто план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- відсутні промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин (порушення пункту 4.3.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- підприємство не забезпечено об'єктовим матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків (порушення частини 3 статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пункту 4.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775);
- номенклатуру та обсяги матеріального резерву не погоджено та не затверджено (порушення частини 3 статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пункту 4.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775);
- особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту (порушення пункту 10 додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту»);
- не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (порушення пункту 4.5.5 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не розроблено графіки проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань (порушено пункту 17 ПКМУ №444 від 26.06.2013 «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»);
- не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (порушення статті 57 Кодексу цивільного захисту України, Постанова Кабінету міністрів України від 05.06.2013 року № 440 «Затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки» зі змінами від 14.02.2018 №80);
- допускається розміщення та зберігання цистерн транспортних засобів на виробничій території АГЗС (порушення пункту 1.31 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не обладнані приміщення та споруди системами протипожежного захисту відповідно до таблиці «А1», «А2» додатку «А» (обов'язковий), таблиці «Б1» додатку «Б» (обов'язковий)» ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (офісні та складські приміщення, гаражі, магазин, операторська) (порушення пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.94 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання»);
- об'єкт не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння. Не передбачено зовнішнє пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.104 розділу 8 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», пункту 9.1.2 ДБН В. 1.1-7. «Автозаправні станції проектування та будівництво», розділу 6.2 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди»);
- на об'єкті не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (порушення статті 53 Кодексу цивільного захисту України, пункту 5.9 ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення»);
- не забезпечене постійне та обов'язкове .аварійно-рятувальне обслуговування АГЗС на договірній основі (порушення пункту 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» від 26.10.2016 № 763, пункту 3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 №557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не проводиться регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури (порушення пункту 3 глави 4 розділу V Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», пунктів 3.2, 3.5 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не забезпечено місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни заземлюючим пристроєм (порушення пункту 10.8 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 21 глави 1 розділу VII, пункту 30 глави 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- відсутні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту відповідно до вимог пунктів 9.2.7,9.2.8 Розділу 9 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" з відмітками про ТО (порушення пункту 1.21 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пунктів 1, 2, 3 глави 4 розділу IV НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не виконано захист будівлі операторської від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (порушення пункту 1.21 глави І розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не проводиться перевірка параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання не проводиться на спеціальному стенді (порушення пункту 1.13, пункту 1.14 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- допускається використання гумовотканинних рукавів, які не піддавались гідравлічному випробуванню (порушення пункту 1.17 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не забезпечено периметр АГЗС зі сторін посадок, лісових масивів, насаджень зореною смугою землі шириною, не менш ніж 5 метрів (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 3 глави І розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не забезпечено мінімальну відстань від резервуарів для зберігання газу до насаджень дерев листяних порід не менше 20 метрів (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.142 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання»);
- паливороздавальну колонку АГЗС не оснащено автономними установками пожежогасіння або пересувними вогнегасниками з масою заряду не менше 100 кг (порушення пункту 10.1 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6 Пам'ятки щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння НАПБ В.01.058-2008/1 12 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не забезпечено проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою (операторів, заправників та інших осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (порушення пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»);
- не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (порушення пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 16 Постанови КМУ від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, Постани Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»);
- не встановлено відповідним документом (інструкцією, наказом), належний протипожежний режим підприємства, в якому визначено:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення ППР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі (порушення «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 1 глави 1 розділу II НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення (порушення пункту 4 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (відсутнє відповідне маркування на переносних вогнегасниках) (порушення пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 5 розділу II «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників» Наказ МВС України від 15.01.2015 за № 25);
- не укомплектовано на території АГЗС пожежний щит первинними засобами пожежогасіння, відповідно до норм належності (порушення пункту 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не забезпечено лінію живлення побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів у приміщенні операторської (порушення пункту 2.26 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- АГЗС не забезпечено: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АГЗС (порушення пункту 16 глави І, пункту 30 глави II розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не проведена та не узгоджена з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки ідентифікація потенційно - небезпечного об'єкту (порушення пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пунктів 8, 9, 10 Наказу МНС від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів»);
- не здійснено державну реєстрацію потенційно-небезпечного об'єкту (порушення пунктів 6, 8, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1288 "Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів");
- не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років) (порушення пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- не проведено повторну експертизу декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років) (порушення пункту 7 та пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», НПАОП 0.00-3.08-02, пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не переглянуто план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій (проводиться повторно кожні 5 років) (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- відсутні промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин (порушення пункту 4.3.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- підприємство не забезпечено об'єктовим матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків (порушення частини 3 статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пункту 4.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 року № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 р. № 775);
- особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту (порушення пункта 10 додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 року № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту»);
- не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (порушення пункту 4.5.5 Наказу МНС України від 15.08.2007 року № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- об'єкт не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння. Не передбачено зовнішнє пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.104 розділу 8 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», пункту 9.1.2 ДБН В.1.1-7. «Автозаправні станції проектування та будівництво», розділу 6.2 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди»);
- на об'єкті не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (порушення статті 53 Кодексу цивільного захисту України, пункту 5.9 ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення»);
- не забезпечене постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування АГЗС на договірній основі (порушення пункт 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» від 26.10.2016 № 763, пункту 3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 №557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не проводиться регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури (порушення пункту 3 глави 4 розділу V Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», пунктів 3.2, 3.5 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- не забезпечено місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни заземлюючим пристроєм (порушення пункту 10.8 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 21 глави 1 розділу VII, пункту 30 глави 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не проводиться перевірка параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання не проводиться на спеціальному стенді (порушення пункту 1.13, пункту 1.14 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- допускається використання гумовотканинних рукавів, які не піддавались гідравлічному випробуванню (порушення пункту 1.17 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання»);
- допускається розміщення паливороздавальної колонки ближче ніж за 5 метрів до резервуару для зберігання СВГ (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, таблиці 21 ДБН В.2.5-20 - 2001 «Газопостачання»);
- розміщено резервуари для зберігання СВГ на відстані менше 20 метрів до промислового підприємства, до проїжджої частини менше ніж нормативна (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.148, таблиці 21 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання»);
- не огороджена вся територія АГЗС провітрюваною огорожею з негорючих матеріалів (порушення пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.145 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання»);
- допускається прокладання проводів з оболонками з горючих матеріалів по горючим облицюванням у приміщеннях операторської (порушення пункту 1.12 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- паливороздавальну колонку АГЗС не оснащено автономними установками пожежогасіння або пересувними вогнегасниками з масою заряду не менше 100кг (порушення пункту 10.1 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6 пам'ятки щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння НАПБ В.01.058-2008/1 12 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не забезпечено проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою (операторів, заправників та інших осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях";
- не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (порушення пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 16 Постанови КМУ від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях");
- не встановлено відповідним документом (інструкцією, наказом), належний протипожежний режим підприємства (порушення пункту 3 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 1 глави 1 розділу II НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення (порушення пункту 4 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (відсутнє відповідне маркування на переносних вогнегасниках) (порушення пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 5 розділу II «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників» Наказ МВС України від 15.01.2015 за № 25);
- не укомплектовано на території АГЗС пожежний щит первинними засобами пожежогасіння відповідно до норм належності (порушення пункту 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017);
- АГЗС не забезпечено: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АГЗС (порушення пункту 16 глави І, пункту 30 глави II розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів»);
- не проведена та не узгоджена з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки ідентифікація потенційно - небезпечного об'єкту (порушення пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пунктів 8, 9, 10 Наказу МНС від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів»);
- не здійснено державну реєстрацію потенційно-небезпечного об'єкту (порушення пунктів 6, 8, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1288 "Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів");
- не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років) (порушення пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»);
- не проведено повторну експертизу декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років) (порушення до пункту 7 та пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», НПАОП 0.00-3.08-02, пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- не переглянуто план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини (порушення статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
- відсутні промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин (порушення пункту 4.3.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»);
- особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту (порушення пункт 10 додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту»);
- не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (порушення пункту 4.5.5 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях»).
Акт перевірки був направлений контролюючим органом рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
У зв'язку із виявленими вищевказаних порушень позивач звернувся до суду з позовом для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
23.01.2019 від ТОВ «Сибмел» надійшов зустрічний позов. В огрунтування зустрічного позову, ТОВ «Сибмел» зазначає, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області були порушені норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме представники контролюючого органу були відсутні в останній та передостанній дні перевірки, тому в останній день перевірки акт про результати перевірки не було надано для ознайомлення та підпису представнику ТОВ «Сибмел». З цієї причини в акті відсутні як підпис представника підприємства, так і відмітка про те, що він відмовився від підпису. З наведених підстав вважає протиправними дії посадових осіб Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області щодо складання Акту № 257 від 23.11.2018 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Сибмел» щодо виконання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту техногенної та пожежної безпеки. Просить суд зустріний позов задовольнити.
Заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, а вимоги по зустрічному позову не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку доказам і перевіряючи правомірність дій позивача у фіксації порушень за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема актів перевірки, складених за результатами здійснення планового і позапланового заходів, де зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, орган державного нагляду (контролю), суд зазначає про таке.
Закон, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності'визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Чинним Кодексом цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) регулюються відносини, пов'язані з захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ч.1 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а саме: підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду - щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Крім того, згідно з частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Положеннями абзацу 1 частини 1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів може бути подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням. Отже, керівництво відповідача повинно після усунення всіх порушень звернутись до позивача з клопотанням про проведення повторної перевірки для підтвердження факту виконання усіх приписів щодо додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Суд зазначає, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що виходячи із системного аналізу положень КЦЗ України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи ДСНС мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, орган ДСНС зобов'язаний скласти припис за допомогою якого зобов'язати підконтрольний об'єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.
З матеріалів справи встановлено, що 07.11.2018 повідомлення про проведення планової перевірки було вручено особисто під розписку директору ТОВ «Сибмел» Павелко А.С .
20.11.2018 посадові особи Головного управління, що були уповноважені на здійснення позапланового заходу, здійснили виїзд на перевірку суб'єкта господарювання ТОВ «Сибмел» до м. Мелітополь. Разом із директором ТОВ «Сибмел» Павелко А.С. виїхали на всі об'єкти, на яких веде свою діяльність даний суб'єкт господарювання, та перевірили фактичний стан дотримання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки ТОВ | «Сибмел» за адресами: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101, пр. , Б. Хмельницького, 11, вул. О. Невського, 115, а також ознайомились з наданими і документами, стосовно даного напрямку роботи.
22 листопада 2018 року о 15 годині 25 хвилин директор ТОВ «Сибмел» Павелко А.С. прибув до Головного управління ДСНС України у Запорізькій області, що підтверджено копією корінця одноразової перепустки, яка видана контролюючим органом та надав відповідно до переліку документи, які він не зміг надати під час перебування перевіряючих у м. Мелітополь.
3 урахуванням наданих відповідачем за первинним позовом, позивчаем був складений Акт за результатами перевірки, який 23 листопада 2018 року для попереднього ознайомлення та, опрацювання був направлений на електрону адресу ІНФОРМАЦІЯ_1. яка була зазначена директором ТОВ «Сибмел» Павелко А.С. , (копію скріншоту електронного направлення додана до матеріалів справи).
У звязку із неприбуттям керівник ТОВ «Сибмел» до контролюючого органу для отримання розпорядчого документа щодо усунення порушень вимог законодавства, посадовими особами, що здійснювали перевірку, було направлено Акт за допомогою поштового зв'язку рекомендованим листом, що передбачено п. 9 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (копія є в матеріалах справи).
Посилання у зустрічному позові позивача на правову позицію Верховного суду, висловлену у постанові від 20 березня 2018 р. у справі № 810/1438/17 є безпідставним та судом до уваги не приймаються, оскільки у цій справі надана оцінка регулювання правовідносин у сфері оподаткування.
Аналізуючи наведені норми матеріального права та оцінюючи надані сторонами письмові докази, суд дійшов висновку, що позивач за первісним позовом, під час проведення планової перевірки відповідача, яка оформлена актом №257 від 23.11.2018 діяв на підставі, у межах повноважень, з використанням повноважень, що визначені Кодексом № 5403, у спосіб, визначений Законом № 877, посадовою особою органу державного нагляду (контролю) зазначено у акті детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України від 18 січня 2001 року №2245-III "Про об'єкти підвищеної небезпеки" суб'єкт господарської діяльності - юридична або фізична особа, у власності або у користуванні якої є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки; об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Згідно пункту 21 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 року №808, автозаправні станції та комплекси, а також автогазонаповнювальні компресорні станції, автомобільні газозаправні станції зрідженого газу - становлять підвищену екологічну небезпеку.
Відповідно до вимог пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до положень статей 4-7 Закону України «Про пожежну безпеку», правила пожежної безпеки в Україні є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Оцінюючи твердження позивача за первісним позовом про наявні порушення і ризики небезпеки для людини, суспільства, держави та позицію відповідача про відсутність порушень, зазначених у акті від 23.11.2018 № 257, суд зазначає про таке.
Поняття «загроза життю та/або здоров'ю людини» є оціночним, що розуміється у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері. Настання реальної загрози життю та/або здоровю людей від пожежі або надзвичайної ситуації з обставинами, що можуть призвести до займання, розповсюдження вогню та вплив небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу, підвищених температур тощо) створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людини. Суд враховує, що життя та здоров'я людини є найвищою цінністю.
Закони, інші нормативно-правові акти, зокрема Правила №1417 є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Згідно з пункту 4 Розділу І Правил №1417, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 №2245-ІІІ (далі Закон №2245-ІІІ) небезпечними речовинами є: хімічна, токсична, вибухова, окислювальна, горюча речовина, біологічні агенти та речовини біологічного походження (біохімічні, мікробіологічні, біотехнологічні препарати, патогенні для людей і тварин мікроорганізми тощо), що становлять небезпеку для життя і здоров'я людей та довкілля, сукупність властивостей речовин і/або особливостей їх стану, внаслідок яких за певних обставин може створитися загроза життю і здоров'ю людей, довкіллю, матеріальним та культурним цінностям. Об'єкт підвищеної небезпеки це об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки.
Як встановлно матеріалами справи та підтверджується актом перевірки контролюючого органу від 23.11.2018 №257, об'єкт Відповідача - АГЗС та АГЗП за адресами: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101, пр. Б. Хмельницького, 11, вул. О . Невського , 115 експлуатуються з порушеннями норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
Територія, будівлі та АГЗС за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, 101.
- Не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до статті 57 Кодексу цивільного захисту України, Постанови Кабінету міністрів України від 05.06.2013 № 440 «Затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки» зі змінами від 14.02.2018 №80, декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки дає право на початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин).
Відсутність Декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, не дає можливість оцінити ризики, які є на підприємстві, що може створити загрозу життю та здоров'ю людей.
- Допущена реконструкція (будівництво) прибудови магазину із складським приміщенням до будівлі СТО з офісними приміщеннями без технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.
Відповідно до пункту 21 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, статті 30, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реконструкція (будівництво) допускається за наявності технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.
Відсутність технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку, не дає змогу перевірити правильність підключення та встановити відповідність технологічного обладнання технічним нормам. Не правильне підключення та експлуатація газового обладнання може призвести до вибуху або пожежі, що загрожує життю та здоров'ю людей.
Допущена реконструкція, технічне переоснащення технологічного обладнання об'єкту (встановлено додатковий стаціонарний резервуар на 50 м куб., для зберігання горючого газу) без технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.
Відповідно до пункту 21 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, статті 30, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реконструкція, технічне переоснащення допускається за наявністю технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.
Відсутність технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку, не дає змогу перевірити правильність підключення та встановити відповідність технологічного обладнання технічним нормам. Не правильне підключення та експлуатація газового обладнання може призвести до вибуху або пожежі, що загрожує життю та здоров'ю людей.
Допущена реконструкція, технічне переоснащення технологічного обладнання АГЗС (встановлено додаткові наземні мобільні резервуари для зберігання СВГ та підключено їх до стаціонарної колонки) без технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.
Відповідно до пункту 21 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, статті 30, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реконструкція, технічне переоснащення допускається за наявністю технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.
Відсутність технічних умов та проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку, не дає змогу перевірити правильність підключення та встановити відповідність технологічного обладнання технічним нормам. Не правильне підключення та експлуатація газового обладнання може призвести до вибуху або пожежі, що загрожує життю та здоров'ю людей.
- Допускається розміщення та зберігання цистерн транспортних засобів на виробничій території АГЗС.
Відповідно до пункту 1.31 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», забороняється розміщення транспортних засобів на виробничій території ГНС, ГНП, АГЗС, не пов'язаних з їх експлуатацією.
Розміщення та зберігання цистерн транспортних засобів на виробничій території ГНС, ГНП, АГЗС, не пов'язаних з їх експлуатацією, може заважати та перешкоджати оперативній ліквідації надзвичайної ситуації при її виникненні на території об'єкта та загрожувати життю та здоров'ю людей.
- Не обладнані приміщення та споруди системами протипожежного захисту відповідно до таблиці «А1», «А2» додатку «А» (обов'язковий), таблиці «Б1» додатку «Б» (обов'язковий)» ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (офісні та складські приміщення, гаражі, магазин, операторська).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.94 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання», приміщення та споруди повинні бути обладнанні системами протипожежного захисту.
Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дає можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що спричинить значні матеріальні збитки, загибель та/або травмування людей. Система пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі повинні бути встановлені на об'єктах, де вплив небезпечних факторів пожежі може призвести до травматизму та (або) загибелі людей.
- Об'єкт не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння. Не передбачено зовнішнє пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.104 розділу 8 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», пункту 9.1.2 ДБН В. 1.1-7. «Автозаправні станції проектування та будівництво», розділу 6.2 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди», об'єкт повинен бути забезпечений необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об'єкта до прибуття пожежно - рятувального підрозділу. Відсутність систем зовнішнього протипожежного водопроводу сприятиме швидкому розповсюдженню пожежі, яка створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- На об'єкті не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відповідно до статті 53 Кодексу цивільного захисту України, пункту 5.9 ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення», на об'єктах підвищеної небезпеки повинна бути змонтована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення не дасть можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
Не забезпечене постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування АГЗС на договірній основі.
Відповідно до пункт 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» від 26.10.2016 № 763, пункту 3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 №557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», об'єкти підвищенної небезпеки повинні забезпечувати постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі.
Договір на постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування передбачає залучення спеціальної аварійно-рятувальної техніки при ліквідації надзвичайної ситуації, а також проведення профілактичної роботи у складі комісії суб'єкта господарювання, що зменшує ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій.
Відсутність даного договору значно збільшить час ліквідації надзвичайної ситуації, що створює загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проводиться регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури.
Відповідно до пункту 3 глави 4 розділу V Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», пунктів 3.2, 3.5 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», повинен бути регулярний огляд та планово- попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури.
Не проведення регулярного огляду та планово-попереджувального ремонту зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури ставить під загрозу контроль та безаварійне використання обладнання, що в свою чергу сприяє можливості виникнення надзвичайної ситуації внаслідок порушення герметичності використовуваного обладнання під час здійснення господарської діяльності та створює додаткові передумови виникненню надзвичайної ситуації та загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни заземлюючим пристроєм.
Відповідно до пункту 10.8 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 21 глави 1 розділу VII, пункту 30 глави 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни повинно бути забезпечено заземлюючим пристроєм.
При відсутності заземлюючого пристрою для зливання зрідженого газу з автоцистерни є ризик виникнення розряду статичної напруги, що може призвести до надзвичайної ситуації, пожежі або вибуху, що є загрозою для життя та здоров'я людини.
- Не виконано захист будівель СТО, гаражу, магазину та 50 м куб. ємності для зберігання газу від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
Відповідно до пункту 1.21 глави І розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, будівлі, споруди та зовнішні установки повинні бути захищені від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
При відсутності блискавкозахисту шляхи розтікання струму блискавки неконтрольовані і її удар може створити небезпеку ураження струмом. Відсутність блискавкозахисту будинків і споруд часто сприяє виникненню пожеж, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Відсутні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту, відповідно до вимог пунктів 9.2.7,9.2.8 Розділу 9 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" з відмітками про ТО.
Відповідно до пункту 1.21 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пунктів 1, 2, 3 глави 4 розділу IV НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», на об'єкті повинні бути наявні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту з відмітками про технічне обслуговування.
Внаслідок відсутності паспортів на блискавкозахисні пристрої неможливо визначити працездатність та відповідність нормам змонтованої системи блискавкозахисту, що створює загрозу для життя та здоров'я людини.
- Не відокремлено протипожежною перегородкою офісне приміщення від приміщення магазину.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6.17 ДБН В. 1.1- 7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», за наявності в будинку частин різного призначення, відокремлених між собою протипожежними перешкодами, кожна з таких частин має відповідати вимогам пожежної безпеки, що встановлюють НД до будинків відповідного призначення.
Відсутність протипожежної перешкоди сприяє розповсюдженню пожежі та продуктів її горіння, в разі її виникнення в електрощитовій, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Заблоковано другий виїзд із території об'єкта шляхом зведення магазину та встановлення навісу з металевої огорожі, під яким передбачена стоянка (зберігання) причепних ємностей для транспортування газу.
Відповідно до пункту 1.3 глави І розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, автомобільні дороги, проїзди й проходи до будівель, споруд, пожежних водо джерел, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, пожежного інвентарю, обладнання та засобів пожежогасіння мають бути завжди вільними, утримуватися справними, взимку очищатися від снігу.
Блокування другого виїзду з території АГЗС створює перешкоди для проведення оперативних дій підрозділами ДСНС з ліквідації надзвичайної ситуації та несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проводиться перевірка параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання не проводиться на спеціальному стенді.
Відповідно до пункту 1.13, пункту 1.14 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», тиск настроювання ЗСК не повинен перевищувати більше як на 15% максимальний робочий тиск у резервуарах і газопроводах. Порядок настроювання і перевірки ЗСК визначають із урахуванням вимог документації з експлуатації заводу- виробника. Перевірку параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання необхідно проводити на спеціальному стенді або на місці їх експлуатації за допомогою спеціального пристрою. ЗСК після випробування та настроювання пломбується. На місце ЗСК, який знімається для ремонту або настроювання, повинен встановлюватися справний ЗСК. Забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів і газопроводів при несправних і не настроєних ЗСК.
Відсутність перевірки параметрів настроювання ЗСК та їх регулювання спеціальному стенді унеможливлює визначення працездатності та відповідності нормам, що може призвести до пожежі або вибуху та несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Допускається використання гумовотканинних рукавів, які не піддавались гідравлічному випробуванню.
Відповідно до пункту 1.17 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», гумовотканинні рукави до встановлення, а надалі - один раз на 3 місяці, повинні підлягати гідравлічному випробуванню тиском, що становить 1,25 номінального. Рукави повинні мати маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань.
Гумовотканинні рукава, які не піддавались гідравлічному випробуванню на міцність та щільність, можуть не витримати тиск зрідженого газу в системі, що може призвести до його витікання та призвести до пожежі або вибуху, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Паливороздавальну колонку АГЗС не оснащено автономними установками пожежогасіння або пересувними вогнегасниками з масою заряду не менше 100 кг.
Відповідно до пункту 10.1 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6 пам'ятки щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», АЗС, які розраховані на кількість заправок за добу до 100 автомобілів включно (контейнерні та модульні АЗС малої потужності) оснащуються 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг.
У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою (операторів, заправників та інших осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Відповідно до пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму являє собою показник вмінь та навичок працівника, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою під час здійснення своїх безпосередніх функціональних обов'язків на об'єкті підвищеної небезпеки.
Не проведення перевірки знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою, унеможливлює визначення їх підготовки у надзвичайній ситуації, що може призвести до загибелі людей.
Не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Відповідно до пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 16 Постанови КМУ від 26 червня 2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях", посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Навчання та перевірка знань з питань пожежної безпеки являє собою показник вмінь та навичок працівника під час здійснення своїх безпосередніх функціональних обов'язків на об'єкті підвищеної небезпеки.
Не проведення перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб), унеможливлює визначення їх підготовки у надзвичайній ситуації, що може призвести до загибелі людей.
Не встановлено відповідним документом (інструкцією, наказом), належний протипожежний режим підприємства, в якому визначено:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення 1І1ІР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі.
Відповідно до пункту 3 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 1 глави 1 розділу II НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», на кожному об'єкті (наказом, інструкцією тощо) встановлюється протипожежний режим, який включає:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення ППР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі.
Невстановлення протипожежного режиму не забезпечує знання персоналу та відвідувачів про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення.
Відповідно до пункту 4 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.
Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (відсутнє відповідне маркування на переносних вогнегасниках).
Відповідно до пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 5 розділу II «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників» Наказ МВС України від 15.01.2015 за № 25, для забезпечення працездатного стану та якісної експлуатації вогнегасників на об'єкті особою, відповідальною за пожежну безпеку, має бути організовано їх технічне обслуговування відповідно до норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та інших нормативних документів у сфері пожежної безпеки.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об'єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу. Не проведення своєчасного обслуговування вогнегасників може привести до неспрацювання їх в разі використання, що сприятиме розповсюдженню пожежі, яка створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не укомплектовано на території АГЗС пожежний щит первинними засобами пожежогасіння відповідно до норм належності.
Відповідно до пункту 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, до комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- При прихованому прокладанні проводів під горючими основами стін та стель у приміщені кабінету директора, під «козирком» крамниці, відсутні акти прихованих робіт, що підтверджують відокремлення проводів від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу не менше ніж на 0,01 метра.
Відповідно до пункту 1.12 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, у разі відкритого прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів відстань від них до горючих основ (конструкцій, деталей) повинна становити не менше 0,01 метра. У разі неможливості забезпечити вказану відстань провід (кабель) слід відокремлювати від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра. У разі прихованого прокладання таких проводів (кабелів) їх необхідно ізолювати від горючих основ (конструкцій) суцільним шаром негорючого матеріалу, що підтверджується актом проведення прихованих робіт.
Для уникнення загорання горючих поверхонь від електрообладнання, яку встановлено на горючих основах, під це електрообладнання потрібно підкладати суцільний негорючий матеріал, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Електричне обладнання, яке встановлено на горючі основи, може загорітися від короткого замикання, що є загрозою для життя людей.
- Допускається встановлення електророзеток та вимикачів на горючій основі без підкладання під них негорючого теплоізоляційного матеріалу, що виступає за габарити апарату не менше ніж на 0,01 метра у приміщенні кабінету директора.
Відповідно до пункту 1.17 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Негорючі основи під електророзетками, вимикачами та перемикачами слугують для захисту горючого облицювання від перегрівання або короткого замикання. За відсутності таких конструкцій є ризик загорання горючого облицювання та розповсюдження пожежі на об'єкті, що є загрозою для життя людини.
- Не забезпечено лінію живлення побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів у приміщенні кабінету директора та у торгівельному залі крамниці.
Відповідно до пункту 2.26 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів.
Неправильне з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів становить велику небезпеку виникнення пожежі. Через великий опір у місцях стиків може відбуватись перегрівання та пошкодження ізоляцій, що призведе до виникнення пожежі, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Допускається улаштування та експлуатація тимчасових дільниць електромереж у приміщені гаражу.
Відповідно до пункту 1.8 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняються. Винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно- монтажних та аварійних робіт.
Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів. Неправильне з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів становить велику небезпеку виникнення пожежі. Через великий опір у місцях стиків може відбуватись перегрівання та пошкодження ізоляцій, що призведе до виникнення пожежі, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- АГЗС не забезпечено: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АГЗС.
Відповідно до пункту 16 глави І, пункту 30 глави II розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», АЗС забезпечуються: знаками пожежної безпеки, дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території АЗС; відповідними знаками попередження водіїв мототранспорту про необхідність вимкнення двигуна на відстані 15 м від паливно-роздавальних колонок, знаками про обов'язкову висадку пасажирів, дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АЗС.
Не встановлення на території АГЗС відповідних знаків та покажчиків не забезпечує знання персоналу та відвідувачів про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не проведена та не узгоджена з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки ідентифікація потенційно - небезпечного об'єкту.
Відповідно до пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пунктів 8, 9, 10 Наказу МНС від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту.
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайній ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;
- Не здійснено державну реєстрацію потенційно-небезпечного об'єкту.
Відповідно до пунктів 6, 8, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1288 "Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів", реєстрації підлягають розташовані на території України небезпечні об'єкти, на яких існує загроза виникнення надзвичайних ситуацій. Реєстрація обов'язкова для всіх небезпечних об'єктів незалежно від форми власності і підпорядкування. Не підлягають реєстрації в цьому Реєстрі залізничні, морські, повітряні та інші транспортні засоби, які перевозять небезпечні речовини. До осіб, які повинні зареєструвати небезпечні об'єкти, належать юридичні та фізичні особи - власники небезпечних об'єктів, або за якими ці об'єкти закріплені на правах повного господарського відання або оперативного управління чи перебувають у їх володінні та користуванні. Реєстрація небезпечних об'єктів вважається закінченою після одержання особами, які зареєстрували небезпечні об'єкти, свідоцтва про їх реєстрацію за формою, встановленою Мін'юстом.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин, які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини.
Відповідно до пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», декларація безпеки переглядається суб'єктом господарювання один раз на п'ять років, уточнюється або розробляється у разі зміни умов діяльності об'єкта підвищеної небезпеки, що призводять до підвищення або зниження ступеня небезпеки та рівня ризику, незалежно від їх причин.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не проведено повторну експертизу декларації безпеки, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», НПАОП 0.00-3.08-02, пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», суб'єкт господарювання проводить експертизу повноти дослідження ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику, а також обґрунтованості та достатності прийнятих щодо зменшення рівня ризику, готовності до дій з локалізації і ліквідації наслідків аварій рішень
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не переглянуто план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», План локалізації і ліквідації аварій переглядається кожні 5 років. План локалізації і ліквідації аварій може переглядатися або уточнюватися до закінчення 5 років з дати його розроблення у разі: змін в умовах діяльності суб'єкта господарської діяльності незалежно від їх причин, що призводять до необхідності зміни відомостей, які містяться у плані локалізації і ліквідації аварій; внесення змін до чинних або прийняття нових нормативно-правових актів, що впливають на зміст плану локалізації і ліквідації аварій; висунення обгрунтованих вимог щодо плану локалізації і ліквідації аварій органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. При внесенні змін і доповнень до плану локалізації і ліквідації аварій суб'єкти господарської діяльності та інші юридичні і фізичні особи, які повинні брати участь у виконанні протиаварійних заходів, надають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, та центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах пожежної і техногенної безпеки, відповідну для цього інформацію.
Відсутність оновленого плану локалізації та ліквідації знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, які потрапляють в зону ураження, що несе загрозу життю та здоров'ю людей;
- Відсутні промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин.
Відповідно до пункту 4.3.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», на ПНО або ОПН промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин повинні зберігатися на робочих місцях, а персонал, безпосередньо зайнятий на обслуговуванні ПНО або ОПН (виробництва, цехи, ділянки тощо), повинен постійно носити ЗЗОД при собі.
Відсутність даних засобів створює небезпеку для людей при негативному впливі хімічних речовин.
- Підприємство не забезпечено об'єктовим матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків.
Відповідно до частини 3 статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пункту 4.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775, матеріальні резерви для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій створюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (оперативний матеріальний резерв), іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий матеріальний резерв), місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування (регіональний та місцевий матеріальні резерви) та суб'єктами господарювання (об'єктовий матеріальний резерв).
Відсутність матеріального резерву ускладнює ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та не дає оперативно провести відновлювані роботи технологічного обладнання причинені в наслідок аварії, що може спричинити загрозу життю та здоров'ю людини.
- Особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту.
Відповідно до пункт 10 додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту», особи керівного складу та фахівці органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, у перший рік призначення на посаду і періодично один раз на три - п'ять років зобов'язані проходити функціональне навчання.
Навчання з питань цивільного захисту являє собою показник вмінь та навичок відповідальної особи щодо організації та здійснення заходів з питань цивільного захисту при ліквідації надзвичайної ситуації.
- Не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації.
Відповідно до пункту 4.5.5 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», на підприємстві, в установі та організації повинні бути вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії).
- Не розроблено графіки проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань.
Відповідно до пункту 17 ПКМУ №444 від 26.06.2013 «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях», спеціальні об'єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту проводяться у порядку, затвердженому МВС.
Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
АГЗС за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, 111
- Не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до статті 57 Кодексу цивільного захисту України, Постанова Кабінету міністрів України від 05.06.2013 № 440 «Затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки» зі змінами від 14.02.2018 №80, декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки дає право на початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин).
Відсутність Декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки не дає можливість оцінити ризики, які є на підприємстві, що може призвести до загрози життю та здоров'ю людей.
- Допускається розміщення та зберігання цистерн транспортних засобів на виробничій території АГЗС.
Відповідно до пункту 1.31 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», забороняється розміщення транспортних засобів на виробничій території ГНС, ГНП, АГЗС, не пов'язаних з їх експлуатацією.
Розміщення та зберігання цистерн транспортних засобів на виробничій території ГНС, ГНП, АГЗС, не пов'язаних з їх експлуатацією, може заважати та перешкоджати оперативній ліквідації надзвичайної ситуації при її виникненні на території об'єкта та загрожувати життю та здоров'ю людей.
- Не обладнані приміщення та споруди системами протипожежного захисту відповідно до таблиці «А1», «А2» додатку «А» (обов'язковий), таблиці «Б1» додатку «Б» (обов'язковий)» ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (офісні та складські приміщення, гаражі, магазин, операторська).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.94 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання», приміщення та споруди повинні бути обладнання системами протипожежного захисту.
Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дає можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що спричинить значні матеріальні збитки, загибель та/або травмування людей. Система пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі повинні бути встановлені на об'єктах, де вплив небезпечних факторів пожежі може призвести до травматизму та (або) загибелі людей.
- Об'єкт не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення
зовнішнього пожежогасіння. Не передбачено зовнішнє пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.104 розділу 8 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», пункту 9.1.2 ДБН В. 1.1-7. «Автозаправні станції проектування та будівництво», розділу 6.2 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди», об'єкт повинен бути забезпечений необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об'єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу. Відсутність систем зовнішнього протипожежного водопроводу сприятиме швидкому розповсюдженню пожежі, яка створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- На об'єкті не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відповідно до статті 53 Кодексу цивільного захисту України, пункту 5.9 ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення», на об'єктах підвищеної небезпеки повинна бути змонтована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення не дасть можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
Не забезпечене постійне та обов'язкове .аварійно-рятувальне обслуговування АГЗС на договірній основі.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» від 26.10.2016 № 763, пункту 3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 №557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», об'єкти підвищеної небезпеки повинні забезпечувати постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі.
Договір на постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування передбачає залучення спеціальної аварійно-рятувальної техніки при ліквідації надзвичайної ситуації, а також проведення профілактичної роботи у складі комісії суб'єкта господарювання, що зменшує ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій.
Відсутність даного договору значно збільшить час ліквідації надзвичайної ситуації, що створює загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проводиться регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури.
Відповідно до пункту 3 глави 4 розділу V Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 №658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», пунктів 3.2, 3.5 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», повинен бути регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури.
Не проведення регулярного огляду та планово-попереджувального ремонту зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури ставить під загрозу контроль та безаварійне використання обладнання, що в свою чергу сприяє можливості виникнення надзвичайної ситуації внаслідок порушення герметичності використовуваного обладнання під час здійснення господарської діяльності та створює додаткові передумови виникненню надзвичайної ситуації та загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни заземлюючим пристроєм.
Відповідно до пункту 10.8 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 21 глави 1 розділу VII, пункту 30 глави 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни повинно бути забезпечено заземлюючим пристроєм.
При відсутності заземлюючого пристрою для зливання зрідженого газу з автоцистерни є ризик виникнення розряду статичної напруги, що може призвести до надзвичайної ситуації, пожежа або вибух, що є загрозою для життя та здоров'я людини.
- Відсутні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту відповідно до вимог пунктів 9.2.7,9.2.8 Розділу 9 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" з відмітками про ТО.
Відповідно до пункту 1.21 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пунктів 1, 2, 3 глави 4 розділу IV НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», на об'єкті повинні бути наявні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту з відмітками про технічне обслуговування.
При відсутності блискавкозахисту шляхи розтікання струму блискавки неконтрольовані і її удар може створити небезпеку ураження струмом. Відсутність блискавкозахисту будинків і споруд часто сприяє виникненню пожеж. Внаслідок відсутності паспортів на блискавкозахисні пристрої не можливо визначити працездатність та відповідність нормам змонтованої системи блискавкозахисту, що створює загрозу для життя та здоров'я людини.
- Не виконано захист будівлі операторської від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
Відповідно до пункту 1.21 глави І розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, будівлі, споруди та зовнішні установки повинні бути захищені від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
При відсутності блискавкозахисту шляхи розтікання струму блискавки неконтрольовані і її удар може створити небезпеку ураження струмом. Відсутність блискавкозахисту будинків і споруд часто сприяє виникненню пожеж, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проводиться перевірка параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання не проводиться на спеціальному стенді.
Відповідно до пункту 1.13, пункту 1.14 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», тиск настроювання ЗСК не повинен перевищувати більше як на 15% максимальний робочий тиск у резервуарах і газопроводах. Порядок настроювання і перевірки ЗСК визначають із урахуванням вимог документації з експлуатації заводу- виробника. Перевірку параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання необхідно проводити на спеціальному стенді або на місці їх експлуатації за допомогою спеціального пристрою. ЗСК після випробування та настроювання пломбується. На місце ЗСК, який знімається для ремонту або настроювання, повинен встановлюватися справний ЗСК. Забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів і газопроводів при несправних і не настроєних ЗСК.
Відсутність перевірки параметрів настроювання ЗСК та їх регулювання спеціальному стенді унеможливлює визначення працездатності та відповідності нормам, що може призвести до пожежі або вибуху та несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Допускається використання гумовотканинних рукавів, які не піддавались гідравлічному випробуванню.
Відповідно до пункту 1.17 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», гумовотканинні рукави до встановлення, а надалі - один раз на 3 місяці, повинні підлягати гідравлічному випробуванню тиском, що становить 1,25 номінального. Рукави повинні мати маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань.
Гумовотканинні рукава, які не піддавались гідравлічному випробуванню на міцність та щільність, можуть не витримати тиск зрідженого газу в системі, що може призвести до його витікання та призвести до пожежі або вибуху, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено периметр АГЗС зі сторін посадок, лісових масивів, насаджень зореною смугою землі шириною, не менш ніж 5 метрів.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 3 глави І розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», у випадку розміщення АЗС поблизу посадок сільськогосподарських культур, лісових масивів, паркових насаджень тощо, по яких можливе поширення вогню, по периметру межі АЗС зорюється смуга землі шириною не менше 5 м (якщо не передбачене наземне покриття, виконане з матеріалів, що не поширюють вогонь по своїй поверхні, такої ж ширини).
Не зорана смуга землі по периметру АЗС може призвести до швидкого розповсюдження вогню та ускладнює можливість оперативної ліквідації пожежі або аварії, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.
- Не забезпечено мінімальну відстань від резервуарів для зберігання газу до насаджень дерев листяних порід не менше 20 метрів.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.142 ДБН В.2.5 - 20-2001 «Газопостачання», АГЗС слід розміщувати з дотриманням вимог, що пред'являються до розміщення ГНП. Мінімальні відстані до лісних масивів хвойних порід - 50 метрів, листяних порід - 20 метрів.
Не дотримана відстань від резервуару для зберігання газу до дерев листяних порід може призвести до швидкого розповсюдження вогню та ускладнює можливість оперативної ліквідації пожежі або аварії, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.
- Паливороздавальну колонку АГЗС не оснащено автономними установками пожежогасіння або пересувними вогнегасниками з масою заряду не менше 100 кг.
Відповідно до пункту 10.1 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6 Пам'ятки щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння НАПБ В.01.058-2008/1 12 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», АЗС, які розраховані на кількість заправок за добу до 100 автомобілів включно (контейнерні та модульні АЗС малої потужності) оснащуються 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг.
У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою (операторів, заправників та інших осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Відповідно до пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму являє собою показник вмінь та навичок працівника робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою під час здійснення своїх безпосередніх функціональних обов'язків на об'єкті підвищеної небезпеки.
Не проведення перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб), унеможливлює визначення їх підготовки у надзвичайній ситуації, що може призвести до загибелі людей.
- Не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Відповідно до пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 16 Постанови КМУ від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях", посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Навчання та перевірка знань з питань пожежної безпеки являє собою показник вмінь та навичок працівника під час здійснення своїх безпосередніх функціональних обов'язків на об'єкті підвищеної небезпеки.
Не проведення перевірки знань з питань пожежної безпеки посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб), унеможливлює визначення їх підготовки у надзвичайній ситуації, що може призвести до загибелі людей.
- Не встановлено відповідним документом (інструкцією, наказом), належний протипожежний режим підприємства, в якому визначено:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення ППР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі.
Відповідно до пункту 3 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 1 глави 1 розділу II НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», на кожному об'єкті (наказом, інструкцією тощо) встановлюється протипожежний режим, який включає:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення ППР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі.
Не встановлення протипожежного режиму не забезпечує знання персоналу та відвідувачів про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення.
Відповідно до пункту 4 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.
Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (відсутнє відповідне маркування на переносних вогнегасниках).
Відповідно до пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 5 розділу II «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників» Наказ МВС України від 15.01.2015 за № 25, для забезпечення працездатного стану та якісної експлуатації вогнегасників на об'єкті особою, відповідальною за пожежну безпеку, має бути організовано їх технічне обслуговування відповідно до норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та інших нормативних документів у сфері пожежної безпеки.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об'єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу. Не проведення своєчасного обслуговування вогнегасників може привести до неспрацювання їх в разі використання, що сприятиме розповсюдженню пожежі, яка створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не укомплектовано на території АГЗС пожежний щит первинними засобами пожежогасіння, відповідно до норм належності.
Відповідно до пункту 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, до комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено лінію живлення побутового кондиціонеру автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів у приміщенні операторської.
Відповідно до пункту 2.26 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів.
Не правильне з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів становить велику небезпеку виникнення пожежі. Через великий опір у місцях стиків може відбуватись перегрівання та пошкодження ізоляцій, що призведе до виникнення пожежі, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- АГЗС не забезпечено: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АГЗС.
Відповідно до пункту 16 глави І, пункту 30 глави II розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», АЗС забезпечуються: знаками пожежної безпеки, дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території АЗС; відповідними знаками попередження водіїв мототранспорту про необхідність вимкнення двигуна на відстані 15 м від паливно-роздавальних колонок, знаками про обов'язкову висадку пасажирів, дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АЗС.
Не встановлення на території АГЗС відповідних знаків та покажчиків не забезпечує знання персоналу та відвідувачів про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не проведена та не узгоджена з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки ідентифікація потенційно - небезпечного об'єкту.
Відповідно до пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пунктів 8, 9, 10 Наказу МНС від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту.
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайній ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;
- Не здійснено державну реєстрацію потенційно-небезпечного об'єкту.
Відповідно до пунктів 6, 8, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1288 "Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів", реєстрації підлягають розташовані на території України небезпечні об'єкти, на яких існує загроза виникнення надзвичайних ситуацій. Реєстрація обов'язкова для всіх небезпечних об'єктів незалежно від форми власності і підпорядкування. Не підлягають реєстрації в цьому Реєстрі залізничні, морські, повітряні та інші транспортні засоби, які перевозять небезпечні речовини. До осіб, які повинні зареєструвати небезпечні об'єкти, належать юридичні та фізичні особи - власники небезпечних об'єктів, або за якими ці об'єкти закріплені на правах повного господарського відання або оперативного управління чи перебувають у їх володінні та користуванні. Реєстрація небезпечних об'єктів вважається закінченою після одержання особами, які зареєстрували небезпечні об'єкти, свідоцтва про їх реєстрацію за формою, встановленою Мін'юстом.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років).
Відповідно до пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», декларація безпеки переглядається суб'єктом господарювання один раз на п'ять років, уточнюється або розробляється у разі зміни умов діяльності об'єкта підвищеної небезпеки, що призводять до підвищення або зниження ступеня небезпеки та рівня ризику, незалежно від їх причин.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин, які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не проведено повторну експертизу декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років).
Відповідно до пункту 7 та пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», НПАОП 0.00-3.08-02, пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», суб'єкт господарювання проводить експертизу повноти дослідження ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику, а також обґрунтованості та достатності прийнятих щодо зменшення рівня ризику, готовності до дій з локалізації і ліквідації наслідків аварій рішень.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не переглянуто план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій (проводиться повторно кожні 5 років).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», План локалізації і ліквідації аварій переглядається кожні 5 років. План локалізації і ліквідації аварій може переглядатися або уточнюватися до закінчення 5 років з дати його розроблення у разі: змін в умовах діяльності суб'єкта господарської діяльності незалежно від їх причин, що призводять до необхідності зміни відомостей, які містяться у плані локалізації і ліквідації аварій; внесення змін до чинних або прийняття нових нормативно-правових актів, що впливають на зміст плану локалізації і ліквідації аварій; висунення обґрунтованих вимог щодо плану локалізації і ліквідації аварій органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. При внесенні змін і доповнень до плану локалізації і ліквідації аварій суб'єкти господарської діяльності та інші юридичні і фізичні особи, які повинні брати участь у виконанні протиаварійних заходів, надають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, та центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах пожежної і техногенної безпеки, відповідну для цього інформацію.
Відсутність оновленого плану локалізації та ліквідації знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, які потрапляють в зону ураження, що несе загрозу життю та здоров'ю людей;
- Відсутні промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин.
Відповідно до пункту 4.3.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», на ПНО або ОПН промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин повинні зберігатися на робочих місцях, а персонал, безпосередньо зайнятий на обслуговуванні ПНО або ОПН (виробництва, цехи, ділянки тощо), повинен постійно носити ЗЗОД при собі.
Відсутність даних засобів створює небезпеку для людей при негативному впливі хімічних речовин.
- Підприємство не забезпечено об'єктовим матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків.
Відповідно до частини 3 статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пункту 4.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775, матеріальні резерви для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій створюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (оперативний матеріальний резерв), іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий матеріальний резерв), місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування (регіональний та місцевий матеріальні резерви) та суб'єктами господарювання (об'єктовий матеріальний резерв).
Відсутність матеріального резерву ускладнює ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та не дає оперативно провести відновлювані роботи технологічного обладнання причинені в наслідок аварії, що може спричинити загрозу життю та здоров'ю людини.
- Особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту.
Відповідно до пункт 10 додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту», особи керівного складу та фахівці органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, у перший рік призначення на посаду і періодично один раз на три - п'ять років зобов'язані проходити функціональне навчання.
Навчання з питань цивільного захисту являє собою показник вмінь та навичок відповідальної особи щодо організації та здійснення заходів з питань цивільного захисту при ліквідації надзвичайної ситуації. Не проведення перевірки знань з питань цивільного захисту особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, унеможливлює визначення їх підготовки у надзвичайній ситуації, що може призвести до загибелі людей.
- Не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації.
Відповідно до пункту 4.5.5 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», на підприємстві, в установі та організації повинні бути вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії).
Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
АГЗП за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. О. Невського, 115
- Не обладнані приміщення та споруди системами протипожежного захисту відповідно до таблиці «А1», «А2» додатку «А» (обов'язковий), таблиці «Б1» додатку «Б» (обов'язковий)» ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (офісні та складські приміщення, гаражі, магазин, операторська).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.94 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання», приміщення та споруди повинні бути обладнані системами протипожежного захисту.
Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дає можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що спричинить значні матеріальні збитки, загибель та/або травмування людей. Система пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі повинні бути встановлені на об'єктах, де вплив небезпечних факторів пожежі може призвести до травматизму та (або) загибелі людей.
- Об'єкт не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння. Не передбачено зовнішнє пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.104 розділу 8 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», пункту 9.1.2 ДБН В.1.1-7. «Автозаправні станції проектування та будівництво», розділу 6.2 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди», об'єкт повинен бути забезпечений необхідною кількістю води для здійснення зовнішнього пожежогасіння від водойми (пожежного резервуару) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об'єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу. Відсутність систем зовнішнього протипожежного водопроводу сприятиме швидкому розповсюдженню пожежі, яка створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- На об'єкті не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відповідно до статті 53 Кодексу цивільного захисту України, пункту 5.9 ДБН В.2.5-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення», на об'єктах підвищеної небезпеки повинна бути змонтована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Відсутність системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення не дасть можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
Не забезпечене постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування АГЗС на договірній основі.
Відповідно до пункт 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» від 26.10.2016 № 763, пункту 3.3 Наказу МНС України від 15.08.2007 №557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», об'єкти підвищеної небезпеки повинні забезпечувати постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі.
Договір на постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування передбачає залучення спеціальної аварійно-рятувальної техніки при ліквідації надзвичайної ситуації, а також проведення профілактичної роботи у складі комісії суб'єкта господарювання, що зменшує ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій.
Відсутність даного договору значно збільшить час ліквідації надзвичайної ситуації, що створює загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проводиться регулярний огляд та планово-попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури.
Відповідно до пункту 3 глави 4 розділу V Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», пунктів 3.2, 3.5 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», повинен бути регулярний огляд та планово- попереджувальний ремонт зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури.
Не проведення регулярного огляду та планово-попереджувального ремонту зливно-наливних пристроїв, трубопроводів та трубопровідної арматури ставить під загрозу контроль та безаварійне використання обладнання, що в свою чергу сприяє можливості виникнення надзвичайної ситуації внаслідок порушення герметичності використовуваного обладнання під час здійснення господарської діяльності та створює додаткові передумови для виникнення надзвичайної ситуації та загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни заземлюючим пристроєм.
Відповідно до пункту 10.8 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 21 глави 1 розділу VII, пункту 30 глави 2 розділу VII Наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», місце для зливання зрідженого газу з автоцистерни повинно бути забезпечено заземлюючим пристроєм.
При відсутності заземлюючого пристрою для зливання зрідженого газу з автоцистерни є ризик виникнення розряду статичної напруги, що може призвести до надзвичайної ситуації, пожежа або вибух, що є загрозою для життя та здоров'я людини.
- Відсутні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту, відповідно до вимог пунктів 9.2.7,9.2.8 Розділу 9 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" з відмітками про ТО.
Відповідно до пункту 1.21 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пунктів 1, 2, 3 глави 4 розділу IV НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», на об'єкті повинні бути наявні паспорти на блискавкозахисні пристрої та паспорти на заземлювачі пристроїв блискавкозахисту з відмітками про технічне обслуговування.
Внаслідок відсутності паспортів на блискавкозахисні пристрої не можливо визначити працездатність та відповідність нормам змонтованої системи блискавкозахисту, що створює загрозу для життя та здоров'я людини.
- Не виконано захист будівлі операторської від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
Відповідно до пункту 1.21 глави І розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, будівлі, споруди та зовнішні установки повинні бути захищені від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
При відсутності блискавкозахисту шляхи розтікання струму блискавки неконтрольовані і її удар може створити небезпеку ураження струмом. Відсутність блискавкозахисту будинків і споруд часто сприяє виникненню пожеж, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проводиться перевірка параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання не проводиться на спеціальному стенді.
Відповідно до пункту 1.13, пункту 1.14 глави 1 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», тиск настроювання ЗСК не повинен перевищувати більше як на 15% максимальний робочий тиск у резервуарах і газопроводах. Порядок настроювання і перевірки ЗСК визначають із урахуванням вимог документації з експлуатації заводу- виробника. Перевірку параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання необхідно проводити на спеціальному стенді або на місці їх експлуатації за допомогою спеціального пристрою. ЗСК після випробування та настроювання пломбується. На місце ЗСК, який знімається для ремонту або настроювання, повинен встановлюватися справний ЗСК. Забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів і газопроводів при несправних і не настроєних ЗСК.
Відсутність перевірки параметрів настроювання ЗСК та їх регулювання спеціальному стенді унеможливлює визначення працездатності та відповідності нормам, що може призвести до пожежі або вибуху та несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Допускається використання гумовотканинних рукавів, які не піддавались гідравлічному випробуванню.
Відповідно до пункту 1.17 розділу VI Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 «Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання», гумовотканинні рукави до встановлення, а надалі - один раз на 3 місяці, повинні підлягати гідравлічному випробуванню тиском, що становить 1,25 номінального. Рукави повинні мати маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань.
Гумовотканинні рукава, які не піддавались гідравлічному випробуванню на міцність та щільність, можуть не витримати тиск зрідженого газу в системі, що може призвести до його витікання та призвести до пожежі або вибуху, що несе загрозу для здоров'я і життя людей
- Допускається розміщення паливороздавальної колонки ближче ніж за 5 метрів до резервуару для зберігання СВГ.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, таблиці 21 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» (зі змінами), мінімальні відстані від стаціонарних надземних та підземних резервуарів на АГЗП до приймальних та заправних колонок приймають 5 м.
Не дотримання відстані від резервуару для зберігання газу до паливороздавальної колонки може призвести до швидкого розповсюдження вогню та ускладнює можливість оперативної ліквідації пожежі або аварії, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.
- Розміщено резервуари для зберігання СВГ на відстані менше 20 метрів до промислового підприємства, до проїжджої частини менше ніж нормативна.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.148, таблиці 21 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» (зі змінами), резервуари для зберігання СВГ встановлюються на відстані не менше 20 метрів до промислових підприємств.
Не дотримана відстань від резервуару для зберігання газу до сусідніх промислових об'єктів та до проїжджої частини може призвести до швидкого розповсюдження вогню та ускладнює можливість оперативної ліквідації пожежі або аварії, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.
- Не огороджена вся територія АГЗС провітрюваною огорожею з негорючих матеріалів.
Відповідно до пункту 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 8.145 ДБН В.2.5- 20-2001 «Газопостачання», територія АГЗС повинна бути огороджена провітрюваною огорожею з негорючих матеріалів.
Глухі стіни, що огороджують АГЗС дають можливість скупченню газів на території об'єкту та біля обладнання, що може призвести до вибуху або пожежі , що загрожує життю та здоров'ю людей.
- Допускається прокладання проводів з оболонками з горючих матеріалів по горючим облицюванням у приміщеннях операторської.
Відповідно до пункту 1.12 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, у разі відкритого прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів відстань від них до горючих основ (конструкцій, деталей) повинна становити не менше 0,01 метра. У разі неможливості забезпечити вказану відстань провід (кабель) слід відокремлювати від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра.
Для уникнення загорання горючих поверхонь від електрообладнання, яка встановлена на горючих основах, під це електрообладнання потрібно підкладати суцільний негорючий матеріал, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. Електричне обладнання, яке встановлено на горючі основи, може загорітися від короткого замикання, що є загрозою для життя людей.
- Паливороздавальну колонку АГЗС не оснащено автономними установками пожежогасіння або пересувними вогнегасниками з масою заряду не менше 100 кг.
Відповідно до пункту 10.1 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 6 пам'ятки щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння НАПБ В.01.058-2008/1 12 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», АЗС, які розраховані на кількість заправок за добу до 100 автомобілів включно (контейнерні та модульні АЗС малої потужності) оснащуються 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг.
У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не забезпечено проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки працівників, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою (операторів, заправників та інших осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Відповідно до пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму являє собою показник вмінь та навичок працівника робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою під час здійснення своїх безпосередніх функціональних обов'язків на об'єкті підвищеної небезпеки, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не проведено навчання та перевірку знань посадових осіб з питань пожежної безпеки (директора та відповідальних за пожежну безпеку осіб) у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Відповідно до пункту 16 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 16 Постанови КМУ від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях", посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
Навчання та перевірка знань з питань пожежної безпеки являє собою показник вмінь та навичок працівника під час здійснення своїх безпосередніх функціональних обов'язків на об'єкті підвищеної небезпеки, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- Не встановлено відповідним документом (інструкцією, наказом), належний протипожежний режим підприємства, в якому визначено:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення ППР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі.
Відповідно до пункту 3 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 1 глави 1 розділу II НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», на кожному об'єкті (наказом, інструкцією тощо) встановлюється протипожежний режим, який включає:
- заборона куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів;
- порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);
- порядок прибирання відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень;
- порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі;
- порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи;
- порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно- технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення ППР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- дії працівників у разі виявлення пожежі.
Не встановлення протипожежного режиму не забезпечує знання персоналу та відвідувачів про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки для кожного приміщення.
Відповідно до пункту 4 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.
Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (відсутнє відповідне маркування на переносних вогнегасниках).
Відповідно до пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, пункту 5 розділу II «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників» Наказ МВС України від 15.01.2015 за № 25, для забезпечення працездатного стану та якісної експлуатації вогнегасників на об'єкті особою, відповідальною за пожежну безпеку, має бути організовано їх технічне обслуговування відповідно до норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та інших нормативних документів у сфері пожежної безпеки.
Первинні засоби пожежогасіння застосовують для ліквідації пожежі на початковій стадії її розвитку саме персоналом об'єкта до прибуття пожежно- рятувального підрозділу. Не проведення своєчасного обслуговування вогнегасників може привести до неспрацювання їх в разі використання, що сприятиме розповсюдженню пожежі, яка створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не укомплектовано на території АГЗС пожежний щит первинними засобами пожежогасіння відповідно до норм належності.
Відповідно до пункту 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017, до комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
У разі виникнення пожежі недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння ускладнить ліквідацію на ранніх стадіях, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.
- АГЗС не забезпечено: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АГЗС.
Відповідно до пункту 16 глави І, пункту ЗО глави II розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», АЗС забезпечуються: знаками пожежної безпеки, дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території АЗС; відповідними знаками попередження водіїв мототранспорту про необхідність вимкнення двигуна на відстані 15 м від паливно-роздавальних колонок, знаками про обов'язкову висадку пасажирів, дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АЗС.
Не встановлення на території АГЗС відповідних знаків та покажчиків не забезпечує знання персоналу та відвідувачів про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
- Не проведена та не узгоджена з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки ідентифікація потенційно - небезпечного об'єкту.
Відповідно до пункту 3.1.1 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пунктів 8, 9, 10 Наказу МНС від 23.02.2006 № 98 «Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», відповідальні особи об'єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту.
Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки, що при надзвичайній ситуації несе загрозу для здоров'я і життя людей;
- Не здійснено державну реєстрацію потенційно-небезпечного об'єкту.
Відповідно до пунктів 6, 8, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1288 "Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів", реєстрації підлягають розташовані на території України небезпечні об'єкти, на яких існує загроза виникнення надзвичайних ситуацій. Реєстрація обов'язкова для всіх небезпечних об'єктів незалежно від форми власності і підпорядкування. Не підлягають реєстрації в цьому Реєстрі залізничні, морські, повітряні та інші транспортні засоби, які перевозять небезпечні речовини. До осіб, які повинні зареєструвати небезпечні об'єкти, належать юридичні та фізичні особи - власники небезпечних об'єктів, або за якими ці об'єкти закріплені на правах повного господарського відання або оперативного управління чи перебувають у їх володінні та користуванні. Реєстрація небезпечних об'єктів вважається закінченою після одержання особами, які зареєстрували небезпечні об'єкти, свідоцтва про їх реєстрацію за формою, встановленою Мін'юстом.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин, які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років).
Відповідно до пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», декларація безпеки переглядається суб'єктом господарювання один раз на п'ять років, уточнюється або розробляється у разі зміни умов діяльності об'єкта підвищеної небезпеки, що призводять до підвищення або зниження ступеня небезпеки та рівня ризику, незалежно від їх причин.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин, які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не проведено повторну експертизу декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (проводиться повторно кожні 5 років).
Відповідно до пункту 7 та пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002р. №956 «Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», НПАОП 0.00-3.08-02, пункту 4.9.6 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», суб'єкт господарювання проводить експертизу повноти дослідження ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику, а також обґрунтованості та достатності прийнятих щодо зменшення рівня ризику, готовності до дій з локалізації і ліквідації наслідків аварій рішень.
Відсутність документації не дає можливості визначити ступінь та чинники небезпеки, а також кількісний склад небезпечних речовин які можуть створити загрозу або будуть причиною виникнення надзвичайної ситуації, що знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, що потрапляють в зону ураження.
- Не переглянуто план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій, з урахуванням збільшення кількості небезпечної речовини.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», План локалізації і ліквідації аварій переглядається кожні 5 років. План локалізації і ліквідації аварій може переглядатися або уточнюватися до закінчення 5 років з дати його розроблення у разі: змін в умовах діяльності суб'єкта господарської діяльності незалежно від їх причин, що призводять до необхідності зміни відомостей, які містяться у плані локалізації і ліквідації аварій; внесення змін до чинних або прийняття нових нормативно-правових актів, що впливають на зміст плану локалізації і ліквідації аварій; висунення обгрунтованих вимог щодо плану локалізації і ліквідації аварій органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. При внесенні змін і доповнень до плану локалізації і ліквідації аварій суб'єкти господарської діяльності та інші юридичні і фізичні особи, які повинні брати участь у виконанні протиаварійних заходів, надають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, та центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах пожежної і техногенної безпеки, відповідну для цього інформацію.
Відсутність плану локалізації та ліквідації знижує передумови для прийняття відповідного оперативного рішення для ліквідації надзвичайної ситуації та вжиття необхідних заходів для евакуації персоналу та населення, які потрапляють в зону ураження, що несе загрозу життю та здоров'ю людей.
- Відсутні промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин.
Відповідно до пункту 4.3.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», на ПНО або ОПН промислові засоби захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин повинні зберігатися на робочих місцях, а персонал, безпосередньо зайнятий на обслуговуванні ПНО або ОПН (виробництва, цехи, ділянки тощо), повинен постійно носити ЗЗОД при собі.
Відсутність даних засобів створює небезпеку для людей при негативному впливі хімічних речовин.
- Підприємство не забезпечено об'єктовим матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків.
Відповідно до частини 3 статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пункту 4.2 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 « Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775, матеріальні резерви для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій створюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (оперативний матеріальний резерв), іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий матеріальний резерв), місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування (регіональний та місцевий матеріальні резерви) та суб'єктами господарювання (об'єктовий матеріальний резерв).
Відсутність матеріального резерву ускладнює ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та не дає оперативно провести відновлювані роботи технологічного обладнання причинені в наслідок аварії, що може спричинити загрозу життю та здоров'ю людини.
- Особами керівного складу та фахівцями, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту.
Відповідно до пункт 10 додатка 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту», особи керівного складу та фахівці органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, у перший рік призначення на посаду і періодично один раз на три - п'ять років зобов'язані проходити функціональне навчання.
Навчання з питань цивільного захисту являє собою показник вмінь та навичок відповідальної особи щодо організації та здійснення заходів з питань цивільного захисту при ліквідації надзвичайної ситуації.
- Не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації.
Відповідно до пункту 4.5.5 Наказу МНС України від 15.08.2007 № 557 «Правила техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», на підприємстві, в установі та організації повинні бути вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії).
Не проведення інструктажу не забезпечує знання персоналу про безпеку при поводженні і використанні обладнання та речовини, що використовуються в господарчій діяльності, та алгоритм дій в разі виникнення надзвичайної ситуації, що створює загрозу для життя та здоров'я людей.
Наявність порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту підтверджується наявними у матеріалах справи доказами та не було спростовано відповідачем за первісним позовом під час судового розгляду справи.
Водночас, існування (не усунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених позивачем за первісним позовом, які загрожують життю та здоров'ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації такого підприємства.
Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 26.06.2018 по справі № 823/589/16, від 28.02.2019 № 810/2400/18 та, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, є обов'язковими для суду при розгляді даної справи.
Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства у сфері пожежної безпеки, які спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову в частині застосування до відповідача заходів реагування.
Тердження відповідача за первісним позовом про вжиття окремих заходів для усунення порушень, зафіксованого в акті від 23.11.2018 №257, які викладені у заяві про приєднання до справи додаткових доказів та пояснень, не є підставою для відмови у задоволенні заявлених позовних вимог, оскільки відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після зупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених порушень (частина 5 статті 4 Закону № 877).
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Таким чином, суд з урахуванням вищевикладених обставин вважає первісний позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, в зв'язку з чим, у задоволені зустрічного позову необхідно відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сибмел" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 101, код ЄДРОПУ 13625345) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації - задовольнити.
У задоволені зустрічної позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сибмел" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 101, код ЄДРОПУ 13625345) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593) про визнання протиправними дій - відмовити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації автогазозаправних станцій (АГЗС) та авто газозаправних пунктів (АГЗП) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сибмел" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 101, код ЄДРОПУ 13625345), розташованого за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гоголя, буд. 101, пр. Б. Хмельницького, буд. 11, вул. О. Невського, буд. 115, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію АГЗС та АГЗП за вказаною адресою, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписане суддею 29.08.2019.
Суддя Р.В. Сацький