про зупинення провадження у адміністративній справі
27 серпня 2019 рокум. Ужгород№ 260/960/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Майор А.Є.
вирішуючи у відкритому судовому засіданні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 серпня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали, повний текст ухвали складено 30 серпня 2019 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Закарпатській області, якою просить: визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Ф-2307-50 від 07 червня 2019 року, яка винесена Головним управлінням ДФС у Закарпатській області.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про зупинення провадження в адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 520/3939/19 (Пз/9901/10/19).
Позивач у судовому засіданні підтримав клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі.
Представник відповідача не заперечував проти зупинення провадження в адміністративній справі.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 21 травня 2019 року відкрито провадження у зразковій справі №520/3939/19 за позовом самозайнятої особи до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправною та скасування вимоги.
Ознаками даної зразкової справи є :
1) позивач: самозайнята особа, яка є платником єдиного внеску, у межах провадження незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої, викладацької, медичної практики, адвокатської практики, нотаріальної практики, релігійної (місіонерської) діяльності).
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган доходів і зборів, на обліку якого стоїть платник єдиного внеску;
3) предмет спору: рішення відповідача у справі (вимога) про сплату позивачем боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску.
Станом на момент вирішення питання про зупинення провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень та на сайті Верховного Суду відсутні відомості про розгляд Верховним Судом зразкової справи № 520/3939/19 (Пз/9901/10/19).
Судом встановлено, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) за складом учасників та змістом заявлених позовних вимог, містить ознаки типової справи, що визначені в ухвалі Верховного Суду від 21 травня 2019 р. у зразковій адміністративній справі №520/3939/19.
Відповідно до положень пункту 21 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до положень пункту 22 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до приписів частини 1 статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відтак, оскільки рішення Верховного Суду у зразковій справі законної сили не набрало, суд вважає за необхідне зупинити провадження у адміністративній справі № 260/960/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 520/3939/19 (Пз/9901/10/19).
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Зупинити провадження в адміністративній справі № 260/960/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) - до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 520/3939/19 (Пз/9901/10/19).
2. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя Маєцька Н.Д.