Справа №: 343/1552/19
Провадження №: 3/0343/323/19
30 серпня 2019 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Монташевич С.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківської області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, -
До Долинського районного суду Івано-Франківської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №054248 від 20.07.2019, складеним КРПП №3 Долинського ВП лейтенантом поліції Глушак Т.І., Грушаник ОСОБА_2 . 20.07.2019 близько 18:26 год в м. Долина по вул.Обліски керував автомобілем марки «Фольцваген Пассат», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп"яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків. Від підпису та пояснень, особа яка притягається до адміністративної відповідальності відмовився. Вказано, що ОСОБА_1 такими своїми діями порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху та в його діях міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Проаналізувавши матеріали справи, приходжу до такого висновку.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно зі ст.278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення, та які визначають його суть.
При вивченні вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів, суд встановив невідповідність його вимогам закону, виходячи з такого.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. Винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як встановлено вимогами Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я № 1452/735 від 09.11.2015, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Огляд проводиться у присутності двох свідків.
Не допускаються виправлення та закреслення у протоколі, дописування, тощо.
Однак, упротоколі про адміністративне правопорушення ДПР18 №054248 від 20.07.2019містяться виправлення та закреслення, зокрема, номер посвідчення водія закреслено, а зазначений номер є нечитабельним, прізвища свідків вписані іншим почерком та ручкою.
З даного приводу особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, суду вказала, що йому не надавали на підпис протокол, де були б зазначені особи свідків, також у його присутності не складалося направлення на медичний огляд, хоча від огляду на місці він відмовлявся. Не відбиралися на місці і пояснення у свідків, не ознайомлювали його ні зі складеним протоколом, ні документами, які долучені до нього. Також у нього не відбиралося жодних пояснень, чим порушені його права при складенні протоколу про адміністративне правопорушення. Тому вважає, що протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №054228 від 20.07.201 9не відповідає вимогам Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 672/5 від 12.03.2016 року.
Суд звертає увагу, що у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №054228 від 20.07.2019 зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, однак не конкретизовано, чи відмовлявся він тільки на місці зупинки, чи і від огляду в медичному закладі. Також вказано, що від дачі пояснень по суті порушення та від підпису протоколу останній відмовився. Разом з тим, інспектором КРПП №3 Долинського ВП лейтенантом поліції Глушак Т.І. не долучено жодних доказів, які б свідчили про відмову ОСОБА_1 від дачі пояснень по суті порушення та від підпису протоколу
Крім того, у долучених до протоколу поясненнях свідка ОСОБА_3 містяться виправлення щодо часу проведення огляду водія.
Дані порушення є значними та унеможливлюють об'єктивно вирішити дану справу.
Згідно з вимогами, передбаченими ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не містить всіх конкретних даних про обставини вчинення правопорушення, у такому вигляді через його істотні недоліки не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачаться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом ст.ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення суддею повинна розглядатися у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, адже у протилежному випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст.ст. 23, 221 КУпАП, є лише розгляд справи.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016 р., заява № 926/08), у випадку, коли викладене в протоколу фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
У відповідності до вимог ст.ст.245,251,252,280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Європейський суд у справах «Гурепка проти України» та «Лучанінова проти України» зазначив, що адміністративні правопорушення через суворість санкцій, слід відносити до фактично кримінальних правопорушень, з усіма гарантіями ст. 6 Конвенції та, відповідно, й ст. 2 Протоколу № 7 до Конвенції.
Конвенційні принципи визначають, що винуватість особи має бути доведена не судом, а перед судом, оскільки в протилежному випадку суд неминуче перебирає на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Описаним вище вимогам протокол про адміністративне правопорушення серії № ДПР18 №054248 від 20.07.2019 не відповідає. Допущені посадовою особою, яка склала вищезазначений протокол з додатками до нього, порушення, суд самостійно усунути не може, адже це є невластивою суду функцією.
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для дооформлення до Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківської області, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності до того законних підстав, направити до суду.
Звертаю увагу на необхідність усунути зазначені недоліки в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.
Одночасно суддя вважає за необхідне звернути увагу на те, що після винесення даної постанови будь-які дописки чи виправлення у протоколі є службовим підробленням. А тому додаткові дані необхідно вносити чи складати документи у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснивши надані їй законом права.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 245, 251, 278, 280 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП за протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №054248 від 20.07.2019 повернути до Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківської області для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: