Рішення від 30.08.2019 по справі 240/9523/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/9523/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Управління застосування пенсійного законодавства відділ з питань призначення та перерахунків пенсії №9, Коростишівського відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №9 Управління застосування пенсійного законодавства, про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

19.07.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначень та перерахунків пенсій №9 та Коростишівського відділу з питань призначень та перерахунків пенсій №9 Управління застосування пенсійного законодавства щодо відмови у перерахуванні пенсії на підставі довідки №590/19 від 19.03.2019 про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирський області, для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок та отримання пенсії на підставі довідки №590/19 від 19.03.2019 про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирський області для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирський області Управління застосування пенсійного законодавства відділ з питань призначень та перерахунків пенсій №9 та Коростишівський відділ з питань призначень та перерахунків пенсій №9 Управління застосування пенсійного законодавства провести перерахунок та виплачувати пенсію відповідно до довідки №590/19 від 19.03.2019 про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирський області, для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розміром 80% від заробітної плати, виходячи з розміру 40341,00 грн та з доплатами встановленими чинним законодавством (підвищення інваліду війни, додаткова пенсія інваліду 3-ї групи, як ліквідатору аварії на ЧАЕС, цільова грошова допомога інвалідам війни, тощо), з 24.06.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Коростишівському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу». Позивач звернувся до відповідачів про перерахунок та виплату пенсії з заробітної плати судді розміром 40341,00 грн з 01.07.2019. Проте, отримав відмову з посиланням на те, що статтею 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що у разі зміни розміру грошового забезпечення діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного грошового утримання. Крім того, зазначеною статтею передбачено проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання. Оскільки, позивач не відноситься до зазначеної категорії осіб, тому підстав для проведення перерахунку із застосуванням довідки від №590/19 від 19.03.2019 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирський області - немає. Позивач не погоджуючись із вказаною відмовою, звернувся до суду з даним позовом.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

19.08.2019 представником відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області на адресу суду надіслано відзив на адміністративний позов від 13.08.2019 №455/06 (а.с. 26-30). В обґрунтування заперечень зазначив, що оскільки пенсія позивачу призначена на підставі Закону України "Про державну службу", то відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

Відповідно до ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що з 13.05.2009 ОСОБА_1 перебуває на обліку у Коростишівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

24.06.2019 позивач звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Житомирської області (на даний час Коростишівський відділ з питань призначень та перерахунків пенсій №9, Управління застосування пенсійного законодавства) із письмовою заявою, в якій просив провести йому перерахунок та виплачувати пенсію з заробітної плати судді розміром 40341,00 грн з 01.07.2019 (а.с. 9). До заяви додав оригінал довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Житомирський області №590/19 від 19.03.2019 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця (а.с. 11), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

17.07.2019 за №110/09 від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області, Управління застосування пенсійного законодавства, відділу з питань призначень та перерахунків пенсій №9, позивачем отримано відповідь, з посиланням на те, що статтею 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що у разі зміни розміру грошового забезпечення діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного грошового утримання. Крім того, зазначеною статтею передбачено проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання. Оскільки ОСОБА_1 не відноситься до зазначеної категорії осіб, тому підстав для проведення перерахунку із застосуванням довідки від №590/19 від 19.03.2019 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, виданої Територіальним управлінням судової адміністрації України в Житомирський області не має (а.с. 10).

Позивач, вважаючи вказані дії відповідачів неправомірними, та такими, що порушують його права, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Коростишівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду в Житомирській області з 13.05.2009.

Як видно з матеріалів справи, рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області у справі 2-а-158/09 переведено позивача отримувати пенсію, передбачену ст. 37 Закону України "Про державну службу" (а.с. 32).

З 01.01.2013 позивачу проведено перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з заробітної плати 16058,00 грн (на виконання судового рішення у справі №280/499/13-а) (а.с. 35). Пенсію обчислено у розмірі 80% з окладу 16058,00 грн з врахуванням страхового стажу позивача 28 років 6 місяців (а.с. 38).

Станом на 01.08.2019 розмір пенсійних виплат становить 13650,30 грн, у тому числі: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 12846,40 грн, підвищення інвалідам війни 3 групи (1 категорія 30% від 1564,00 грн) - 469,20 грн, цільова допомога інвалідам війни 3 групи - 50,00 грн, додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС постанова №112 п.5 - 284,70 грн.

26.06.2019 вх. №48 позивач звернувся до відповідача з заявою від 24.06.2019 про перерахунок та виплату пенсії із заробітної плати судді відповідно до довідки про складові заробітної плати від 19.03.2019 №590/19, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” (а.с. 40).

На вказану заяву позивач отримав відмову, викладену в листі від 03.07.2019 №110/09 (а.с. 10).

Як видно з матеріалів справи, позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 19.03.2019 №590/19 про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” розміром 80% від заробітної плати та з доплатами встановленими чинним законодавством.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ліквідоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області припинено з 05.08.2019.

Як встановлено судом Коростишівський відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №9 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області і не має статусу юридичної особи.

У довідці про складові заробітної плати від 19.03.2019 №590/19, виданій Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, вказано заробітну плату на посаді судді.

Згідно з частинами 1-2 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VІ від 07.07.2010 (далі - Закон України №2453-VI) (чинного на дату набрання рішенням про перехід на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”): судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" або, за його вибором, щомісячне довічне грошове утримання; суддя у відставці, який не досяг пенсійного віку, отримує неоподатковуване щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Частинами 3-5 цієї ж статті визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок. Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного суддею після виходу у відставку. Довічне грошове утримання виплачується за останнім місцем роботи.

Отже, позивачу виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" тому слід застосовувати норми саме цього закону для визначення його права на перерахунок пенсії.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 26.06.2019.

На дату звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії чинним є Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ, який набув чинності з 01.05.2016.

У Законі України №889-VІІІ відсутня норма щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до положень п.1 ст.90 Закону України №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІІ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення перерахунку пенсії було встановлено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Постановою КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з 01.12.2015, виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вищевикладене, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відсутня законодавча норма, яка б давала можливість провести такий перерахунок державним службовцям.

Таким чином, пенсії, призначені згідно з Законом України “Про державну службу” перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з урахуванням вищевказаних норм законодавства, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачами на виконання вимог частини другої статті 77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено, а позивачем не спростовано правомірність їх дій, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі та відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 159, 242-246, 250, 255, 261-263, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №9 (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), Коростишівського відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №9 Управління застосування пенсійного законодавства (вул. Гагаріна, 2, м. Коростишів, Житомирська область, 12500, код ЄДРПОУ 40380694) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено: 30 серпня 2019 року.

Суддя О.В. Єфіменко