Справа № 2-а-3764 2010 рік
11 березня 2010 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі судді Подрєзової Г.О. при секретарі Селезень Н.В., розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква про зобов”язання відповідача провести перерахунок пенсії ,-
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов”язаного з аварією на ЧАЕС, і згідно законодавства розмір її основної та додаткової пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не може бути нижчим : основної - 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової 50% мінімальної пенсії за віком, тоді як відповідачем в 2009році виплачується пенсія у значно нижчому розмірі. Але відповідач відмовився провести їй перерахунок пенсії , а тому позивачка просила суд зобов”язати відповідача провести перерахунок пенсії, встановивши її на рівні, відповідно не менше 6 мінімальних пенсій за віком-основна та 50% мінімальної пенсії за віком - додаткова з січня 2009р.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідач представника в судове засідання не з”явився, хоч про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав письмові заперечення, згідно з якими позов не визнав повністю.
Заслухавши пояснення позивача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Так, по справі встановлено, що позивачка є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов”язаного аварією на ЧАЕС, що стверджується копією посвідчення серії А № 057260 від 6.03.1997 року і копією висновку МСЕК серії КИО-1 № 110121.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у м. Білій Церкві з 1.02.2010р. а розмір її пенсії по 3-й групі інвалідності становить 735,87грн.
Згідно з ст.54 ч.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижчими по 3-й групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ст. 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, у розмірі : інвалідам 3-ї групи - 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997р. № 523 “ Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка є чинною, передбачений механізм обчислення вказаних пенсій, який відповідає критеріям визначеним ст. 54 Закону.
Суд, при вирішенні спору, виходить з наступного,
• відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
• За ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.
• Згідно з ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що при вирішенні спору необхідно враховувати вимоги Законів, які мають вищу юридичну силу над підзаконними актами.
А тому , суд не може погодитись з запереченнями відповідача щодо ст. 62 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” делегує повноваження стосовно роз”яснення порядку застосування цього закону - КМ України, який при визначенні порядку застосування закону не може допустити звуження змісту та обсягу прав громадян, встановлених законом.
Крім цього суд враховує і те, що постанова КМ України від 03.01.2002 року №1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” втратила чинність відповідно до постанови КМ України від 16.07.2008р. за № 654.
Таким чином, відповідно до ст.ст. 50,54 Закону під час розрахунку пенсій позивача необхідно застосовувати мінімальну пенсію за віком, яка згідно з Законом України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” ст.28 ч.1 - вираховується відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.67 до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розміри доплат, пенсій, компенсацій встановлюється КМ України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, згідно з частиною третьою ст.67 вищезазначеного Закону : у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір основної і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4.
Так, 05.10.2006 року був прийнятий Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, який набув чинності з 31.10.2006 року.
Відповідно до ст. 71 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.
Згідно з Законом України “ Про Державний бюджет України на 2009р.” ст. 54 - установити у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008р. Розміри державних соціальних гарантій на 2009р., що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
У своїх запереченнях на позов відповідач послався на те, що пенсія позивача визначена відповідно до діючого законодавства, а саме з урахуванням Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов”язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.09.2005року № 936 та постанови № 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення”.
Але, на думку суду, необхідно керуватися саме ст.54 ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання щодо соціального захисту населення потерпілого від аварії на ЧАЕС та визнавав не конституційними окремі положення Законів, щодо внесення змін до статей вказаного Закону.
Так, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп визнано неконституційним деякі положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України” та визнане не відповідаючим вимогам Конституції п.28 розділу 2 цього закону.
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відмова Управління ПФУ Білоцерківського району у перерахунку основної та додаткової пенсії позивачу виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком є необґрунтованою, а тому необхідно зобов”язати відповідача здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії позивача за період з 01.01.2009р. по 31.12..2009р.
На думку суду, не підлягають до задоволення вимоги позивача про зобов”язання Управління ПФУ м. Біла Церква надалі проводити виплату доплати до пенсії згідно з ст. ст.54,50 вищенаведеного Закону, оскільки судовому захисту підлягають порушені права та законні інтереси фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
Керуючись ст.ст. 19,113 Конституції України, ст.ст. 50,54,62, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997р. №523 “ Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.6,17,158-163,167,185,186 КАС України, суд-
Позов задовольнити.
Визнати відмову Управління ПФУ в м. Білій Церкві у перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірною.
Зобов”язати Управління ПФУ в м. Білій Церкві здійснити перерахунок пенсії позивача та виплату сум перерахунку починаючи з 01.01.2009року по 31.12.2009р. згідно з ст. 50, ст. 54 ч.4 цього закону, основної в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
В задоволенні позовних вимог про зобов”язання на майбутній час проводити перерахунок та виплату пенсії позивача - відмовити.
Від сплати держмита сторони звільнити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Суддя: