Ухвала від 29.08.2019 по справі 805/2605/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

29 серпня 2019 р. Справа №805/2605/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Христофорова А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» про виправлення описки в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року про повернення надміру сплаченого судового збору в адміністративній справі № 805/2605/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року було задоволено клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» про повернення надміру сплаченого судового збору в адміністративній справі № 805/2605/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

19 серпня 2019 року від товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» до суду надійшла заява про виправлення описки у вказаному судовому рішенні, мотивована тим, що ухвала про повернення надміру сплаченого судового збору, в розумінні українського законодавства, є виконавчим документом, у зв'язку із чим, згідно із ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження», вона повинна містити, зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи.

У зв'язку із відсутністю в ухвалі суду про повернення надміру сплаченого судового збору даних про боржника, заявник вважає, що судом було допущено описку у вищевказаному судовому рішенні, яку слід виправити шляхом зазначення в резолютивній частині ухвали про зобов'язання Державної казначейської служби України повернути товариству з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» суму внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом, судового збору, в розмірі 2246,97 на підставі платіжного доручення № 3540 від 04 серпня 2016 року.

З урахуванням положень частини 2 статті 253 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд питання про внесення виправлень у судове рішення у письмовому провадженні, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Розглянувши заяву про виправлення описки в судовому рішенні, та матеріали справи, судом встановлено наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року було задоволено клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» про повернення надміру сплаченого судового збору в адміністративній справі № 805/2605/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

В резолютивній частині ухвали судом зазначено:

«Повернути товариству з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ширшова, буд. 6-А, кімната 10, ЄДРПОУ 24819472) суму внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом, судового збору, в розмірі - 2 246 (дві тисячі двісті сорок шість) грн. 97 коп., на підставі платіжного доручення № 3540 від 04 серпня 2016 року.».

Згідно із ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади, зокрема, повернення судового збору, визначає Закон України «Про судовий збір».

Пунктом 1 частини 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

На виконання, зокрема, статті 7 Закону України «Про судовий збір», розроблений Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок) який визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).

Абзацом 2 пункту 3 Порядку закріплено, що повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника.

Згідно із п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.

Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду).

Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації:

- причини повернення коштів з бюджету;

- найменування платника (суб'єкта господарювання);

- код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті);

- місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону;

- сума платежу, що підлягає поверненню;

- спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

У заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.

Таким чином, положеннями Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, розробленого на виконання, зокрема, статті 7 Закону України «Про судовий збір», чітко закріплено, що повернення надміру зарахованого до бюджету судового збору здійснюється за ухвалою суду, яка набрала законної сили, оригінал або належним чином засвідчена копія якої подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду). При цьому заява про повернення коштів з бюджету обов'язково має містити зазначення: причин повернення коштів з бюджету; найменування платника (суб'єкта господарювання); код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи; реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті); місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону; сума платежу, що підлягає поверненню; спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

Отже, повернення надміру зарахованого до бюджету судового збору проводиться на підставі відповідної ухвали суду із обов'язковим складанням платником заяви про повернення коштів з бюджету, а також оригінала або копії документа, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету. При цьому Порядком, встановлений чіткий перелік інформації, яка повинна бути зазначена платником у відповідній заяві.

За змістом ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається оригінал документа про сплату судового збору.

В ухвалі суду від 06 серпня 2019 року про повернення надміру сплаченого судового збору, сплату заявником судового збору в більшому розмірі ніж встановлено законом, встановлено шляхом дослідження, зокрема, оригіналу платіжного доручення № 3540 від 04 серпня 2016 року, яке міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с. 3).

У зв'язку із наведеним, суд зазначає, що в даному випадку, з урахуванням положень Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, розробленого, на виконання, зокрема, статті 7 Закону України «Про судовий збір», заявник ТОВ «Метінвест-Ресурс», як платник, має подати до органу Казначейства: ухвалу суду від 06 серпня 2019 року про повернення надміру сплаченого судового збору, заяву про повернення коштів з бюджету, із зазначенням інформації передбаченої п. 5 Порядку, та копію документа на переказ, що підтверджує перерахування коштів до бюджету.

При цьому суд зазначає, що частиною 1 статті 253 КАС України передбачено, що суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

Положення даної статті, передбачають можливість після ухвалення судового рішення у справі усунути в ньому помилки технічного (неюридичного) характеру - описки та очевидні арифметичні помилки.

При цьому опискою слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання. Так, суд може допустити помилку у найменуванні органу чи особи, у назві та реквізитах рішення, яке визнано протиправним, тощо.

Очевидною арифметичною помилкою є порушення правил арифметики при розрахунках завданої шкоди, невиплаченої зарплати тощо. Така помилка може призвести до неправильного визначення розміру задоволення позовних вимог грошового характеру.

З урахуванням наведених законодавчих норм, враховуючи доводи та вимоги заяви ТОВ «Метінвест-Ресурс» про внесення виправлень у судове рішення, суд приходить до висновку про необґрунтованість означеної заяви, у зв'язку із чим відмовляє у її задоволенні.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 253 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» про виправлення описки в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року про повернення надміру сплаченого судового збору в адміністративній справі № 805/2605/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Ресурс» до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення - відмовити.

Ухвала постановлена та підписана в порядку письмового провадження 29 серпня 2019 року.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров