Справа № 2а- 3464 2010р.
“ 11” березня 2010 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі судді Подрєзової Г.О., при секретарі Селезень Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління ПФУ в Київській області про визнання дій протиправними та зобов”язання провести перерахунок пенсії;
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління ПФУ в Київській області про визнання дій протиправними та зобов”язання провести перерахунок пенсії, мотивуючи тим, що він отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та діяких інших осіб. Відповідно до ст. ст. 54,50 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” здійснюється перерахунок основної та додаткової пенсії за шкоду завдану здоров”ю не можуть бути нижчими в усіх випадках основна - 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова - 75% мінімальної пенсії за віком. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов”язків військової служби (службових обов”язків) або відповідно до ст.54 цього Закону. Посилаючись на зазначені обставини, а також на те, що відповідач неправомірно відмовив йому в перерахунку основної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю відповідно до ч.1 ст.50 цього Закону, простив суд визнати відмову протиправною та зобов”язати відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії з 1.12.2009р.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 Управління ПФУ в Київській області в судове засідання представника не направив, хоч про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав письмові заперечення, згідно з якими просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовий пенсіонер у Головному Управлінні ПФУ в Київській області.
Відповідач ГШУ ПФУ в Київській області в письмових запереченнях посилається на те, що дія цього Закону не поширюється на позивача, оскільки він не звертався з заявою про перехід на інший вид пенсії.
Позивачу виплачується пенсія по 2-й групі інвалідності в розмірі 80% суми грошового забезпечення військовослужбовця, а заяви про перехід з одного виду пенсії на інший він до відповідача не подавав.
Дійсно згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” , а саме ст.21 згідно з якою пенсія по 2-й групі інвалідності призначається в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця.
Одночасно ст. 11 цього Закону передбачено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і цим Законом.
Також згідно з ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, призначається відповідно до ст. 51 цього Закону.
Згідно з ст.54 ч.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів,
щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі
інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ст. 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова
пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, у розмірі : інвалідам 2-ї групи - 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997р. № 523 “ Про затвердження
нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання,
і пенсії у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка є чинною,
передбачений механізм обчислення вказаних пенсій, який відповідає критеріям визначеним ст. 54 Закону.
Суд, при вирішенні спору, виходить з наступного,
відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи
місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі,
в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності
керується Конституцією і законами України, актами Президента України.
Згідно з ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого
органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти
лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що при вирішенні спору необхідно враховувати вимоги
Законів, які мають вищу юридичну силу над підзаконними актами.
А тому , суд не може погодитись з запереченнями відповідача щодо ст. 62 Закону України “Про статус і
соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” делегує
повноваження стосовно роз”яснення порядку застосування цього закону - КМ України, який при
визначенні порядку застосування закону не може допустити звуження змісту та обсягу прав
громадян, встановлених законом.
Крім цього суд враховує і те, що постанова КМ України від 03.01.2002 року №1
“Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям
пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” втратила
чинність відповідно до постанови КМ України від 16.07.2008р. за № 654.
Таким чином, відповідно до ст.ст. 50,54 Закону під час розрахунку пенсій позивача
необхідно застосовувати мінімальну пенсію за віком, яка згідно з Законом України “ Про загально
обов”язкове державне пенсійне страхування” ст.28 ч.1 - вираховується відповідно до розміру прожит
кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.67 до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи” розміри доплат, пенсій, компенсацій встановлю
ється КМ України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної
плати, згідно з частиною третьою ст.67 вищезазначеного Закону : у разі збільшення прожит
кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується
розмір основної і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,
3,4.
Так, 05.10.2006 року був прийнятий Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про
статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, який
набув чинності з 31.10.2006 року.
Відповідно до ст. 71 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про
статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - дія положень
цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.
Згідно з Законом України “ Про Державний бюджет України на 2009р.” ст. 54 - установити у
2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демограф
фічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008р. Розміри державних соціальних гарантій на 2009р.,
що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим
Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Позивач послався на те, що перерахунку підлягає його пенсія , основна та додаткова як інваліда 2-ї групи з 1 грудня 2009р. , що не суперечить ст.99 КАС України, а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб”єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
На думку суду, оскільки право військовослужбовця перейти з одного виду пенсії на інший відповідачем законом гарантується і відповідачем не заперечується, а пенсії військовослужбовців та осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення, а відмова відповідача у виплаті основної пенсії згідно з ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової в розмірі - 75% мінімальної пенсії за віком, згідно з ст. 50цього Закону.
Керуючись ст.ст. 17, 58, 71,99,100, 122,158-163 КАС України, Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 01.10.2005р., суд-
Позов задовольнити.
Визнати відмову ГУ ПФУ в Київській області перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 - протиправною.
Зобов”язати ОСОБА_2 Управління ПФУ в Київській області здійснити перерахунок та виплату сум перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.12.2009року, згідно з ст. 50, ст. 54 ч.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, основної в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Від сплати судового збору позивача-звільнити.
Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її постановлення шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження та протягом 20 днів після подачі заяви, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: