30 серпня 2019 року Справа № 210/4109/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., перевіривши в м.Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Криворізького щотижневика "Домашня газета" про встановлення факту порушення ч. 1 ст. 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та зобов'язання вчинити певні дії,-
21 липня 2019 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Криворізького щотижневика "Домашня газета" про встановлення факту порушення ч. 1 ст. 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 липня 2019 року адміністративний позов № 210/4109/19 (пр. № 2-а/210 АДРЕСА_1 75/19) ОСОБА_1 до Криворізького щотижневика "Домашня газета" про встановлення факту порушення ч. 1 ст. 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та зобов'язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4) на підставі п.2 ч.1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 серпня 2019 року адміністративний позов переданий судді Боженко Н.В.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Статтею 275 Кодексу адміністративного судочинства України визначені особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, які порушують законодавство про вибори та референдум.
Так, статтею 275 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Позовна заява щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб подається до окружного адміністративного суду за їх місцезнаходженням.
При цьому, позовна заява щодо дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за їхнім місцезнаходженням.
Позовну заяву може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частинами шостою - сьомою статті 273 цього Кодексу.
Суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у строк, встановлений частиною одинадцятою статті 273 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 6, 7 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.
Статтею 270 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ, в тому числі і ст. 275 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 5 ст. 270 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 липня 2019 року визначено відповідним судом для вирішення вказаного спору - Дніпропетровський окружний адміністративний суд (49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4).
Згідно ч.1 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Враховуючи ті обставини, що позовна заява надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30 серпня 2019 року, тобто поза межами строків, визначених ст. 275 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відповідно до вимог ч. 5 ст. 270 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне залишити позовну заяву без розгляду.
Керуючись ст. ст. 243, 256, 270, 275 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Криворізького щотижневика "Домашня газета" про встановлення факту порушення ч. 1 ст. 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без розгляду.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені ч.2 ст. 278 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено і підписано 30 серпня 2019 року.
Суддя Н.В. Боженко