Постанова від 30.08.2019 по справі 215/2436/19

Справа № 215/2436/19

3/215/846/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 року Суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О., за участю прокурора Криворізької місцевої прокуратури №2 Соломки К.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого судовим розпорядником Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

06 травня 2019 року на підставі постанови Дніпровського апеляційного суду щодо визначення підсудності протоколу у провадження Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли вказані матеріали.

З протоколу про адміністративне правопорушення №1092 від 20 квітня 2019 року вбачається, що відповідно до наказу керівника апарату Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №17-К від 01 квітня 2015 року ОСОБА_1 було призначено на посаду судового розпорядника Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з 01.01.2015 року та 01.05.2016 присвоєно 7 ранг державного службовця категорії «В». Таким чином, судовий розпорядник Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 . є суб'єктом відповідальності згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону за вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією.

08.02.2002 року ОСОБА_1 ознайомлено з попередженням про спеціальні обмеження, встановлені ЗУ «Про запобігання корупції» та ЗУ «Про державну службу». Положення Законів України йому зрозумілі, про що здійснено відповідний запис у вищевказаному попереджені.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.

Рішенням № 2 Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016, зареєстрованим Міністерством юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 р. зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 за № 1153/29283 встановлено, що така система розпочинає свою роботу в два етапи:

перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 р. для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

-декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.

другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Тобто, ОСОБА_1 , як судовий розпорядник Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, що обіймає посаду, яка не віднесена до посад осіб, які згідно зі статтею 50 Закону займають відповідальне та особливо відповідальне становище, набув обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з 01.01.2017.

Частиною другою ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк із моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Частиною 3 ст. 52 Закону №1700-VII передбачено, що порядок інформування Національного агентства про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, а також про суттєві зміни у майновому стані визначаються Національним агентством.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2017року - 1600 гривень.

Тому, отримання доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року станом на 1 січня 2017 року складає 80 000 гривень.

Встановлено, що ОСОБА_1 , являючись судовим розпорядником Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, будучи згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією та суб'єктом декларування, 15 квітня 2017 року придбав майно на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, тобто на суму, що перевищує 80 000 грн., а саме особисто придбав автомобіль марки OPEL модель ASTRA, номер кузова НОМЕР_1 у громадянина ОСОБА_2 за 164878,39 грн., що підтверджується договором купівлі-продажу транспортного засобу від 15.04.2017.

Як вбачається з Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 №3, вартість майна, що було придбано суб'єктом декларування, зазначається у грошовій одиниці України відповідно до останньої грошової оцінки або - якщо така оцінка не проводилася чи її результати не відомі суб'єкту декларування - на момент набуття майна у власність (як зазначено в документі, на підставі якого було набуто право власності).

Відповідно до ч.1 ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну суму грошову суму.

Частиною 1 статті 334 ЦК України передбачено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 181 ЦК визначено поняття нерухомих та рухомих речей, а статтями 208,209 ЦК передбачено правочини, які належить вчиняти у письмовій формі; які підлягають нотаріальному посвідченню; державній реєстрації.

Законодавство не передбачає вимоги щодо державної реєстрації самого договору купівлі-продажу автомобіля та виникнення у особи права власності на такий засіб, однак покладає на власника транспортного засобу обов'язок зареєструвати належні їм транспортні засоби протягом 10 діб, зокрема, після придбання.

Зі змісту Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 №3 також вбачається, що повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно.

З огляду на вищевикладене, 15.04.2017р. у ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, відбулись суттєві зміни у майновому стані.

Водночас, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https ://public.nazk. gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, що відбулись 15.04.2017 внаслідок купівлі вищевказаного транспортного засобу лише 21.03.2019.

Згідно з офіційною відповіддю голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Таким чином, всупереч вимогам Закону щодо фінансового контролю, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089), ОСОБА_1 своєчасно, тобто у десятиденний строк з 15.04.2017 (по 25.04.2017 включно), коли йому достовірно стало відомо про суттєву зміну його майнового стану - отримання майна в сумі 164878 грн. та перевищувала 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, не виконав конкретний обов'язок щодо вчинення активних дій, спрямованих на письмове повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про вищевказану суттєву зміну у майновому стані шляхом заповнення та подачі відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Повідомлення про вищевказану суттєву зміну у майновому стані ОСОБА_1 здійснено, тобто порушено граничний строк в десять днів з моменту отримання майна на суму 164878 грн. (суттєвої зміни в майновому стані), що настала 15.04.2017 р.

Таким чином, судовий розпорядник Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Прокурор в судовому засіданні підтримав обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що на час придбання автомобіля не був обізнаний з обов'язком подачі декларації про суттєві зміни в майновому стані. Про ці зміни він подав декларацію 21.03.2019 р. після надання письмових пояснень до управління захисту економіки у Дніпропетровській області. Просив закрити провадження у справі у зв'язку із спливом строку притягнення до адміністративної відповідальності. Крім того, вказав на ряд недоліків, допущених при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією .

Суддя, вислухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали, додані до протоколу, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною другою ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, а отже вартість набутого майна, що підлягає декларуванню має становити більше 80 000 грн.

Судом встановлено та не заперечувалось учасниками розгляду, що ОСОБА_1 , працюючий на посаді судовим розпорядником Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області є державним службовцем категорії «В», а отже є суб'єктом декларування та 08.02.2002 року його ознайомлено з попередженням про спеціальні обмеження, встановлені ЗУ «Про запобігання корупції» та ЗУ «Про державну службу».

Як вбачається з копії договору купівлі-продажу 1249/2017/419154 укладено 15.04.2017 року оформленому та підписаному у Сервісному центрі 1249 РСЦ МВС Дніпропетровська, ОСОБА_1 придбав у громадянина ОСОБА_2 автомобіль марки OPEL модель ASTRA, номер кузова НОМЕР_1 вартістю 164878,39 грн., що перевищує встановлений законом поріг декларування 80 000 грн.

Частиною 1 статті 334 ЦК України передбачено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 181 ЦК визначено поняття нерухомих та рухомих речей, а статтями 208,209 ЦК передбачено правочини, які належить вчиняти у письмовій формі; які підлягають нотаріальному посвідченню; державній реєстрації.

Відповідно до довідки Територіального сервісного центру №1249 РСЦ в Дніпропетровській області від 11.04.2019 р. автомобіль OPEL ASTRA, номер кузова НОМЕР_1 , 15.04.2017 р. перереєстровано з гр. ОСОБА_4 на гр. ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу 1249/2017/419154 від 15.04.2017.

07.02.2019 року Департаментом захисту економіки нацполіції України направлено запит до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області щодо надання копій документів, з якого вбачається, що станом на дату направлення вказаного запиту 07.02.2019 року вказаному органу було достеменно відомо про факт неподання повідомлення про суттєві зміни в матеріальному стані ОСОБА_1 , що є порушенням вимог діючого законодавства та становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, а отже датою виявлення правопорушення є саме 07.02.2019 року.

Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Необхідність збирання доказів на підтвердження або спростування факту вчинення адміністративного правопорушення виникла у відповідного органу лише після виявлення такого факту, і в розумінні ст.38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення відраховується саме з дати виявлення правопорушення, а не з дати завершення збору всіх доказів на підтвердження провини особи. Іншого порядку обрахування строку накладення адміністративного стягнення діюче законодавство не передбачає.

При цьому, жодних належних та допустимих доказів на підтвердження іншої дати виявлення вчиненого правопорушення матеріали справи не містять.

Виходячи з наведених обставин, суддя дійшов висновку, що на час розгляду справи в суді закінчився встановлений законом тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, який передбачено ст.38 КУпАП.

Вищевказані обставини свідчать про наявність підстав для закриття провадження по справі відповідно до вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.

У зв'язку з закриттям провадження по даній справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП питання щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не вирішується, з урахуванням положень, викладених у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Грабчук проти України» від 26 вересня 2006 року, відповідно до змісту якого у разі закриття провадження по справі, питання про доведеність вини особи не вирішується.

Керуючись ст.38, ч.2 ст.172-6, п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у адміністративній справі щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП - закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Суддя