29 травня 2019 року Справа № 160/9171/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н.В.
за участі секретаря судового засіданняАндріяша А.М.
за участі:
представника позивача представника відповідача Сидоренко В.В. Грановського М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та стягнення грошового забезпечення
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області по зменшенню (позбавленню) ОСОБА_1 грошового забезпечення за березень, травень, червень, серпень, вересень місяці 2018 року в розмірі 23334, 85 грн.;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення в розмірі 23 334, 85 грн.;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрати по підготовці справи до розгляду в розмірі 2500, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проходження служби в поліції на посаді поліцейського полку патрульної служби особливого призначення «Дніпро-1» у березні, травні, червні, серпні, вересні 2018 року грошове забезпечення отримував в меншому розмірі ніж в інших місяцях, при цьому жодних обґрунтованих для цього підстав не має. Вважає такі дії відповідача по зменшенню грошового забезпечення безпідставними та протиправними, у зв'язку чим, просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідачем до суду подано відзив на позов, в якому зазначено, що, а ні нормами Постанови № 988, а ні нормами Порядку № 260 не передбачено зменшення розміру саме грошового забезпечення для поліцейських, оскільки грошове забезпечення є сукупністю певних складових зміна яких у кожному окремому випадку повинна регулюватись наказом. Таким чином, Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення ОСОБА_2 у відповідності до Постанови № 988 та Порядку № 260, а тому позовні вимоги стосовно нарахування та виплати грошового забезпечення є необґрунтованими та такими що суперечать нормам Постанови № 988 та Порядку № 260.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
ОСОБА_1 , з 18 вересня 2015 року по 06 листопада 2015року проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом ГУМВС України в Дніпропетровській області від 06 листопада 2015 року № 485 о/с позивача звільнено зі служби в органах внутрішніх справ. Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 07 листопада 2015 року №1о/с прийнятий на службу в Національній поліції. Займав посаду поліцейського полку патрульної служби особливого призначення «Дніпро-1» Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, мав спеціальне звання рядовий поліції., що підтверджується трудовою книжкою № НОМЕР_1 від 19.02.2004р.
Згідно Довідки про доходи від 13.10.18р., ОСОБА_1 нарахована заробітна плата: за січень 2018р. - 9137,53грн., за лютий - 9137,07грн., березень - 3547,39грн., квітень 2018р. - 9137,07грн., травень 2018р. - 3547,39грн., червень 2018р. - 3547,39грн., липень 2018р. - 9137,07грн., серпень 2018р. - 8137,01грн., вересень 2018р. - 3571,32грн.
Відповідно до довідки УФЗБО від 04.01.2019 № 04.01.2019 ОСОБА_2 виплачувалось грошове забезпечення у березні, травні, червні, вересні 2018 року у розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України 11.11.2015 № 988, а саме посадовий оклад - 2470, 00 грн., оклад за спеціальним званням - 400 грн., надбавка за стаж служби - 143,50 грн., премія - 0% та індексація - у березні, травні, червні - 533,89 грн. та у вересні - 557,82 грн.
Начальником ГУНП в Дніпропетровській області прийнято рішення щодо встановлення премії поліцейському взводу № 1 роти № 2 полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» рядовому поліції ОСОБА_2 у розмірі 0% у березні 2018 року, 0 % у травні 2018 року, 0 % у червні 2018 року та 0 % у вересні.
У Висновку про результати службового розслідування за фактами невиходу на службу у 2018р. рядовим поліції Вовченко І.В., у поясненнях ОСОБА_3 зазначено, що про підтвердження факту виїзду за кордон рядового поліції ОСОБА_1 під час перебування його на лікарняному згідно наданих ним листів непрацездатності стало відомо після 29.08.2018 на підставі отримання інформація від УСБУ в Дніпропетровській області (лист УСБУ в Дніпропетровській області від 23.08.2018 № 55/8-3682) за результатами кримінального провадження №42018040000000329 від 29.03.2018 про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_2 , передбаченого ст. 366-1 КК.
Вказаним Висновком службового розслідування запропоновано:
1. Службове розслідування за фактами невиходу на службу у 2018 році 1 січня по 5 жовтня, у зв'язку з тривалим перебуванням на лікарняному поліцейського взводу №2 роти №1 полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУНП в Дніпропетровській області рядовим поліції ОСОБА_1 вважати закінченим.
2. Факти невиходу без поважних причин на службу поліцейським поліції патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУНП рядовим поліції ОСОБА_1 у період з 29.03.2018 по 07.04.2018, з 05.05.2018 по 19.05.2018, з 25.08.2018 по 05.10.2018 вважати такими, що знайшли своє підтвердження.
3. За порушення службової дисципліни, а саме недотримання вимог Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015, Присяги працівника поліції, абзацу 1 пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейським затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, п. 1.2. Порядку виїзду за кордон працівників структурних підрозділів, відділів (відділення поліції ГУНП, затвердженого наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 14.02.2018 №713, що виразилось у не виході на службу без поважних причин з 29.03.2018 по 07.04.2018, з 05.05.2018 по 19.05.2018, з 25.08.2018 по 05.10.2018 та виїзді за кордон без проходження обов'язкового інструктажу з питань нерозголошення службової та конфіденційної інформації, накласти на поліцейського взводу № 2 роти № 1 полку патрульної служби полії особливого призначення «Дніпро-1» ГУНП в Дніпропетровській області рядового поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
У зв'язку з чим, наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 05 жовтня 2018 року № 4372 на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді - звільнення зі служби в поліції.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюється Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) та Положенням про проходження служби начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 29 липня 1991 року.
Згідно з ч. 1 ст. 94 Закону 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок № 260), відповідно до п. 3 якого грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988) визначено, що грошове забезпечення, зокрема, поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 4 цієї постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Аналогічні положення містяться у пункті 12 розділу 2 Порядку № 260, в якому визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Пунктами 3, 4 розділу IV Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, затвердженого наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 23.12.2015 р. № 229 (далі - Положення про преміювання) встановлено, що розмір премії визначається за показниками, зазначеними у розділі III Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області та залежно від особистого вкладу поліцейського у загальні результати служби. Преміювання поліцейських ГУНП здійснюється на підставі списків начальників структурних підрозділів, на підставі яких УКЗ ГУНП готує проект наказу про преміювання поліцейських.
Пунктом 1 розділу III Положення про преміювання визначено, що преміювання поліцейських ГУНП визначається за результатами служби за місяць за різними показниками, серед яких: неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського; професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУНП та підпорядкованих йому структурних підрозділах.
Зменшення (позбавлення) розміру премії поліцейських, які не забезпечили своєчасного виконання покладених на них обов'язків, не виконали хоча б одного з показників преміювання, передбачених у підпункті 1 розділу ІІ цього Положення або допустили порушення службової дисципліни, зазначаються в наказі, який погоджується із заступником начальника ГУ НП відповідно до розподілу функціональних обов'язків. Поліцейські позбавляються премії в повному обсязі або частково виключно за той календарний місяць, у якому вони допустили порушення (проступок) або стало відомо про порушення (проступок). Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному обсязі оформляється наказом начальника (п .п. 5, 6, 7 розділу III Положення про преміювання).
Відтак, встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника ГУНП, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції, тобто повноваження начальника ГУНП в контексті спірних правовідносин є дискреційними, у зв'язку з чим суд не може перебирати на себе повноваження керівника ГУНП щодо визначення розміру премії поліцейських, як й не може оцінити розмір вкладу позивача в результати роботи служби.
Зазначена правова позиція суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 04.07.2018 р. в справі № 805/1182/17.
Таким чином, у березні, травні, червні та вересні 2018 року, у відповідності до положень вищезазначених нормативно-правових актів начальником ГУНП було видано накази ГУНП в Дніпропетровській області від 23.03.2018 № 1342, від 25.05.2018 № 2408, від 25.06.2018 № 2856, від 25.09.2018 № 3710 яким поліцейському взводу № 1 роти № 2 полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» рядовому поліції ОСОБА_2 , установлено премію за березень 2018 року у розмірі 0 %, за травень 2018 року у розмірі 0 %, за червень 2018 року у розмірі 0% та за вересень 2018 року в розмірі 0%.
При цьому, премія належить до категорії заохочувальних виплат та не є обов'язковою для роботодавця виплатою працівникам.
Так, преміювання поліцейських ГУНП здійснюється на підставі списків начальників структурних підрозділів, погоджених з управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у частині розміру фонду преміювання, які надаються до управління кадрового забезпечення до узагальнення, після чого, зазначені списки затверджуються заступником начальника ГУНП та на їх підставі УКЗ ГУНП готує проект наказу про преміювання поліцейських.
Пунктом 1, 2 розділу III Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, преміювання поліцейських ГУНП визначається за результатами служби за місяць за різними показниками, серед яких: - професійність виконання службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; - виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУНП та підпорядкованих йому структурних підрозділах.
Також слід зазначити, що чинним законодавством, що регламентує порядок нарахування та виплати грошового забезпечення поліцейським обов'язкового або мінімального розміру премії, що виплачується поліцейським, не встановлено. Визначення розміру премії, що виплачується поліцейським, належить до компетенції керівника органу Національної поліції та залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на них завдань, а також, залежить від бюджетних асигнувань для цих цілей.
Начальником ГУНП в Дніпропетровській області прийнято рішення щодо встановлення премії поліцейському взводу № 1 роти № 2 полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» рядовому поліції ОСОБА_2 у розмірі 0% у березні 2018 року, 0 % у травні 2018 року, 0 % у червні 2018 року та 0 % у вересні.
Вказана правова позиція узгоджується із постановою Верховного Суду від 04.07.2017 у справі № 805/1182/17-а.
Відповідно, судом враховано, що ОСОБА_2 у березні, травні, червні, та вересні 2018 року без поважних причин не виходив на службу, що було встановлено вищезазначеним висновком службового розслідування від 05.10.2018 на підставі якого ГУНП видано наказ від 05.10.2018 № 4372, згідно якого за порушення службової дисципліни недотримання вимог ст. 7 Дисциплінарного статуту ОВС України, п. 1 ч. 1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги працівника поліції, абзацу 1 пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, Порядку виїзду за кордон працівників структурних підрозділів, відділів (відділень) поліції ГУНП, затвердженого наказом ГУНП від 14.02.2018 № 713, що виразилось у не виході на службу без поважних причин з 29.03.2018 по 07.04.2018, з 05.05.2018 по 19.05.2018, з 25.08.2018 по 05.10.2018 та виїзді за кордон без проходження обов'язкового інструктажу з питань нерозголошення службової та конфіденційної інформації, застосовано до поліцейського взводу № 2 роти № 1 полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУНП в Дніпропетровській області рядового поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при нарахуванні та виплаті грошового забезпечення, зокрема премії, за березень, травень, червень, серпень 2018 року поліцейському взводу № 1 роти № 2 полку патрульної служби поліції особливого призначення «Дніпро-1» рядовому поліції ОСОБА_2 , діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем не приймалось наказу саме про зменшення розміру премії або позбавлення позивача премії, а прийнято наказ про встановлення премій, що не є тотожним, відповідно, протиправні дії по зменшенню грошового забезпечення відповідачем не здійснювалися.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49101, м.Дніпро, вул.Троїцька, 20а, ЄДРПОУ 40108866) про визнання дій протиправними та стягнення грошового забезпечення, - відмовити.
Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова