Окрема ухвала від 20.08.2019 по справі 910/4574/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

ОКРЕМА УХВАЛА

м. Київ

20.08.2019Справа № 910/4574/19

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ватікан"

До Комунального підприємства "Київтранспарксервіс"

Третя особа без самостійних вимог

на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Полюс"

Про зобов'язання вчинити дії

Суддя Бондаренко Г. П.

Секретар судового засідання Лебович А. О.

За участю учасників справи:

Від позивача: Васильченко І. Г. (ордер серія КС № 661709);

Від відповідача: Щудра О. В., довіреність № 48 від 10.04.2019;

Від третьої особи: Двоєглазов Д. О., довіреність б/н від 06.08.2019.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ватікан" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач просить відновити становище Товариства з обмеженою відповідальністю "Ватікан", яке існувало до порушення права, шляхом зобов'язання Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" належним чином виконати умови договору від 12.01.2018 ДНП-2018-01/01 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування.

Суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №910/4574/19, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами загального позовного провадження, залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «Полюс», призначив підготовче засідання у справі на 21.05.2019, про що 16.07.2019 постановив відповідну ухвалу.

Разом з позовною заявою, позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій останній просив заборонити Комунальному підприємству "Київтранспарксервіс" вчиняти будь-які дії, пов'язані з поверненням з експлуатації від Товариства з обмеженою відповідальністю "Ватікан" 93 (дев'яносто трьох) місць для платного паркування транспортних засобів, а також 11 (одинадцять) спеціальних місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: Деснянський район, вул. Електротехнічна (ринок "Фермер" - ринок "Троєщина") в межах ІІІ територіальної зони паркування міста Києва.

Розглянувши заяву про забезпечення позову суд відмовив в її задоволенні, про що постановив відповідну ухвалу від 16.04.2019, в якій навів мотиви та обґрунтування прийнятого рішення.

06.05.2019 від відповідача через відділ канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватікан», в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог.

16.05.2019 через відділ канцелярії суду від позивача надійшли докази, на вимогу суду, направлення позовної заяви третій особі.

20.05.2019 через відділ канцелярії суду від позивача надійшла відповідь на відзив.

В судовому засіданні 21.05.2019 суд протокольно ухвалив за власною ініціативою продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та відкласти підготовче судове засідання на 20.06.2019.

07.06.2019 від третьої особи через відділ канцелярії суду надійшли пояснення по справі.

10.06.2019 від відповідача через відділ канцелярії суду надійшли заперечення на відповідь на відзив.

20.06.2019 від позивача через відділ канцелярії суду надійшли: (1) заява про зміну предмету позову, в якій позивач просив суд визнати його право на організацію та експлуатацію фіксованих місць для паркування за договором від 12.01.2018 ДНП - 2018 -01/01, укладеним з Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс»; (2) клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою - повідомлення від 24.06.2019 суд повідомив учасників справи, що у зв'язку з перебуванням судді Бондаренко Г. П. у відпустці, судове засідання призначене на 20.06.2019 не відбулося, та про призначення іншої дати судового засідання - 09.07.2019.

08.07.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватікан» (з урахуванням заяви про зміну предмету позову).

08.07.2019 через відділ канцелярії від позивача надійшла заява про відкликання клопотання, в якій позивач просив суд залишити без розгляду клопотання позивача про зміну предмету позову у справі № 910/4574/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватікан» до Комунального підприємства «Київтранспарксервіс», за участі третьої особи Приватного акціонерного товариства «Полюс».

09.07.2019 через відділ канцелярії від позивача надійшла заява про відкликання клопотання та розгляд справи без участі представника позивача, в якій позивач просив суд не розглядати клопотання позивача про зміну предмету позову у справі № 910/4574/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватікан» до Комунального підприємства «Київтранспарксервіс», за участі третьої особи Приватного акціонерного товариства «Полюс» та підготовче судове засідання проводити без представника позивача.

В судовому засіданні 09.07.2019 суд залишив без розгляду заяву позивача про зміну предмету позову, з огляду на подані позивачем клопотання 08.07.2019 та 09.07.2019, та на місці ухвали закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 06.08.2019.

06.08.2019 від позивача через відділ канцелярії суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні 06.08.2019 суд на місці ухвалив відкласти судове засідання по суті справи на 20.08.2019.

В судове засідання 20.08.2019 прибули учасники справи.

Здійснюючи розгляд справи суд дійшов висновку про порушення законодавства та недоліки в діяльності відповідача та про необхідність постановлення з цього приводу окремої ухвали, з огляду на нижчевикладене.

Так, відповідно до частини першої статті 246 Господарського процесуального кодексу України, суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" створене за рішенням Київської міської ради від 15.03.2007 № 261/922 «Про створення комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс", яким в тому числі віднесено вказане підприємство до сфери управління Виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та затверджено його статут.

В п. 1.3 статуту Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" визначено, що підприємство підпорядковане, підзвітне та підконтрольне Головному управлінню транспорту, зв'язку та інформатизації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до п. 3.1. статуту Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" підприємство створене з метою покращення організації дорожнього руху в частині впорядкування робіт з паркування, застосування інформаційних технологій, сучасних технічних засобів організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, механізованих автомобільних стоянок, платних місць паркування та інших об'єктів дорожнього сервісу в місті Києві.

Предметом діяльності Підприємства, відповідно до п. 3.2. статуту Комунального підприємства "Київтранспарксервіс", є:

- виконання функцій замовника з проектування, будівництва та експлуатації паркінгів, автостоянок, механізованих автостоянок, місць для паркування, автотерміналів, гаражів, ремонтно-відстійних пунктів для маломірних суден та інших об'єктів дорожнього сервісу, в тому числі із залученням інвестицій;

- визначення на конкурсних засадах інвестора для будівництва автотерміналів, паркінгів, автостоянок, механізованих автостоянок, місць для паркування, гаражів, ремонтно-відстійних пунктів для маломірних суден та інших об'єктів дорожнього сервісу за погодженням з Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

- експлуатація, утримання мережі паркінгів, автостоянок, місць для паркування та інших об'єктів дорожнього сервісу в м. Києві, переданих в установленому законом порядку Підприємству;

- визначення операторів з надання послуг платного паркування;

- виконання функцій операторів відповідно до Правил благоустрою території, паркування транспортних засобів, тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 26.09.2002 N 47/207;

- надання послуг із зберігання транспортних засобів у підземних та наземних гаражах, відкритих автостоянках, на відведених та спеціально обладнаних місцях;

- забезпечення безпеки дорожнього руху шляхом впровадження нових форм паркування транспортних засобів та створення сучасної системи паркування;

- розвиток гаражно-столичного господарства;

- освоєння паркувального простору в місті Києві;

- координація та сприяння діяльності районних у м. Києві комунальних підприємств по паркуванню та зберіганню транспортних засобів;

- розробка, впровадження та експлуатація нових технологій та обладнання в системі паркування транспортних засобів, в тому числі автоматизованих систем управління транспортом, оплати проїзду, відеомоніторингу;

- розробка (замовлення розробки) проектів схем розміщення місць для паркінгів, автостоянок, механізованих автостоянок, місць для паркування, гаражів та інших об'єктів дорожнього сервісу в м. Києві;

- здійснення маркетингових досліджень;

- проведення в установленому порядку тендерних процедур із закупівлі товарів, робіт і послуг.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" передбачено, що Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація мають право встановлювати правила благоустрою, з торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об'єктах благоустрою.

Згідно пп. 8 п. "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка та затвердження переліку спеціально відведених місць для паркування транспортних засобів.

У відповідності до п. 14.1.104 Податкового кодексу України, майданчиком для платного паркування є площа території (землі), що належить на правах власності територіальній громаді або державі, на якій відповідно до рішення органу місцевого самоврядування здійснюється платне паркування транспортних засобів.

Статтею 266 Податкового кодексу України визначено, що перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, в якому зазначаються їх місцезнаходження, загальна кількість місць для паркування транспортних засобів, затверджується рішенням сільської, селищної або міської ради про встановлення збору.

Порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території міста Києва визначається розділом XVII. Правилами паркування транспортних засобів у м. Києві Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 (надалі-Правила).

Пунктом 17.2 Правил передбачено, що оператором є комунальне підприємство, що визначено органом місцевого самоврядування для здійснення організації та експлуатації місць платного паркування транспортних засобів.

Згідно п. 17.3.1, 17.3.2 Правил, організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або суб'єктами господарювання, з якими оператор уклав відповідний договір. Особливі умови користування земельними ділянками, на яких розташовані спеціально обладнані та відведені місця, полягають в розробці та погодженні в установленому Правилами порядку схем організації дорожнього руху, згідно з якими у оператора виникає право надання платних послуг паркування транспортних засобів та не потребує розроблення проектів відведення цих земельних ділянок. На таких земельних ділянках оператор не має права здійснювати будь-яку діяльність, окрім надання платних послуг з паркування транспортних засобів та обладнання таких місць.

Відповідно до рішення Київської міської ради від 26.06.2007 № 930/1591 "Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві", КП "Київтранспарксервіс" визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів в м. Києві.

У відповідності до вимог Податкового кодексу України, рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 № 242/5629 "Про встановлення місцевих податків і зборів" затверджено перелік паркувальних майданчиків, які закріплені за КП "Київтранспарксервіс" (Таблиця № 1). Зокрема, за КП "Київтранспарксервіс" закріплений паркувальний майданчик (III зона), розміщений в Деснянському районі, по вул. Електротехнічна (ринок "Фермер" - ринок "Троєщина") (для легкових автомобілів і мотоциклів).

Із матеріалів справи № 910/4574/19 вбачається, що КП "Київтранспарксервіс", як сторона - 1, 12.01.2018 уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю «Ватікан», як стороною - 2, договір ДНП-2018-01/01 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування. За умовами вказаного договору КП "Київтранспарксервіс" надає Товариству з обмеженою відповідальністю «Ватікан» право на організацію та експлуатацію 93 місць для платного паркування транспортних засобів, а також 11 спеціальних місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: вул. Електротехнічна (ринок "Фермер" - ринок "Троєщина") (для легкових автомобілів і мотоциклів). А також здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхнього автотранспорту.

За умовами вказаного договору сторона - 2: самостійно не се відповідальність за здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування автотранспорту; здійснює експлуатацію фіксованих місць для паркування виключно за цільовим призначенням; зобов'язується утримувати фіксовані місця для паркування та прилеглу територію в належному стані; сплачує стороні -1 щомісячні платежі за отримання права експлуатації місць для паркування у розмірі визначеному договором, які складаються із плати за одне місце паркування, збору за місця для паркування та ПДВ.

Також, із матеріалів справи вбачається, що подібні договори КП "Київтранспарксервіс" укладало і з іншими суб'єктами господарювання.

Водночас, відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, зокрема, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

В інших випадках надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Таким чином, паркувальний майданчик є нічим іншим, як частиною земельної ділянки, з особливостями умов користування, які полягають в наявності у оператора право надання платних послуг паркування транспортних засобів та відсутності необхідності розроблення проектів відведення цих земельних ділянок. На таких земельних ділянках оператор не має права здійснювати ніяку діяльність, окрім надання платних послуг з паркування транспортних засобів та обладнання таких місць, при цьому КП "Київтранспарксервіс" визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів в м. Києві, і предметом його діяльності є експлуатація, утримання місць для паркування, тобто використання за призначенням, ремонт та обслуговування. Відповідно на території міста Києва лише у КП "Київтранспарксервіс" наявні право надання платних послуг паркування транспортних засобів та правомочності щодо використання паркувальних майданчиків за призначенням (користування земельною ділянкою на особливих умовах), інші суб'єкти господарювання набувають право використання земельних ділянок на умовах визначених Земельним кодексом України.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що укладаючи з суб'єктами господарювання договори про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування КП "Київтранспарксервіс" фактично підміняє такими договорами розпорядження відповідними земельними ділянками, які знаходяться у власності територіальної громади, і розпорядження якими має здійснюватися за рішенням Київської міської ради, що є порушенням земельного законодавства.

При цьому, суд наголошує, що і рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051, а саме підпункти 17.3.1 та 17.3.2 розділу XVII. Правилами паркування транспортних засобів у м. Києві Правил благоустрою міста Києва в частині надання права оператору укладати договору з суб'єктами господарювання щодо організації та експлуатації місць платного паркування транспортних засобів протирічить нормам Земельного кодексу України, раніше прийнятим рішенням Київської міської ради, яка визначила Комунальне підприємство "Київстранспарксервіс" як єдиного оператора, що надає послуги з паркування в місті Києві.

З метою подальшого запобігання порушення норм Земельного кодексу України та інших зазначених в цій ухвалі норм чинного законодавства, суд вважає за необхідне надіслати до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), як органу до сфери управління якого віднесене Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс", Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), як органу якому підпорядковане Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" та Київській міській раді, як органу до сфери повноважень якого відноситься розпорядження земельними ділянками, належними територіальній громаді м. Києва та органу за рішенням якого було утворене Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" дану окрему ухвалу.

В судовому засіданні 28.08.2019 судом було оголошено перерву до 10.09.2019.

Керуючись статтями 43, 234, 246 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

1. Окрему ухвалу у справі № 910/4574/19 направити до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Київській міській раді.

2. Виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Київській міській раді розглянути дану ухвалу та прийняти рішення щодо допущених Комунальним підприємством "Київтранспарксервіс" порушень законодавства в частині укладення договорів, якими делегуються статутні функції КП "Київтранспарксервіс" іншим суб'єктам господарювання в поза конкурсний спосіб.

3. Про результати розгляду окремої ухвали Господарського суду міста Києва від 20.08.2019 у справі № 910/4574/18, повідомити Господарський суд міста Києва у місячний строк з дня отримання цієї ухвали.

5. Ухвала набирає законної сили з 20.08.2019 та може бути оскаржена в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України протягом 10 днів з моменту її підписання.

Повний текс ухвали складено та підписано 28.08.2019.

Суддя Г. П. Бондаренко