Рішення від 29.08.2019 по справі 520/7535/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

29 серпня 2019 р. № 520/7535/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області (61001, м.Харків, пр. Гагаріна, буд.1, 3 пов., код ЄДРПОУ 41433726) до Державного підприємства "Харківський завод електроапаратури" (61017, м. Харків, вул. Лозівська, 5, код ЄДРПОУ 14308262) про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

стягнути з ДП “Харківський завод електроапаратури ” на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області заборгованість у розмірі 2480405,16 грн. (два мільйони чотириста вісімдесят тисяч чотириста п'ять грн. 16 коп.).

Представник позивача у судове засідання не прибув, був повідомлений своєчасно та належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, був повідомлений своєчасно та належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Згідно змісту відзиву на позов справу просив розглядати за відсутності уповноваженого представника відповідача.

Беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, керуючись п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 ст. 229 КАС України, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що ДП «Харківський завод електроапаратури» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у Харківському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.

Згідно даних Державного реєстратора внесено до ЄДР запис про рішення щодо припинення юридичної особи - ДП «Харківський завод електроапаратури».

На момент ухвалення рішення про припинення ДП «Харківський завод електроапаратури» мало заборгованість по сплаті страхових внесків перед робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Станом на 29.08.2019 р. за відповідачем обліковується заборгованість всього на суму 2480405,16 грн., яка складається з:

ФССТВП: недоїмка 30986,74 грн., внески на з/п15361,03 грн.;

ФСС НВУ: недоїмка50171,92 грн., внески на з/п 24871,69 грн., капіталізація 2359013,78 грн. Всього 2 480 405,16 грн.

Листом від 01.07.2019 р. позивач вказав, що суми кредиторських вимог пред'явлені під час процедури припинення, були визнані у повному обсязі та включені у реєстр кредиторів. Погашення заборгованості має відбуватись відповідно до порядку черговості та з дотриманням пропорційності. У червні 2019 року стало відомо, що підприємство розпочало погашення кредиторських вимог, але до Відділення кошти від ДП «Харківський завод електроапаратури» не надходили.

Листом від 03.07.2019 р. підприємством повідомлено фонд, що кредиторські вимоги Фонду соціального страхування України в особі Харківського міського відділення щодо заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 2 480 405,16 грн. визнані Ліквідаційною комісією в повному обсязі, що підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків станом 01.04.2019 р. Однак ліквідаційна комісія позбавлена можливості розпоряджатися коштами в повній мірі і на власний розсуд, а відтак рахунок використовує виключно для виплати поточної заробітної плати та податків і зборів пов'язаних з нею. Враховуючи вищенаведене, Ліквідаційна комісія ДП «ХЗЕА» при всьому бажанні не може вжити жодних заходів щодо задоволення кредиторських вимог Фонду соціального страхування України зі сплати страхових внесків (а.с.8).

Вказані обставини слугували підставою для звернення Фонду до суду з даним позовом.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. №1105-XIV.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону №1105-XIVджерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; суми фінансових санкцій за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону №1105-XIV кошти Фонду використовуються на: виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 12 Закону №1105-XIV встановлено, що кошти, які надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати:

виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;

створення резерву коштів Фонду в розмірі суми, необхідної для виплати всіх видів матеріального забезпечення, страхових виплат, передбачених цим Законом, в розрахунку не менш як на п'ять календарних днів;

фінансування витрат на утримання та забезпечення діяльності Фонду, його робочих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, матеріальне та соціально-побутове забезпечення його працівників; розвиток та функціонування інформаційно-аналітичних систем Фонду;

фінансування заходів з профілактики страхових випадків.

Відповідно до ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.

За змістом ч. 3 ст.110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідач суми заборгованості визнав у повному обсязі та включив їх до реєстру вимог кредиторів.

Згідно з ч.9 ст. 111 ЦК України передбачено, що виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.

У червні 2019 року підприємство розпочало погашення кредиторських вимог, але до Харківського міського відділення кошти від ДП «Харківський завод електроапаратури» не надходили.

Доказів протилежного судом не встановлено, відповідачем таких доказів не надано.

З огляду на вказане вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області (61001,м,Харків, пр. Гагаріна, буд.1, 3 пов., код ЄДРПОУ 41433726) до Державного підприємства "Харківський завод електроапаратури" (61017, м. Харків, вул. Лозівська, 5, код ЄДРПОУ 14308262) про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ДП “Харківський завод електроапаратури” на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області заборгованість у розмірі 2480405,16 грн. (два мільйони чотириста вісімдесят тисяч чотириста п'ять грн. 16 коп.).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 29 серпня 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.