Рішення від 21.08.2019 по справі 904/1701/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.2019м. ДніпроСправа № 904/1701/19

За позовом Комунального підприємства "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничої комерційної фірми "ЕЛЕКТРОПРОМРЕМОНТ", м. Дніпро

про стягнення заборгованості в сумі 18 215,33 грн за скид вод з понаднормативним забрудненням

Суддя Золотарьова Я.С.

Секретар судового засідання Сергієнко М.О.

Представники:

від позивача: Богаєвський О.Г. дов. 129/11-14 від 28.12.2018 представник

від відповідача: Фініченко Л.В. дов. б/н від 13.05.2019 представник

ПРОЦЕДУРА

Комунальне підприємство "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" Дніпровської міської ради звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничої комерційної фірми "ЕЛЕКТРОПРОМРЕМОНТ" про стягнення заборгованості в сумі 18 215,33 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.04.2019, справу передано на розгляд судді Соловйовій А.Є.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.05.2019 (суддя Соловйова А.Є.) прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 23.05.2019.

23.05.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 12.06.2019.

Розпорядженням керівника апарату від 01.07.2019 № 1017, у зв'язку із перебуванням судді Соловйової А.Є. у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.07.2019, справу передано на розгляд судді Золотарьовій Я.С.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2019 прийнято справу до провадження за правилами спрощеного позовного провадження, призначено розгляд справи на 23.07.2019.

23.07.2019 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2019 відкладено судове засідання на 06.08.2019.

06.08.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 21.08.2019.

21.08.1019 позивач подав відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Технічна фіксація судового процесу здійснювалася на носій CD-R №1010827МR29048.

У судовому засіданні 21.08.2019 у нарадчій кімнаті ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням вступної та резолютивної частини.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позові

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору №1059 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення від 05.10.2017 в частині здійснення оплати за скид вод з понаднормативним забрудненням.

Позивачем нараховано відповідачу плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у розмірі 18 275,33 грн на підставі Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська №129 від 19.02.2015.

Позиція відповідача, викладена у відзиві

Відповідач не погоджується з позицією позивача щодо застосування допустимих концентраціях шкідливих речовин у стічних водах підприємства, що зазначені в Договорі від 05.10.2017 №1059 та передбачені Правилами №129 від 19.02.2015, у зв'язку з тим, що з 15.01.2018 на території України діють інші Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 року №316.

Відповідач вказує на те, що скасовано Наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002, яким була затверджена Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України №37 від 19.02.2002.

Правила №37 від 19.02.2002 діяли на території України до набрання чинності Розпорядження Кабінету Міністрів України, а саме до 21.05.2017, а з 15.01.2018 на території України почали діяти нові Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення №316 від 01.12.2017, в яких вже були затверджені нові показники допустимих величин якості стічних вод - Додатки №3,4,5 до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення №316 від 01.12.2017. Відтак, з 22.05.2017 скасовані Правила приймання стічних вод № 37.

Крім того, відповідач зазначає, що він звернувся до Лабораторії моніторингу вод та грунтів Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області Державного агентства водних ресурсів України, а саме 28.11.2018 на підставі Договору №248/1 від 28.11.2018. Працівники вище лабораторії відібрали проби стічних вод на відповідних контрольних колодязях №1, №2 та на контрольному колодязі загального випуску господарсько-побутових стічних вод підприємства на очисні споруди ЦСА, м.Дніпро.

28.11.2018 лабораторією було складений Протокол №811,812,813 вимірювання показників якості стічних вод. Відповідно до Протоколу №811,812,813 вимірювання показників якості стічних вод від 28.11.2018 було встановлено порушення Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у системи каналізації м. Дніпропетровська затвердженого рішенням міської ради за № 129 від 29.02.2015 по показникам - проба №813 -залізо загальною.

Відтак, відповідач вважає, що протокол КП «Дніпроводоканал» від 02.11.2018 року на підставі якого здійснюється нарахування, складений із порушенням. Так, у протоколі не вірно визначені показники забруднень стічних вод відповідача, зокрема останні завищенні. У зв'язку з чим, розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забруднення є невірним.

Позиція позивача, викладена у відповіді на відзив

Позивач зазначає, що на момент прийняття Правил № 129, загальнодержавні Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів були чинним, відповідно місцеві правила прийняті у відповідності до вимог законодавства.

Також, позивач вказує на те, що загальнодержавні «Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», як вбачається з пункту 1.5, надавали можливість місцевим Водоканалам розробляти місцеві правила приймання стічних вод в яких самостійно визначати допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, а також відображати місцеві особливості приймання стічних вод у міську каналізацію. Тобто, місцеві правила приймання стічних вод є самостійним керівним нормативним документом у сфері приймання стічних вод у міську каналізацію, відповідно вони не пов'язанні з дією, зокрема в часі, із скасованими загальнодержавними «Правилами прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» та «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів».

Відповідач вважає, що втрата чинності загальнодержавних правил та інструкції не має наслідком припинення дії місцевих правил приймання стічних вод, крім того рішення виконкому Дніпропетровської міської ради про затвердження місцевих Правил приймання стічних вод не скасовувалось, відповідно Правила №129 є чинними та обов'язковими до виконання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

05.10.2017 між Комунальним підприємством "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" Дніпровської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничою комерційною фірмою "ЕЛЕКТРОПРОМРЕМОНТ" було укладено договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, копія якого міститься в матеріалах справи (арк.с.18).

Відповідно до пункту 2.1 договору, водоканал зобов'язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення, а абонент зобов'язується оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством.

Згідно з пунктом 7.2.8 договору, абонент зобов'язаний не перевищувати вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод.

02.11.2018 співробітниками КП «Дніпроводоканал» з метою здійснення відбору

проб стічних вод відповідача здійснено виїзд за адресою

АДРЕСА_1 , про що складено акт відбору проб від 02.11.2018 (арк.с.33).

Протоколом вимірювань показників складу та властивостей стічних вод від 02.11.2018 встановлено перевищення допустимих концентрації по завислим речовинам, сухому залишку, хлоридам, азоту амонійному, залізу, ортофосфатам та БСК5 (арк.с.31).

Відповідно до пункту 7.2.8 договору, абонент зобов'язаний не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод.

Згідно з пунктом 4.10 договору, оплата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням здійснюється не пізніше 10 днів з дати отримання листа-повідомлення та рахунку.

Позивачем листом від 13.11.2018 № 12593/2414 направлено відповідачу протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод (арк.с.30)

28.11.2018 відповідач звернувся до лабораторії моніторингу вод та грунтів Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області Державного агентства водних ресурсів України.

Працівниками лабораторії були відібрані проби стічних вод на відповідних контрольних колодязях №1, №2 та на контрольному колодязі загального випуску господарсько-побутових стічних вод підприємства на очисні споруди ЦСА, м.Дніпро.

28.11.2018 лабораторією було складений Протокол №811, 812, 813 вимірювання показників якості стічних вод.

З протоколу №811, 812, 813 вимірювання показників якості стічних вод від 28.11.2018 (арк.с.82) вбачається, що стічна вода не відповідає вимогам Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у системи каналізації м. Дніпропетровська затвердженого рішенням міської ради за № 129 від 29.02.2015, по показникам - проба №813 - залізо загальне. Вищезазначений протокол відповідач направив з супровідним листом на адресу позивача.

Позивачем було направлено відповідачу листом № 13959/2414 від 17.12.2018 розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням (арк.с.28).

Також, позивачем було виставлено відповідачу рахунок № 111565 від 29.12.2018 на суму 18 275, 33 грн. (копія додається).

Станом на час розгляду справи, доказів оплати відповідачем суми у розмірі 18 215,33 грн сторонами до матеріалів справи не надано.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини надання послуг.

Щодо протоколу №811,812,813 вимірювання показників якості стічних вод від 28.11.2018

Суд не приймає до уваги вищезазначений протокол, оскільки він був складений 28.11.2018, тоді як, предметом спору є стягнення плати за перевищення допустимих концентрації відповідно до протоколу за 02.11.2018.

Відтак, протокол №811,812,813 вимірювання показників якості стічних вод від 28.11.2018 не приймається судом як належний доказ.

Щодо нормативного регулювання правовідносин, які виникають у зв'язку з понаднормативним скидом стічних вод

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 26.04.2002 за № 402/6690 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України №37 від 19.02.2002.

Відтак, зазначені Інструкція та Правила є нормативно-правовими актами, якими було врегульовано порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів. Вказані нормативні акти поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

На виконання цієї Інструкції та Порядку рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 №129 було затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила № 129).

19.06.2017 набрала чинності прийнята 18 травня 2017 року нова редакція Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».

Абзацом 4, частини 1 статті 11 цього Закону було встановлено, що затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, інших державних органів у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення (надалі - центральний орган).

Абзацом 5 частини 1 статті 13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» було віднесено до компетенції місцевих органів влади затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.

Статтею 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» було визначено, що місцеві правила мають розроблятись на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядувння.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 10 березня 2017 року №166-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади» скасовано зокрема, наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, яким затверджено вищезазначені Інструкцію та Порядок. Розпорядження Кабінету Міністрів України набрало чинності 21.05.2017.

Як вказувалось вище у статті 13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» міститься пряма вказівка про те, що якщо орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, повинні застосовуватись правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом.

Окрім того, у статті 13 Закону встановлено, що місцеві правила повинні відповідати тим, які затвердженні центральним органом, що є цілком логічних з огляду на те, що місцеві правила не є нормативно-правовим актом на відміну від правил, які затверджуються центральним органом.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 15.01.2018 за № 56/31508 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення № 316 від 01.12.2017.

Відповідно до пункту 4 Правил № 316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

З огляду на наведене, з 15.01.2018 місцеві правила повинні бути приведені у відповідність з вищевказаними Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод.

Оскільки місцеві правила не були приведені у відповідність з вищезазначеними нормативно-правовими актами, вони до спірних правовідносин сторін застосовуватись не можуть.

Тому, позивачем не вірно здійснено розрахунок плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення, в тому числі враховуючи встановлення з 15.01.2018 нових показників допустимої концентрації речовин в стічних водах, які відповідач не перевищив.

Вказаний розрахунок повинен бути здійснений на підставі Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення № 316 від 01.12.2017.

З наведеного, суд доходить висновку, що позов задоволенню не підлягає.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 921,00 грн покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунального підприємства "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21-А; ідентифікаційний код 03341305) до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничої комерційної фірми "ЕЛЕКТРОПРОМРЕМОНТ" (49038, м. Дніпро, вул. Академіка Белелюбського, 14; ідентифікаційний код 25021316) про стягнення заборгованості в сумі 18 215,33 грн відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Оскільки Єдина судова інформаційно-телекомунікаційної система не почала функціонувати, відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги подаються учасниками справи до господарського суду Дніпропетровської області.

Повне рішення підписано 27.08.2019

Суддя Я.С. Золотарьова