про залишення позовної заяви без руху
27 серпня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2097/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Кармазина Т.М., розглянувши матеріали позовної заяви
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до
Долинської РДА у Кіровоградській області (28506, Кіровоградська область, м.Долинська, вул.Соборності України, 28),
Березівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (28506, Кіровоградська область, Долинський район, с.Березівка, вул.Центральна),
Треті особи: Кіровоградська обласна рада (25006, м.Кропивницький, площа Героїв Майдану, 1), Департамент державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25006, м.Кропивницький, вул.В.Чміленка, 84/37),
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1. Визнати дії Березівської сільської ради протиправними да бездіяльними;
2. Визнати дії Долинської РДА протиправними да бездіяльними;
3. Зобов'язати Березівську сільську раду Долинського району Кіровоградської області та Долинську РДА Кіровоградській області вжити термінових заходів реагування для усунення дії небезпечних хімічних речовин у зоні екологічного забруднення - водного об'єкту, зараженого небезпечними хімічними речовинами;
3.1. В разі необхідності провести обстеження повітря, води (для води додаткове обстеження) та ґрунту отруйного об'єкту із залученням фахівців та спеціалістів на предмет виявлення кількості та вмісту небезпечних та сильнодіючих хімічних отруйних речовин.
3.2. Організувати ліквідацію та усунення наслідків екологічного забруднення у вказаному навколишньому середовищі шляхом належного проведення на території, що зазнала забруднення дезактиваційних та інших відновлювальних заходів для ліквідації та усунення наслідків екологічного забруднення навколишнього середовища, і як такому, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, спричиняє шкоду довкіллю і потребує заходів з утилізації НХР та оздоровлення ґрунту шляхом зняття ґрунту у зоні ураженого водного об'єкту та його вивезення.
4. Департамент державної екологічної інспекції у Кіровоградській області та Кіровоградську обласну раду надати допомогу, сприяти та здійснити контроль за ліквідацією та усуненням наслідків екологічного забруднення небезпечними хімічними речовинами, за проведенням дезактиваційних та інших відновлювальних заходів щодо ліквідації або усунення наслідків екологічного забруднення у вказаному навколишньому середовищі, з притягненням до адміністративної відповідальності органів державної влади внаслідок їх бездіяльності.
Суддя, ознайомившись з матеріалами позовної заяви, встановив, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України.
Згідно з п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазнаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, у позовній заяві, поданій позивачем, не зазначено ідентифікаційні коди юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) відповідачів та третіх осіб.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить вчинити певні дії Кіровоградську обласну раду, Департамент державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, тоді як зазначені особи вказані як треті.
Крім того, суд зазначає, що згідно ч.ч.1, 2, 4 ст.49 КАС України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред'явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
У позовній заяві позивачем зазначено Кіровоградську обласну раду, Департамент державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, як треті особи.
Однак, позивачем, в порушення вищенаведених норм КАС України, не зазначено на стороні позивача або відповідача він бажає залучити даних осіб. Крім того, не конкретизовано, яким чином рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов'язки, а також не зазначено на яких підставах дану третю особу належить залучити до участі у справі.
Таким чином, позивачу необхідно подати до суду позовну заяву, із дотриманням КАС України, та із зазначенням на стороні позивача або відповідача він бажає залучити третіх осіб, а також конкретизувати, на яких підставах даних третіх осіб належить залучити до участі у справі, та яким чином рішення у справі може вплинути на їх права, інтереси або обов'язки з урахуванням того, що позовні вимоги спрямовані і до вказаних осіб.
Відповідно до п.11 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В зв'язку з чим, позивачу необхідно надати позов із зазначенням вказаних відомостей.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах визначених ст.19 КАС України.
Зміст позовних вимог визначає предмет та спосіб судового захисту.
Адміністративний позов має містити вимоги якими повинен бути вирішений спір по суті та вказано спосіб відновлення порушеного права позивача.
В порушення зазначеної норми позивачем заявлено позовні вимоги, що не відповідають положенням ст.5, 19 КАС України, зокрема які дії відповідачів визнати протиправними, а які бездіяльними, тому позивачу слід уточнити прохальну частину адміністративного позову згідно з вимогами КАС України.
Відповідно до п.11 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В зв'язку з чим, позивачу необхідно надати позов із зазначенням вказаних відомостей.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху, з встановленням строку для усунення її недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Долинської РДА у Кіровоградській області, Березівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, треті особи: Кіровоградська обласна рада, Департамент державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом семи днів з дня вручення ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, остання буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст.256 КАС України та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина