27 серпня 2019 року м. Київ № 320/2757/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Київській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
23.08.2019 до Київського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення у виконавчому провадженні №58932962 від 23.04.2019 Броварського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 34837745) на підставі вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 05.02.2019 №Ф-150256-52 Головного управління ДФС у Київській області в розмірі 18 276, 72 грн. до набрання рішенням Київського окружного адміністративного суду законної сили у справі №320/2757/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Разом із вказаною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
В обґрунтування свого клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову заявником зазначено, що має тяжкий майновий стан, є тимчасово безробітним та має на утриманні трьох малолітніх дітей. Крім того, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 у справі №320/2757/19 позивача звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви. Тому просить суд звільнити його від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
Суд, вирішуючи питання щодо можливості звільнення заявника від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову, з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року № 2, виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено пільги щодо сплати судового збору.
Суд зазначає, що заявник не відноситься до категорії осіб, які відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» мають пільги щодо сплати судового збору.
Разом із тим за приписами статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 133Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вищий адміністративний суд України у Постанові Пленуму від 23 січня 2015 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 по справі № 826/6756/15.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI «Про судовий збір», зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
В обґрунтування вказаного клопотання позивачем зазначено, що він є батьком багатодітної сім'ї, на підтвердження вказаних обставин позивачем до позовної заяви додано посвідчення від 31.01.2019 НОМЕР_1.
Суд, враховуючи викладене, дійшов висновку про те, що вищенаведені обставини позбавляють заявника можливості сплатити судовий збір за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 576,30 грн. та є достатніми доказами підтвердження скрутного матеріального становища заявника, а, відповідно, й достатніми підставами для звільнення його від сплати судового збору, з урахуванням вимог статті 8 Закону України "Про судовий збір" та статті 133 КАС України.
Керуючись статтею 8 Закону України «Про судовий збір», статтями 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі №320/2757/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову у справі № 320/2757/19.
Ухвала суду не підлягає оскарженню та набирає законної сили у строки та в порядку, встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Колеснікова І.С.