Рішення від 23.08.2019 по справі 320/900/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2019 року м. Київ № 320/900/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач або ГУ ПФУ у Кийвській області), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виключення з 01.01.2018 складових грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія позивача, таких видів грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії 90%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та премії 90%.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу у Збройних Силах України, у військовій частині НОМЕР_1 , де отримував грошове забезпечення.

23 березня 2012 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 63 він звільнений з військової служби за станом здоров'я та направлений для зарахування до Василівського ОМВК Київської області. З 24 березня 2012 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області. При обчисленні йому пенсії було враховано його посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливо тяжких завдань, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, а також 90 % премії. З 01 січня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про нові розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, проведено перерахунок пенсії. При цьому, на думку позивача, відповідачем було протиправно виключено зі складових грошового забезпечення позивача, з яких обчислено пенсію, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та 90% премії.

У зв'язку з чим, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням провести йому перерахунок призначеної пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечена, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Проте, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 29 січня 2019 року відмовило позивачу у проведенні відповідного перерахунку.

ОСОБА_1 вважає, що дії відповідача щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії є протиправними та не відповідають положенням Конституції України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», адже вищезазначені надбавки та премія є додатковими видами грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні зараховуватися при нарахуванні пенсії.

Таким чином позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

21 березня 2019 року представником відповідача через службу діловодства суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній в задоволенні позовних ОСОБА_1 просив відмовити в повному обсязі. Стверджував, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, вони здійснюють їх нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, розмір пенсійних виплат, в свою чергу, залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках. Згідно ч. 4 ст. 63 ЗУ № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови та порядок перерахунку пенсії визначені Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 45. На виконання п. 1 Постанови № 103 та п. 5 Порядку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до довідки Київського обласного військового комісаріату від 22 березня 2018 року, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. При цьому, перерахунок пенсії не призвів до зменшення розміру пенсії позивача, яку він отримував до цього, тобто, не відбулося звуження обсягу вже набутих ним прав та/або позбавлення його прав на соціальний захист.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 16 червня 1995 року (а.с. 10).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в складі Збройних Сил України та має вислугу 20 років 7 місяців 22 дні.

Наказом Міністерства оборони України від 23 березня 2012 року № 63 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за п. «б» ч. 6 ст. 26 (за станом здоров'я) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с. 13).

З 24 березня 2012 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років на підставі подання з необхідними документами, наданими Київським обласним військовим комісаріатом.

Розмір пенсії обчислено згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 34, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також середньомісячні розміри додаткових видів грошового забезпечення, визначені за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, у томі числі робота з таємними виробами, носіями, документами (15% 15%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), премія (90%).

У квітні 2018 року, у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії.

До довідки про грошове забезпечення, згідно якої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області проведений перерахунок пенсії, Київським обласним військовим комісаріатом включено такі складові грошового забезпечення, як: посадовий оклад - 5 920,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3 298,50 грн.

24 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про здійснення перерахунку з 01.01.2018 пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які він одержував на момент звільнення з військової служби, в тому числі з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавки, яка передбачає доступ до державної таємниці та премії (а.с.18).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 29 січня 2019 року № 11/Ч-01 позивача повідомлено, що в даному випадку відсутні правові підстави для здійснення йому перерахунку пенсії (а.с. 19).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, що перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).

Згідно ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За положеннями ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для здійснення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 серпня 2018 року, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, з часу набрання чинності вищевказаної постанови у ОСОБА_1 виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою і військовим (спеціальним) званням.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою та третьою статті 51 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, положеннями чинного законодавства передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду, на обліку в яких перебувають відповідні військовослужбовці - пенсіонери, на підставі довідок про грошове забезпечення, які видані органами, де проходили службу зазначені пенсіонери.

Розмір грошового забезпечення, з якого в подальшому обраховується пенсія визначають державні органи, службу в яких проходили особи, пенсії котрих підлягають перерахунку, та саме вони відповідальні за достовірність відомостей наведених у відповідних довідках.

Згідно п. 2.1 Інструкції з організації роботи з соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014 (далі Інструкція), робота із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється зокрема обласними військовими комісаріатами.

Відповідно до приписів абзаців 4, 5 п. 2.8 Інструкції на обласні військові комісаріати покладається визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами).

У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складає та подає до органів, що призначають пенсії, довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії пенсіонерам (звільненим з військової служби), пенсії яких були призначені на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється пенсійним органом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, обов'язок по формуванню яких покладається на обласні військові комісаріати.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області має право, відповідно до п. 9 Порядку № 45, перевіряти правильність складання довідок лише щодо їх формального змісту та не наділене правом самостійно визначати складові і розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Тобто, відповідач немає права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 Київський обласний військовий комісаріат виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із такими складовими, як: посадовий оклад - 5 920,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3 298,50 грн., разом 10 628, 50 грн.

Зазначена сума в свою чергу була врахована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області для обчислення позивачу пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам законодавства.

Оскільки інших видів грошового забезпечення до вищевказаної довідки Київським обласним військовим комісаріатом включено не було, в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням надбавок та доплат, про які позивач зазначив у заяві від 24 грудня 2018 року (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка, що передбачає доступ до державної таємниці та премія).

Крім того, здійснений перерахунок не призвів до зменшення розміру пенсії позивача, яку він отримував до квітня 2018 року.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, що прийняті відповідно до Конституції та Законів України, іншими нормативно-правовими актами, та немає правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу, без врахувань положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.20018 № 103.

У зв'язку з чим, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області діяло у відповідності до вимог законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Скасування 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Що стосується посилань позивача на те, що перерахунок його пенсії повинен був здійснюватися відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей», суд зазначає наступне.

Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для особі рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищенням, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Зазначені положення регламентують порядок призначення пенсій за вислугу років та підлягають застосуванню саме при призначені пенсії. При цьому, призначаючи пенсію ОСОБА_1 в березні 2012 року відповідачем було враховано для її обчислення посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, а також середньомісячні розміри додаткових видів грошового забезпечення, визначені за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби, у томі числі роботу з таємними виробами, носіями, документами (15% 15%), надбавку за особливо важливі завдання (50%), премію (90%). Тобто, враховано всі види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

А в подальшому, при перерахунку пенсії позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області правомірно керувалося положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

За таким обставин, відповідач при визначені складових грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії позивача, та проведенні на їх підставі такого перерахунку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного суду у зразковій справі №240/6263/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/1/19) від 13.05.2019.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Отже, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виключення складових грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія позивача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення повного рішення суду - 23.08.2019.

Суддя Я.В. Горобцова