Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 серпня 2019 р. Справа№200/7834/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначив, що 08.06.2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак, згідно рішення № 2259 від 28.08.2017р. в призначенні пенсії було відмовлено. Внаслідок судового оскарження рішення відповідача, пенсійні виплати було призначено.
Однак, заборгованість, яка фактично виникла в період оскарження дії Відповідача у судовому порядку, з 08.06.2017р по 01.05.2019р. буде виплачена згідно постанови КМУ від 08.06.2018р. № 365, а саме після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку соціальних виплат. Також позивач наголошує, що відповідачем при визначенні розміру пенсійних виплат не було враховано довідку від 03.10.2014 року № 15/141, яка містить інформацію про доходи.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, такими, що суперечать Конституції та Законам України та просить суд
визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії з 08.06.2017 року до травня 2019 року та невключення в розрахунок для обчислення пенсії зазначену в довідці № 15/141 від 03.10.2014 року заробітну плату;
зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії з 08.06.2017 року до травня 2019 року;
зобов'язати Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Донецької області провести мені перерахунок пенсії з 08.06.2017 року включивши в розрахунок для обчислення пенсії зазначену в довідці № 15/141 від 03.10.2014 року наданій ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» заробітну плату за період роботи з 01.12.1988 року по 30.11.1993 року та провести виплату неодержаних сум.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.06.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі.
Відповідач засобами поштового зв'язку надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого посилається на те, що заборгованість з пенсії буде виплачена на умовах окремого порядку, довідка № 15/141 від 03.10.2014 року не була взята до уваги з огляду на неможливість провести перевірку первинних документів, оскільки підприємство розміщене на тимчасово неконтрольованій території і не пройшло перереєстрацію в населених пунктах, на території яких ограни державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі.
До судового засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін та третіх осіб, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), громадянин України, перебуває на обліку Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011 (далі за текстом - Положення №384/2011) та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою від 08.06.2017 року про призначення пенсії за віком тощо.
Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області Рішенням від 28.09.2017 року № 2295 відмовило позивачу в призначенні пенсії, на пільгових умовах.
Рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 22.02.2018 року по справі № 265/7290/17 позовні вимоги ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнено частково. Визнано неправомірним та скасовано рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області за № 2295 від 28 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоди роботи ОСОБА_1 у ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» з 02.02.1987 року по 22.03.1987 року та з 28.09.1987 року по 22.11.1993 року. Зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області, з урахуванням підтвердженого пільгового стажу, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08 червня 20017 року за № 2295 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З листа відповідача № 4016/34-2/03 від 10.04.2019 року вбачається, що пенсія в період з 08.06.2017р по 01.05.2019р. буде виплачена згідно постанови КМУ від 08.06.2018р. № 365, а саме: після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку соціальних виплат. Також позивач наголошує, що відповідачем при визначенні розміру пенсійних виплат не було враховано довідку від 03.10.2014 року № 15/141, яка містить інформацію про доходи.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ. Разом з цим, положення частини першої статті 27 Основ передбачають, що виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено: якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості, якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність, якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи, внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування, в інших випадках, передбачених законами.
Отже, Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування вичерпних випадків припинення таких страхових виплат, як пенсія, не передбачають, але встановлюють, що вони можуть бути передбачені іншими законами.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (надалі - Закон № 1706-VII).
Згідно з нормами статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Питання виплати пенсій врегульовані нормами статті 47 Закону № 1058, згідно з якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Порядок припинення та поновлення виплати пенсії визначений нормами статті 49 Закону № 1058-IV. Так, згідно з положеннями частини першої зазначеною статті виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, у разі смерті пенсіонера, у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, підтверджено наявними матеріалами справи та не спростовано відповідачем, що всупереч зазначеним вимогам чинного законодавства, відповідного рішення про припинення виплати пенсії позивачу управлінням не приймалось.
З аналізу норм статті 49 Закону № 1058-IV вбачається, що визначені законодавством підстави припинення виплати пенсії не є вичерпними. Проте, суд зауважує, що зі змісту наведеної норми законодавства вбачається, що "інші випадки" для припинення виплати пенсії повинні також бути передбачені саме законом. Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин. Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, освіти, культури і охорони здоров'я, екологічної безпеки. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з частиною 3 статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. Таким чином, підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Нормами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Суд зазначає, що у цій справі сам факт існування у позивача права на отримання пенсії не оспорюється сторонами. Суть права позивача є достатньо чіткою і передбачено діючим законодавством. Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу №1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном, а майно, яке має особа-це конвенційне поняття права власності, та як абсолютне тлумачення, це те на що особа може розраховувати.
Перша і найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що буд-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливо тільки "на умовах передбачених законом" і повинно переслідувати легітимну мету. Крім того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.
Суд наголошує, що відповідач не заперечує свій обов'язок сплатити заборгованість саме з 08.06.2017 року, проте, посилаючись на вимоги постанови КМУ від 08.06.2018 року № 365, його не виконує.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем не надано достатніх та переконливих доказів для невиплати заборгованості з пенсії позивачу, тому суд вважає таке втручання не виправданим з урахуванням вимог статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Щодо неврахування довідки № 15/141 від 03.10.2014 року наданій ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» при визначенні суми пенсійних виплат, суд зазначає наступне.
Згідно мотивувальної частини рішення Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 22.02.2018 року по справі № 265/7290/17, в матеріалах справи також наявні довідки: про підтвердження трудового стажу позивача у спірний період за № 02/106від03.10 .2014 року та довідка про розмір заробітної плати для обчислення пенсії № 15/141 від 03.10. 2014 року за період 01.12.1988 року по 30.11.1993 рік, що підтверджує справжність записів у трудовій книжці (а.с.47,51). Крім цього відповідач в рішенні про відмову в призначенні пенсії посилався на неможливість перевірити достовірність видачі довідок, оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, проте суд не приймає такі посилання з огляду на те, що вказані довідки включають підтвердження періоду його роботи до 14 квітня 2014 року, який у розумінні ЗУ № 1669 «Про тимчасові заходи на період антитерористичної операції» відноситься до періоду початку АТО, тобто до початку проведення АТО.
Тобто довідка ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» № 15/141 від 03.10.2014 року про інформацію про доходи позивача вже була аналізована в судовому рішенні та визначена як належний та допустимий доказ, відповідно позиція відповідача щодо неможливості перевірити дані, вказані в такій довідці не ґрунтується на вимогах законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Пунктом 9 ч.1 ст.16 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року за №1058-IV передбачено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно, враховуючи відстрочення сплати судового збору позивачем, суд вважає за належне стягнути судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача по справі.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б. 27а, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 42171861) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії з 08.06.2017 року до 01.05.2019 року та невключення в розрахунок для обчислення пенсії зазначену в довідці № 15/141 від 03.10.2014 року заробітну плату.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії з 08.06.2017 року до 01.05.2019 року;
Зобов'язати Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 08.06.2017 року включивши в розрахунок для обчислення пенсії зазначену в довідці ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» № 15/141 від 03.10.2014 року заробітну плату за період роботи з 01.12.1988 року по 30.11.1993 року та провести виплату неодержаних сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б. 27а, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 776, 08 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.В. Стойка