Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 серпня 2019 р. Справа №200/7149/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., дослідивши заяву Головного управління ДФС у Донецькій області про винесення додаткового судового рішення у справі за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
05 серпня 2019 року на електрону адресу Донецького окружного адміністративного суду засобами електронного зв'язку надійшла заява Головного управління ДФС у Донецькій області (від 05.08.2019 без номера) про винесення додаткового судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить наступного висновку.
За правилами статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
За правилами статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
На момент подачі до суду заяви Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не розпочала свою роботу.
Підпунктом 15.1 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюється у паперовій формі.
Також, належить зазначити, що згідно підпункту 2.2.18 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 року №174, для підтвердження офіційного статусу документів, отриманих електронною поштою, не скріплених електронно-цифровим підписом, або отриманих каналами факсимільного зв'язку, повинні бути надані (надіслані) їх оригінали. До підтвердження оригіналами такі документи мають статус інформаційних.
Заява Головного управління ДФС у Донецькій області про винесення додаткового судового рішення, яка надіслана на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду є сканованою копією та не має статусу оригіналу документа, при цьому вона не скріплена електронно-цифровим підписом.
За таких обставин ця заява не може вважатися оригіналом документа, що підписаний належним чином.
Кодексом адміністративного судочинства України не врегульовано питання процесуальних дій у разі подання заяви про винесення додаткового судового рішення, що не підписана заявником, суд вважає за необхідне застосувати норму п. 3 ч. 4, ч.5 ст. 169 КАС України та повернути заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону.
Згідно з п. 3 ч. 4, ч.5 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов не підписано.
Відповідно до ч.5 ст.169 КАС України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Враховуючи те, що Кодексом адміністративного судочинства України не врегульовано питання процесуальних дій у разі подання заяви про винесення додаткового судового рішення, що не підписана належним чином заявником, суд вважає за необхідне застосувати норму п. 3 ч. 4, ч.5 ст. 169 КАС України та повернути заяву без розгляду.
Керуючись ст.ст. 7, 169, 252 Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву Головного управління ДФС у Донецькій області про винесення додаткового судового рішення повернути заявнику з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.О. Кошкош