27 серпня 2019 року Справа №215/5289/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови виконавчого комітету Криворізької міської ради Вілкула Юрія Григоровича про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
14.11.2018р. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Голови виконавчого комітету Криворізької міської ради Вілкула Юрія Григоровича та просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виявилася у порушені механізму, порядку, шаблону розгляду заяви позивача від 13.09.2018р. згідно порядку ст.ст. 18, 19 Закону України "Про звернення громадян", ч.ч. 1, 2, 8 ст.11Закону України "Про державну службу" і принципів ст.3, ч.2 ст.19, ст.28 Конституції України;
- зобов'язати відповідача протягом 15-ти днів вжити заходи нормативно-правовим актом для забезпечення права позивача на попередження за можливістю страждань і болю ст.3, ч.2 ст.28 Конституції України та надати зазначені документи згідно заяви від 13.09.2018р. вх №С-8946-П;
- притягнути відповідача до адміністративної відповідальності за не забезпечення гарантій ст.ст. 3, 28 Конституції України за не забезпечення охорони прав та законних інтересів, за протиправну бездіяльність згідно п.1 ч.1 ст.20 Кодексу адміністративного судочинства України.
Одночасно із позовом позивач подав заяву про звільнення від сплати судового збору, у якій просить звільнити його від сплати судового збору у зв'язку з тяжким майновим станом посилаючись на те, що розмір судового збору за подання даної позовної заяви перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу позивача за попередній календарний рік, що підтверджується довідкою №9674 від 02.11.2018р., виданою Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.11.2018р. відмовлено позивачеві у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо притягнення відповідача до адміністративної відповідальності, в іншій частині позовних вимог вказаний позов передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2019р. зазначений адміністративний позов було повернуто позивачеві згідно до вимог п.1 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019р. було скасовано вищенаведену ухвалу суду від 27.05.2019р. та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Дана справа надійшла на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду 19.08.2019р.
Так, за приписами ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015р. №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року №3674-УІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, на підтвердження скрутного майнового стану позивача та неможливість сплати судового збору за подання даного адміністративного позову в матеріалах справи міститься довідка Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №9674 від 02.11.2018р., згідно яких дохід позивача з листопада 2017 року по жовтень 2018р. становить 356,16 грн., а тому він є малозабезпеченою особою та позбавлений можливості сплатити судовий збір за подання даного позову.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що вищенаведені обставини позбавляють позивача можливості сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн. у спосіб, визначений Законом України "Про судовий збір" та є достатніми доказами на підтвердження скрутного матеріального становища позивача, а, відповідно, і достатніми підставами для звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову до суду з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 8 Закону України "Про удовий збір", ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову у справі №215/5289/18 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову у адміністративній справі №215/5289/19.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від рішення суду згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва